Featured Snippet Nedir ve Nasıl Yapılır?

Featured Snippet Nedir ve Nasıl Yapılır?

Featured Snippet Nedir; Google üzerinde belirli bir konu, konsept ya da bilgi araması yapan kullanıcıların karşısına, doğrudan aramaları ile ilgili bilgilerin özetini, görselini, sayfa bağlantısını ve başlığını sunan bir Google hizmetidir. Google Featured Snippet ile birlikte kullanıcıların arama motorlarından daha verimli sonuçlar elde etmesine katkı sağlamaktadır. Kullanıcı deneyimi düşünülerek oluşturulan Featured Snippet, alternatif olarak 3 şekilde karşımıza çıkabilmektedir.

Featured Snippet Nedir

Snippet nedir, kullanıcıların Google üzerinde yaptıkları aramalarda, özet bilgi sunarak daha verimli bir arama motoru performansı yakalamaları için uygulamaya sokulan bir Google yazılım hizmetidir. Google üzerinden yapacağınız aramalarda, arama sekmesinin altında sayfaları doğrudan yönlendirmek yerine, kullanıcılara öncelikli olarak bilgi içerdiğinden emin olduğu içeriklerle ilgili özetleri sunmaktadır. Featured Snippet 3 farklı türde kullanıcı ile buluşmaktadır.

  • Featured Snippet Türleri: Paragraf Snippet
  • Featured Snippet Türleri: Listeleme Snippet
  • Featured Snippet Türleri: Tablo Snippet

Featured Snippet Türleri: Paragraf Snippet

Google aramalarında en çok karşımıza çıkan türlerden biri olan bu yapı, Featured Snippet nedir denildiğinde aklımıza ilk gelen Featured Snippet örneğidir. Google üzerinde sorduğunuz ve cevabı metin odaklı olan konularda karşımıza çıkan özet bilgi yapısıdır. Bir adet görsel ile birlikte kullanıcıya sunulmaktadır. Kullanıcılar için en uygun cevaba ve en özet bilgiyi alarak, kısa halde kullanıcıya sunar. Site URL’sini içererek, doğrudan bağlantı linki oluşturur. Bir ya da birden fazla görsel sunabilir.

Featured Snippet Türleri: Listeleme Sineppet

Çeşitli konularda merak ettiğiniz şeyleri öğrenmek için yaptığınız aramalarda, daha önce hazırlanmış listeleri sunan cevaplardır. Örneğin “2020 yılında IMDB üzerinde en çok beğenilen Türk filmleri” araması oluşturduğunuzda, karşınıza liste halinde oluşturulmuş Featured Snippet gelebilmektedir. Burada önemli olan kıstas içeriğin arama segmentinin bulunması ve <ol> ya da <ul> HTML etiketleri ile oluşturulmuş içerikler ile yer almasıdır. Yine kullanıcı için en uygun ve en kaliteli cevaplar listelenerek, site URL yönlendirmesi ve görsel ya da görseller ile arama sonucunda en yüksekte yer alacaktır.

Featured Snippet Türleri: Tablo Snippet

Tablo şeklinde olan Featured Snippet yapılarında, kullanıcılar fiyat bilgilerine, uçuş saatlerine, otobüs duraklarına ve ayrıntı gerektiren yapılara erişim sağlayabilmektedir. Google üzerinde kullanıcıların deneyimini geliştirerek, site içerisinde ekstra zaman kaybetmemeleri açısından oluşturulmuş bir yapıdır. HTML ya da WordPress gibi site oluşturduğunuz düzen içerisinde <table> yapısında içeriklerin yer alması gerekmektedir. Ayrıca site URL yönlendirmesi de yine Snippet içerisinde yer almaktadır.

Featured Snippet Nasıl Yapılır?

Featured Snippet nasıl yapılır; öncelikli olarak site içerisindeki içeriğinizin doğru bilgiyi içerdiğinden emin olmalı ve düzenli başlıklar halinde arama yapılacak odak anahtar kelimelere göre düzenlenmesi gerekmektedir. Örneğin, WordPress içerisinde yer alan Yoast SEO eklentisi bu noktada site sahiplerini doğru şekilde yönlendirebilmektedir. Featured Snippet yapmak için uygulamanız gerekenler, şu an okuduğunuz içerikte de olduğu gibi doğru şekilde yönlendirme oluşturacak bilgileri düzenlemeli, okuyucuya bilgi vermeli ve başlık-altbaşlık düzenini doğru şekilde oturtmalı ve potansiyel arama yapılacak odak anahtar kelimeleri de içerisinde barındırmalıdır. Featured Snippet çalışma mantığı gereğince kullanıcı deneyimini iyileştirmek için uygulanan bir yapı olduğundan dolayı, kullanıcılara bilgi içermeyen ya da doğru yönlendirmeyen içerikleri ön plana almayacağının bilinciyle içerikleri hazırlamanız gerekmektedir.

Featured Snippet Faydalı mıdır?

Featured Snippet ile birlikte kullanıcılar daha hızlı arama motoru içerisinde sonuç alabildiği için, Google arama motoru içerisinde hem içeriğe hem de siteye daha fazla sıralama desteği sunmaktadır. Featured Snippet nedir sorusunun aslında Google’ın kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına ortaya koyduğu çaba olduğu düşünüldüğünde, kullanıcı dostu içerik yayınlayan sayfalara ve sitelere de arama sonuçlarında daha yüksek sıralar vaat etmesiyle yanıtlanabilmektedir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *