Organik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Organik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir internet sitesi, arama motorlarının sonuçlarında ne kadar üst sıralarda kendine yer bulursa, site trafiği de bu duruma oranla o kadar artar. Tam da bu noktada devreye organik SEO girer. Organik SEO, bir internet sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını arttırarak sayfanın ilk sayfalarda yer almasını sağlar.

Kısaca bir şekilde açıklamak gerekirse, arama için kullanılacak anahtar kelimenin araştırmasını ve internet sitesi için akış oluşturmasını planlama ve sunma şekline organik SEO denir. İnternet sitesi için bir iyileştirme süreci oluşturan Organik SEO’nun, yaptığı çalışmalar sonucu hazırlanan internet sitesinin trafik akışı oldukça güçlü ve sürekli olmaktadır. Trafik akışı ve arama motorlarında öne çıkmak için belli ücretler de ödenebilmektedir lakin organik SEO geleceği, para ise günü kurtarır.

Organik SEO Nedir?

Başta Google, Bing, Yahoo ve Yandex olmak üzere web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan stratejiye “Organik SEO” denir. Site içi ve site dışı SEO taktiklerinin tamamını içeren organik SEO, ücretsiz arama motoru optimizasyonunu temsil eder.

Örnek vermek gerekirse, internette bir ürün hakkında bilgi aradığınız zaman, arama motorları size kendi algoritmalarına dayalı olarak ücretli ve ücretsiz sonuçların bir listesini çıkartır. Organik arama sonuçları genelde, arama sonuçlarının en üst kısmında ya da bir dizi ücretli reklamın arasında yer alır. Öte yandan, bazı durumlarda ücretsiz arama sonuçları SERP’de daha aşağıda görünebilir. Bu durum, aşağıdaki faktörlerden kaynaklı olabilir:

 • Öne çıkan bir snippet olması,
 • “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümü,
 • Google Local Pack kullanılması.

Talep ettiğiniz SEO sonucuna bağlı olarak, asıl hedefinize ulaşmak için kullanacağınız strateji elbette değişikli gösterebilir. Bu sebeple, siteniz için organik SEO stratejilerden yararlanmak istediğiniz taktirde alanında uzman kişilerden yardım almanız gerekir. İster küçük bir işletmeye isterseniz de çok daha büyük bir işletmeye sahip olun profesyonel SEO hizmeti almak, işletmenizi daha hızlı büyütmenize ve ölçeklendirmenize yardımcı olur.

Organik SEO Nasıl Yapılır?

Bir web sitesini belli başlı anahtar kelimeler için sıralanacak şekilde optimize etmek, organik SEO’nun temel çalışma prensibidir. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için organik SEO, arama sorgularının alaka düzeyini yükselten site içi ve site dışı SEO stratejilerinden oluşur.

Herhangi bir web sitesinin sıralamasını arttırmak için organik SEO stratejisi kullanılabilir. Organik bir SEO stratejisinin temelleri ise şunları içerir:

 • Anahtar kelime araştırması yapmak
 • İlgili anahtar kelimeleri içeren bir içerik oluşturmak
 • Site içi SEO ile içeriğinizi optimize etmek
 • Hedef anahtar kelime ya da kelime gruplarıyla dahili bağlantılar kurmak
 • Meta etiketlerini ve URL’yi optimize etmek
 • İçeriğin alt başlıkları optimize etmek
 • İçeriğe anahtar kelimeler ekleyerek organik trafiği arttırmak
 • SEO için görselleri optimize etmek
 • Web sitenizin geneline ve içindeki her sayfaya ayrı ayrı bağlantılar eklemek için site dışı SEO’yu kullanmak
 • Sayfa hızını ve performansını arttırmak
 • Diğer web sitelerinde markanızdan bahsetmek
 • Web sitesine uzmanlık, güven ve yetki gibi ikna edici sinyaller eklemek

Organik SEO Nasıl Çalışır?

Bir arama motorunun öncelikli hedefi, internetteki her kullanıcının sorgusu için mümkün olan en iyi sonuçları sıralamaktır. Bu nedenle organik SEO aşağıdaki gibi tekniklerden oluşan geniş yelpazeli bir çevrim içi pazarlama stratejisidir:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Bağlantı kurma
 • İçerik üretimi

Böylece organik SEO, bir web sitesinin organik ve ücretsiz arama motoru sonuç sayfalarının en üst sırasında yer almasına yardımcı olur.

Organik SEO Neden Önemlidir?

Arama motorlarında başarılı sonuçlar ve daha fazla trafik elde etmek için organik SEO oldukça önemli bir yapı taşı görevi görür. Organik SEO’nun farklı pazarlama şekillerinden daha yüksek bir ROI oranına sahip olmasının nedeni trafiğinin tamamen ücretsiz olmasıdır. Bu da internet sitelerinin doğal bir arama motoru entegresi alması gerektiğini gösterir ve site gelişimi için oldukça büyük bir önem taşır.

Artan Arama Görünürlüğü

İnternetteki büyük arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen bazı internet siteleri ve olası rakipler, tık başına ödeme yaparak kendilerini öne atarlar. Lakin organik SEO kullanımında bulunan bir internet sitesi, bu reklam ödemelerini aradan kaldırır ve trafik akışı olarak öne geçer. Böylece işletmeler ve internet siteleri, daha az bütçe ile Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi sitelerde öncelik kazanabilmektedirler.

Araştırmalara göz gezdirildiğinde, organik SEO sayesinde ziyaretçilerin yarısından fazlası ilgili internet sitelerine yönlendirilmektedir. İnternet sitelerinin miktarı ve kullanıcı sayısı düşünüldüğünde bu çok yüksek bir oran olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer bir araştırma ise arama motoru kullanıcılarının neredeyse %80’ine yakını arama motorlarına ikinci sayfayı açmamaktadır.

Özetlemek gerekirse, organik SEO çoğu internet sitesinin en önemli trafik kaynağıdır. Bu nedenle de organik SEO, açık bir pazarlama aleti olarak görülebilir. Organik SEO ile hazır bulunan bir işletme sitesi, hem yerel hem kurumsal hem de küresel anlamda ön plana çıkar. Sonuç olarak, internet görünürlüğü için SEO her şeydir.

Artan Marka Bilinirliği

İnternet dünyası üzerinde marka gelişimini ve bütünlüğünü sağlamak için organik SEO kullanmak neredeyse şarttır. İlgili markalar, internet sitelerinde marka ile ilgili organik arama sonuçlarını gördükçe ve sayfa trafiği önlerine düştükçe internet sayfasına olan güvenleri artar. Böylece markalar, kişileri de tanımaya başlarlar.

İstatiksel çalışmaların verdiği sonuçlara göre insanların %83’ü, kendi araştırmalarına karar verme anlarında daha çok güvendiklerini ve karar mekanizmalarını kendi araştırmaları sonucuna göre belirledikleri söylemektedir. Bundan dolayı Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motoru sayfalarında, ilk dizinde yer bulan internet siteleri, sektörlerindeki en yetkili markalar olarak kabul görmektedir. Böylece markaların tanıdığı sayfalar da çevrim içi ve çevrim dışı fark etmeksizin etkileşim ile daha çok müşteri çekmenizi kolaylaştırır.

Uzun Vadeli Sonuçlar

Doğru işlenmesi ve planlanması halinde organik SEO, uzun yıllar kullanılabilecek bir trafik oluşturmaktadır. Hiçbir ek ücret ödemeden, doğru plan, doğru zamanlama ve doğru anahtar kelimeler ile arama motorlarında en çok trafik alan internet sitesi konumuna gelmek oldukça mümkündür. İnternet dünyasında bu başarının birden fazla örneği bulunmaktadır.

İnternet sitesindeki içeriğin bir karşılığı ve değeri varsa, büyük arama motorlarının sonuç sayfalarındaki SERP’ler otomatik olarak site görünürlüğünü arttırır. Kısaca SERP, bir arama motorunda anahtar kelime yazımı sonrası karşılaşılan listedir. Tüm bilgiler ışında, doğru planlama ile yapılan organik SEO çalışmaları ömürlük bir kazanım sunabilir.

Yalnız bilinmesi gereken bir şey var ki, o da tık başına yapılan ödeme işlemlerinde o arama motoru için yapılan SERP avantajı duracağıdır. Ödeme bittiğinde site avantajı olmadan hayatını sürdürür. Ödeme ile kısa bir trend yakalamak elbette mümkündür, lakin organik SEO kadar kalıcı olmayacaktır.

Yüksek ROI

İşletmeler, internet sitelerinden elde ettikleri gelirlerin %40-45’lik bir oranını organik bir trafikten sağlamaktadır. Organik SEO, en yüksek yatırım getirisini yani ROI’ını her işletme şekli için sağladığı için bu konu neredeyse tartışmaya kapalıdır. Bu sebeple de SEO, gelecek büyüme planları içerisinde oldukça büyük ve önemli bir yer kaplar.

Organik SEO Sıralamasını Etkileyen 5 Faktör

Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları başta olmak üzere her bir arama motoru, SERP’lerde görünen sonuçları belirlemelerine yardımcı olan algoritmalara sahiptir. Bir web sitesinin herhangi bir arama motorunda ne kadar üst sıralarda yer alacağını etkileyen başlıca faktörler şunlardır:

 • Web sitesinin güvenilirliği
 • Sayfa yüklenme hızı
 • Anahtar kelimelerin alaka düzeyi
 • Gerçek içerik kalitesi
 • Teknik SEO yeterliliği
 • Dahili bağlantıların harici bağlantılara oranı
 • Sitenin mobil cihazlar için optimize edilip edilmediği

Bir web sitesini optimize etmek için en iyi SEO uygulamaları, teknik SEO ve site içi SEO’dur. Web sitelerindeki performansı ölçmek ve kontrol etmek için SEO denetimi adı verilen bir işlem yapılır. SEO denetiminin nasıl yapılacağını öğrenerek düzeltilmesi gereken problemleri ya da keşfedilmesi gereken fırsatları bulmanız kolaylaşabilir.

Meta Açıklamaları ve Başlık Etiketleri

Bir web sitesinin site içi SEO’su, sayfaların teknik organizasyonu için oldukça önemlidir. Hangi içeriğin arama yapan kişiye daha fazla değer katarak sıralamasını yükselteceğini belirlemek için Google’ın botları şu faktörleri inceler:

 • Meta açıklaması
 • Başlık etiketi
 • URL yapısı
 • Başlık etiketleri (H1, H2, vb.)
 • Anahtar kelimeler
 • Dahili bağlantılar
 • Harici bağlantılar

Uygun bir site içi SEO’ya sahip olmadan web sitenizin sıralamaya girme şansı bile yoktur.

Optimize Edilmiş URL’ler

URL yapısı, başlık etiketlerini ve meta açıklamalarını optimize etmekten daha az önemli gibi görünse de organik SEO sonuçlarını elde etmek için URL’ler güçlü birer araç olabilir. Web sitenizin URL yapısını optimize etmek için ise şunları yapmanız gerekir:

 • URL’lerin tek tip olması gerekir. Örneğin hepsi küçük harften oluşmalıdır.
 • Kelimelerin arasında kısa çizgi (-) ya da alt çizgi (_) kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • İlgili anahtar kelimeleri kategori adı olarak kullanmalısınız.
 • Yabancı kelimeler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bunların yanı sıra, URL’leri doğru kullanmak şunları sağlar:

 • Potansiyel bir site ziyaretçisine web sitenizdeki bir sayfanın ne hakkında olduğu ile ilgili bilgi verir.
 • Bağlantıların paylaşıldığı bütün yerlerde tıklama oranlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Ek olarak, URL’leri daha kısa tutarak onları daha kullanıcı dostu yapabilirsiniz. Böylece insanların sayfalarınızı paylaşması da daha kolay olur.

İçeriğinizin Kalitesi ve Miktarı

İçerik Pazarlama Enstitüsüne göre içerik pazarlaması aşağıdaki stratejilere odaklanır:

 • Değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturma
 • Açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekme ve elde tutma
 • Karlı müşteri eylemi sağlama

Organik SEO, herhangi bir başarılı içerik pazarlama stratejisinin halihazırda ayrılmaz bir parçasıdır ya da öyle değilse bile ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Elbette ki içerik olmadan SEO da olmazdı ancak içeriğin organik olarak başarılı olabilmesi için hem yararlı hem de aramalarla alakalı olması gerekir. Bu da içeriklerin şu şekilde oluşturulması anlamına gelir:

 • Güvenilir
 • İlgi çekici
 • Merak uyandırıcı
 • Kaliteli
 • Faydalı ve bilgilendirici
 • Orijinal
 • Diğer sitelerinkine kıyasla daha değerli

Yukarıdaki unsurları baz alarak içeriğinizi organik SEO başarısı elde etmek için hazırlayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu faktörler olmadan içeriğinizin arama motorlarının gözünde oldukça az bir değeri olur.

Güncel Algoritmalar

Google’ın sahip olduğu algoritma, web sitelerinin herhangi bir SERP’e göre nasıl sıralandığını belirler. SEO algoritmaları, tüm interneti taramanın yanında siteleri bu kodu kadar iyi takip ettiklerine göre sıralamak amacıyla yazılan kodladır. Google’ın sıralama sistemleri de tıpkı SEO gibi bir dizi algoritmadan oluşur. Arama motorlarında herhangi bir sorgu aratan insanlara en yararlı bilgileri ve sonuçları sağlamak için bu algoritmalar aşağıdakiler dahil pek çok faktöre bakarlar:

 • Sorgulatılan aramanın kelimeleri
 • Kaynakların konu hakkındaki uzmanlığı
 • Sorguyu yapan kişinin konumu ve tarayıcı ayarları
 • Sonuç olarak çıkan sayfaların alaka düzeyi ve kullanılabilirliği

Her faktöre verilen ağırlık, sorgulatılan aramanın doğasına bağlı olacak şekilde değişir. Örnek vermek gerekirse, içeriğin güncel olup olmaması güncel haber konularıyla ilgili sorguları cevaplamada sözlük tanımlarından çok daha büyük bir rol oynar.

Bu nedenle yaklaşan algoritma güncellemelerine daha iyi hazırlanmak ve bu algoritmaları daha iyi anlamak için son yıllarda yapılmış olan büyük algoritma güncellemelerini kontrol edin. Böylece sıralamaları ve içeriği algoritma güncellemeleri için optimize ederken sonucunuzu en çok neyin etkileyeceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Spesifik Bir SEO Stratejisi

Güçlü bir organik SEO kampanyası pek çok unsura sahip olduğundan, izleyeceğiniz bir yol haritası oluşturmak oldukça önem taşır. Ancak, SEO hakkında pek bilgiye sahip değilseniz sıfırdan başarılı bir organik SEO stratejisi oluşturmak sizi biraz zorlayabilir. Bu nedenle SEO FD’nin vermiş olduğu organik SEO hizmetlerinden yararlanarak şu konularda yardım alabilirsiniz:

 • SEO kampanya yönetimi
 • Anahtar kelime araştırması ve kelimeler arası bağlantı kurma
 • SEO dostu ve kullanıcı hedefli içerik oluşturma
 • Web sitesi denetimleri ve optimizasyonu

SEO FD’nin verdiği hizmetler sayesinde spesifik bir SEO stratejisine sahip olarak sitenizi arama motorları sonucunda üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Arama Motorlarında Organik SEO Sıralamanızı Arttırmanın Yolları

Organik bir sıralamaya sahip olmak size, potansiyel müşteriler ya da satış ihtimaline dönüştürülebilen daha yüksek kalitedeki bir trafik sağlar. Web sitenizin organik sıralamasını daha da yukarıya taşımanız için izlemeniz gereken birkaç püf noktası vardır.

Profesyonel bir SEO ekibinden yardım almadan, organik SEO sıralamanızı arttırmanız oldukça zor bir iştir. Ek olarak, alanında uzman bir ekip olmadan püf noktalarını da yeteri kadar verimli bir şekilde uygulayamayabilirsiniz. Ancak yine de arama motorlarındaki organik SEO sıralamanızı arttırmanın yollarını sizler için özetleyeceğiz.

Rakip Analizi Yapmak

Organik SEO stratejisi uygulamaya başlamadan önce, bir site denetimi ve rakip analizi yapmanız oldukça önemlidir. Rekabetin sınırlarını ölçerek, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığı öğrenebilir ve daha sonra aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Rakiplerinizi nasıl geride bırakacağınıza dair bir plan oluşturmak.
 • Diğerleri tarafından henüz kullanılmamış olan anahtar kelimeleri bulmak.
 • Üstük içerikler oluşturarak rakiplerinizin içeriğinde yer alan boşlukları doldurmak.

Böylece, web sitenizi daha verimli bir hala getirerek rakiplerinizi analiz edebilir ve kendi sitenizi onlarınkinden daha da öne çıkartabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Organik bir SEO stratejisinin hayati damarlarından biri de anahtar kelime araştırması yapmaktır.  Yaptığınız araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgiler size şu konularda işe yarar bilgiler sağlayabilir:

 • Anahtar kelimeler için web sitenizin sıralaması nerede?
 • Hangi anahtar kelimelere göre sıralama yapmak daha kolaydır?
 • Rakipleriniz hangi anahtar kelimelere göre sıralanır?

Ek olarak, anahtar kelime araştırması yapmak insanların gerçekte ne aradığı konusunda size yardımcı olabilir. Böylece, insanların ihtiyaçlarını karşılamak adına daha doğru bir şekilde içerik üretebilirsiniz. Alakalı ve yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler ile web sitenizin sıralamasını çok daha yukarılara taşıyabilirsiniz. Ancak, daha düşük hacme sahip ve alakasız olan anahtar kelimeleri de bulmak, sıralamanız için son derece değerli olabilir.

Anahtar Kelime Araştırmasının Diğer Kullanım Alanları

Güçlü bir organik SEO stratejisinin önemli bir parçası da anahtar kelime araştırmasına başlamak için belirli anahtar kelimelerin, web sitenizin SERP’lerinde nerede olduğunu bilmektir. Böylece anahtar kelime araştırması yapmak size neyin işe yaradığı, neyin sıralandığı ve neyin işe yaramadığı hakkında bilgi verir. Ek olarak anahtar kelime araştırmasını kullanabileceğiniz diğer alanlar şunlardır:

 • Rakibinizin anahtar kelime stratejisini anlamak ve analiz etmek
 • İçeriklerinizi görselleştirmek
 • İçeriğinizin zaman içerisindeki SEO ilerlemesini izlemek
 • Backlink profilinizi görüntülemek
 • Yeni anahtar kelime fırsatlarından yararlanmak
 • Manuel SEO denetiminden kurtulmak

Bu alanlardan yararlanarak tıpkı bir SEO uzmanı gibi, herhangi bir SEO stratejisinin bir parçası olarak kullanılması gereken anahtar kelimeleri tam olarak nasıl belirleyeceğinizi bilebilirsiniz.

İçerik Oluşturmak

Eğer başarılı bir organik SEO stratejisine sahip olmak istiyorsanız öncelikle okuyucunuza değer katan içerikler yazmanız gerekir. İçeriğiniz, ürün ya da hizmetlerin reklamını yapmak yerine potansiyel müşterilerin sorularını yanıtlamak ve sorunlarını çözmek için yardımcı olmak adına alakalı ve faydalı olmalıdır.

Herhangi bir web sitesinin başarısı kaliteli içeriğe bağlı olduğu için bir web sitesi, kullanıcıların taleplerini karşılayan ve arama motorları için optimize edilmiş olan içerikler sunmalıdır. Bu nedenle organik SEO için içerik optimizasyonu şunları içerir:

 • Daha kısa ve akıcı paragraflar
 • Maddeleme işaretlerinden oluşan listeler
 • Başlıklar ve alt başlıklar
 • Metinleri bölmek için görseller ve ekran görüntüleri
 • Kısa ve öz cümleler

Okunabilirlik açısından gönderilerinizi optimize ederek gerçekten kaliteli içerikler oluşmak için gönderilerinizin şu iki özelliğe sahip olması gerekir:

 • Gönderileriniz, okurlarınıza değer katmalı.
 • İçerdiği bilgileri okuyucular hızlı ve kolay bir şekilde sindirebilmeli.

Kullanıcı Deneyimini İyileştirmek

Web sitenizin kalitesi, diğer sitelere kıyasla daha düşük olursa arama motorları tarafından sıralaması da düşük olur. Kısacası, düşük kaliteye sahip web sitelerin sıralamaya girme olasılığı da daha düşük olur. Eğer bir web sitesi:

 • Yavaş yüklenme hızına sahip,
 • Güvenli değil,
 • Tasarım olarak güncel değil,

Yukarıdaki bu 3 özelliğe sahipse, arama yapanların SERP’lere geri dönerek başka bir web sitesini ziyaret etmesi oldukça muhtemeldir. Bir sitenin kalitesini daha doğru bir şekilde ölçmek için arama motorları, algoritmalarını sürekli olarak güncellemektedir.

Google için Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin Önemi

Google, 2021 yılında kullanıcıların sayfa deneyimine odaklanacakları yeni bir güncelleme yayınlayacaklarını ve botlarının kullanıcı deneyimi için optimize edilmiş sayfaları tercih edeceğini duyurmuştu. Yapılan açıklamalara göre, sayfa deneyimi sinyali herhangi bir kullanıcının bir web sayfasıyla girdiği etkileşim deneyimini nasıl algıladığı ölçülür.

Faktörlerin hepsini optimize etmek, interneti bütün web tarayıcıları ve kullanıcılar için çok daha keyifli bir hale getirerek mobil cihazlarda sitelerin kullanıcı beklentisine göre gelişmesine yardımcı olur. Böylece Google, kullanıcıların sitelerle daha fazla etkileşime girmesi ve daha az engelle işlem yapabilmesi internetteki iş başarına bir katkıda bulunacağına inanır.

Özetlemek gerekirse bu durum, Google’ın bir web sitesinin tüm cihazlar için ne kadar kullanışlı olduğuna bakacağı anlamına gelir. Ek olarak Google, kullanıcılarına yalnızca mümkün olan en iyi sonuçları sunmak istediği için, güçlü kullanıcı deneyimi ve etkileşimi olan siteleri daha yüksek SERP sıralamalarıyla ödüllendirir.

Bu nedenle bir web sitesini yenileme işine girişmeden önce işe araştırma yapmakla başlayın. Ek olarak, sektörünüzde yer alan işletmeler için web siteleri oluşturma deneyimine sahip profesyonel bir ajanstan web tasarım hizmetleri almanız gerekebilir.

Web Sayfası Yüklenme Hızını İyileştirmek

Araştırmacılara göre, eğer bir web sitesinin yüklenme süresi 3 saniyeden daha uzunsa ziyaretçilerin yaklaşık olarak yarısı o siteyi beklemekten vazgeçer. Bunun nedeni günümüzdeki tüketicilerinin sabırsız olmasıdır. Ayrıca sayfa yüklenme sürenizdeki saniyelik gecikmeler şu sonuçları elde etmenize neden olur:

 • %11 daha az sayfa görüntülenmesi
 • Müşteri memnuniyetinde %16 düşüş
 • Dönüşümlerde %7 azalma

Eğer arama yapan insanlar, sayfa yüklenme süresi sebebiyle sitenizden ayrılıyorsa bu durum potansiyel müşterilerinizi ve onlar sayesinde elde edeceğiniz kazancı kaybettiğiniz anlamına gelir.

Mobil Uyumlu Sayfalar Tasarlamak

Günümüzde dünya çapındaki web trafiğinin neredeyse yarısından çoğunu mobil cihazlar oluşturur. 2020 yılının üçüncü çeyreğinde, mobil cihazlar küresel web sitesi trafiğinin %50,81’ini oluşturarak 2017’den bu yana sürekli olarak %50’nin üzerinde seyretmeye devam etmiştir.

Başarılı bir organik SEO kampanyasındaki en büyük faktörlerden biri, bir web sitesinin mobil uyumlu olmasını sağlamaktır. SEO FD’nin vermiş olduğu organik SEO hizmetlerinden yararlanarak hem mobil uyumlu sayfalar tasarlayabilir hem de aşağıdaki fırsatlardan yararlanabilirsiniz:

 • Sonuç odaklı bir metodoloji ile önceden planlanan bir SEO iş akışı
 • Kampanyalarınızın başlangıcından sonuna kadar ilgilenen uzmanlar tarafından 7/24 destek
 • Markanız için gerçek zamanlı bir gösterge panosu ile aylık raporlama

Teknik SEO’nuzu Optimize Etmek

Elbette ki tüm web sitenizi güçlü bir organik SEO sonucu elde etmek için optimize edebilirsiniz. Ancak yerinde kullanılan teknik SEO uygulamaları olmadığı taktirde kendinizi yine ilk sayfada bulamamanız oldukça muhtemeldir. Sonuç olarak, teknik bir SEO kontrolü yapmak siteniz için oldukça önemlidir ve teknik SEO şunları içerir:

 • Site güvenliğini sağlamak
 • Tarama hatalarını belirlemek
 • Bir sitenin mobil uyumlu olup olmadığından emin olmak
 • Bozuk bağlantıları düzeltmek
 • Bir sitenin yüklenme hızını kontrol etmek
 • Bir sitenin URL’sini incelemek

SEO FD uzmanlarımız sizin için, herhangi bir sitenin teknik SEO performansını analiz ederek kullanıcı dostu olup olmadığından ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağladığından emin olabilirler.

Sitenizi Yerel Aramalar için Optimize Etmek

Web sitenizi yerel SEO için optimize ederek, işletmenizin ya da şirketinizin yerel aramalarda üst sıralarda yer alması için teknik değişiklik yapmayı sağlarsınız. Bu değişikliklerden bazıları şunlardır:

 • Google My Business hesabınızı etkinleştirmek ve güncellemek
 • Yerel açılış sayfaları oluşturmak
 • Teknik SEO stratejisi kullanarak yerel aramalar yapmak

Yerel aramaların artmasıyla birlikte, işletmeler yerel olarak sıralanır ve bu yerel sıralamalardan daha fazla yerel işletmeye yol açan yüksek kaliteye sahip trafik çekebilirsiniz. Ek olarak yerel SEO şunları içerir:

 • Maksimum yetki için yerel listeler oluşturmak ve sürdürmek
 • Google My Business hesabınızın optimizasyonu
 • Sitenizin yüksek yetkili yerelleştirilmiş içeriğe sahip olduğundan emin olmak için web sitenizi optimize etmek

Bir Backlink Stratejisi Oluşturmak

Başarılı bir organik SEO stratejisi elde edebilmek için, saygın bir backlink porföyü oluşturmak oldukça önemlidir. Çeşitlendirilmiş bir bağlantı profili, web sitenizin doğal görünmesi ve Google’ın aradığı her değişkeni sitenizde bulmasını sağlar. Bu nedenle backlinkler, SEO temelinizi güçlendirmenin en güçlü yollarından biridir. Backlink stratejisi oluşturmak hakkında çok fazla bilgiye sahip değilseniz, web sitenizin uzmanlar tarafından ele alınması için yararlanabileceğiniz bağlantı kurma hizmetleri mevcuttur.

Sonuç

Buraya kadar verilen bilgilerin ışığında organik SEO nedir sorusu için temel tanım, hem site içi hem de site dışı SEO yöntemlerini içeren bir strateji olmasıdır. Bu iki terim bir araya geldiğinde, işletmenizin ve web sitenizin arama motorları tarafından görünürlüğünü artabilir ve böylece sitenize daha çok trafik çekebilirsiniz.

Organik SEO’nun gerçek dünyada ne işe yaradığına ve nasıl çalıştığına dair olan süreci öğrendiğinize göre, işinizi çevrim içi olarak büyütmek için bu stratejiyi nasıl kullanacağınız konusunda daha iyi seçimler yapabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *