Sitemap Oluşturma Rehberi

Sitemap Oluşturma Rehberi

Sitemap Oluşturma, muhakkak web sitenizde Google için bulunmalıdır. Sitemap arama motorlarına sinyal gönderen, Google botları geldiği zaman sitenize eklenen yeni içeriklerin tespit edilmesini sağlayan bir araçtır. Bir nevi navigasyon aracı olarak görev yapmaktadır. Genelde seofd.net/sitemap.xml şeklinde siteye eklenmektedir. Bazı web sitelerinde .html olarak da kullanılabiliyor.

Sitemap Oluşturma

Sitemap oluşturmak için WordPress sistemlerde onlarca ücretsiz eklenti vardır. Bu eklentiler sizlerin işini fazlasıyla görecektir. Eğer özel bir yazılım kullanıyor iseniz yine aynı şekilde, sadece site adresinizi yazarak sitemap oluşturabilirsiniz.

  • WordPress Sitemap Oluşturma

WordPress Dünya üzerinde 4 milyondan fazla web sitesinde kullanılmaktadır. Açık kaynak kodlu olduğu için sitenize entegre etmeniz gereken araçları rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Sitemap için kullanabileceğiniz eklentilerden Yoast Seo ve All İn Seo Pack eklentilerini sizlere şiddetle tavsiye ederiz. Eklentileri kurduğunuz taktirde, içerisinde bulunan XML site haritası bölümünde sitemap ayarlarınızı çok kolay biçimde yapabilirsiniz. Ekstra Seo ayarlarınızı da yapılandırmanıza da düzenleyebileceğiniz bölümler mevcut. Aşağıda All İn Seo Pack eklentisinde Sitemap ayarlarını gösteren bir görsel paylaştık.

All İn SEO Pack kullanımı hakkında geniş bir rehber hazırladık.

Yazı türleri kısmında, sayfalar ve yazılar kısmını aktifleştirdik. Eğer görsellerinizin de indexlenmesini istiyorsanız aktifleştirebilirsiniz.

  • Özel Yazılımlarda XML Site Haritası Oluşturma

Özel yazılıma sahip olan web sitelerinde olay bir tık zorlaşıyor. Manuel olarak oluşturacağınız Sitemap.xml dosyanızı yine aynı şekilde seofd.net/sitemap.xml şeklinde siteye entegre etmeniz gerekmektedir. Sadece belirli sayfalardan oluşan ve sürekli olarak içerik girmeniz gerektirmeyen web sitelerinde sitemap kullanmasanız da olur. Çünkü sitemap.xml’de amaç sayfaların hızlı index alması yönündedir.

Seo araçlarımızdan Sitemap aracını kullanarak hızlı oluşturabilirsiniz.

Sitemap: Google Gönderme

Sitemap oluşturduk, sıra geldi bunu Google amcaya göndermeye. Google arama motorunun sitemap’dan haberdar olması için Webmaster Tools aracından sitemap Google’a gönderilmelidir. Bu işlem bir dakikanızı alacaktır. Webmaster Tools aracına girdikten son sağ tarafta yer alan “Site Haritaları” alanından Google’a gönderebilirsiniz. Kısa sürede işlenecektir. Artık sizde Sitemap oluşturmayı öğrendiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *