Breadcrumbs Nedir?

Breadcrumbs Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) söz konusu olduğunda birçok hususun detaylı olarak düşünülmesi ve incelenmesi gerekmektedir. Özellikle E-Ticaret sayfalarında SEO çalışmalarının iyi bir şekilde yapılabilmesi için her değişken ayrı ayrı hesaba katılmalıdır. Bu değişkenlerden belki de en önemlisi de “kullanıcı deneyimidir”. Kullanıcı deneyimini iyileştiren her marka ya da şirketin SEO hususunda daha fazla başarı gösterdiği de tartışılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkar. SEO’nun son yıllardaki en önemli konularından birisi de “Breadcrumbs” kavramıdır. Peki bu breadcrumbs nedir? SEO çalışmalarına etkisi ne kadardır?

Breadcrumbslar, kullanıcının bir web sitesindeki veya web uygulamasındaki konumunu gösteren ikincil bir gezinme şemasıdır. Terim, iki çocuğun evlerine dönüş yolunu işaretlemek için ekmek kırıntılarını yere bıraktıkları Hansel ve Gretel masalından gelmektedir. Tıpkı bu masalda da olduğu gibi, web gezinme uygulamalarındaki bu kırıntılar, kullanıcılara başlangıç ​​noktalarına geri dönüş yollarını izlemeleri için bir yol sağlamaktadır.

Breadcrumbs Türleri

Tüm web tasarımı içerik haritaları (breadcrumbslar), web sitesinde gezinme durumunu iyileştirme amacına hizmet etmektedir. Yine de şu anda kullanımda olan üç farklı içerik haritası gezinme türü vardır. Bunlar:

  • Konum tabanlı içerik haritaları,
  • Özniteliğe dayalı içerik haritaları,
  • Yol tabanlı içerik haritaları.

Şimdi bu breadcrumbs türlerinin tamamına daha yakından bakalım.

Konum Tabanlı Breadcrumbslar

Konum tabanlı içerik haritaları, kullanıcıya web sitesinin hiyerarşisinde nerede olduklarını gösterir. Genellikle 2’den daha fazla seviyeli navigasyon şemaları için kullanılırlar. Aşağıdaki örnekte, her öğe, sağındaki sayfadan bir düzey daha yüksek olan bir sayfayı temsil eder.

Ana Sayfa> Sayfa1> Alt sayfa> Mevcut konum

Özniteliğe Dayalı Breadcrumbslar

Özniteliğe dayalı breadcrumbslar, belirli bir sayfanın özniteliklerini gösterir. Yalnızca web sitesindeki konumu belirtmekle kalmaz, aynı zamanda her sayfa hakkında meta bilgi sağlarlar. Bu tür breadcrumbs gezintisine erişmek, mutlaka bir ziyaretçinin sitede gezinirken geldiği yola geri dönmesini gerektirmez. Bu tür breadcrumbs, tek bir ürün sayfasına birden çok yoldan erişilebildiği e-ticaret web siteleri için yaygın olarak kullanılır. Nitelik tabanlı breadcrumbslara bir örnek olarak şu gösterilebilir:

Ana Sayfa> Kadın >Giyim> Elbise> Mini> Siyah

Yol Tabanlı Breadcrumbslar

Yol tabanlı içerik haritası izleri (breadcrumbs), kullanıcılara belirli bir sayfaya ulaşmak için attıkları adımları gösterir. Yol tabanlı içerik haritaları, kullanıcının geçerli sayfaya gelmeden önce ziyaret ettiği sayfaları gösterdikleri için dinamiktir.

Ana Sayfa> Sayfa 1> Sayfa 2> Ana Sayfa> Sayfa 3> Alışveriş sepeti

WordPress gibi içerik yönetim sistemleri, breadcrumbsları bir web sitesine dönüştürmek ve uygulamak için eklentiler kullanır. Diğer web sitelerinde, PHP veya JavaScript gibi komut dosyası dilleri kullanılarak da breadcrumbslar eklenebilir. Alternatif olarak, içerik haritaları HTML koduna manuel olarak da yerleştirilebilir.

Breadcrumb Navigasyonunun Faydaları

Basit uygulamasına ek olarak, breadcrumbs navigasyonu başka birçok avantaj sunar. Bir web sitesinin kullanılabilirliğini veya kullanıcı dostu olmasını geliştirmek bunlardan biridir. Çünkü bu breadcrumbslar, kullanıcıların kendilerini birçok alt sayfaya sahip web sitelerine yönlendirmelerine yardımcı olabilir. Breadcrumbslar, kullanıcının web sitesinin hiyerarşisi içindeki yerini gösteren etkili bir görsel yardımcıdır. Kullanılabilirlik düşünüldüğünde breadcrumbslar, web sitesi ziyaretçisinin daha yüksek bir sayfaya ulaşabilmesi için yapması gereken işlem sayısını azaltmaktadır. Böylece breadcrumbslar, kullanıcıların orijinal sayfaya gitmek için tarayıcının geri düğmesine birden çok kez tıklamak zorunda kalmak yerine, yalnızca tek bir tıklamayla ana sayfalara gitmelerine olanak tanır.

Breadcrumbslar yalnızca kullanılabilirlik için değil, aynı zamanda arama motoru optimizasyonu (SEO) için de faydalıdır. İkincil gezinme öğeleri, Google gibi arama motorlarının web sitesinin yapısını daha iyi anlamasına ve böylece arama sonuçlarında daha alakalı ve doğru bilgiler göstermesine yardımcı olur. Dahili bağlantılar ayrıca arama motorlarına belirli bir sayfa ve bağlantılı olduğu sayfalar hakkında daha fazla bilgi verir. Ek olarak, Google, arama sonuçlarında breadcrumbsları görüntüler. Bu, TO (tıklama oranı) ve web sitesi trafiği üzerinde olumlu etkilerle birlikte arama sonucunu arama motoru kullanıcıları için daha ilginç hale getirir.

Breadcrumbslar ve SERP’ler

Google’ın ve diğer arama motorlarının SERP’leri, kullanıcıları belirli bilgi veya ürünleri ararken genellikle bir web sitesinin alt sayfalarına yönlendirir. Breadcrumbs, bu ziyaretçilere bunun bir alt sayfa olduğunu gösterir ve örneğin tüm teklife genel bir bakışla daha üst düzey bir kategoriye gitmelerini kolaylaştırır. Benzer makalelere, arka plan bilgilerine veya konuyla ilgili diğer içeriğe bakmak, web sitesini kullanıcılar için daha ilginç hale getirir ve kullanıcıların daha uzun süre kalmaları ve daha fazla keşfetmeleri daha olasıdır. Sonuçta ortaya çıkan daha uzun bekleme süresi ve düşük hemen çıkma oranı, belirli arama sorguları için bir web sitesinin alaka düzeyini değerlendirirken Google için önemli olabilen faktörlerdir.

Breadcrumbs Hususunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Breadcrumbs navigasyonu, bir web sitesinin genel navigasyonunun yerine geçecek şekilde değil, bir tamamlayıcı olarak kullanılmalıdır. Ek olarak, bir breadcrumbs yolundaki son öğe, yani kullanıcının bulunduğu geçerli sayfa kendisine bağlı değildir ve bu nedenle bir bağlantı olarak görüntülenmez.

Daha iyi netlik için ayrı içerik breadcrumbsları birbirinden karakter veya sembollerle ayrılmalıdır. İki içerik haritası gezinme öğesini ayırmak için kullanılan geleneksel karakter, büyüktür işaretidir ” > “. Diğer yaygın karakterler, “slash” olarak adlandırılan bir eğik çizgi ” / ” veya dikey bir çizgidir ” | “. Yazı tipi boyutu uygun olmalı ve çok büyük olmamalı ve öğeler arasındaki boşluk çok küçük olmamalıdır.

Mobil web sitelerinde breadcrumbslardan kaçınılmalıdır, çünkü web sitesi yapısının derinliğine bağlı olarak ikincil gezinme küçük ekranlarda çok fazla yer kaplar. Bunun yerine, mobil cihazlarda daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kullanıcının uygulamanın kendisinde gezinebilmesi gerekir.

Anahtar kelime tutarlılığı SEO açısından önemli bir husustur. Breadcrumbslar bunda önemli bir rol oynayabileceğinden, sayfa başlığında ve sayfa URL’sinde bulunan anahtar kelimelerin içerik haritası bağlantı metinlerinde kullanıldığından emin olmak önemlidir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *