Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

Web sitesini geliştirmek ve arama sonuçlarında daha üst sıralara getirebilmek için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan biri de web sitesini rich snippets aracılığıyla desteklemektir. Bu nedenle “Rich snippets nedir?” sorusu, web siteniz için önemli bir sorudur.

Rich Snippets Ne Anlama Gelir?

Web sitesini arama sonuçlarında öne çıkarmak için kullanılanlardan biri de rich snippets yöntemidir. Türkçesiyle zengin veriler anlamına gelen rich snippets, hedef kitleye daha iyi ulaşılmasını sağlamaktadır. Örneğin, derecelendirme yıldızları, SSS’ler veya ürün ödülleri, rich snippets kullanımı yoluyla SERP‘lerde görünür. Bunlar, tıklama oranını %30’a kadar arttıran ve dolayısıyla Google arama yoluyla organik trafiği de arttıran verilerdir.

Rich snippets, en temelde, arama sonuçlarında tıklama oranınızı arttırmak için kullanabileceğiniz genişletilmiş arama sonuçlarında yer alacak verilerdir. Tüm bunlar kendi web sitenizde zaten mevcut olan içeriğe ek olarak kullanılmaktadır. Bu snippets, yalnızca Google’da değil, diğer birçok arama motorunda da yapılandırılmış verilerle ayırt edilmektedir.

Örneğin web sitesinde hali hazırda mevcut olan yemek tariflerini Google Arama Sonuçlarında öne çıkarabilirsiniz. Bunun için yemek tariflerini basit bir blog yazısı gibi vermekten daha fazlasını yapmanız gerekir. Bu yolda da rich snippets size yardımcı olacaktır.

Arama sonuçlarında derecelendirmeleri, SSS’leri ve daha fazla ek özelliği kullanabilmek için web sitesinin içeriğine rich snippets uygulaması gerekir. Neyi nasıl yapacağınızı anlamadan önce hangi türde rich snippets kullanıldığını bilmeniz faydalı olacaktır.

Rich Snippets Türleri

Web sitenizdeki içerik için optimize edebileceğiniz birçok farklı rich snippet türü vardır. Ancak rich snippet’ler arama sonuçlarında yalnızca önceden tanımlanmış bilgi türleri için görünebilir haldedir. Diğer şeylerin yanı sıra, “Nasıl Yapılır” snippets’i yalnızca mobil cihazlarda görüntülenebilir.

Etkinlik Snippet’leri

Etkinlik snippet’leri, kullanıcıların belirli etkinlikler hakkında bilgi sağlayabilmesi için önemlidir. Bu snippet’ler;

 • Etkinlik yeri,
 • Etkinlik saati,
 • Etkinlik tarihi ve daha fazlasıyla birlikte çalışmaktadır.

Yemek tarifleri

Muhtemelen hepimiz Google arama sonuçlarında yemek tarifi sonuçları görmeye aşinayız. Bu sonuçlarda tarifler, net bir şekilde görüntülenebilir haldedir. Bunun nedeni tarifler için kullanılan rich snippet’lerdir.

Rich snippets aracılığıyla örneğin kalorileri, içeriği, hazırlık süresini ve incelemeleri işaretlemek için kullanabilirsiniz. Bu işaretlemeyi kullanmak istiyorsanız, sözde yapılandırılmış verileri sayfanıza uygulamalısınız. Çünkü tarifler için yapılandırılmış veriler olmadan rich snippets görüntülenemez. Tarifler Google arama sonuçlarında ve Google görsellerinde görünebilir.

Ürün Snippetleri

Rich snippets’in en önemli kullanımlarından biri, kendi ürünlerinizi ve özel tekliflerinizi arama sonuçlarında öne çıkarmaktır. Özellikle online mağaza işletmecisi iseniz rich snippets sayesinde çok büyük bir avantajınız olduğunu bilmelisiniz.

Rich snippets aracılığıyla Google arama sonuçlarında;

 • Marka,
 • İsim,
 • Resim,
 • Açıklama,
 • Tanımlayıcılar (ISBN, SKU, vb.),
 • Derecelendirmeler,
 • Fiyatlar,
 • Para birimleri,
 • Durum ve miktar gibi verileri öne çıkarabilirsiniz.

Yorumlar

İncelemeler veya derecelendirmeler de rich snippets aracılığıyla öne çıkarılabilen bir özelliktir. Böylece, ürünleriniz veya hizmetleriniz için yıldız derecelendirmesi ve yorum sayısı doğrudan arama sonuçlarında görünür.

Breadcrumb

Breadcrumb, ya da Türkçe adıyla “ekmek kırıntısı” olarak bilinen link yapısı bir tür bağlantılar kümesini ifade etmektedir. Bunlar, webde kullanıcıların ve arama motorlarının web sitesinde yer alan hiyerarşiyi anlamasını sağlamaktadır. Bu da yapı içerisinde kolay hareket edilmesini sağlar.

Web sitesi hiyerarşisini veya web sitenizin gezinme yapısını temsil etmek için kırıntıları kullanabilirsiniz. Bu, kullanıcının web sitenizde gezinmesini kolaylaştıracaktır. Ekmek kırıntıları SERP’lerde de görünür. Bu, kullanıcının aradığı ürünün veya bilginin sayfada nerede olduğunu doğrudan bileceği anlamına gelmektedir.

SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) ile web sitenizdeki soruları ve cevapları işaretleyebilirsiniz. Doğru etiketlenmiş SSS sayfaları ile web sitenizin SERP’lerde zengin sonuç veya zengin snippet olarak görüntülenme olasılığı vardır. Bu sayede SSS ile doğru hedef kitleye ulaşır ve aynı zamanda SERP’lerde daha fazla yer kaplarsınız.

Zengin Sonuçlar, Zengin Snippet’ler ve Öne Çıkan Snippet Arasındaki Fark Nedir?

Zengin snippets ve zengin sonuçlar, genellikle kafa karışıklığına neden olan iki terimdir. Özellikle de zengin snippet ile zengin sonuç arasındaki farkın ne olduğu konusunda soru işaretleri oluşabilir. Ayrıca bir de öne çıkan snippet söz konusu olunca soru işaretleri artabilir.

Snippet kelimesi temelde bir tür zengin sonuçtur. Bunu göz ardı etmeden yukarıda bahsedilen üç terim şu şekilde tanımlanabilir:

 • Zengin Sonuçlar: Arama sonuçları sayfasında yapılandırılmış verilerden oluşturulan bilgi parçacıklarını görüntüleyen bir SERP özelliği.
 • Zengin Snippets: İncelemeler, tarifler vb. gibi bir arama listesinde görünen bir tür zengin sonuç.
 • Öne Çıkan Snippet: SERP’lerde doğrudan 1. konumda metin olarak görüntülenen arama sorgularını yanıtlama.

Rich Snippets SEO için Faydalı mı?

Arama motoru optimizasyonunun amacı Google’da üst sıralarda yer almaktır. Bununla birlikte snippet’in içeriği tam olarak kullanıcıları bağlantıya tıklamaya teşvik eden şeydir. Rich snippets, içeriğinizi daha çekici hale getirmenize ve dikkat çekmenize yardımcı olur. Bunları web sitenize uygulamak her zaman zengin snippets’in görüntülenmesinin garanti edildiği anlamına gelmez.

Arama sorgusuna bağlı olarak, sonucunuz için rich snippets görüntülenebilir veya görüntülenmeyebilir. Google burada alaka düzeyine göre hareket eder ve tüm kullanıcılara mümkün olan en iyi sonucu vermeye çalışır. Bilmeniz gereken şudur ki rich snippets bir sıralama faktörü değildir. Ancak iyileştirilmiş kullanıcı sinyalleri aracılığıyla sıralamayı dolaylı olarak etkileyebilir.

Rich Snippets Nasıl Kullanılır?

Bir şirket veya web sitesi operatörü olarak rich snippets’in sizin için ne gibi bir avantajı olduğunu bilirsiniz. Peki bunların Google arama sonuçlarında görünmelerini nasıl sağlarsınız?

Rİch snippets, yapılandırılmış veriler tarafından oluşturulur ve sayfanızın kodunda saklanmalıdır. Bu veriler belirli bir şekilde düzenlenir ve Google için hayatı kolaylaştırır. Google, organize veya yapılandırılmış veriler aracılığıyla içeriğinizi daha hızlı toplayabilir ve sayfada hangi içeriğin bulunabileceğine dair göstergeler alır.

Rich snippets uygulamasını web sitesinde eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilmenin belli başlı yolları vardır. Bunun için aşağıdaki yönergeyi web siteniz için uygulayabilirsiniz.

Ne tür rich snippets uygulayabileceğinizi kontrol edin.

Daha önce de belirtildiği gibi, birçok farklı rich snippets türü vardır. Rich snippets işaretlemesi için en yaygın kullanım durumlarının bir listesi ise şudur:

 • Yorum işaretlemesi
 • Ürün işaretlemesi
 • SSS işaretlemesi
 • Etkinlik işaretlemesi
 • Ekmek kırıntısı İşaretleme
 • Tarifler işaretlemesi

Ayrıca, Google’ın kendisinden çeşitli işaretlemelerin ayrıntılı bir açıklaması veya listesi vardır. Böylece web siteniz için hangi kategorinin uygun olduğunu kendiniz öğrenebilirsiniz.

Yapılandırılmış verileri uygulayın

İstenen rich snippets’i web sitesine uygulamak için belirli biçimler gerekir. Yapılandırılmış verileri kullanmak, rich snippets oluşturmak için bir ön koşuldur. Ödül için aşağıdaki formatlar kullanılabilir:

 • JSON-LD (JavaScript) – önerilir
 • Mikro veriler (HTML)
 • RDFa
 • JSON LD (JavaScript)

JSON-LD, işaretlemenin en güncel şekli ve aynı zamanda Google tarafından tercih edilen çözümdür. Şema verileri, HTML etiketlerinde mikro veriler yerine Javascript’te JSON biçiminde yerleştirilir.

Bahsedilen üç formatın en eski işaretleme dili HTML’dir. Mikro veriler, makine tarafından okunabilen verilerin HTML belgelerine gömülmesinde kullanılır. Tüm arama motorları için tanınan ve kanıtlanmış bir standarttır. Mikro veriler genellikle sayfanın kendi gövdesinde kullanılır, ancak başlığa da yerleştirilebilir.

Kaynak Açıklama Çerçevesi (RDF), bir HTML5 uzantısıdır ve Mikro Verilerden farklı bir biçimde işaretlenmiştir. Benzer uygulamaya rağmen, RDFa’nın mikro verilere kıyasla bir avantajı vardır. Uzantılar özellikle kolayca uygulanabilir.

Yine de sonuç olarak, yapılandırılmış verileri uygulamanın en basit yöntemi, Google tarafından tercih edilen JSON-LD çözümüdür. Ancak bilmelisiniz ki hangisini tercih ederseniz edin Google, üç biçimlendirme dilini de kabul eder.

Rich snippets için kod ekleme

Web sitenize rich snippets kodu yerleştirmek için Google Etiket Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Google’ın işaretlemeyi sorunsuz bir şekilde işleyebilmesi için her zaman seçilen şema türü için Google’ın yönergelerini izlemeniz gerekir.

İşaretlemenin doğrulanması

İşaretleme oluşturucuları kullanarak hatasız işaretleme oluşturabilirsiniz. Ancak sonuçları Google’ın Zengin Sonuçlar Test Aracı ile çalıştırmanız önerilmektedir. Test aracı, kodunuzun veya incelenen sayfanın biçimlendirme hatası içermediğini anında size gösterir.

İzleme ve Gözetim

Rich snippets’ın çalışıp çalışmadığını test etmek için tek ihtiyacınız olan Google Arama Konsoluna erişmek. Burada, “Aramada göster” ile performans raporunda oluşturduğunuz veriler yardımıyla rich snippets’ın performansını görebilirsiniz.

Burada ayrıca ülkeye, cihaz tipine, zaman dilimine vb. göre filtreleme yapabilirsiniz. Google’ın sitenizde keşfettiği tüm mevcut işaretlemeler ve olası optimizasyon potansiyeli ise “İyileştirmeler” altında bulunabilir.

Listelenen işaretlemelere tıklayarak mevcut işaretlemelerinizin geçerliliğini kontrol edebilirsiniz. Burada geçerli, geçersiz ve uyarı URL’lerini gösteren raporu görebilirsiniz.

Rich Snippets Faydaları

Rich snippets kullanmak, web site içeriğinizi Google ve kullanıcılar için yapılandırmanıza yardımcı olur. Bu, organik arama sonuçlarında web sitenize tıklama oranını artırır. Rich snippets Google için doğrudan bir sıralama faktörü olmasa bile sıralamalarınızı dolaylı olarak etkileyebilirler.

İnternette güncellik her zaman önemlidir. Bu nedenle rich snippets kullanmadan önce içeriğinizi alaka düzeyine göre optimize edin ve rakiplerinizin size ilham vermek için neler yaptığını görün. Her zaman aklınızda tutmanız gereken şey ise Google’a uyumluluktur. Google yalnızca düzgün şekilde işleyebileceği rich snippets ile çalışacaktır. Bu nedenle her zaman Google’ın yönergelerini izlemelisiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *