Web Tasarım

SEO FD, eşsiz tasarımlarla web sitenizi oluşturuyor.

Web Tasarım

Dijital dünyadaki görünürlüğünüze her açıdan destek olan Seo FD profesyonel Web Tasarım hizmetiyle de yanınızda olmayı sürdürmektedir. Günümüzde yükselen çevrimiçi fırsatlar web tasarıma verilen önemini de arttırmıştır. Bir markanın görsellik kazanan tüm unsurları kimliğinin bir parçasıdır.

Bu anlamda kullanılan renklerden yazı fontlarına kadar her terciih markanızın yüzü olarak düşünebilirsiniz. Üstelik günümüzde internetin fiziksel dünyaya kıyasla daha fazla insana ulaştığı göz önüne alındığında sitenizin marka kimliğinize uygun olması büyük önem taşır.

Buna ek olarak web tasarımın yalnızca görsel estetikten ibaret olmadığını belirtmek gerekir. Görsel zenginliğin yanı sıra pek çok unsur da barındıran web tasarım, kullanıcı deneyimi üzerinde büyük rol sahibidir. Tüm bunlara bakarak efektif bir site tasarımının pek çok detay barındırdığını söyleyebiliriz. Gelin öncelikle başarılı bir web tasarımının nasıl olması gerektiğine daha yakından bakalım.

 • Mobil Uyumlu Tasarım

  Mobil Uyumlu Tasarım

  Web siteniz tüm cihazlarda uyumlu olarak çalışsın.

 • Eşsiz İçerikler

  Eşsiz İçerikler

  İçeriklerinizi ilgi çekici ve özgün olarak yapılandırıyoruz.

 • 24x7 Canlı Destek

  24x7 Canlı Destek

  Skype, Telegram ve Whatsapp kanallarını aktif olarak kullanmaktayız.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?Web Tasarım Nasıl Yapılır?
 • SEO Uyumlu

  SEO Uyumlu

  Tasarımlarımızı %100 Arama Motorlarına uygun olarak yapılandırıyoruz.

 • Hızlı Açılan Site

  Hızlı Açılan Site

  Web sitenizin hız optimizasyonunu gerçekleştiriyoruz.

 • Web Tasarım

  Web Tasarım

  Eşsiz web tasarıma sahip web sitenizi oluşturuyoruz.

Web Tasarım Nedir?

Web sitenizi son kullanıcıya işlevsel ve estetik bir biçimde sunabilmek için iyi bir tasarım planlaması gerekir. Buna bağlı olarak web tasarım; işlevsellikle estetiği bir araya getiren ve bu doğrultuda kodlar ya da farklı yazılımlardan yararlanan web sitesi geliştirme uygulamalarının tümüdür.

Bu anlamda site tasarımı, son kullanıcıya hiçbir teknik bilgiye gereksinim duymaksızın siteden yararlanabilme imkanı sunar. Buna ek olarak bir web sitesinin estetik açıdan da yer verdiği içerikleri destekleyen bir yapıda olması beklenir.

Öte taraftan web sitesi tasarımında yapılan en ufak hataların bile kullanıcı deneyimine zarar verdiğini vurgulamak gerekir. Öyle ki son kullanıcının işini kolaylaştırması gereken site tasarımı böylelikle gerçek bir karmaşaya dönüşebilir. Ancak geliştirme aşamasında belli noktalara bağlı kalarak bu türden sorunların önüne geçebilirsiniz. Yazımızın devamında bu türden dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinde duracağız.

Web Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başarılı bir site tasarımı işlevsellikle estetiği bir araya getirmelidir. Nitekim böylesine verimli bir geliştirme sürecinin renklerden fontlara, grafiklerden farklı etkileşim fonksiyonlarına kadar pek çok özelliği kapsadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla ergonomik bir internet sitesi tasarımı söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken birçok nokta mevcuttur.

Nitekim geliştirme sürecinde yapacağınız bu türden tercihlerin hedef kitleniz üzerinde belirleyici olacağını da unutmamalısınız. Efektif bir site tasarımı ziyaretçilere etkileşim kurma imkanı verirken aynı zamanda mesajını da güçlü bir şekilde iletebilmelidir. İyi tasarlanmış bir internet sitesi ziyaretçiler için güven verici ve harekete geçirici olacaktır. Bu anlamda geliştireceğiniz web sitesinin nasıl algılanacağı noktasında katkı sağlayacak pek çok anahtar faktör bulunur. Şimdi bu faktörleri adım adım detaylı bir biçimde inceleyeceğiz:

1. Web Sitenizin Hedefini Tanımlayın

Geliştirme aşamasının hemen başında web sitenizin hedeflerini tanımlamalısınız. Bir web sitesi, ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Bu doğrultuda tüm sayfalarınızın basit ve net bir biçimde bu ihtiyacı karşılamak üzere odaklanmış olması büyük önem taşır. Web sitenizin hedeflerini doğru bir biçimde tanımlamak için şu başlıklar hakkında detaylı bir planlamaya sahip olmanız gerektiğini söyleyebiliriz:

 • Uzmanlığınızı Belirleyin: Web sitenizin hangi alanda hizmet sunacağı hitap edeceğiniz hedef kitle açısından belirleyicidir. Bu nedenle hizmet sunacağınız uzmanlık alanını web sitenizde vurgulamalısınız.
 • Sektörel Birikiminizi Öne Çıkarın: Hizmet alanınızı öne çıkardıktan sonra ziyaretçilerin neden sizi tercih etmek isteyeceğine dair bazı bilgiler vermelisiniz. Bu anlamda site menüsü içerisinde yer alacak “Hakkında” ya da “Referanslarımız” gibi bir bölüm son derece etkili olabilir.

2. Sitenizi Navigasyon Odaklı Yapılandırın

Ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesi ve anlamlı etkileşimlere girmesi genel olarak site haritalandırması ve navigasyona bağlıdır. Eğer kafa karıştırıcı bir gezinme deneyimi sunuyorsanız ziyaretçilerinizin pes ederek sitenizden ayrılması son derece doğaldır. Bu nedenle her web sayfası tasarımı gezinmeyi kolaylaştıracak bir şekilde ele alınmalı ve kurgulanmalıdır. Böylelikle sitenizi ziyaret eden kullanıcılar istedikleri içeriklere kolaylıkla erişim sağlayabilir.

3. Kısa Yükleme Süreleri Yakalamaya Çalışın

Google’ın sağladığı verilere dayanarak kullanıcıların 3 saniyeyi aşan bekleme sürelerinde web sitesini terk ettiğini söylemek mümkündür. Dolayısıyla etkili bir web tasarımı söz konusu olduğunda sayfa yükleme süresinin de büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle yüksek dosya boyutları nedeniyle görsel içerikler sayfa yükleme süresini artırabilmektedir. Bu nedenle görsel dosyalarını optimize ederek kullanmanın yükleme sürelerini ciddi oranda aşağı çekeceğini söylemek mümkündür.

4. SEO Dostu Tasarımlar Kullanın

SEO odaklı web site tasarımı sitenizin kullanıcı aramalarında daha üst bir sıralamaya sahip olmasını sağlar. Bu doğrultuda SEO web tasarımı sayesinde sitenizin görünürlüğünü ve ziyaretçi trafiğini artırabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki SEO, yükleme sürelerinden kullanıcı deneyimine, içerik zenginliğinden anahtar kelime analizine kadar pek çok başlığı kapsamaktadır. Bu açıdan Seo FD olarak sizlere geniş kapsamlı bir destek sunduğumuzu vurgulamak isteriz.

5. Web Sitenizde Basitliğe Önem Verin

Üstün bir kullanıcı deneyimi için basitlik hiçbir zaman vazgeçilmemesi gereken bir ilkedir. Bu doğrultuda web sitenizin kolay kullanılabilir olmasını sağlamanın en verimli yolu da basitliğe önem vermekten geçer. Nitekim sade bir site tasarımı yakalayabilmek için dikkat edilmesi gereken temel başlıklar şu şekilde özetlenebilir:

Tipografi

Sitenizde kullanacağınız yazı fontlarının markanızla bütünleşeceğini unutmamalısınız. Bu açıdan fontların adeta markanızın sesi olacağını söylemek mümkündür. Genel olarak geliştiriciler, bir web sitesinde birbirleriyle uyumlu 3 farklı font kullanmayı tercih eder. Ayrıca bu fontların okunaklı formlara sahip olması gerektiğini de gözden kaçırmamalısınız.

Renk Seçimi

Mesaj iletirken duygusal tepkiler uyandırabilmenin en bilindik yollarından biri de renk seçimidir. Bu anlanma markanıza uygun bir renk paleti tercih etmek, ziyaretçilerinizle olan etkileşime katkı sağlayacaktır. Geliştiriciler çoğu zaman 5 farklı rengi geçmeyecek şekilde çalışmaya özen gösterir ve daha çok tamamlayıcı renkleri tercih etmeye yönelir. Çünkü daha dar ve iyi kombinlenmiş bir renk paletinin kullanıcı açısından daha az yorucu bir deneyim ortaya çıkaracağı açıktır.

Görsel Seçimi

Kullanacağınız logolardan ürün ya da hizmet görsellerine kadar seçeceğiniz içeriklerin markanızın yüzü olacağını vurgulamak gerekir. Görsel kullanımı markayı bir kişilik haline getirerek somutlaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle tüm görsellerinizin şirket ruhunu yansıttığından emin olmalısınız.

6. Mobil Uyumluluğu Gözden Kaçırmayın

Responsive site tasarımı, günümüzün en önemli web tasarım ilkelerinden biridir. Mobil uyumluluk site tasarımı söz konusu olduğunda sitenizin öne çıkması için son derece önemlidir. Google’ın arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelere öncelik tanıdığı bilinen bir gerçektir. Nitekim Google bu durumu resmi ağızlar aracılığıyla çok defa doğrulamıştır. Buna ek olarak mobil uyumluluk, sitenizin kullanıcı deneyimi açısından da büyük öneme sahiptir.

Günümüzde kullanıcıların büyük çoğunluğu internete bilgisayar değil mobil cihazlar üzerinden erişmektedir. Sadece bu veri bile dijital dünyadaki varlığınızı mobil uyumluluğu göz önüne alarak planlamanız için yeterlidir.

Web Tasarım Elementleri

Bir web sitesi tasarımı esnasında sitenin hem işlevselliğini hem de görselliğini ele almak gerekir. Bu anlamda site tasarımında görsel ve fonksiyonel olmak üzere iki temel element olduğunu söyleyebiliriz.

Sitenizin iyi bir kullanıcı deneyimi sunması için bu iki temel element birbirini verimli bir şekilde desteklemelidir. Site performansı, hızı ve hatta sıralaması gibi pek çok konu aslında bu uyumlulukla ilişkilidir. Gelin şimdi web tasarımda temel olan bu iki elementin kapsadığı unsurlara bir göz atalım.

Web Tasarım Elementleri

1. Görsel Elementler

Temel olarak bir web sitesi metinler ve görsellerden oluşur. Dengeli bir uyum ortaya çıkarmak için bu unsurların doğru bir biçimde birbirini desteklemesi gerekir. Bu anlamda içerik yazarlarınızın ve tasarımcılarınız uyumlu hareket etmesi son derece önemlidir. Görsel elementler arasına koyabileceğimiz temel unsurlar şunlardır:

 • İçerikler: Metin ya da metin ve diğer medya araçlarının bir araya geldiği içerikler görsel elementlerin bir parçasıdır. Bu anlamda içeriklerinizin bilgi bakımından doyurucu olmasının yanı sıra görsel olarak da dikkatlice planlanması önem taşır.
 • Yazı Fontları: Gerek site yapısında gerekse de içeriklerde kullanılan yazılar sitenin görünümün de büyük bir etki sahibidir. Öyle ki markanız büyüdükçe bu tip ögelerin marka kimliğinin bir parçası olduğuna tanıklık edeceksiniz.
 • İkon ve Logo: Bir markanın kimliğinden bahsedilince akla gelen ilk gelen şeylerden biri marka logosudur. Hizmetlerinizi ve farklarınızı ortaya koyan bir tasarım sitenizin öne çıkmasına yardımcı olacaktır.
 • Renkler: Marka kimliği açısından rolü bir kenara renkler site tasarımının anlaşılabilirliği bakımından da önemlidir. Doğru renk seçimleri hedef kitlenize iletmek istediğiniz harekete geçirici mesajları taşıyabilir.
 • Düzen: Sayfa düzeni sitenizin kullanıcılara hitap etmesinde belirleyici faktörlerdendir. Sayfa düzeni tasarımında belli kurallardan bahsetmek güç olsa da hedeflerinize bağlı olarak göz önüne alınabilecek bazı yöntemler vardır.
 • Boşluklar: Özellikle modern tasarımlar minimalist ve çok boşluklu yapılarıyla öne çıkmaktadır. Bu sadece web tasarım değil diğer görsel alanlarda da geçerlidir. Boşluklardan iyi yararlanmak çok daha etkili ve ferah bir görüntü ortaya çıkarır.

2. Fonksiyonel Elementler

Sitenizi tasarlarken görsel elementleri doğru işlevsel ögelerle desteklemeniz büyük önem taşır. Düzgün çalışan bir web sitesi hem arama motorlarının hem de kullanıcıların favorileri arasına girecektir. Böylelikle arama sonuçları üst sıralara çıkan sitenizin ziyaretçi trafiği de kısa sürede artabilir. Fonksiyonel elementler arasına yerleştirebileceğimiz temel ögeler şu şekilde sıralanabilir:

Navigasyon: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi navigasyon bir sitenin kullanıcı dostu olmasında son derece etkilidir. Bir web sitesi, kullanıcıların ziyaret amacını destekleyecek şekilde gezinme olanakları içermelidir.

Kullanıcı Etkileşimleri: Sayfa kaydırma, yorum yazma, beğenme gibi birçok unsur kullanıcı etkileşimleri başlığı altında değerlendirilebilir. İyi bir site tasarımı kullanıcıya kontrolün kendisinde olduğu izlenimi uyandırmalıdır. Bu nedenle örneğin pop-up, otomatik video ya da ses gibi uygulamalardan kaçınmalısınız.

Animasyon: Site tasarımınızın kullanıcı dostu bir kimlik kazanması için animasyonlar oldukça yararlı olabilir. Örneğin; hareketli beğen butonları ve buna benzer uygulamalar ziyaretçilerin dikkatini çekebilir. Ancak yine de bu tür uygulamalarda aşırıya kaçmamalısınız. Nitekim bu tavsiye web tasarımın diğer pek çok alanı için de geçerlidir.

Hız: Site performansı dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir. Yavaş yüklenen bir sayfa tüm kaliteli içerikleriniz ve olağanüstü tasarımlarınızın boşa gitmesine neden olabilir. Günümüzde internet geçmişe oranla çok daha hızlı. Bu da kullanıcıların çok daha sabırsız davranmasını beraberinde getiriyor. Sitenizi buna göre optimize etmelisiniz.

Site Yapısı: Sitenizin kullanıcı deneyimi ve SEO açısından optimize edilmiş olması büyük önem taşır. Bu anlamda sitenize ilk kez giren bir ziyaretçi kolayca dilediği şekilde gezinebilmelidir. Aynı durum arama motoru botları için de geçerlidir. Açılmayan kırık linkler, bozuk bağlantılar ya da kötü bir haritalandırma zayıf bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir.

SEO BLOG

Web Tasarım ve SEO öğrenmek istiyorsanız bu içeriklerimize mutlaka göz atın.

SEO FD 360° Digital Solution

SEO FD 2016 yılından bu yana SEO alanında hizmet veriyor. Alanında uzman kadrosuyla web sitenizi Google’da yükseltelim.