Mobil SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Mobil SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

21. yüzyılın bir getirisi olarak neredeyse herkes günlük hayatını dijitalleşmenin etkisi altında geçirmektedir. Aldığımız ürünler ve hizmetleri internetten sipariş etmeyi tercih ederken çoğu zaman sosyalleşmek için de internet ve sosyal medyayı kullanıyoruz. Hal böyle olunca bir hizmetle ilk tanışma yerimiz de web siteleri ve sosyal medya hesapları oluyor. İhtiyaç duyduğumuz bir ürünü ya da hizmeti arama motorları üzerinden arattığımızda karşımıza çok fazla sayıda seçenek çıkıyor. Bu doğrultuda web site sahiplerinin öne çıkmak amacı ile güçlü bir SEO çalışmasına ihtiyacı gitgide artmaktadır.

Günümüzde; cep telefonları ve tabletler, çoğu zaman bilgisayarların yerini tutabiliyor. Bir bilgisayara ulaşamayacak durumda olduğumuzda veya işimizi daha hızlı şekilde tamamlamak istediğimizde tercihimiz akıllı telefonlar oluyor. Bu nedenle web sitelerinin mobil cihazlardan görünümü ve kullanım kolaylığı büyük bir önem taşımaktadır. Bu noktada mobil SEO nedir? Nasıl yapılır? Sorusu web sitesini geliştirmek isteyenlerimiz için günden güne önemli hale gelmekte.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonu, daha sık bilinen adı ile SEO; web sitelerini güçlendirme ve öne çıkarma amaçlı yapılan işlemlerdir. Arama motoru kullanan bir kişinin arattığı anahtar kelime aracılığı ile konuya en yakın alakası olan web siteleri sıralanmaktadır. Arama motorları, bu sıralamaya ulaşmak için çok sayıda algoritma ile web sitelerini puanlar. SEO çalışması ise bu puanı yükseltmeyi hedefler. Başarılı bir SEO çalışması için dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gerekenler:

 • URL
 • Domain seçimi
 • İçerik
 • Kategori düzenlemesi
 • Site hızı ve çok daha fazlasıdır.

Titizlikle yürütülen bir SEO çalışması sonucunda web sitesi arama motorlarında en üst sıralara çıkabilir. SEO çalışması sırasında önemli olan unsurlardan biri, web sitesinin mobil cihazlarda kullanım kolaylığıdır. Fakat akıllı telefon ve tabletler arttıkça mobil SEO konusu kendi başına bir başlık halini almıştır. Bu doğrultuda mobil SEO çalışması sırasında dikkat edilmesi gereken unsur sayısı artmaktadır.

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO, web sitesinin mobil cihazlardan yapılan aramalara karşı güçlendirilmesidir. Mobil SEO çalışmasının önemi günden güne artış göstermektedir. Bu artışın birkaç önemli nedeni bulunmaktadır. Mobil SEO:

 • Mobil cihazların kullanım sıklığının artması
 • Mobil cihazların teknik altyapılarının gitgide gelişmesi
 • Mobil internet paketlerinin erişilebilir olması
 • İnternete bağlanabilen mobil cihaz türünün artması gibi nedenler sonucunda önem kazanmıştır.

Yapılan bir araştırmaya göre Google üzerinden yapılan aramaların %58’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. İnternet trafiğinin %70’i akıllı telefon kaynaklı gelişmektedir. Bu veriler, mobil SEO’nun önemini kanıtlar niteliktedir. Örneğin başka bir işimiz varken aklımıza takılan bir soruyu bilgisayarı açmaya uğraşmadan telefonumuzdan hızlıca aratabiliriz. Ya da bir gün dışarı çıkarken bilgisayarı taşımamak için yanımıza tabletimizi alabiliriz. Mobil cihazların kullanım alanları düşünüldükçe bu gibi örnekler çoğaltılabilir. Tüm bu faktörler göz önünde tutulduğunda, mobil cihazlardan yapılan aramalarda yer edinebilmek adına bütün web sitelerinin mobil uyumlu olması gereklidir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Mobil SEO çalışmasının önemi ortadadır. Peki bu optimizasyon nasıl yapılabilir? Mobil uyumlu web siteleri için gereklilikler nelerdir? Öncelikle web sitesinin mobil uyumluluk güncellemesi gerektirip gerektirmediği öğrenilmelidir. Bu veriye, uyumluluk testi yapılarak ulaşılabilir. Uyumluluk testine, Google Search Console üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Web sitesinin URL’sini girerek ücretsiz olarak yapabileceğiniz test sonucunda sitenin mobil uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Mobil uyumluluğu ölçmek adına kullanabileceğiniz başka araçlar da bulunsa da Google Search Console güvenilir ve hızlı bir sonuç verecektir.

Web sitenizin masaüstü versiyonunun başarılı bir SEO çalışması ile optimizasyonu oldukça önemlidir fakat yeterli değildir. Sitenin bir de mobil versiyonunu hazırlamak sizi rakipleriniz arasında öne çıkarabilir. Mobil versiyonu oluştururken izleyebileceğiniz birden fazla yöntem mevcuttur. Web sitesinin mobil uygulanmasının ayrıca tasarlanması, farklı domainler, ücretli araçlar kullanma gibi çetrefilli yolların seçme fırsatınız bulunsa da mobil SEO çalışması en avantajlı yöntem olabilir.

Mobil SEO Rehberi

Mobil uyumlu web sitelerine ulaşmak adına izleyebileceğiniz yöntemler birden fazla sayıda olsa da her bir yöntemin avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Bu nedenle seçeceğiniz yöntem, mobil SEO çalışmanızın temelini oluşturacaktır.

Ayrı bir mobil site oluşturmak akla ilk gelen çözümlerden biri olmaktadır. Web siteniz masaüstü versiyonda ise ve mobil uyumlu değilse, ayrı bir mobil versiyonunu oluşturabilirsiniz. Bu işlem genellikle subdomain ekleme yöntemi ile yapılmaktadır. Karışıklıklardan kaçınmak adına mevcut web sitenin başına “m” eklenmektedir. Örneğin; web sitesi www.seofd.net iken mobil versiyon www.m.seofd.net şeklinde olabilir.

Ayrıştırılmış mobil site kimi zaman kullanıcı deneyimini arttırabilmektedir. Geleneksel bir yöntem sayılabilecek olan ayrı mobil site oluşturma işlemi, geçtiğimiz yıllarda sık başvurulan bir çözüm olarak kullanılmıştır. Öte yandan ayrı bir mobil versiyon oluşturmak maliyeti arttırmanın yanı sıra SEO çalışmasını da karmaşık hale getirebilecek bir tercih olmaktadır. Bu nedenle gitgide daha fazla uzman, responsive tasarımı tercih etmektedir.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım, özetle hem mobil cihazlarda hem de laptop ve masaüstü bilgisayarlarda sorunsuz ve kullanıcı dostu çalışan web tasarımları anlamına gelir. Responsive kodlama ile geliştirilen web siteleri:

 • Akıllı telefon
 • Tablet
 • Bilgisayar çeşitleri
 • Akıllı televizyon gibi cihazlara duyarlı hale getirilir.

Farklı ekran çözünürlüklerine uygun çalışan responsive kodlu web siteleri, tasarımın ekrana uyumunu sağlamaktadır. Bu şekilde geliştirilen web siteleri, siteye girilen araç fark etmeksizin kullanıcı dostu bir tasarımda olmayı hedefler.

Responsive Tasarımın Önemi

Responsive tasarım günümüzde en sık başvurulan mobil SEO çözümlerinden biridir. Öyle ki, hali hazırda ayrıştırılmış mobil sitesi olan web site sahipleri dahi responsive tasarıma geçişi avantajlı bulmaktadır. Responsive tasarımın ilk tercih haline gelmesi ardında yatan kimi sebepler mevcuttur. Bu sebepler arasında önde geleni ise bizzat Google yönetimi tarafından yapılmış açıklamalardır.

Google, 2018 yılı itibari ile SEO açısından doğrudan responsive tasarımı önermeye başlamıştır. Google sık sık tekrarladığı bu öneriyi, kullanıcı deneyimini arttırmanın birincil yolu olarak gördüğünü belirtiyor. Google tarafından her sitenin responsive olması gerektiği söylenmekte.

Responsive tasarım; duyarlı ya da esnek tasarım olarak belirtilmekte. Duyarlı tasarım ile siteyi açtığınız cihaza bağlı olarak site tasarımı şekillenebiliyor. Esnek çalışmasını sağlayan kodları aracılığı ile kullanıcıya büyük bir kolaylık sunan responsive tasarım, cihaz fark etmeksizin avantajını sürdürüyor.

Mobil SEO Teknikleri

Mobil aramaların gitgide arttığı bu dönemde, ticari işletmeler de web siteleri üzerinden mobil satışları arttırmaktadır. Hem ürün siparişi gibi nedenlerle hem de bilgi ve hizmet alımı amaçlı mobil aramalar yükselişe geçmiştir. Bu noktada mobil SEO tekniklerini kavramak önem arz etmektedir.

Mobil uyumlu ve duyarlı web sitelerinin yanı sıra, mobil SEO çalışmasında dikkat edilmesi gereken belirli birtakım özellikler bulunmaktadır. Mobil SEO:

 • Web sitesinin yüklenme hızı ve içerik değiştirme hızını arttırmak
 • Pencere açılımında kullanıcı dostu olmak
 • Site içeriğini anahtar kelimeler aracılığı ile geliştirmek
 • Yeterince kapsamlı ve zengin içerikler hazırlamak
 • Kullanılan fotoğraf ve görüntüleri optimize etmek
 • Web sunucusunu geliştirmek gibi yöntemlerle zenginleştirilebilir.

Kullanılan teknikler başarı ile uygulanırsa web sitenizin mobil uyumu sağlanacaktır. Bu sayede internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğuna kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmanız mümkündür.

Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Mobil SEO sırasında web sitesini mobil uyumlu hale getirmeye ve önerilen tekniklere ek olarak dikkat edebileceğiniz taktikler bulunmaktadır. Bu taktikler aracılığı ile başarılı bir strateji izleme fırsatınız mevcuttur. Mobil SEO yaparken;

 • Yapılandırılmış verilerden faydalanın. Bu veriler, arama motorlarının sitenin içeriğini daha rahat değerlendirmesini sağlar.
 • Akıllı telefon kullanıcılarının %69’u ihtiyaç anında mobil arama yapmakta. Kullanıcının ihtiyacını konumuna yakının bir noktada çözebilmek adına sitenizi yerel arama için optimize edin.
 • Mobil okunabilirliğe dikkat edin. Yazı tipleri ve paragraf çizgilerini dikkatli seçin.
Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *