Kaçınılması Gereken İçerik Pazarlama Hataları

Kaçınılması Gereken İçerik Pazarlama Hataları

Günümüz şartlarında en önemli pazarlama taktiği sanal dünya üzerinden pazarlamadır. Şirketler bunu oluşturulan içeriklerle sağlamaktadır. Fakat sanal dünyada öyle algoritmalar bulunmaktadır ki, oluşturulan içeriğin her ayrıntısında bu algoritmalara dikkat etmek gerekmektedir. Yapılan ufak bir hata içeriğin başarısız olmasına neden olmaktadır. Peki bu hatalar nelerdir? İçerik pazarlamada nelere dikkat edilmelidir? Bu soruların yanıtlarına “Kaçınılması Gereken İçerik Pazarlama Hataları” başlığının altında ulaşabileceksiniz.

Bir ürünün üretilmesi ve kullanıcılarına sunulması aşamasında artık sadece ürünün kalitesi önem arz etmemektedir. Beraberinde birçok çalışmayı da içeriğinde bulundurmaktadır. Bunlardan biri de o ürünün pazarlanmasıdır. Pazarlamanın en önemli noktası onu her kullanıcı tipine ulaştırabilmekten geçmektedir.

Sadece İçerik Oluşturuyor Olmak Yeterli midir?

Çoğu şirket içerik oluşturmak konusunda detaylı çalışmanın gerekli olmadığını düşünür. Ürünün belli başlı özelliklerini göstermek ve belki bir fotoğrafının olması içerik için yeterli kabul edilebilir. Ancak bu oldukça büyük bir hatadır. Düşünülenin aksine “içerik oluşturmak için oluşturmak” düşüncesi markayı zedeleyecek bir tutumdur. Oluşturulan her içerik; mutlaka iyi bir tanıtımı hedefleyen, hedeflediği kitleye ulaşmaya çalışan bir amaçla hazırlanmalıdır. Dolayısıyla her zaman içerik sayısı değil, kalite hedef alınmalıdır.

Bu doğrultuda ilerlendiğinde; blog gönderileri, web seminerleri, teknik inceleme ve oluşturulan videolar markayı en iyi temsil edecek formlarda oluşturulmalıdır. Sektör hakkında ne kadar uzman olunduğu ve güvenilirlik detayları net bir şekilde gösterilmelidir. Verilen bilgilerin deneyim, güvenilir kaynak ve istatistikle desteklenmesi ise oldukça önemlidir.

Bir web sitesinde, blogda ya da sosyal medya kanallarında yer alan her türlü kalitesiz ve amacı zedeleyici içerik, markanın gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle daha önce oluşturulan içeriklerin geçen zamanda hala amaca hizmet edip etmediğinin kontrolünün yapılması gerekmektedir. Gereken durumlar için içerik güncellemesi, hatta kaldırılması gerektiğini göz ardı etmemek önemlidir.

Doğru İçerik Tanımı

Blog sitelerinde içerik üretiminin ne kadar önemli olduğu, artık her blog sahibi kişi tarafından bilinen bir durumdur. İçeriklerden bahsederken her zaman kullanılan başlık “Doğru İçerik” olmaktadır. Peki doğru içerik nedir? Nelere dikkat edildiğinde doğru içerik oluşturulmuş olmaktadır?

Doğru içerik, sizi ulaşmak istediğiniz kitleye en az maliyetle ve kolayca ulaştıran içeriklere denmektedir. Tabii içeriğin yapısı ulaşılmak istenen kitleye bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle belli kalıplar dışında, doğru içerikle ilgili farklı içeriklerinden bahsetmek mümkündür. Bir site sadece video paylaşıp çok ilgi çekiyor diye sadece video içerikler üretmek, doğru içerik kavramını yansıtmaz.

Şirket ve markaların kendi doğru içeriklerini bulmaları önemlidir. Bunun için yapmaları gereken önem önemli şey rakip firmaları incelemenin yanında, müşterilerini de incelemektir. Kullanıcıların hangi içeriğe ne tepki verdikleri, birçok istatistik programı sayesinde rahatlıkla bulunabilir. Bu istatistiklere bakarak hangi müşterinin hangi içerikle ilgilendiği, sitede en dikkat çeken içeriğin ne olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. Şirketlerin bu bilgiler ışığında içeriklerde düzenlemelere gitmesi gerekmektedir.

Doğru içeriklerin genel özelliklerini sıralayacak olursak şunlar söylenebilir;

  • Kafa karıştırıcı, kitleyle alakasız özellikler içermemelidir.
  • Deneyim bilgisi bulunmayan ve güven sunmayan bilgiler içermemelidir.
  • Oldukça açık ve yazım kurallarına dikkat edilen, kişiye o içerikte kalma isteği uyandıracak yazılardan oluşmalıdır.
  • Sürekli benzer içerikler oluşturulmamalıdır. Yenilik her zaman içeriklerinden dikkat çekmesini sağlamaktadır.

İçerik Pazarlama Alanında Düşülen Hatalar

Oluşturulan her içerik, şirketin ya da markanın kalitesini ortaya koymaktadır. Bu kalitenin her zaman üst düzeyde tutulması kazanç sağlamak ve var olmak için en önemli noktadır. Bu amaca yönelirken yapılan birçok hata bulunmaktadır. Bu hatalar şöyle sıralanabilir;

Strateji Belirlemeden Yola Çıkmak

Yapılan her çalışmada olduğu gibi pazarlama ve tanıtım alanında planlama her zaman önemlidir. Belli bir yol haritası belirlenmeden çıkılan her yol oldukça tehlikelidir ve her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Özellikle her gün genişleyen ve sayısız üretim olan içerik oluşturma dünyasında bu planlama vazgeçilmez bir noktadır. İçerik oluşturma ve pazarlamada atılan her adım önceden planlanmalı, belli bir düzene koyulmalıdır. Kendini tekrar eden içerik üretimi, sanal dünyada kolayca yenilgiye uğranmasına neden olabilmektedir. Aynı etkiyi birbiriyle alakası olmayan içerikler de yapabilmektedir.

Strateji ve planlama, bir markanın sanal dünyadaki kalabalıktan kolayca sıyrılıp dikkat çekici olmasının anahtarıdır.

SEO Çalışmalarına Önem Vermemek

SEO yani arama motoru optimizasyonu internet dünyasında bulunan her sitenin her sektörün en önemli çalışmalar yapması gereken alandır. Sitenin başlık seçiminden, oluşturduğu kategori sayısına kadar her detay, SEO’yu etkilemektedir.

Sitede oluşturulan her içeriğin “SEO uyumlu içerik” unvanına uyması gerekmektedir. Uygun olmaması takdirde arama motorlarında üst sırada bulunması yani görünür olması mümkün değildir. Kitlelerine ulaşmanın en iyi görünür olabilmektir. Bu da ancak algoritmalara uygun içerik oluşumuyla mümkündür.

Arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için mutlaka site yapınız ve içeriğinizde;

  • Her kitleye uygun başlık ve anahtar kelime seçimi yapmaya,
  • Kafa karıştırıcı ve uzun paragraflar yazmamaya,
  • Oluşturulan içerikleri görsel ve videolarla desteklemeye,
  • Kullanıcıların düşünce ve deneyimlerini belirtebilecekleri alanlar oluşturmaya dikkat etmelisiniz.

İçerik Tanıtımına Önem Vermemek

Oluşturulan içerik ne kadar kaliteli olsa da içerikle ilgili mutlaka dikkat çekecek bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bu da tanıtım aşamasına geçmek demektir. İçeriğin başka sosyal medya uygulamalarında paylaşılması, buralarda bir link yardımıyla siteye kolay ulaşım sağlanması önemlidir. Bunun yapılmaması ya da üzerine düşülmemesi durumunda, site trafiği olumsuz etkilenecektedir. Sosyal medya, kitlelere ulaşımda en hızlı ve en maliyetsiz alanlardan biridir.

Hedef Kitlenin İsteklerini Anlayamamak

Bir içeriğin doğru içerik olarak adlandırılabilmesi için kime ulaştığını bilmek gereklidir. Bunun dışında kitlenin de o içeriklerden neler beklediğini ve oluşturulan marka ya da şirketten neler beklediğini anlamak gereklidir. Kitle görüşlerinin önemsenmemesi oluşturulan her içeriğin başarısız olmasına neden olacaktır.

İçerik ne kadar kaliteli ve kusursuz olsa da kitlenin isteğini yansıtmadığı sürece önemi olmaz. Doğru kişilere ulaşıldığı takdirde en basit yapıdaki içeriğin bile başarıya ulaşması mümkündür. Bu nedenle herkese değil, en önemli ve ihtiyaç duyulan kitleye hitap edecek şekilde içerik ayarlaması yapılması gerekmektedir.

Başlıkları Optimize Etmemek

Başlıklar, içeriklerin en önemli yapısını oluşturmaktadır. Çünkü başlık seçimi, SEO’ya uyumlu içerik hazırlamanın ve kitlelere ulaşmanın temelidir. İki hususu birbirinden ayrı tutmak çok da doğru olmayacaktır. Çünkü SEO’ya uyumluluk arama motorlarında ön planda olmayı, ön planda olmak ise kitleleri getirecektir. Bu noktada anahtar kelime seçimi çok önemlidir. Doğru anahtar kelime seçimi ve yerleşimi yapmak içeriğin normalden kat kat fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle başlık seçimi ve düzenlemesinde koşulları göz önünde bulundurmamak içeriğin, haliyle sitenin değer kaybıyla sonuçlanacaktır.

Düşük Kalitede İçerikler Oluşturmak

Doğru içerik, çok içerik üretmekten ise az, düzenli ve kaliteli içerik üretmektedir. Eğer paylaşılan her içerik kaliteli olamayacaksa sık sık ve fazla sayıda içerik paylaşmanın anlamı yoktur. Bu aksine sitenin haliyle markanın kalitesini düşürecektir. Bu nedenle öncelikle içeriğin kaliteli yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Bu alanda görüntü her şeydir. Kullanılan başlıktan, seçilen görsellere kadar her şeyin kaliteli görünmesi gerekmektedir. Kitlelerin beklentisi de çok içeriktense kaliteli ve ilgi çekici içeriklere ulaşabilmektir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *