Tanıtım Yazısı (Nedir? Nasıl Alınır? Teknikleri)

Tanıtım yazısı; çeşitli platformlar aracılığıyla, belirli bir durumu, işi, talebi ya da hizmeti aktarmak amacıyla oluşturulan metin içeriklerine genel olarak verilen isimdir. Dijitalleşen çağ ile birlikte ise internet sitelerinde, hem hizmetleri hem de arama motoru optimizasyonu açısından kullanılabilmektedir. Tanıtım yazıları, siteniz üzerinden sunduğunuz satış materyalleri, işi, hizmeti ve talepleri doğru şekilde yansıtarak, kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiğinde daha hızlı sonuç almasına katkı sağlamaktadır.

Tanıtım Yazısı Nedir ve Tanırım Yazısı Nasıl Alınır?

Tanıtım yazısı nedir?, siteyi ziyaret edecek kullanıcılara uygun şekilde hem hizmet tanımını hem de talepleri ve sunuşu gerçekleştiren metin tabanlı içerikler bütünüdür. Bu noktada Google, arama motoru optimizasyonunda, içeriklerin belirli şartları yerine getirmesini beklemektedir. Bu standartları yerine koyduğu taktirde de doğru içeriklerin sahip olduğu siteleri daha üst sıralarda ödüllendirmektedir. Kaliteli bir tanıtım yazısı sitenize birçok fayda sağlayacaktır. Bunlardan bazıları:

 • Kullanıcıların site içerisinde geçirdiği vakti arttıracaktır.
 • Site içerisinde yer alan hizmet ve talepleri doğru şekilde okuyucu ile buluşturacaktır.
 • SEO için katkı sağlayacaktır.
 • Potansiyel müşterilerinizi geliştirmenize yardım edecektir.
 • Kurumsallaşmanıza yardım edecektir.
 • Sitenizin Google üzerinde değeri artacaktır.

Tanıtım Yazısı Teknikleri Nelerdir?

Tanıtım yazısı teknikleri, genel olarak site yapısı ve potansiyel müşteriler düşünülerek, yazı içerisinde ve siteye yüklerken uygulanan adımlardır. Ülkemizde genel olarak kullanılan WordPress üzerinden örneklendirmek gerekirse; çeşitli 3. parti uygulamalarla birlikte WordPress siteler için SEO yönlendirmeleri ve içerik yükleme standartları oluşturulmuştur. Bunlardan birisi de Yoast SEO eklentisidir. Bu eklentinin gerektirdiği koşullar ve yönlendirmeler, kullanıcıların içerikte belirlemesi gereken standartları oluşturarak, içeriğin kullanıcılar için daha kaliteli bir hale getirmesine katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak arama motoru optimizasyonunu da oluşturarak, içeriğin Google başta olmak üzere diğer arama motorlarına da optimize olmasına katkı sağlamaktadır.

Tanıtım Yazısı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tanıtım yazıları backlink vererek, siteyi SERP sonuçlarında üst noktalara taşımanızı sağlayan içeriklerdir. Yazınızın kısa sürede etkili olup, uzun vadede başarı sağlayabilmesi adına dikkat etmeniz gereken belli başlı kıstaslar söz konusudur. Bunlar;

 1. Yazı yazarken birden fazla kaynak üzerinden referans almanız yazınızın organikliği konusunda işinize yarayacaktır.
 2. Yazı içerisinde kelime ve link tekrarlarından kaçının. Yazının yapısı olabildiğince organik olmasına özen gösterin.
 3. Yazınız için fazla sayıda link çıkışı almaktan kaçının. Bu durum arama motorları bünyesinde olumsuz bir etkiye sebep olabilir.
 4. Tanıtım yazısı oluştururken maddeleme kullanmaya özen gösterin. Uzun paragraflara sahip tanıtım yazıları okuyucular adına sıkıcı bir deneyim oluşturabilir.
 5. İçeriklere görsel materyaller ekleyerek ve etiketlerini SEO’ya uyumlu hale getirerek tanıtım yazılarının kalitelerini arttırın.

Özet: Tanıtım Yazısı

Tanıtım yazısı alarak sitenizin Google gözünde bulunan değerini arttırabilirsiniz. Tanıtım yazısı içerisinde vereceğiniz kaynak linkler veya anahtar kelimelerinize Google’da üst sıralarda yer almak için oldukça fazla katkı sağlayacaktır. Tanıtım yazısı aslında bir backlink tekniğidir. Dolayısıyla tanıtım yazısı alırken muhakkak backlink tekniği ile düzgün bir link inşası oluşturmaya özen gösterin. Sektörünüz ile alaklı sitelerden tanıtım yazısı almak size +1 katkı sağlayacaktır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *