UTM Nedir? Neden Kullanılır?

UTM Nedir? Neden Kullanılır?

Açılımı “Urchin Tracking Model” olan UTM, Türkçe olarak “Urchin İzleme Modülü” olarak biliniyor. UTM’nin bu ismi ise onu oluşturan şirket olan Urchin Software Corporation’dan geliyor. Peki UTM nedir?

UTM, genellikle pazarlamacılara yönelik olan web analizleri içeren bir yazılımdır. Gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam eden UTM, bu çalışmaların birer parçası olarak biliniyor. UTM kodlarını kullanarak ziyaretçileriniz hakkında çıkma oranları ya da dönüşüm oranları gibi bilgileri hızlı bir şekilde erişme imkanı elde edersiniz.

Pazarlama profesyonellerinin ya da girişimcilerinin web sitelerine monte ettiği UTM, ziyaretçilerin hangi kaynaklardan geldiğini gösteriyor. Bu sayede, pazarlamacılar, web sitelerindeki içeriklerin kalitesini geliştirebilir, daha etkili kampanyalar düzenleyebilir ya da kampanyalarının kalitesini ölçebilir. Bu özellikleri ile UTM pazarlama uzmanlarının vazgeçilmez yöntemleri arasında yer almakta.

UTM Ne İşe Yarar?

UTM kodunun kullanım amacı web sitesine gelen kullanıcıların hangi kaynaklardan siteye eriştiğidir. Sitenize gelen kullanıcıların etkileşim bilgilerine ulaşmak sitenizin gelişmesi için pek çok açıdan avantaj sağlayacaktır. Bu sayede, pazarlama uzmanları ve girişimciler, bir web sitenin etkileşim bilgilerine ulaşarak daha kaliteli içerikler ve daha etkili reklam kampanyaları düzenleyebiliyor. Ayrıca, uzmanlar bu bilgileri raporlarında da kullanabiliyor.

Etkili bir pazarlama kampanyası gerçekleştirmek istiyorsanız, UTM kodlarının sunduğu parametreler oldukça işinize yarayacaktır. Ayrıca, UTM parametrelerin sunduğu en önemli avantajlardan biri de gelirlerinizin kaynağını görme fırsatıdır. UTM kodlarının tek avantajları bunlar ile de sınırlı değil. UTM modülünü kullanma şeklinize göre çeşitli faydalar elde etmek de mümkün.

Dilerseniz SEO Bloğumuzdan sektör ile ilgili birçok başlığa ulaşabilirsiniz.

UTM ile Sitenizin Trafiğini Arttırın

UTM kodları sayesinde sitenize gelen trafik hakkında bilgi edinebileceğinizi söylemiştik. Bu sayede, sitenizde yer alan içeriklerin hangilerinin ziyaretçileriniz için daha uygun olduğunu da öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak, UTM sayesinde şirketinizin farklı departmanlarında yer alan ekiplerinizin de kendi amaçları doğrultusunda kampanyalar oluşturma fırsatı da doğuyor. Bunun sonucunda ise UTM modülünün çapraz işlevsellik özelliği ortaya çıkıyor.

UTM modülünü kullanarak var olan stratejinizi optimize etme imkanı da elde edebilirsiniz. Tüm bu özellikler düşünüldüğünde, UTM kullanmanın hem stratejilerinize hem de gelirlerinizi arttırma konusunda önemli bir etkisi bulunuyor. Günümüzde pek çok profesyonel marka, UTM kullanarak yatırım getirilerini arttırmayı hedefliyor.

UTM Nasıl Kullanılır?

UTM kodlarını kullanmanın 5 farklı yolu vardır. Bu kodların her biri izleme bilgilerini daha küçük bir yelpazede görmenizi sağlar. UTM kodları ise şöyledir:

  • Source
  • Medium
  • Campaign
  • Content
  • Term

UTM kodlarının ne olduğunu öğrendikten sonra geriye bu kodların ne işe yaradığını öğrenmek kalıyor.

UTM Source Kodu

UTM source kodu, web sitenize gelen ziyaretçilerin Facebook, Twitter, LinkedIn, arama motoru ya da haber siteleri gibi hangi platformlardan geldiğini görmeyi sağlar. Örnek kod ise şu şekilde olur: &utm_source = facebook

UTM Medium Kodu

UTM medium kodu ise ziyaretçilerinizin geldiği trafiğin türünü gösterir. Örneğin, gerçekleştirdiğiniz marka ortaklıkları, sosyal medyalar, reklamlar, e- posta gibi kanallar. Örnek kod ise şöyle görünür: &utm_medium = e-posta

UTM Campaign Kodu

Bu UTM kodu ise anahtar kelime analizi gerçekleştirmek amacı ile kullanılır. Örneğin, bir ürün tanıtımı gerçekleştirmek için UTM campaign kodunu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, bu kodu kullanarak kampanyalarınızın performansını izleme fırsatı da elde edebilirsiniz. Örnek kod ise şu şekilde: &utm_campaign = kampanya_adı

UTM Content Kodu

İçerik hedefli reklamlar için kullanılan UTM content kodu, aynı zamanda call to action adı verilen ziyaretçileri harekete geçirici kelimeleri de kapsar. Örnek UTM content kodu ise şöyle: &utm_content = hemen al

UTM Term Kodu

UTM Term kodu tıklama başına ödeme aldığınız reklam kampanyaları için işlev görüyor. Örneğin, “sporcu için yemekler” gibi anahtar kelimeleriniz için UTM Term kodunu kullanabilirsiniz. Bu sayede, pek çok ziyaretçinizin reklamınıza tıkladığında ne aradığını görmek de mümkün olur. UTM term kodunda dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da kod içerisinde ürün ismini kullanmanız olacaktır. Örneğin, &utm_term = protein-tozu.

UTM Neden Önemlidir?

Günümüzde, etkili dijital pazarlama kampanyaları üretmek için pek çok detay bulunuyor. Bu detayların en önemlilerinden birisi de UTM kodları olmakta. UTM parametrelerinin en önemli avantajları arasında ise gelirlerinizin kaynağını izleme fırsatı yer alıyor. Aynı zamanda, aşağıdaki avantajlar da UTM kodlarının neden önemli olduğunun bir göstergesi.

  • Ziyaretçi trafiğinizi arttırmak için hangi tür içeriklerin daha ideal olduğunu anlamak.
  • Şirketinizde yer alan farklı departmanlardaki ekiplerin amaçlarına göre kampanyalar oluşturmasını sağlamak.
  • Sahip olduğunuz stratejiyi optimize etme fırsatı ve yatırım getirilerinizi arttırmak.

Yukarıda yer alan tüm avantajları düşündüğümüzde, UTM kodlarının neden önemli olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. Ayrıca, UTM kodlarını kullanarak raporlamalar oluşturabilir, deneme yanılma stratejilerinde yer alan hataları azaltabilir ve dönüşüm hunilerini çok daha iyi anlayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, Google Analytics üzerinden de UTM istatistiklerinizi kontrol edebilirsiniz. Bunu gerçekleştirirken ise küçük / büyük harf kullanmanıza dikkat etmelisiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *