Screaming Frog SEO Aracı Nedir?

Screaming Frog SEO Aracı Nedir?

Günümüzde internet dünyasında en önemli platformlardan birisi web siteleridir. Sahip olunan web sitelerinin arama sayfalarında ve arama motorlarında en üst sırada çıkması ise her site sahibinin en büyük arzusudur. Arama motorlarında ve Google en üst sayfada çıkan siteler ise ziyaretçi trafiği ve tıklanma oranları olarak, her zaman rakiplerinden bir adım öndedirler. Bu bağlamda gerekli olan web sitesi kontrollerini yapmak için pek çok site sahibi Screaming Frog SEO aracı kullanmayı tercih eder.

Bir web sitesinin arama sayfalarında motorlarında en üst sırada çıkabilmesi için öncelikle SEO ayarlarının ve diğer gerekli olan kodlamaların doğru ve düzgün yapılması şarttır. Bu aşamada ise gerekli kontrolleri yapmak için en faydalı araçlardan birisi Screaming Frog SEO aracıdır. Screaming Frog SEO aracı yardımı ile web sitelerinin düzgün çalışıp çalışmadığı anında ve düzenli olarak kontrol edilebilir.

Screaming Frog SEO Aracı Nasıl Çalışır?

Screaming Frog SEO aracı, web sitelerinde mevcut olan sorunların ve aksaklıkların en kısa yoldan tespit edilmesini sağlayan en iyi SEO araçlarından birisidir. Son derece güvenilir olan bu SEO aracı yardımı ile bir web sitesinin çalışmasına dair olan bütün kontroller yapılır. Bu kontrollerin sonucunda web sitelerini iyileştirme çalışmaları daha pratik bir şekilde halledilir.

Screaming Frog SEO aracı çalışma prensibi ise tıpkı arama motoru örümceklerinin, internet üzerinde yer alan web sayfalarını taraması mantığıdır. Bir nevi Screaming Frog SEO aracı arama motoru, yani Google örümceklerinin site index çalışması yapması gibi web sitelerinde, bütün gerekli taramaları yapabilen çok yararlı bir araçtır. Bu SEO aracı sayesinde site sahipleri, tıpkı index örümcekleri gibi site taramalarını kendileri yapar. Bir öz denetim aracı olan Screaming Frog SEO ile sitelerin en verimli ve sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olur.

Screaming Frog SEO Aracı Neleri Tarar?

Screaming Frog SEO aracı genel olarak, arama motoru örümceklerinin yaptığı gibi web sitelerini en detaylı olarak tarayan ve olası SEO sorunlarını bulan bir uygulamadır. SEO sorunlarının tespitlerini yaptıktan sonra bunları bir rapor haline kullanıcılarına sunar. Bu sayede bir web sitesinde olabilen eksik veriler, kötü yönlendirmeler, yanlış kodlamalar ve gereksiz yere yinelenen web sayfaları gibi pek çok sorun gözler önüne serilir. Bütün bunlara bağlı olarak Screaming Frog SEO aracının taradığı alanlar ise şu şekilde sıralanır:

 • XML web sitesi haritaları
 • txt dosyaları
 • Meta etiketleri
 • Web sitesi görselleri
 • Site başlangıç klasörü dışındaki bütün bağlantılar
 • Canonicals etiketleri
 • SWF
 • CSS
 • AMP
 • Web sitesi tüm alt alanları
 • Numaralandırılmış sayfalar
 • Hreflang etiketleri

Yukarıda da görüldüğü gibi Screaming Frog SEO aracı ile web sitelerinde istenilen her alan en detaylı ve titiz bir şekilde taranabilmekte ve incelenebilmektedir. Site denetimleri bu SEO aracı ile mükemmel bir şekilde yapılır. Bunun sonucunda web sitelerinde olan sorunlar daha çabuk çözüme kavuşur. Web siteleri Screaming Frog SEO ile tam performans çalışır.

Screaming Frog SEO Aracı Nasıl Kurulur?

Screaming Frog SEO kurulumu yapmak için aynı adı taşıyan sitesinden, uygulamayı indirmek lazımdır. Bu SEO aracı kendi sitesinden Ubuntu, Mac ve Windows işletim sistemlerine uygun olarak indirilebilir. Screaming Frog sitesinden SEO aracı indirildikten sonra kurulum dosyası çalıştırılarak ve çok pratik bir şekilde yönlendirmeler takip edilerek kurulumu tamamlanır.

Screaming Frog SEO aracının kurulumu tamamlanınca anında kullanılabilir hale gelir. Bu SEO aracı lisanslı bir uygulama olup, free yani bedava olarak ancak belirli bir limit içerisinde çalışır. Bu nedenle uygulamanın lisansını satın almak lazımdır. Lisans sağlandıktan sonra Screaming Frog SEO aracı sınırsız olarak kullanılır. Uygulamanın lisansı ise admin panelden kolaylıkla online olarak satın alınabilir.

Screaming Frog SEO Tarama Modları Nelerdir?

Screaming Frog SEO aracı kurulduktan sonra kullanıcılar dört farklı mod üzerinden bu uygulamayı çalıştırabilir. Bu hazır modlar, web sitesi taramalarında büyük kolaylık sağlar. Kullanım amacına göre şekillenen Screaming Frog SEO aracı tarama modları ise şunlardır:

 • List Tarama Modu
 • Spider Tarama Modu
 • Compare Tarama Modu
 • SERP Tarama Modu

Screaming Frog SEO aracı tarama modları özellikleri ise şu şekildedir:

List Tarama Modu

Popüler SEO aracı List tarama modu, Türkçe karşılığı olarak liste modu olarak da anılır. Screaming Frog SEO aracı List tarama modunda taranacak olan URL’ler liste halinde ve manuel olarak yüklenmektedir. List modu ile web sitelerinin sadece URL bağlantıları taranmakta, kontrol edilmekte ve sonucu rapor olarak iletilmektedir. Bu mod ile olan çalışmalarda web sitelerine ait olan sadece istenen URL’ler taranır. Daha detaylı taramalar içinse diğer modların kullanılması gerekir.

Spider Tarama Modu

Screaming Frog SEO aracında en sık kullanılan modlardan birisi, her zaman için Spider tarama modudur. Spider tarama modu ile bir web sitesinin bütün URL’leri keşfedilmekte ve tek tek taranmakta, siteye uygunluğu analiz edilmektedir. Bu mod ile çalışırken gerekli olan yere sadece site URL’sinin girilmesi taramayı başlatmak için yeterli olur. Web sitesinin bütün URL’leri bitene ve incelenene kadar Spider tarama modu çalışır.

Compare Tarama Modu

Compare tarama modu güncel web sitesi tarama dosyasını, daha önce yapılan tarama dosyaları ile karşılaştıran bir mod çeşididir. Bu tarama modu sayesinde Screaming Frog uygulamasının tarama dosyaları arasında ki farklar kolaylıkla açığa çıkar. Bu ise önceden çıkan ve düzeltilen web sitesi hatalarının ne durumda olduğunun görülmesi açısından çok önemli bir moddur.

Dilerseniz SEO Bloğu bölümümüzü ziyaret ederek birçok güncel konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SERP Tarama Modu

Screaming Frog SEO aracı en yararlı modlarından olan SERP tarama modu ile web sitesi URL’lerinin Google arama sonuçlarında ne durumda olduğu ve nasıl göründüğü hakkında bilgi sahibi olunur. Bu sayede web sitesinde yer alan başlık ve içeriklerin arama sonuçları niteliklerine uygun olup, olmadığı kolaylıkla açığa çıkar. Bu yönden çıkan hatalar ve yanlışlıklar SERP tarama modu sayesinde kolaylıkla düzeltilir ve web sitesinin en verimli şekilde çalışması mümkün olur.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *