White Hat ve Black Hat SEO (Farkları ve Karşılaştırma)

White Hat ve Black Hat SEO (Farkları ve Karşılaştırma)

Dijital pazarlama dünyasının yapı taşlarından olan, web sitelerinin Google, Yandex ve diğer arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesini sağlayan çalışmalara SEO denir. SEO’nun açılımı “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. Amacı web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamak ve kalıcı ziyaretçi çekebilmektir. SEO kuralları doğru uygulandığı takdirde amacına ulaşması ve markalara başarıyı getirmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Her pazarlama aracında olduğu gibi SEO’da da uygulama aşamasında kullanılan bazı teknikler vardır. Bu teknikler, arama motoru optimizasyonu için araştırma yaptığınız sırada karşınıza çıkmış ve ne olduğunu tam olarak anlayamamış olabilirsiniz. Aslında çoğunlukla hackerler için kullanılan White Hat (Beyaz Şapka) ve Black Hat (Siyah Şapka) kavramları, SEO tekniklerinde de kullanılmaktadır. Yapılan SEO çalışmaları, White Hat SEO ve Black Hat SEO olarak sınıflandırılmaktadır. Bunlardan biri yasal olarak içerik oluşturmaya yardımcı olurken bir diğeri illegal uygulamalar içermektedir.

SEO konusunda bilgilenmek ve dijital pazarlama alanında arama motorlarının algoritmaları için SEO kullanmak isteyenlerin iyice kavraması gereken bu iki yöntemin ne olduğu iyice anlaşılmalıdır. Peki, White Hat ve Black Hat SEO nedir? Farkları nedir? Bu yazımızda bu iki kavramı detaylıca inceleyecek ve farklarıyla karşılaştırmalarını derleyeceğiz.

White Hat SEO Nedir?

White Hat SEO kısaca, doğru ve etik değerler içerisinde arama motoru optimizasyonu çalışmalarının yapılmasına denmektedir. Bu teknikte yapılan çalışmalar, arama motorları kurallarını ihlal etmeden yalnızca web sitesinin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan stratejilerle uygulanır. White Hat SEO ile güvenilir bir deneyim yaşarken zararlı yazılımlardan da korunmanız mümkün hale gelir ve kesintisiz bir hizmet yaşarsınız.

En iyi kullanım deneyimini yaşatan bu yöntem ile rakiplerine zarar vermeden etik bir rekabet söz konusu olmaktadır. Rakip web sitelerine zarar vererek üst sıralara çıkmaya odaklanmak yerine White Hat SEO tekniklerini uygulamak doğal olarak, müdahalesiz bir şekilde başarılı olmanızı sağlayacaktır. Doğru ve kurallara uygun bir arama motoru optimizasyonu tekniği olması sebebiyle de uzun süreli bir kazanç ile olumsuz durumlara rastlamadan süreci tamamlayabilirsiniz. Şimdi, White Hat SEO tekniklerine ve bunların faydalarına göz atalım.

White Hat SEO Teknikleri

Web sitenizin arama motoru dostu olmasını sağlamak ve başarısını doğru bir şekilde arttırmak için White Hat SEO tekniklerinin uygulanması gerekmektedir. Buna göre uygulanması gereken White Hat SEO çalışma teknikleri şu şekildedir;

 • Doğru ve etik bir yöntem olması ile ilk olarak aldatmama esas amaç olmalıdır. Web sitesi gerektiği kadar orijinal olmalı ve kullanıcıları yanıltıcı ögeler içermemelidir. White Hat SEO için en önemli teknik kesinlikle budur.
 • Hazırladığınız içeriklerin hedef kitlesini belirlemek oldukça önemlidir. Zira içerikler her daim bu kitleye yönelik hazırlanmalıdır. Burada White Hat SEO için önemli olan ziyaretçiler için mantığıyla çalışarak hizmet vermektir.
 • White Hat SEO, arama motorlarının isteklerine ve algoritmalarına uygun çalışmalar oluşturma amacı taşımaktadır. Bu sebeple arama motorlarının yönergelerini takip etmek önemlidir.
 • Web sitenizi kurma aşamasında yaptığınız tercihler de önemli tekniklerden biridir. Kaliteli web sitesi tercih etmeniz ve ziyaretçilerin kalıcı olmasını sağlayacak tasarımlarınızın olması algoritma açısından oldukça gerekli bir değişikliktir.
 • Son olarak, White Hat SEO tekniğinin başarısı için birincil önemde olan maddeden bahsetmek gerekir. Kaliteli içerik oluşturmak. Bunun için özgün, ilgi çekici, doğru bilgilendirmeyi amaçlayan ve SEO tekniklerinin eksiksiz uygulandığı içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Anahtar kelime kullanımı bu aşamada en önemli kurallardan biridir.

White Hat SEO Faydaları

White Hat SEO tekniklerini öğrendikten sonra faydalarına da değinmemiz gerekir. Böylece bu tekniği tercih edecek olanların aklındaki sorulara cevap bulabilir ve çalışmalara etkilerini inceleyebiliriz.

 1. Arama motorlarında uzun süre üst sıralarda kalıcı olmanızı sağlar.
 2. Güvenli bir yöntemdir.
 3. Kalıcı olmanızı sağladığı için zaman ve para konusunda kazançlı olmanıza yardımcı olur.
 4. Rakip engellemek gibi etik olmayan değerleri içermediğinden yasal bir yoldur.
 5. Kurallara uyularak yapıldığı ve bu da başarıyı getirdiği için çalışmaları yapmak kolaydır.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO kısaca; etik olmayan, illegal uygulamalar ile arama motorlarında üst sıralara çıkmak demektir. Bu yöntem arama motorlarının kurallarının dışında kalan uygulamalar ile algoritmaların boşluklarından yararlanılarak üst sıralara çıkmayı hedeflemektedir. Fakat spam riski olan ve illegal yöntemler kullanan Black Hat SEO, güvenilir olmadığı gibi kısa süreli etki edebilecek bir kapasiteye sahiptir. Hızla üst sıralara çıkmak için kötü amaçlı yöntemlere başvurulması sebebiyle arama motorlarının üst sıralarına çıkmak mümkün olsa da çok kısa bir sürenin sonunda sıralama düşecektir.

Üstelik Black Hat SEO, web sitenizin güvenilirliğini ve kalıcılığını da engellemektedir. Arama motoru algoritması black hat yöntemini kullandığını tespit etmesi halinde web siteniz spamlanacak ve kötü sonuçlara doğru sürükleneceksiniz. Bu riski göze alıyorsanız tespit edilmeniz durumunda web sitenizin bir daha sıralamaya giremeyeceğini de bilmelisiniz. Şimdi web sitenizin güvenilir bir işleyişi olmasını sağlamak için kötü sonuçları olan Black Hat SEO tekniklerine göz atalım ve neden illegal bir yöntem olduğunu açıklayalım.

Black Hat SEO Teknikleri

Arama motorlarının algoritmalarını kandırarak bir boşluk bulma ve SEO kurallarının dışına çıkma yolunu tercih etmek, web siteleri açısından sağlıklı bir yol değildir. Çalışmalarınızda kullanmamanız gereken Black Hat SEO teknikleri şu şekildedir;

 • Üst sıralara çıkmak için yanlış anahtar kelime kullanımı zararlı bir tekniktir. Çalışmalarında bu yolu tercih edenler yalnızca arama motorlarında üst sıralarda olmak için içerikle alakası bile olmayan anahtar kelimeleri kullanırlar. Algoritmayı şaşırtmak amacıyla SEO kurallarında kullanılması gereken anahtar kelime sayısı önemsenmeden doldurma tekniği ile kelime yoğunluğu sağlarlar. Bu da kalıcılık oranını düşüren bir etkendir.
 • Arama motorunda üst sıralarda yer almak için kullanılan bir diğer teknik ise giriş sayfası oluşturmaktır. Kendiliğinden anahtar kelime ile doldurarak veya tutarsız içerikler ile konuyu zenginleştirmeye çalışarak yapılır. Hatta kimi zaman SEO kriterlerine uymayan yazılar yayınlayarak dahi uygulanmaktadır. Ziyaretçi sayısını arttırarak üst sıralara çıkılmasını sağlayan bu yöntemde sahte takipçiler ile siteye ziyaretçi çekilmeye çalışılır.
 • Web sitesi sahibi, Black Hat SEO tekniği ile birçok sayfaya sahip olabilir. Buna ayna web sitesi ve yinelenen içerikler adı verilmektedir. Birden fazla sayfada sürekli tekrar eden içerikler yayınlanarak kazanma amaçlanmaktadır.
 • Bazı durumlarda da alıntı yapılan bir içeriğin tamamı kopyalanarak harici yapılar ile içerik oluşturma denenmektedir. Bu yöntem ile var olan bir metin kelimelerin yerleri veya eş anlamları ile değişim yapılmasıyla döndürülerek tekrardan yayınlanmaktadır
 • Black Hat SEO tekniklerinden bir diğeri de görünmez metindir. Bu yöntem ile arama motorları tarafından yasaklanmış olan bir teknik ile web sitesine arka plan renginde yazı ve anahtar kelimeler yerleştirilir. Ziyaretçiler gizli olarak bulunan bu kelimeleri fark edemeseler de arama motorları bunu tespit edebilmektedir.

Özetle, Black Hat SEO tekniğinin zararlarının ve kötü amaçlı bir uygulama olduğunun farkına varmalısınız. Arama motorlarının algoritmaları oldukça gelişmiştir ve manipüle edildiklerini tespit edebilirler. Bu da web siteniz açısından hiç de istemeyeceğiniz sonuçları doğuracak ve kolay yoldan başarı elde etme hedefinizi yerine getiremeyeceğiniz gibi web sitenizin spamlanmasına yol açacaksınız.

White Hat ve Black Hat SEO Farkı ve Karşılaştırma

White Hat ve Black Hat SEO’nun ne olduğunu öğrendikten sonra aralarındaki farkı bilmek de oldukça önemlidir. Farkı bilerek, web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını arttırmak ve görünür olmasını sağlamak kolaylaşmaktadır. İki tekniğin arasındaki farkları görebilmek açısından yapacağımız karşılaştırmada hangisinin yanlış hangisinin doğru olduğunu anlayacağız. Bu sayede web sitenizi SEO kuralları ile güvenilirlikten uzaklaşmadan geliştirmenin yollarını göreceğiz.

 • İlk olarak, en önemli farklardan biri olan, arama motorlarının algoritmaları için belirlemiş oldukları kurallardan söz etmek gerekir. White Hat SEO, bu kuralları uygular ve gereken yönergeleri takip eder. Black Hat SEO ise tam tersi yönergeleri ihlal ederek algoritmanın açığını aramaktadır. Burada kuralların dışına çıkarak çalışmak hem web sitesinin güvenilir olmaktan uzaklaşmasına hem de web sitesinin spam yemesine sebep olmaktadır. Sonucunda White Hat kullanan sitelerin Black Hat kullanan sitelere göre daha güvenilir olduğu söylenebilir.
 • İkinci olarak, White Hat SEO kullananların kaliteli içerikler ürettiğinden bahsedebiliriz. Bu web siteleri kurallara uygun ve kullanıcı deneyiminin iyi sonuçlar vermesini amaçlayan içerikler ile kalıcı ve memnuniyet düzeyi yüksek ziyaretçilere sahiptirler. Fakat Black Hat SEO kullanan siteler yalnızca sıralamada yukarı çıkmalarını sağlayacak içerikler üretmeye odaklanır ve içeriklerin kalitesini daha az önemserler. Bu da tıklanma oranı artsa dahi kötü bir kullanıcı deneyimi ve yalnızca anlık gelen ziyaretçileri olmasına yol açar.

Organik bir şekilde yükselip gelişmeyi amaçlayan ve bu sayede uzun vadeli bir SEO stratejisi uygulayan White Hat SEO kullanan web siteleri, ziyaretçileri için amaçlanan bilgilenmeyi gerektiği gibi yerine getirmiş olurlar. Etik teknikler sayesinde web sitelerinin otoritesine fayda sağlarken çok başarılı bir süreç içerisinde yer alma fırsatları vardır. Fakat daha yüksek sıralama elde etmek amacıyla algoritmaları manipüle ederek kısa vadeli bir SEO stratejisi olan Black Hat SEO kullanıcıları, hem aramanın amacını karşılayamaz ve bilgilendirmeyi başaramaz hem de etik olmayan ilkeleri sebebiyle otoritelerini azaltırlar.

Sonuç olarak, tercih etmeniz gereken doğru ve etik yöntemin White Hat SEO olduğunu söyleyebiliriz. Bir web sitesi sahibi olarak bu hem avantaj sağlamanıza hem de sitenizin güvende olmasına yol açacaktır. Aksi bir durumda Black Hat SEO kullanan web sitelerinin kapanma ihtimaline kadar geniş bir çerçevede olumsuz sonuçlanan bir sürece dâhil olacağı açıktır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *