En İyi WordPress AMP Eklentileri

En İyi WordPress AMP Eklentileri

WordPress AMP (Accelerated Mobile Pages), mobil cihazlarda web sayfalarınızın akıcı ve yalın versiyonlarını kurmanıza yardımcı olan açık bir kütüphanedir. Mobil cihazların yaygınlaşması sonucunda site sahiplerinin cep telefonlarını tamamen optimize etmeleri gerekmeye başladı. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar yani AMP ise mobil cihazlarda sayfaların hızlı yüklenmesini sağlayan Google destekli proje olarak karşımıza çıkıyor. AMP eklentileri kullanarak WordPress sitelerinizi etkinleştirmek oldukça de kolaydır. Peki bu durumda WordPress AMP eklentileri hangileridir? Ancak en iyi WordPress AMP eklentileri hakkında detaylara geçmeden önce WordPress ve AMP’yi biraz tanıyalım.

WordPress Nedir?

2003 yılında ortaya çıkan WordPress, web sitesi kurmanızı kolayca sağlayan bir platformdur. Web siteleri ve bloglar oluşturmak isteyen ama kodlama hakkında herhangi bir deneyimi veya bilgisi olmayan kişiler için popüler bir araçtır. Yazılımınızın hiçbir maliyeti yoktur bu sayede herkes gibi ücretsiz olarak site kurabilir ve istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Profesyonel portföyleri, e-ticaret, mağaza, hobiler, mobil uygulamalar vb. için üyelik siteleri kurabilirsiniz.

AMP Nedir?

AMP yavaş yüklenmeye sebep olan engelleri ortadan kaldıran açık kaynaklı bir HTML çerçevesidir. İlk önce Google tarafından Facebook Apple News ve Insant Articles’e rakip olarak kurulmuştur. Daha sonrasında mobilde gezinme için optimize edilip web sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesine yardımcı olmayı amaçlamıştır.

WordPress AMP Eklentileri Neden Önemlidir?

WordPress sitenizin yapı taşları eklentilerdir. İletişim formlarınız, SEO’yu iyileştirmeniz, site hızınızı yükseltmeniz ve e-posta tercihleri sunmanız sitenize önemli işlevler kazandırır. Kısaca web sitenizin yapması gereken her şeyi bir eklenti veya eklentilerle yapabilirsiniz.  Ayrıca eklentileri indirmek ve eklemek için ücretsiz ve premium olmak üzere binlerce WordPress eklentisi vardır. Yalnız bazı eklentiler her tür site içeriği için kullanılabilir.

Buraya kadar AMP, WordPress ve eklentiler hakkında bilgi edinmiş olduk. Şimdi en iyi WordPress AMP eklentilerine birlikte göz atalım:

1- AMP For WordPress

AMP For WordPress mükemmel özelliklere sahip olan bir diğer güçlü AMP eklentilerinden biridir. Bir tane bile kod yazmadan web sitenizin yükleme süresini hızlandırmanızın en kolay yoludur. En iyi özelliği ise Contac Form 7, Gravity Forms ve WPForms ve diğer eklentileri desteklemesidir. Bu özelliği sayesinde iletişim formları oluşturmayı basit bir hale getirir. Yorum seçeneklerini, puan derecelendirmelerini, içerik tanıtımlarını ve daha birçok özelliği kullanabilirsiniz.  Üstelik AMP For WordPress tarayıcılar arası uyum sağlar ve web sitenizin dikkat çekici görünmesine yardımcı olur.

2- MotoPress AMP WordPress Eklentisi

Listemizin 6. Sırasında bulunan bu eklenti, web sitelerindeki WooCommerce ürünlerini ve blog makalelerini daha hızlı bir şekilde AMP’ye yüklemeye yardımcı olur. En önemli özelliği ise üçüncü taraf araçlarla da kolay bir şekilde entegre etme imkanı olan WooCommerce web sitelerini %100 desteklemesidir. MotoPress AMP ile tek tek sayfalarınızdaki AMP içeriği geçersiz kılabilir ve hedef kitlenize eşsiz sayfalar gösterebilirsiniz. Sürükle bırak arayüzü ile yeni başlayan kullanıcıların AMP ile kolay bir şekilde mücadele etmelerini imkan verir. Üstelik kişileştirilmiş tasarımlar yapmanızı ve tüm stili birkaç tıkla değiştirmeniz mümkündür.

3- AMP Plugin For AMP

Bu eklenti WordPress için bulunan Resmi AMP eklentisi olmanın yanı sıra WordPress pazarında bulunan en popüler AMP eklentilerinden biridir. AMP Plugin sayesinde tüm WordPress eklentilerine ve temalarına ulaşabilirsiniz. Yalnız bu özellik WordPress 4.9 sürümünüz veya daha yükseğine sahip iseniz çalışır.

AMP Plugin eklentisi geçişli, okuyucu ve standart dahil olmak üzere üç şablona sahiptir. Her şablonun çalışma stili farklıdır. Lakin siteniz için çerçeve olarak AMP’Yİ kullanarak standart modele geçebilirsiniz. Bu şablon sayesinde siteniz için farklı AMP ve AMP olmayan sürümleri yüklemenize gerek yok. Çünkü bu özellik kullanıcının hangi cihazdan baktığı fark etmeksizin son derece hızlı yükleneceği anlamına gelir.

4- WP AMP Ninjası

Bu eklenti nasıl kodlanacağı bilinmeden özelleştirilmiş WordPress sayfaları oluşturmanız için son derece pratik bir araçtır. Sınıflandırma, arşiv sayfaları, sayfalar gibi farklı gönderi çeşitlerini desteklemektedir. Bu eklenti sayesinde farklı bölümlerde rahatlıkla gezinebilir ve özelleştirmeler yapabilirsiniz. Tasarımlarınızı daha özgün kılmak için renkleri, tipografileri değiştirebilir sosyal medya tuşları ekleyebilirsiniz.

Üstelik bu eklenti AMP tarafından onaylanan sesler ve videolar gibi multimedya ögelerini de desteklemektedir. Ayrıca AdSense’i entegre etmenizi kolaylaştırır ve bu blokların büyüklüğünü ve konumunuz değiştirmenize imkan tanır.

Bu eklentiyi kullanmak için saldırıya uğramayı beklemeyin. Saldırıya uğramadan sitenizi siber saldırılara karşı güçlendirmenin yollarına iThemes Security eklentisi sayesinde ulaşabilirsiniz.

5- AMP on WordPress

AMP sürümünüzü sadece birkaç tıklamayla oluşturmak istiyorsanız aradığınız eklenti AMP on WordPress eklentisidir. Üstelik bunu yaptığınız süre boyunca sayfalar, etiketler, yazılar ve arşivler üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışabilme imkanını da elde edersiniz. Facebook Pixel, Yoast, Beaver Builder, Google Etiket Yöneticisi, Google Analizi ve diğer çok kullanılan entagrasyonlar için destek sağlamaktadır. Muhtemelen her gün kullandığınız Contact Forms 7, WPForms formlaro ve Gravity formları ile diğer özellikleri otomatik olarak dönüştürebilme olanağı verir.

6- PWA & AMP for WP

Bu eklenti kontrol edebileceğiniz harika özelliklere sahip olan bir eklentidir. PWA & AMP eklentisi sitenizi anında AMP ile uyumlu bir siteye dönüştürmenizi sağlar. Üstelik sayfalarınızı daha hızlı yükler ve arama sonuçlarında en iyi sırada yer almanıza yardımcı olur. Basit bir şekilde kurabilir ve kontrol paneli ile kurulumunuzu takip edebilirsiniz. Bu eklenti mükemmel özelliklerle dolu olmasının yanı sıra çok esnek bir eklenti olmaktadır.

Dilerseniz WordPress Sosyal Medya Eklentilerine değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edin.

7- Accelerated Mobile Pages

WordPress için AMP web site sahipleri için ücretsiz olan bir başka AMP eklentisi olmaktadır. Divi ve Elementor sayfa oluşturucular için harika destekler sağlar. Sitenizin etkileyici görünmesi için sonsuz kaydırma ve farklı Google yazı tipleri kullanmanıza olanak tanır. Hepsi Bir Arada SEO, Genesis, Rank Math Bridge Qode SEO, Yoast SEO eklentileri için uyumluluk sağlar. Üstelik sunduğu üç yerleşik AMP türünden birini seçip dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ise bildirim çubuklarını ve sosyal paylaşım eklentilerini de kullanmanıza imkan verir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *