SimilarWeb Nedir?

SimilarWeb Nedir?

Dijital pazarlama, son derece kârlı ve değişime açık bir alandır. Ancak bu alanda dayanak bulmak da bir o kadar zordur. Özellikle rekabetin çok olduğu bir sektörde çalışıyorsanız, başarı kazanmak daha da güç olacaktır. Bu nedenle dijital pazarlamada ayakta kalabilmek, markanızı duyurmak, daha fazla müşteriye ulaşmak için sağlam bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Rakiplerinizi bilerek oluşturabileceğiniz strateji, ilerlemenize yardımcı olabilir. Bu bağlamda SimilarWeb’i kullanabilirsiniz. Peki, SimilarWeb nedir?

SimilarWeb Özellikleri Nelerdir?

SimilarWeb, e-ticaret alanında rakiplerinizle daha kolay rekabet etmenize yardımcı olabilecek bir sistemdir. Aynı zamanda ziyaretçi davranışları hakkında da fikirler vermektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta mevcut rakiplerin hepsini analiz ederek tanımamaktır.

Alan adları büyük, cirosu yüksek, müşteri kitlesi geniş ve muhtemelen gerçek rakiplerinize sahip şirketlere bakmalı ve bunları Similarweb programı ile analiz etmelisiniz. Bu program, önemli bir analiz aracı olarak çeşitli özelliklere sahiptir. “SimilarWeb nedir?” sorusunun yanıtından sonra en çok bu özellikler merak edilmektedir. Aşağıdaki listeden özellikleri öğrenebilirsiniz:

 • Anahtar kelime kullanımı
 • Web sitesi aylık trafik oranı
 • Kullanılan trafik kaynağı
 • Kullanılan anahtar kelimeler tarafından oluşturulan trafik
 • Kullanıcı erişim saatleri
 • Kullanıcılar tarafından ziyaret edilen sayfalar

Bu bilgilere SimilarWeb ile kolayca ulaşabilir ve bu sayede eriştiğiniz kitlenin isteklerini belirleyebilirsiniz. Müşteriler, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olan en önemli faktördür. SimilarWeb sistemi ile hem hedef kitlenizi hem de rakiplerinizi tanıyarak pazar alanınızı genişletebilirsiniz.

E-Ticaret ve SimilarWeb İlişkisi

E-Ticaret hızla büyüyen ve her geçen gün güncellenen bir platformdur. Düzenli ticaretin yanı sıra, e-ticaretle uğraşan birçok şirket veya şirket var. Daha fazla tüketiciye ulaşmak açısından satıcılar için sunulan birçok fırsat bulunmaktadır. Bunlardan birisi de SimilarWeb sistemidir. E-Ticaret siteleri bu sistem sayesinde hem müşterilerinin ihtiyaçlarına hızlı çözümler bulabilmekte hem de rakiplerini daha iyi anlayabilmektedir. SimilarWeb’in e-ticaret sitelerine verdiği hizmetler şu şekildedir:

 • Veri Analizi
 • Web Analizi
 • Piyasa İstihbaratı

Listelediğimiz tüm bu hizmetlerin dışında çeşitli olanaklar da mevcuttur.

E-Ticaret, getirisi yüksek ve bol bir iş modeli olmasına rağmen, potansiyel riskleri de barındırmaktadır. Öncelikle rakipleriniz mutlaka hem geleneksel ticarette hem de e-ticarette olacaktır. Ancak burada önemli olan rakiplerinizin sayısı değildir. Önemli olan rakiplerinizi ne kadar iyi analiz ettiğinizdir.

Sanılanın aksine aynı sektördeki rakiplerinizi tanımak sizin için daha faydalı olacaktır. Birincisi, rekabet tarafların her zaman iyileştirmelerine, güncellemelerine ve alıcılara daha iyi hizmet sunmalarına izin verebilir. Peki SimilarWeb nedir? Bu sorunun en doğru yanıtı için okumaya devam edebilirsiniz.

SimilarWeb ile Rakip Analizi

E-Ticarette kullanılan terimlerden biri olan Similarweb, 2007 yılında ortaya çıkmış bir analitik sistemdir. Sektör genelinde analitik aracı olarak kullanılan SimilarWeb’in temelini ziyaretçiler oluşturur. Ziyaretçilerin hangi sayfalara gittiklerini ve hangi anahtar kelimelerle arama yaptıklarını SimilarWeb ile bilmek mümkündür.

Bu sistem, internet üzerinden ve çeşitli tarayıcı eklentileriyle kullanılabilen bir donanıma sahiptir. İnternet kullanıcılarının hangi web sitelerini ziyaret ettiklerini ve hangi arama terimlerini kullandıklarını bilmek özellikle rakip analizi açısından büyük önem taşımaktadır.

E-Ticaret, küresel bir hizmet alanına sahip olması ve son zamanlardaki yüksek talep nedeniyle rekabeti içermektedir.  Bu rekabet dünyasında, marka bilinirliği oluşturmak ve kâr elde etmek için kendinizi ve rakiplerinizi tanımanız gerekir.

Rakiplerinize veya aynı sektörde faaliyet gösteren firmalara bakarak karşılaştırma yapabilir ve eksiklerinizi görebilirsiniz. Bunun için SimilarWeb sisteminden yardım alabilirsiniz. Bu sistem ile firmanızı veya rakiplerinizi analiz edebilir ve onların durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

SimilarWeb Kullanım Alanları

Birçok farklı sektör için kullanılabilecek bir araç olan SimilarWeb, raporlarında organik trafik ile ilgili bilgilere de yer vermektedir. Web sitesi trafiği e-ticaret için çok önemlidir. Web sitenize yapılan her ziyaret, web sitenize bu trafiği çeker. Aynı sektördeki yüksek trafikli bir site yerine düşük olan bir siteye sahip olmak, pazarlama stratejisini yeniden icat etme konusunda ve veri toplamasında yardımcı olacaktır. Bu nedenle web sitesinde meydana gelen trafiğin kaynağının bilinmesi gerekmektedir.

Ayrıca, internet kullanıcılarının web sitelerine erişmek için kullandıkları belirli kanallar vardır. Bu kanallar üzerinden SimilarWeb kullanılarak analiz yapılır. Böylece internet kullanıcı davranışları öğrenilmekte ve bu davranışlar dikkate alınarak pazarlama stratejileri oluşturulmaktadır.  İnternet kullanıcılarının web sitelerine erişmek için kullandıkları kanallar şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğrudan erişim kanalı
 • Arama motoru trafiği
 • Görüntülü reklamlar
 • Pazarlama afişleri gibi görüntülü reklamcılık
 • Sosyal ağlar
 • E-Posta
 • Yönlendirme

Bu kanallar aracılığıyla internet kullanıcılarının davranış ve tercihlerini analiz edebilirsiniz. Sonuç olarak, web sitesi trafik verileri erişimine sahip olursunuz.

SimilarWeb Nasıl Kullanılır?

Rakip analizi için kullanabileceğiniz SimilarWeb, ücretsiz bir demonun yanı sıra ücretli bir sürüm de sunuyor. SimilarWeb sistemini demo versiyonu ile deneme şansınız olabilir. Böylece sizin için faydalı olup olmadığına karar verebilirsiniz. Devam etmek istiyorsanız SimilarWeb sistemine kayıt ve ödeme işlemini tamamladıktan sonra veri analizine başlayabilirsiniz. Fakat demo versiyonun sunduğu hizmetin daha kısıtlı olduğunu bilmekte fayda var. Sistemde beş anahtar kelimeye kadar sınırlama konulmaktadır.

Tarayıcıları (Chrome, Opera, Firefox, vb.) kullanarak taramaya devam edebilirsiniz. Bu tarayıcılar sayesinde SimilarWeb’i bir eklenti ile kullanabilirsiniz. Eklenti kullanmak, favori tarayıcı eklentinizde arama yapmak anlamına gelir. SimilarWeb eklentisini kullanarak, göz attığınız sitelere eş siteleri bulabilir veya yenilerini keşfetme olanağına sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak, web sitenize fayda sağlayabilecek veri analitiğine erişebilirsiniz. SimilarWeb sistemi, bir yapay zekâ ve tahmin sisteminden oluşur. Bu sayede web sitenizi sağladığı bilgilere göre (trafik yoğunluğu, site puanı, trafik oranı vb.) güncelleyebilirsiniz.

Neden SimilarWeb?

Her şeyden önce, SimilarWeb’in size sağladığı verilerle ilgili bilgilerin her zaman kesinlikle doğru olmadığını söylemek gerekir. Ancak güçlü öngörülerde bulunduğu söylenebilir. Bununla birlikte, SimilarWeb’i kullanmanın kullanıcılar için birçok avantajı vardır. Bu program, e-ticaret siteleri ve web siteleri için tasarlanmıştır. Bu nedenle özellikle e-ticarette satıcılar, SimilarWeb’i satış oranlarını artırmak ve web sitelerini daha kapsamlı hale getirmek için kullanabilirler.

SimilarWeb aracını e-ticarette kullanmak isteğe bağlıdır, ancak lazımdır. Üstelik SEO çalışması yapan kişi ve firmalar için oldukça faydalı bir hizmettir. SEO çalışmaları, içerik pazarlaması ve arama motoru sonuçları için hayati öneme sahiptir. Web sitenizin rakiplerinizden daha üst sıralarda yer alması için bu çalışmaları yaparken SimilarWeb sisteminden yararlanabilirsiniz.

SimilarWeb’in bu kadar popüler olmasının bir başka nedeni de birçok farklı cihaz türü için uygun olmasıdır. Program, web sitelerinde ve mobil uygulamalarda kullanılabilmektedir.  Bu nedenle SimilarWeb, ziyaretçileri ve rakipleri analiz edebilen ve elde ettiği verilere göre tahminlerde bulunabilen bir uygulamadır.

SimilarWeb nedir?” sorusunu soran bir kişiye web sitesi pazarlama stratejilerinizi oluştururken büyük ölçüde yararlanabileceğiniz bir araçtır denebilir. Bu araç ile rakiplerinizi daha iyi tanıyabilir ve stratejinizi daha güçlü hale getirebilirsiniz.

SimilarWeb Eklentisi Ne Anlama Gelir?

SimilarWeb‘i kullanmanın başka bir yolu da bir eklenti kullanmaktır. Ayrıca, web’de gezinirken üst gezinme çubuğunda bir simge olarak ayarlanır. Bu şekilde size sürekli olarak benzer web sitelerini gösterebilir. Bu noktada SimilarWeb kullanarak yeni siteler keşfedebilirsiniz. Bu özellikleriyle program, SEO açısından kendi web sitenizi geliştirme fırsatı sunar.

SimilarWeb, daha özel olarak e-ticaret veya gelir getiren web siteleri için tasarlanmıştır. Ayrıca satış açısından da büyük bir avantajı sunar. Yapay zekâ sistemi ve özel bilgisi sayesinde kullanıcıya birçok bilgi sağlar. Bu sistem üzerinden web sitesi puanları, trafik tahminleri, ziyaretçi katılımı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere dayanarak, web sitenize özel stratejiler uygulayabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *