Link İnşası Nedir? Nasıl Yapılır?

Link İnşası Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde SEO uygulamaları daha önce hiç olmadığı kadar önemli bir hale gelmiştir. Link İnşası nedir? Bunun nedeni hemen hemen her sektörün dijitalleşme yoluna girmesidir. Artık hangi alanda hizmet veriyor olursanız olun muhakkak bir web sitesine sahip olmanız gerekecektir. Üstelik web sitenizin başarılı olması da sizin için bir hayli önemli olacaktır. Tam da bu nedenle SEO herkesin ihtiyaç duyduğu bir uygulama haline geldi.

SEO uygulamalarından olumlu sonuç alabilme konusunda link inşası büyük bir rol oynamaktadır. Çünkü sağlam ve kaliteli bir link sizlere yoğun ve organik trafik yönlendirebilir. Bir linki sağlam ve kaliteli yapan şey ise içeriğinizle olan alaka düzeyi, özgünlüğü ve linki veren sitenin itibarıdır. Bu kriterlere dikkat edilerek edinilmiş bir link hem size başarı kazandırır hem de SEO uygulamalarınız olumlu yönde etkiler.

Günümüzde link inşasına özen gösteren kuruluşların ya da markaların tamamı uzun vadede büyük başarılar elde etmektedir. Yani diğer bir deyişle, bu uygulamanın sonuç vermesi bir miktar uzun sürebilir. Bunun yanı sıra hızlı sonuç veren linkler ise genellikle güvenilir değildir. Çünkü çoğu zaman spam olan ya da Google yönetmeliğini ihlal eden linkler hızlı sonuçlar sağlamaktadır. Bu durum da elbette sizin için uzun vadede dezavantajlı olur.

SEOFD firması olarak, link inşasının ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için sizlere bu kılavuzu hazırladık. Ancak bu kılavuza ek olarak pek çok kaynağa göz atmanız gerektiğini de unutmayın. Dilerseniz link inşası hakkındaki detaylı bilgilere geçelim.

Link İnşası Nedir?

Başka web sitelerinden sizin web sitenize yönlenen bağlantılar edinerek meydana getireceğiniz sanal ağ süreci sizin link inşanızdır. Eğer bu aşamada kaliteli, güvenilir ve yüksek otoriteli linkler edinirseniz inşa süreciniz sonucunda elde edeceğiniz yapı da oldukça sağlam olacaktır.

Farklı web siteleri arasında yönlendirme yapan linkleri birer köprü gibi düşünebilirsiniz. Bu köprüler internette gezinen kullanıcıların bir web sitesinden diğerine kestirme yoldan gitmesini sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar yeni web sitelerini kolayca keşfedebilir ve sayfalar arasında gezinir. Eğer en sağlam köprülerin yolu sizin web sitenize çıkıyorsa en çok ziyaretçiyi elde eden web sitesi de siz olabilirsiniz. Peki bir köprüyü, yani linki sağlam yapan nitelikler nelerdir? Sizler için listeledik.

 • Linki veren web sitesinin Google ve diğer arama motorları tarafından güvenilir olarak görülmesi gerekmektedir.
 • Sizin sitenize yönlenecek linki içeren içeriğin sizinle ya da sizin içeriklerinizle alakası olması gerekmektedir.
 • Linkler hiçbir yönetmeliği ihlal etmeyecek niteliklere sahip olmalıdır.
 • Bağlantı metninde anahtar kelimeleriniz yer almalıdır.
 • Daha önce link alınan bir web sitesini tercih ederek tekrara düşülmemelidir.

Eğer etkili bir link inşası gerçekleştirmek istiyorsanız edineceğiniz linklerin bu kriterlere sahip olması gerektiğini unutmayın. Çünkü nitelikli 10 adet link, niteliksiz 100 adet linkten çok daha faydalı olacaktır.

Link İnşası Neden Önemlidir?

Kaliteli ve güvenilir bir şekilde oluşturulmuş link inşasının size pek çok katkı sağlayacağını ve oldukça önemli olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Peki bu süreç neden bu kadar önemlidir? İyi bir link inşasının size kazandıracağı şeyler nelerdir? Aşağıdaki listeye göz atarak bu soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

 • Kaliteli sitelerden edineceğiniz bağlantılar size güven oyu kazandıracaktır. Bu sayede Google ve benzeri arama motorları web sitenizi güvenilir olarak kabul etmeye daha yatkın olur. Böylece arama motorlarındaki sıralamalarınız da kolayca artar.
 • Eğer popüler bir web sitesinden link edindiyseniz keşfedilmesi daha kolay bir site haline gelebilirsiniz. Bu durum neticesinde yoğun bir ziyaretçi trafiği de elde edersiniz.
 • Pek çok sitede kendi tanıtımınızı yaparak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Üstelik bu tanıtımları kaliteli sitelerde yaptığınızda prestijiniz de artacaktır.

Yukarıda listelenen maddelerin tamamı sizler için oldukça olumlu avantajlardır. Bu avantajları elde edebilmek için link inşasına gereken özeni göstermeniz gerekmektedir.

Linklerin Yapısı

Link inşası konusunda başarılı bir uzman olmak istiyorsanız öncelikle linklerin yapısına hakim olmanız gerekmektedir. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz; eğer bir kalp doktoruysanız ve kalbin anatomisi hakkında pek de bilgili değilseniz açıkça başarısızsınızdır. Bu nedenle SEO uygulamaları yapan bir kişinin de link yapısını iyi bilmesi gerekir. Standart bir geri bağlantı linki şu şekilde gözükür:

<a href=“https://seofd.net/”> Dijital Performans Ajansı</a>

Dilerseniz bu link yapısında yer alan kısımları yakından inceleyelim.

 • Linkin Başlangıcı (Bağlantı Etiketi): “<a” şeklinde gözüken bu etiket edindiğiniz linkin başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Bir web sitesinin kodlarını incelediğinizde bu ibareye görüyorsanız bir geri bağlantının başlangıcında olduğunuzu anlayabilirsiniz.
 • Link Yönlendirme Konumu: Yukarıdaki linkte yer alan “href” komutu “link yönlendirmesi” anlamını taşımaktadır. Ardından bağlantının yönleneceği adres gözükür.
 • Görünür Metin: Bu görünür metin web sitesini ziyaret eden kullanıcıların karşılaşacağı metindir. Genellikle mavi renkli olurlar ve kullanıcı siteyi ziyaret etmek istediğinde bu metne tıklar. Sizin için en avantajlı görünür metin mutlaka anahtar kelimenizi içermelidir.
 • Linkin Sonu: Yukarıda gördüğünüz linkin sonunda yer alan “</a>” kodu linkin sona erdiğini belirten ibaredir.

Link Edinmenin Yolları

Web sitenizin gelişimine olumlu katkı sağlayacak geri bağlantıları edinmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Sizin için en doğru olacak yöntemi belirleyebilmek ise markanızın ya da işletmenizin hedeflerine, kaynaklarına ve sektörüne bağlıdır. Bu nedenle link edinmenin yollarını araştırmaya başlamadan önce ihtiyacınız olan link türünü belirlemeniz gerekir.

Link edinmenizi sağlayacak yöntemler link türlerine göre farklılık gösterebilir. Ancak yine de herkesin işine yarayabilecek birkaç genel geçer yöntem de bulunmaktadır. Yazımızın bu kısmında sizlere bu yöntemlerden bahsettik.

Kaliteli İçerikler Üretin

Geri bağlantı, ya da diğer adıyla link edinebilmenizin en garanti yöntemlerinden biri kaliteli içerik üretmektir. Eğer yeterince ilgi çekici ve başarılı bir içeriğiniz varsa istemeseniz bile link edinebilirsiniz. Çünkü pek çok kişi, işletme ya da içerik üreticisi sizin içeriğinizi kendi kitlesi ile paylaşmak isteyecektir. Bu normal hayatta da böyledir, eğer sosyal medyada ilgi çekici bir içerik görürseniz arkadaşlarınızla paylaşırsınız. Üstelik bunu yapmak için içeriği üreten kişinin sizlerden böyle bir talepte bulunmasını bile istemezsiniz.

Kaliteli içerikler üreterek geri bağlantı edinmek biraz uzun bir süreç olabilir. Ayrıca bunu başarabilmeniz için içeriklerine büyük bir yatırım yapmanız da gerekecektir. Ancak yine de kaliteli içeriklerinizden uzun vadede çok etkili olumlu sonuçlar edinebilirsiniz. Bu noktada ne tarz içeriklerin yeterince kaliteli olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Sizler için birkaç içerik fikrini listeledik.

 • Pek çok kişinin ilgisini çeken bir konuda “Link inşası nasıl yapılır?” içeriği
 • Gündemde çok popüler olan bir konu ile ilgili ilginç bilgiler
 • Eğlenceli ve keyif verici bir video
 • İlginç bilgilerden oluşan bir kültür yazısı

Bu fikirleri değerlendirebilir ya da çok daha yaratıcı yeni fikirler üretebilirsiniz.

Ziyaretçi Yazarlık Yapabilirsiniz

Ziyaretçi yazarlık adı verilen bağlantı edinme yöntemi organik trafik edinebilme konusunda oldukça etkilidir. Kısaca anlatmak gerekirse; ziyaretçi yazar olduğunuzda farklı bir web sitesi için içerik hazırlarsınız ve bu içeriğin içerisine kendi web sitenize yönlenen bir link eklersiniz.  Bu yöntem ziyaretçi trafiği kazanmanızın yanı sıra sektördeki diğer kişilerle etkileşim kurabilmenizi de sağlayacaktır.

Backlink Nedir? Nasıl Kullanılır? işte tüm detayları ile birlikte.

Ziyaretçi yazarlık yaptığınızda sizin tanıtımınızı yapan yazı bizzat sizin tarafınızdan yazılmış olacaktır. Bu büyük bir avantajdır çünkü kendinizi sizden daha iyi kimse tanıtamaz. Ek olarak sizin yazdığınız yazıyı okuyan bir kullanıcı sizin kaleminize de hakim olmuş olur. Böylece sitenizi ziyaret ettiğinde herhangi bir sürprizle karşılaşmaz. Bu durum kolaylıkla avantaja dönüşebilmektedir. Çünkü iyi hazırlanmış bir içerik kullanıcının sizin kaleminiz hakkında olumlu fikirler edinmesine sebep olur. Böylece linke tıklamaya daha yatkın olurlar. Ziyaretçi yazarlık yaparken hazırlayacağınız içeriğin iyi olmasını sağlayabilmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir.

 • Ziyaretçi yazarlık yaptığınız web sitesi kaliteli, güvenilir ve sizin içeriklerinizle alakalı olmalıdır.
 • İçeriğinizde yer alan link doğrudan anasayfanıza yönlenmek yerine web sitenizdeki bir içeriğe yönlenmelidir.
 • İçerik düzgün bir biçime ve akıcı bir dile sahip olmalıdır.
 • Kendi web sitenizde de rahatlıkla yayınlayabileceğiniz kalitede bir içerik hazırlamanız gerekmektedir.

Eğer bu kriterlerin hepsine özen gösterirseniz ziyaretçi yazarlık yönteminden olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Geçersiz Hale Gelen Geri Bağlantıları Değerlendirin

Bu yöntem oldukça karmaşık gibi gözükse de yeterli bilgiyi edindiğinizde pratik bir hale gelecektir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse; herhangi bir sitenin içeriğinde yer alan bağlantıların geçersizleştiği durumları fırsata çevirmenizi içermektedir.

Kimi zaman bazı web siteleri domain adreslerini değiştirir ya da tamamen ortadan kaybolur. Bu durumlarda şimdiye kadar o sitelere verilmiş bütün bağlantılar da boşa çıkacaktır. Eğer bu tarz bir site biliyorsanız bir SEO aracı kullanarak o siteye kimlerin bağlantı verdiğini tespit edebilirsiniz. Ardından tek yapmanız gereken o siteler ile iletişime geçmek ve bağlantılarının artık geçersiz olduğunu haber vermektedir. Daha sonra artık geçerli olmayan bir siteye yönlendirme yapmalarının yerine sizin sitenize yönlendirme yapmalarını önerebilirsiniz. Bir web sitenin kullanıcılarını artık var olmayan bir siteye yönlendirmesi bir dezavantajdır. Bu nedenle bu durumdan kurtardığınız bir web sitesi muhtemelen teklifinizi reddetmeyecektir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *