Tasarım Programları Önerileri Ücretsiz

Tasarım Programları Önerileri Ücretsiz

Son zamanlarda web tasarımı amacıyla kullanılmakta olan programlar, kodlama bilgisine olan ihtiyacı azaltmak üzere çalışmaktadır. Bu programlar sayesinde tecrübeli veya tecrübesiz herkesin kısa süre içerisinde arzu ettiği gibi web sitesi kurması kolaylaşmaktadır.

Doğru planlanmış ve iyi dizayn edilmiş bir web sitesi, yüksek oranda tıklanarak daha iyi bir dönüşüm oranı sağlayabilmektedir. Bu sebepten dolayı web tasarımı için sunulacak araçlar, özellikle kusursuz kullanıcı kullanımı amaçlandığında, ince detaylara hâkim olmayı kolaylaştırmaktadır.

Web Tasarımı Programı Nedir?

Artık web sitenizi yönetmenize ve oluşturmanıza yardımcı olacak çok sayıda web sitesi tasarım yazılımı bulunmaktadır. Herhangi bir web kodlama bilgisi veya tasarım uzmanlığı gereksinimini ortadan kaldıran basit uygulamalardan geliştirici becerileri gerektiren gelişmiş yazılımlara kadar, işinize ve beceri setinize uygun bir araç kullanabilirsiniz. Web tasarım yazılımlarını değerlendirirken, hem şimdiki hem de gelecekteki ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi düşünmeniz çok önemlidir. Cihazlarda kusursuz çalışan ‘duyarlı’ web siteleri oluşturabilen yazılımları seçmekte bir o kadar önemlidir. Neyse ki, artık farklı ekran boyutlarına otomatik olarak uyum sağlayan tasarım şablonları sunan çok sayıda web tasarım aracı mevcut bulunmaktadır.

Web tasarım araçlarının tüm süreci otomatikleştirme kabiliyetine sahip olması, her kullanıcının beklentisi olsa da bazı araçlar metin editörleri yardımıyla satır satır web sitesi oluşturmaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Yazılımcılar ve tasarımcılar ise şu programlamalar ile özelleştirmeler yapabilir:

  • CSS
  • PHP
  • HTML

Kodlama hakkında bilgisi olmayanlar için geliştirilmiş bazı web tasarım araçları bir ara yüz ile resimleri, metinleri ve bağlantıları adeta bir poster tasarlıyormuşçasına sürükleyerek bırakmanıza imkân sunmaktadır. Sürükle ve bırak özelliklerine sahip tasarım araçları, kısa süre içerisinde sansasyonel web siteleri oluşturmanızı sağlamaktadır.

Şimdi ihtiyaçlarınıza uygun ücretsiz hizmet veren web tasarım aracına karar vermenize yardımcı olması için listemizi yapabiliriz:

  1. SITE123

SITE123’ün ismi gibi anlamı ve kullanımı da kolaydır. Burada da tıpkı diğer düzenleyicilerde olduğu gibi ister blog sitesi isterseniz bir mağaza olsun aynı biçimde bir tema seçerek başlamaktasınız ve gerekli bilgileri girdikten sonra özelleştirme yapmaya koyulabilirsiniz. Burada siteniz içerisinde her durum ya açıktır ya da web site sihirbazı tarafından yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı çok çabalamadan ve ne yapacağınıza dair sıkıntılar yaşamadan ilerle seçeneğiyle çok kısa bir zaman da ücretsiz bulundurma alanı ile sayfalarınızı içeren bir web sitesi kurabilirsiniz. Burada işlerinizi kolaylaştırmak amacıyla ücretsiz simge ve resimlerden oluşan bir kütüphane mevcuttur. 500 GB’lık web alanı ve 1 GB’lık trafik sınırı olan bu sistemde ücretsiz tasarım programı sınırlarına kadar olan kullanım karşılıksızdır ancak bu sınırı aşmayı denediğimizde karşımıza ücretli seçenekler gelecektir.

  1. Joomla

Bir diğer ücretsiz tasarım programı Joomla’da aynı şekilde çevrimiçi ve çevrimdışı seçenekleri bulunan ancak WordPress kadar kullanışlı kabiliyetlere sahip olmayan başka bir web site tasarım aracıdır. Joomla, CMS dünyasında popüler bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. WordPress kadar tanınmış olmayan Joomla’da da aynı şekilde iki seçenek mevcuttur. Arzu ederseniz joomla.com adresini kullanarak bir web sitesi kurup Joomla sunucularında durabilir ya da web tasarım yazılımını joomla.org üzerinden indirip kendi alan adınıza kurarak kullanmaya başlayabilmektesiniz.

Eğer sunulan ikinci seçeneği kullanacak olursanız, web sitenizin ara yüzüne erişmenin WordPress’tekinden daha kolay şekilde olduğunu göreceksiniz. Ancak ne kadar kolay görünse de WordPress gibi estetik, gösterişli ve güzel durmadığını söyleyebiliriz. Joomla içerisinde birçok seçenek ile tasarımlarınızı değiştirebilir, tamamıyla tasarım yönetimini kendiniz yapabilirsiniz. Joomla’nın online düzenleyici seçeneğinde bir miktar zorlanabilirsiniz ama yeni başlayanlar için bile oldukça kolay kullanıma sahip bir programdır.

  1. WordPress

Öncelikle ilk önerimiz ve tercihimiz WordPress’ten yana olacaktır. Çünkü WordPress, web site tasarımınız ne olursa olsun, basit ya da karmaşık bir yapıya sahip olmasına bakılmaksızın sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bu program, hem statik siteler hem de blog ya da portföy tarzı siteler tasarlamada basit bir kullanıma sahiptir.

Biraz karışık bir ara yüze sahip olan WordPress’in daha pratik ve kolay versiyonu da bulunmaktadır. Genel hatlarıyla baktığımız zaman WordPress ile yapılan web siteleri SEO uyumlu olmaktadır. Bu nedenle şimdilerde birçok tasarımcı, kendi işlerinde WordPress’i kullanmaya tercih ederler. Karmaşık olarak bahsettiğimiz sürümde, temamızı kendi alan adınıza kurup gereken şablonlar ve eklentiler ile web sitenizi dilediğiniz biçimde şekillendirebilmektesiniz. Bunun yanında arzu ederseniz daha pratik bir sürümü tercih ederek statik bir web sitesi oluşturabilir ve dilediğiniz zaman da siteleriniz üzerinde güncellemeler yapabilirsiniz.

  1. Wix

Wix sayesinde hızlı bir sihirbaz kullanabilir ve akıllı WYSIWYG editörü yardımıyla kendi eşsiz web sitenizi kurabilirsiniz. Wix’te web sitesi oluşturmak için diğerlerinde olduğu gibi iki seçenek mevcuttur. Her iki seçenek ile de pratik bir şekilde web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu iki seçenek de oldukça sorunsuzdur ve hızlı çalışmaktadır.

Sizler için en kolay seçenek olan Wix versiyonunda otomatik kurulum süresince size bir dizi soru sorulacaktır. Bu sorular Wix ADI (Yapay Tasarım İstihbaratı) tarafından yöneltilecek ve bu bilgiler ışığında web siteniz özelleştirilecektir. Böylece sizi sonuca hızlı bir biçimde ulaştıracaktır.

Eğer standart seçenekle düzenleme yapmaya karar verdiyseniz, kendinizin müdahale etmesi gerekebilir. Çoğu sayıda şablon seçeneği arasından size en uygun olanı seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu şablonların seçimini, editör ile yapabilir ve kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

  1. CoffeeCu

Web sitenizi kendiniz kodlamak ve tasarlamak istediğiniz vakit kullanabileceğiniz Coffeecup, hızlı çalışan ve zamandan tasarruf sağlayan bir editör programıdır. Bölünmüş ekran özelliği sayesinde ön izleme sağlayarak kodlarınızda yaptığınız değişiklikleri anlık olarak görüntüleyebilme imkânı sağlamaktadır.

Hızlı bir şekilde tasarım yapmanıza yardımcı olabilmek için program içerisinde hazır şablonlar bulunmaktadır. Örnek verecek olursak etiket eklemek için hazır etiket şablonu vardır ve tek tıklama yardımıyla etiketinizi ekleyebilirsiniz. Yeni başlayan kullanıcılar için programı kullanmak bir miktar zor gelebilir ancak birazda olsa HTML bilgisine hâkim olan kişiler zorluk çekmeden programı kullanmaya başlayabilecektir. Programda küçük bir pürüz ile karşılaşılacaktır ve bu yazım denetimi ve kod optimizasyonunun programın ücretli sürümünde yer almasıdır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *