Site Hız Testi Yapabileceğiniz Araçlar

Site Hız Testi Yapabileceğiniz Araçlar

Site hızının düşük olması web sitesi sahipleri tarafından istenmeyen bir durumdur ve kullanıcıların web sitenizde zaman geçirmesinin önüne geçmektedir. Bundan dolayı site hızınızı zaman zaman test etmeniz gerekmektedir. Böylece çıkan sonuca göre bir yol izleyerek hız performansını yükseltmek için çalışmalar yapabilirsiniz. Bu yazımızda SEOFD olarak sizlere site hız testi yapabileceğiniz araçları derledik. Site hız testi yapabileceğiniz araçlar; web sitenizin hızını kontrol ettiği gibi sitenizin zayıf olan yönleri hakkında da bilgi vermektedirler. İşte güvenle kullanabileceğiniz 20 site hız testi yapabileceğiniz araçlar:

 • GTmetrix
 • Web Page Test
 • Google PageSpeed Insights
 • Site Speed (Google Analytics)
 • Google Test My Site
 • YSlow
 • Pingdom
 • KeyCDN Website Speed Test
 • Dotcom-Monitor
 • Dareboost
 • Geek Flare
 • New Relic
 • LoadImpact
 • Web Page Analyzer
 • Image Analysis Tool
 • Monitis
 • Chrome DevTools
 • Gift Of Speed
 • Uptrends
 • Batch Speed

Site Hızı Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bir web sitesi kullanıcısının siteden ayrılmasındaki en büyük etken hiç kuşkusuz site hızının düşük olmasıdır. Kissmetrics Şirketi’nin yaptığı bir araştırmaya göre siteyi ziyaret edenlerin %40’ı sitenin yüklenmesi 3 saniyeyi geçtiğinde siteyi ter etmektedirler. Sitede kalma oranını ve daha birçok şeyi etkileyen site hızı neden bu kadar önemlidir, diye soracak olursanız cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • SERP etkilenmektedir: Arama motorları verileri oldukça kısa bir vakitte toplarlar. Eğer verilerin toplandığı bu kısa zaman içinde web siteniz yüklenmezse bu sıralamanızın düşük olmasına neden olur.
 • Web sitenize giriş çıkış yapanların sayısı ve web sitenizde kalma süreleri etkilenir: Kullanıcılar düşük site hızına sahip siteleri bir daha ziyaret etmez ve web sitesi içinde kalmazlar.
 • SEO olumsuz yönde etkilenir: Düşük site hızı arama motorlarındaki sıralamanızı olumsuz yönde etkiler.

Sonuç olarak site sahiplerinin tümü, kullanıcı deneyiminin olumlu olmasını sağlamak adına web sitelerinin performanslarını yüksek tutmak durumundadırlar. Bunu yapmak için ise site hızı araçlarının yardımıyla belirli aralıklarla kontrol gerçekleştirmektir.

GTmetrix

GTmetrix ücretsiz kullanımı olan ve web site hızınızı test edebileceğiniz, performans takibi yapabileceğiniz bir araçtır. Web sitenizin takibini, dünyanın farklı bölgelerinden test edebilme imkânı sunar.

Nasıl Kullanılır?

GTmetrix’i kullanmak için yapmanız gereken ilk şey bir hesap oluşturmaktır. Daha sonra webmaster ile sitenizi optimize ederek web sitenizin internet ortamında ne durumda olduğunun raporunu alabilirsiniz.

Web Page Test

Web Page Test site hızı testi yapabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Dünyanın birçok yerinden Internet Explorer ve Google Chrome kullanarak hız testi yapmanıza imkân tanımaktadır. Web Page Test aracını diğer site hızı test etme araçlarından ayıran özelliği; çok adımlı alışveriş testi, video yakalama ve içerik engelleme yapabilmesidir. Testin sonunda size önerilerde bulunması ise aracı diğerlerinden ayıran önemli bir özelliktir.

Nasıl Kullanılır?

Web Page Test’i kulanmak için sitede yer alan, Test Setting sekmesinden test etmek istediğiniz parametreleri seçiniz. Seçtiğiniz parametreler değişik bağlantı hızlarında sitenizin nasıl bir performans izlediğini test etmenize yardımcı olmaktadır.

Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights, performans sorunlarınızla ilgili ve gerçek zamanlı performansınızla ilgili raporlar vermektedir. Google PageSpeed Insights daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullandığı ve oldukça beğendikleri bir site hızı test aracıdır.

Nasıl Kullanılır?

İlk yapmanız gereken Test sayfasını açmanızdır. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandaki URL girme alanına site hızını kontrol etmek istediğiniz web sitesinin URL’sini girin. Ardından “Analiz Et” butonuna tıklayın. Biraz bekledikten sonra site hızı testinizin sonuçlarını alabilirsiniz.

Site Speed (Google Analytics)

Site Speed web sitenizin performansını üç yönden ayrıntılı bir şekilde test etmektedir. Bunlar: Sayfanızın yüklenme hızı, sayfanızın çalışma hızı ve çözümlemedir. Tüm sayfalarınızın detaylı bir analizini, kaynaklarınızın performanslarını ve size özel çözümleri sunması açısından oldukça kullanışlı bir araçtır.

Nasıl Kullanılır?

Google Analytics’ girip oturumunuzu başlatın. Daha sonra “Görünüm” butonuna tıklayın ve “Raporlar” bölümünü açın. Buradan “Davranış” daha sonra ise “Site Hızı” alanlarını seçin.

Google Test My Site

Artan mobil telefonlar mobil site hızının masaüstü site hızıyla aynı kalitede olmasını gerektirmektedir. Google Test My Site aracı web sitenizin mobil hızını test etmeye ve rakip web siteleriyle karşılaştırmaya yarar. Üstelik bu araç tüm raporlar sonunda size özel önerilerde bulunmaktadır.

YSlow

YSlow açık kaynaklı bir projedir ve işlevsel bir hız testi aracıdır. Bu araç, web site hızınızın performansını Yahoo’nın 34 kuralından 23’ünü baz alarak analiz eder. YSlow web sitesi tarayıcıları için eklenti şeklindedir. Node.js sunucusu ve PhantomJS için ise komut satırı scriptleri şeklindedir.

Pingdom

Bu araç, yalnızca detaylı bir web sitesi performans hızını analiz etmez. Aynı zamanda web sitenizin aksama sürelerini de analiz etmenize olanak sağlar. Web sitenizin sayfalarını analiz etmek için 70’ten fazla global sorgulama konumunu kullanan araç testin sonunda şunlara ulaşmanızı sağlar: Performans öngörüleri, sayfa hızınızın düşmesine neden olan etmenler. Bir kısmı ücretsiz olan araçta daha detaylı bir analiz yapmak isterseniz ücret ödemeniz gerekmektedir. Ücretli kullanımının birçok avantajı bulunan aracı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği; web sitenizde bir sorun olduğunda alarm ile sizleri uyarmasıdır.

Nasıl Kullanılır?

Pingdom yalnızca link ile çalışmaktadır. Test etmek istediğiniz web sitesini araç içindeki boş alana yapıştırarak analiz edilmesini sağlayabilirsiniz.

KeyCDN Website Speed Test

Tam 14 farklı konumdan hız testi yapma imkânı sunan bu araç, oldukça pratik bir web sitesi hız testi aracıdır. Hız testi ve konum bulma kontrolünün yanı sıra web sitenizin SSL/TLS’inin güvenliğinden emin olmanız için SSL FREAK saldırısı yapmanıza imkân tanır.

Dotcom-Monitor

Dotcom-Monitor 20 farklı yerden tarayıcı hedefli hız testi yapmanıza imkân sağlamaktadır. Bu aracı diğer araçlardan ayıran ve onu özel kılan özelliği ise şudur: Bütün konumların hız testlerini aynı anda gerçekleştirir. Bu araç hız testi sonunda detaylı bir rapor ve test edilen tüm konumlardan bir şelale raporu sunar.

Dareboost

Dareboost hız testi aracı 13 farklı test yerinden, 7 farklı cihazdan performans takibi yapmanıza olanak sağlar. Bu 7 farklı cihazlara mobil cihazlarda dahildir. Dareboost’un en önemli özellikleri; reklam engelleme özelliği açık olsun veya olmasın hız testi yapabilir. İyi olmayan web performansının nedenlerini bulabilir ve çeşitli domainleri engelleyebilir.
Testin sonucunda sizlere sunduğu rapor oldukça detaylı ve kapsamlı bir rapordur. Rapor içerisinde ayrıca iyileştirme yapmanız için öneriler bulunmaktadır.

Geek Flare

Geek Flare hız testi aracı diğer araçlar gibi standart bir performans takip etme özelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Bu araç web sitesi hızınızı masaüstü ve mobil cihazlardan, (farklı konumlardan) test etme imkânı sunar. Ayrıca test raporunda şu bilgilerde bulunmaktadır: Sayfanızın boyutu, ekran görüntüleriniz, çeşitlerine göre istek sayısı, Time to First Byte.

New Relic

New Relic bir yazılım analizi şirketidir ve uygulama performansı hakkındaki tüm önemli nokta ve detayları, püf noktaları bilir. Araç 9 farklı bölgeden ücretsiz test yapmanıza imkân tanır. Ücretli sürümü de bulunan New Relic daha kapsamlı testler için de uygundur. Ücretli versiyonu şunları yapmanıza olanak tanır: dinamik sistemlerinizin kontrol edilmesini ve problem olduğunda davranış simülasyonu yapmanızı sağlar. Web site performansınızın işletmenize olan olumlu ve olumsuz etkilerini analiz eden oldukça kullanışlı bir site hız testi aracıdır.

LoadImpact

LoadImpact bulut tabanlı bir web sitesi hız testi aracıdır. Uzmanlık alanı uygulama ve API performans sorunları olan araç, oldukça işlevsel bir araç olarak karşımıza çıkar. Site hızı test etme işlemini ücretsiz gerçekleştiren aracın ücretli daha gelişmiş bir sürümü de bulunmaktadır.

Web Page Analyzer

Web Page Analyzer ücretsiz bir site hızı test etme aracıdır. Kapsamlı bir rapor veren aracın sunduğu raporda şu bilgilerde bulunmaktadır: Web sitenizin sayfa boyutunun, kompozisyonun, yüklenme süresinin ve diğer elementlerin boyutunun hesaplanması. Sunduğu bu veriler ışığında önerilerde sunan araç, birçok yöntem sunması ile tercih edilmektedir.

Image Analysis Tool

Web sitenizde çok fazla sayıda görselin olması sitenizin yüklenme süresinin artmasına neden olabilmektedir. Image Analysis Tool aracı ise web sitenizdeki boyut, format, kalite ve kodlama ile ilgili görsellerin sorunlarını bulmanıza yardımcı olur.

Monitis

Monitis, ücretsiz web sitesi hız testi yapmanıza yarayan bir araçtır. Web sitenizde bulunan elementlerin yüklenmek için ne kadar süreye ihtiyaç duyduklarının analizini yapar. Test Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’dan da kullanılabilmektedir. Ücretsiz olan bu aracın ücretli sürümü de bulunmaktadır. Ücretli sürüm daha detaylı testler yapmanıza, sunucu ve uygulama ile ilgili raporlar almanıza yardımcı olmaktadır.

Chrome DevTools

Google araçlarından Chrome DevTools sitenizin yüklenme süresini düşürmenize yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Ana kullanıcıların geliştiriciler olarak belirlendiği bu araç, sayfa düzenleme sürecini ve sorun çözme işlemlerini mümkün mertebe kolaylaştırmaktadır. Chrome DevTools Chrome ile kolayca ve hızlı bir şekilde kullanılabilmektedir. Araç web optimizasyonu yapmak isteyen ve basit programlama için eğitici bilgiler de sunmaktadır.

Gift of Speed

Gift of Speed web sitenizin yüklenme hızını 8 ayrı bölgeden test etme imkânı sunmaktadır. Bu site hızını test etme aracı ayrıca birçok test ve JacaScript sıkıştırıcı sayesinde web sitenizin performansını artırmanızı sağlar.

Uptrends

Uptrends mobil ve masaüstü uyumluluğa sahip bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. On farklı konumdan site hızınızı test etmenize olanak sağlayan bu araç, ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Web sitesi hız testinin ynaında web sitesi izleme imkânı da sunan bu araç tamamen ücretsizdir. Diğer özellikleri ise şu şekildedir: Çoklu test konumu, e-posta alarmı, izleme kontrol panelleri.

Batch Speed

BatchSpeed, Google’ın PaheSpeed API’ını kullanan bir web sitesi hız test aracıdır. Çoklu URL’leri ve site haritası XML’lerini crawl edebilme alanında uzman bir araçtır.

Sonuç

Web sitesi performansı tüm web sitesi sahiplerinin özen göstermesi gereken oldukça hassas bir meseledir. Daha önce de belirttiğimiz gibi internet kullanıcılarının artık yavaş yüklenen web sitelerine tahammülleri yoktur. Yavaş yüklenen web siteleri, kullanıcı kaybetmenize neden olabileceği gibi sitenizin SERP’lerde aşağı sıralarda yer almasına da neden olmaktadır. Bundan dolayı sizlere tanıttığımız site hız testi araçlarından web sitenize en uygun olanını seçerek belirli aralıklarla kontrol etmenizi öneririz.  Böylece kullanıcılarınıza daha kaliteli bir web deneyimi sunabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *