GTmetrix Nedir? Nasıl Kullanılır?

GTmetrix Nedir? Nasıl Kullanılır?

SEO (arama motoru optimizasyonu) dijital alanda görünürlüğünü artırmak isteyen her kullanıcının üzerinde çalışması gereken bir alandır. SERP’lerde hiçbir ücret ödemeden daha üst sıralarda yer almak için çeşitli SEO eklentileri ve araçları da kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Bu araçlardan birisi de GTmetrix’dir. Peki, GTmetrix nedir? nasıl kullanılır?

GTmetrix Nedir?

GTmetrix, web sitelerinin performansını artırmak için kullanılan bir araçtır. GTmetrix bu performansı artırmak için web sitesi yükleme süreleri ile ilgilenir. Yüklenme süreleri sıralama etkilerinde oldukça önemli bir değişkendir ve arama motoru optimizasyonunda bu husus üzerinde oldukça detaylı düşünülür. Arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak istiyorsanız, sayfanızın iyi bir yüklenme performansı sergilemesine dikkat etmelisiniz. GTmetrix ile çeşitli önemli rakamlar kaydedilir ve basit bir şekilde görüntülenir. Bu, optimizasyon için neler yapılması gerektiğini ve şu anda nerede olunduğunu görmeyi kolaylaştırır.

GTmetrix’in yanı sıra başka önemli sayfa hızı araçları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Google’ın sunduğu “PageSpeed”,
  • Yahoo’nun sunduğu “YSlow”.

GTmetrix’in avantajı, bu araçları tek bir ücretsiz web hizmetinde bir araya getirmektir.

GTmetrix ile yükleme süresini optimize edebilir ya da web sitenizi nerede optimize edebileceğinizi görebilirsiniz. GTmetrix ana sayfanızı analiz eder ve size çeşitli alanlarda iyileştirme potansiyeli gösterir.

GTmetrix’in Önemi ve Sayfa Hızı

GTmetrix’in ana fikri, web siteniz için yükleme süresini iyileştirebilmenizdir. Çünkü yükleme süresi iyi bir Google sıralaması için önemli bir kriterdir. Dünya üzerinde hızlı internet bağlantısı olmayan mobil kullanıcılar veya ülke içinde ya da köyde yaşayan ve internet bağlantısı zayıf olan kullanıcılar vardır. Sayfanızı daha üst sıralarda taşımak istiyorsanız, her kesimden kullanıcıya hızlı bir erişim ulaştırmanız elzemdir. Hiçbir kullanıcı kimse sitesinin yüklenmesinin bitmesini beklemekten hoşlanmaz. Bu nedenle sadece sıralama için değil, aynı zamanda web sitenizdeki kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirliği için de sayfa yüklenmesi önemlidir.

Ücretsiz SEO aracı GTmetrix size yükleme süresini, sayfanızın boyutunu, istekleri ve ilgili alandaki ortalama puanı gösterir. GTmetrix, belirli alanları iyi optimize edilmiş olmasının önemine göre sınıflandırır. Çünkü bu, yükleme süresini önemli ölçüde artırabilir. Yüklenme süresini artırmak, daha az önemli olan SEO çalışmalarına geçmeden önce daha önemli ve hassas bir problemi çözmenizi sağlar.

Resimleri Optimize Etmek

Resimleriniz optimal değilse, optimize edilmiş resimleri GTmetrix’ten indirebilirsiniz. Bu size zaman kazandıracaktır. Bu ücretsiz SEO aracı, CSS konusunda da size yardımcı olur ve resimlerde olduğu gibi sizi destekler.

Konumu Belirlemek

Sitenizi test ederken en yakın GTmetrix konumunu seçmeniz önemlidir. Çünkü bunu yapmazsanız yükleme süresi büyük oranda artacaktır. Mesafe nedeniyle, yüklenme daha uzun sürer ve bu da SEO çalışmanızın yanlış ilerlemesine sebep olur. Bu nedenle, her kontrolde en yakın konumun ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmelisiniz. İsterseniz testi çalıştırmak için belirli bir tarayıcı da seçebilirsiniz.

Yükseltilmiş Plan Satın Almak

GTmetrix’in ücretsiz temel hesabı sizin için yeterli değilse, o zaman GTmetrix PRO’ya (bronz, gümüş, altın veya özel) yükseltebilir ve böylece daha da fazla özelliğe sahip olabilirsiniz. GTmetrix, web sitelerinizle günlük çalışmalarınız için önemlidir. Sayfanızı daha iyi bir şekilde optimize edin ve sonuç olarak Google sıralamanızı iyileştirin.

GTmetrix Nasıl Kullanılır?

GTmetrix, PageSpeed ve YSlow gibi her iki aracı da ücretsiz olarak sunulan kullanışlı bir web hizmetine karşılık gelir. Performans ölçülürken, web sayfası geliştirmede performans optimizasyonunun önemli yöntemlerinin kullanılıp kullanılmadığı ve ne ölçüde kullanıldığı kontrol edilir. Bunlar, önbellek işleme, istek azaltma veya komut dosyası veya stil sayfası dosyalarının sıkıştırılması gibi mekanizmaları içerir. Her iki araç da bir web sitesinin performansını sınıflandırmak ve diğer web siteleri ile karşılaştırmayı sağlamak için bir indeks (birden 100’e kadar) veya A’dan F’ye kadar derecelendirme sistemini kullanır.

Dilerseniz Ahrefs SEO Aracını incelediğimiz içeriğimize ulaşabilirsiniz.

GTmetrix, her test ile Google Page Speed ​​ve YSlow değerlerini belirler ve bunları bir genel bakış sayfasında grafiksel olarak görüntüler. Aynı zamanda program, ayrıntılı optimizasyon ipuçları ve sayfanın yükleme sürecini adım adım görselleştiren bir zaman çizelgesi sunar. Bir başka kullanışlı özelliği ise şudur: GTmetrix ile farklı web sitelerinin hızlarını birbirleriyle karşılaştırabilirsiniz. Kaydolan herkes, optimizasyon değerlerinin gelişimini izlemek için performans geçmişini de kullanabilir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *