Kopya İçerik Kontrolü ve Araçları

Kopya İçerik Kontrolü ve Araçları

Blogunuzu ya da web sitenizi büyütmek istiyorsanız, bunu yapmanın yollarından birisi de yayın sıklığınızı artırmaktır. Ancak sıklıkla mükemmel içerikler yazıp yayınladıktan sonra Google’ın sizi cezalandırdığını görmeniz muhtemeldir. Sonrasında neden böyle olduğunu merak edip düşünmeye başlarsınız. Cevap aslında oldukça basittir: Çünkü makaleleriniz kopya içeriyordur. Böylelikle uzun zaman alan çalışmalarınız bir anda heba olur. Bu durum oldukça sinir bozucudur ancak daha da sinir bozucu olan şey, blogunuzu büyütmeye devam etme ve daha önemli stratejilere odaklanma sürecinizin sekteye uğramasıdır. İçeriğinizi yayınlanmadan önce hızlı bir şekilde kopya içerik kontrol araçlarında denetlediğinizde böyle bir riskin de önüne geçmiş olursunuz. Bu yazımızda bloglar ve web siteleri için oldukça önemli bir yer teşkil eden kopya içerik kontrolü ve araçları konusuna odaklanacağız.

Kopya İçerik Kontrolü Nedir?

Kopya içerik ya da intihal, birinin fikrini veya çalışmasını ona atıfta bulunmadan çalmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle, özellikle akademik metinlerde zaten başka birine ait olan bir fikri yazmak istediğinizde makalenin ya da tezin sonunda onu kaynak olarak gösterip atıfta bulunursunuz. Eğer atıfta bulunulmuyor yahut kaynak gösterilmiyorsa, metin kopya edilmiş anlamına gelir. Bu bağlamdan bakıldığında, yazdığınız içeriklerin çoğu hali hazırda sizin fikirleriniz değildir. Ancak aynı içeriğin üslubu biraz değişse de kopyalanması kopya ve intihal olarak değerlendirilir.

Eğer web siteniz ve bloğunuzun aktif olmasını istiyor ve onun itibarına önem veriyorsanız kopya ve intihale kesinlikle yanaşmamalısınız.

Kopya Türleri

Birçok farklı kopya türü bulunmaktadır. Ancak en yaygın rastlanılan kopya türleri şunlardır:

 • Doğrudan kopya: Bir gönderiyi veya makaleyi kelimesi kelimesine kopyalayıp kendi adınızı vermeniz doğrudan kopya olarak bilinmektedir. Bu kopya türü Google ve benzeri arama motorları tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. O yüzden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.
 • Mozaik kopya: Bu, bir metinde geçen cümleleri kendi metninizde alıntılayıp bunları tırnak içine almadığınızda ortaya çıkan kopya türüdür.
 • Kendi kendine kopya: Çalışmanızı birden çok kez yayınladığınızda ortaya çıkan kopya türüdür. Google’ın sizi cezalandırmaması için diğer metinlerinizi düzgün bir şekilde optimize etmeniz
 • Tesadüfi kopya: Yanlışlıkla bir cümle veya cümleciğiniz halihazırda birileri tarafından aynı şekilde yazmışsa tesadüfi kopya ortaya çıkar.

Bu dört kopya türü tüm metinlerde en sık ortaya çıkan kopya türleridir.

Google’ın Kopya Karşısındaki Tutumu

Google kopya içerikten nefret eder. Kullanıcı deneyimi açısından kopya içerik barındıran siteler Google tarafından tespit edildiğinde bu SERP’lerdeki sıralamaları doğrudan etkiler ve söz konusu site kalıcı olarak cezalandırılır. Eğer web sitenizde bir kopya içeriğe rastlarsanız derhal metnin kopya içeren yerlerini tırnak içine alarak kaynak metni referans gösterin. Bu Google’ın size duyduğu güveni artıracaktır.

Tüm bunların yanı sıra içeriklerinizi yayınlamadan önce bir kopya içerik kontrol aracında denetlemek yaşanabilecek olası kopya sıkıntıları için önlem almanızı sağlar ve kesinlikle günümüzde zorunlu bir aşamadır. Peki kopya içerik kontrolleri için hangi araçları kullanmak gerekmektedir?

Kopya İçerik Kontrol Araçları

Kopya içerikleri tespit etmek aslında oldukça kolaydır. Özellikle internette bu kontrolleri yapmak için birçok farklı araç bulunmaktadır. Bu yüzden makalelerinizden biri yanlışlıkla diğer makalelerle benzer cümleler içerdiğinde veya yazarlarınızdan biri bilginiz dışında başka metinlerden içerik kopyaladığında endişelenmenize gerek kalmaz.

Tabii ki, aynı konu hakkında yazan diğer tüm metinleri bilemezsiniz ve yazarınız size her yeni makale gönderdiğinde o metni tek tek muadil metinlerle karşılaştırarak kontrol edemezsiniz. Bu, içeriği sizin yazmanızdan bile daha zor olan ve uzun zaman alacak bir yöntemdir. İşte bu yüzden kopya içerik denetleme araçları oldukça işlevsellerdir. Sadece dakikalar içinde uzun bir metni bile kopya kontrolüne sokarak içeriğin özgünlüğünü denetleyebileceğiniz araçlar oldukça fazladır. İşte bu araçlardan bazıları…

Grammarly

Garammarly, öğrenciler için ücretsiz olan gelişmiş çevrimiçi kopya kontrol araçlarından birisidir. Grammarly, ne yazdığınızı anlamak için yapay zekâ kullanır ve yazınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda tavsiyeler de veren bir düzenleme aracıdır. Grammarly sadece bir dilbilgisi ve yazım düzenleyicisi değildir.

ProQuest veri tabanlarını kullanarak 16 milyardan fazla web sitesinde kapsamlı bir araştırmayı sadece dakikalar içerisinde yapabilmektedir. Sadece akademik amaçlar için değil, aynı zamanda bir konunun uzmanı olmayan yazarlar için de oldukça işlevseldir.

Eğer makul bir ücret karşılığında Pro sürümü edinirseniz, gönderinizi site üzerinden yazarken otomatik olarak kontrol de edebilirsiniz.  Böylece metni tamamlayıp sonrasında ayrı bir kontrol yapmanız gerekmez.

Copyscape

Copyscape internetteki ilk kopya içerik kontrol araçlarından birisidir. Copyscape ile içeriğinizin özgün olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu oldukça işlevsel aracın bir diğer özelliği ise birisi içeriğinizi çaldığında size haber vermesidir. Birisinin sizin içeriğinizi çalması kolaydır ve böyle bir durumda yapacak pek bir şey yoktur. Copyscape’in Copysentry programı içeriğinizin kopyalanma durumları için webi günlük olarak tarar ve birisi içeriğinizi kopyaladığında size bir e-posta gönderir.

Copyscape’in ücretsiz sürümünde içeriğinizi yayınladıktan sonra gönderinin URL’sini girerek kopya içerik kontrolü yapabilirsiniz. İçeriğinizi yayınlamadan önce kopyalayıp yapıştırarak kontrol yapmak için premium sürümü almanız gerekmektedir.

Premium versiyonun fiyatı arama başına 200 kelimeye kadar 3 senttir. Her ek 100 kelime için ekstra 1 sent ödemeniz gerekecektir.

Plag Scan

Plag Scan aslında blog ve web sitelerinden ziyade eğitim ve akademik amaçlı kopya içerik kontrolü yapmada daha başarılı bir araçtır. Bu araç ücretsiz değildir, ancak aracı kontrol etmek için ücretsiz deneme sürümü de alabilirsiniz. Ödeme yapacağınız fiyat, düzenlemek istediğiniz kelime sayısına göre değişmektedir.

 • 5,99 dolara 6500 kelimeye kadar,
 • 12,99 dolara 25 bin kelimeye kadar,
 • 24,99 dolara 62 bin 500 kelimeye kadar ve
 • 49,99 dolara 150 bin kelimeye kadar kopya içerik kontrolü yapabilirsiniz.

Görüldüğü gibi Plag Scan’de ne kadar çok öderseniz, kelime başına ödeyeceğiniz ücret o kadar az olacaktır. En yüksek ücreti ödediğiniz pakette 1000 kelime için 0,33 dolar ödersiniz. Bu aracı aktif olarak kullanmayı planlıyorsanız, en üst sürümü edinmek en mantıklı tercih olacaktır.

Pro Writing Aid

Pro Writing Aid, yazarların içeriklerini profesyonel olmadan profesyonel bir yazar tarafından yazılmış gibi göstermelerini sağlayan bir araçtır. Stil ve dilbilgisi hataları üzerinde çalışmanıza ve doğru kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Bu açıdan Grammarly ile benzerlikler göstermektedir. Daha sonradan site, kendilerini daha eksiksiz hale getirmek için bir kopya içerik kontrol aracı da oluşturmuşlardır.  Ancak Grammarly’de olduğu gibi ücretsiz bir sürüm bu araçta da ne yazık ki bulunmamaktadır.

Aracın kopya içerik kontrol işlevlerinden yararlanmak için 1 yıl ya da ömür boyunca geçerli olan iki farklı sürümden birini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte sadece birkaç kez bu aracı kullanmak istiyorsanız, kontrol edeceğiniz kelime sayısına göre ödeme yaparsınız.

Quetext

Quetext içeriğinizde kopya olup olmadığını kontrol etmek için özel olarak oluşturulmuş bir araçtır. Quetext’in ücretsiz ve pro olmak üzere iki farklı sürümü de bulunmaktadır. Pro sürüm, sizin içeriğinizi diğer içeriklerle karşılaştıran derin arama teknolojisine erişmenizi sağlar. Bu derin arama teknolojisi 20 milyon kitabı, 35 milyar web sayfasını ve 1 milyon dergiyi içermektedir.

Ücretsiz sürümde 500 kelime olan sınır 25.000 kelimeye yükseltilmiştir. Ancak bu sürüm ile günde sadece 2 kez intihal kontrolü yapabilirsiniz. Pro sürümü ile Quetext kullanıcılara farklı raporlar da sunmaktadır. Pro sürümün maliyeti aylık yalnızca 9,99 USD’dir

DupliChecker

Dupli Checker içeriğinizi doğrudan kontrol etmenizi sağlayan tamamen ücretsiz bir kopya içerik kontrol aracıdır. Sitede, kontrolü yapılacak olan metni veya URL’yi yazmanız için bir kutu göreceksiniz. Bir dosya yükleyin, ardından kopya olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca Dupli Checker gramer kontrolü işlevini de yakın zamanda kullanıcılarıyla buluşturmuştur. Aracın neredeyse tek dezavantajı arama başına 1000 kelime sınırınız oluşudur. Ancak bunun da çözümü var: metninizi 1000 kelimelik parçalara ayırarak kopya kontrolüne sokabilirsiniz.

WhiteSmoke

White Smoke birçok profesyonel blog yazarı ve web tasarımcısı tarafından kullanılan en popüler düzenleme araçlarından bir diğeridir. Elbette birçok düzenleme aracı gibi White Smoke’un da kopya içerik kontrol işlevi bulunmaktadır. Ücretsiz deneme süresi ve ücretsiz sürümü olmayan White Smoke’un birçok işlevinden yararlanmak için 3 aylık ya da yıllık sürümünü satın alabilirsiniz. Bu sürümleri alarak White Smoke’un düzenleme ve kopya kontrol de dahil olmak üzere sayısız işlevlerinden faydalanabilirsiniz.

SmartSEOTools

Smart SEO Tools SEO’nuzda size yardımcı olacak bir dizi ücretsiz aracı içermektedir. Kelime Sayacı gibi kopya kontrollerine ek olarak çeşitli araçlar da burada mevcuttur. Bunlar:

 • Dilbilgisi kontrolü,
 • Ters görüntü arama ve
 • IP’m nedir.

Gönderinizi yayınladıktan sonra web sayfasının URL’sini ekleyerek, bir belge dosyası yükleyerek veya doğrudan görünen alana yapıştırarak kopya kontrollerini yapabilirsiniz. Elbette bu araçta da bunun bir limiti bulunmaktadır: arama başına 1000 kelime. Kontrol etmeniz gereken metin uzun ise 1000 kelimelik parçalara bölerek kontrolleri yapabilirsiniz.

İnternette en çok tercih edilen kopya içerik kontrol araçları yukarıda saydıklarımızdır. Detaylı karşılaştırma yapmak için bir tablo da sunuyoruz.

ARAÇ Ücretsiz Sürüm Pro Sürüm Ücreti Dilbilgisi Kontrolü Ücretsiz Sürüm İçin Kelime Sınırı
Grammarly YOK (Ücretsiz deneme süresi var) Yıllık 7 USD. VAR
Copyscape VAR Her 200 kelime için 3 sent, sonraki her 100 kelime için 1 sent. YOK Ayda 20 içerik
Plag Scan YOK (Ücretsiz deneme süresi var) 5,99 dolara 6500 kelimeye kadar,

12,99 dolara 25 bin kelimeye kadar,

24,99 dolara 62 bin 500 kelimeye kadar ve

49,99 dolara 150 bin kelimeye kadar.

VAR
Pro Writing Aid YOK Aylık 20 USD,

Yıllık 79 USD,

Ömür Boyu 399 USD.

VAR
Quetext VAR Aylık 9.99 USD YOK Günde 2 kez, 25.000 kelimeye kadar.
Dupli Checker VAR YOK Sınırsız ancak her kontrol için 1000 kelimeye kadar.
White Smoke YOK Düşük işlev ayda 6.99 USD,

Business işlev ayda 9.99 USD.

VAR
Smart SEO Tools VAR VAR Sınırsız ancak her kontrol için 1000 kelimeye kadar.

Bu tablo ile detaylı karşılaştırma yaparak sizin için en uygun olacak kontrol aracından birini tercih edebilirsiniz. Bu tercih sonrasında ücretli ya da ücretsiz olarak kopya içerik kontrolleriniz gerçekleştirilir. Ancak hatırlatmakta fayda var: birçok kopya içerik denetleme aracı denetime soktuğunuz verileri altyapısında saklamaktadır. Bu bir sorun teşkil etmez ancak yine de iyi düşünüp karar vermeniz tercih edilir. Ücretli sürüme sahip araçlar genellikle daha geniş veri tabanlarına sahiptirler. Yani daha fazla web sayfasını, kitabı veya dergiyi kopya kontrolü için tararlar. Şirketiniz için bir kopya içerik kontrol aracı arıyorsanız, detaylı inceleme yapmanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *