Keyword Cannibalization Nedir?

Keyword Cannibalization Nedir?

Kelime anlamı “Anahtar kelime yamyamlığı” olan keyword cannibalization, SEO çalışmaları yapılırken yapılan hatalardan birisidir. Bu sorun, Google sitesinde daha üst sıralarda yer almak için kullanılan anahtar kelimelerin farklı içeriklerde de kullanılması sonucu ortaya çıkar. Peki, tam olarak Keyword cannibalization nedir?

Yayınlanan içeriklerdeki kullanılan anahtar kelime, benzer sorgular ile çakışır ise web sitesinin görüntülenmesi anahtar kelime yamyamlığı denen keyword cannibalization isimli sorundan etkilenecektir. Bununla birlikte de web sayfası olması gerektiğinden daha düşük bir sıralamada yer alacaktır.

Keyword Cannibalization Oluşturabileceği Sorunlar Nelerdir?

Web sitesinde yazılan bir içerikte kullanılan anahtar kelimelerin başka sayfalarda kullanılması, sayfanın Google üzerindeki görünürlüğünü düşürecektir. Bir internet sitesinde anahtar kelime yamyamlığı sorunu olduğunda şu sorunlar meydana gelir:

Web Sitesi Tıklanma Oranları Düşmesi

SEO çalışmaları web sitelerinin tanınmasını sağlayan çalışmalardan biridir. SEO çalışmalarındaki en önemli nokta doğru anahtar kelimelerin üretilmesidir. Bu sayede site tıklanma oranı daha çok artacaktır. Diğer yandan site içerisinde kullanılan anahtar kelimelerde keyword cannibalization sorunu var ise site görünürlüğü azalacaktır. Böylece site tıklanma oranları da düşecektir. Bu yüzden site içerisinde kullanılan anahtar kelimeler ve tıklanma oranları düzenli aralıklar ile kontrol edilmelidir.

Site Trafiğinin Düşmesi

Web sitesi arama sonucu sayfalarında yerini alan sayfaların ve anahtar kelimelerin sürekli değiştirilmesi sonucunda sitenin elde ettiği organik trafikte düşüş yaşanabilir. Keyword cannibalization sorunu olan bir web sitesinde site ziyareti tek bir sayfada toplanmayacaktır. Bu yüzden de sayfa trafik değerleri olumsuz bir şekilde etkilenecektir.

Site Dönüşüm Oranlarının Düşmesi

Eğer bir web sitesinde anahtar kelime yamyamlığı sorunu var ise sayfa arama sonuçlarında gözükmeyecektir. Bunun yerine sitenin konusundan farklı olan başka sayfalar aramalarda yer alacaktır. Bu da otomatik olarak sitenin dönüşüm oranlarını düşürecektir.

Backlink Bölünmelerinin Yaşanması

Aynı anahtar kelimelerin birden fazla sayfaya paylaştırılması sonucunda backlink bölünmeleri yaşanacaktır. Bir sayfaya eklenen backlink bağlantılarının başka bir sayfaya aktarılması sitenin tıklanma ve trafik oranlarını otomatik olarak düşürecektir.

Tarama İşlemlerinin Gereksiz Kullanımı

Web sayfası internete yüklendikten sonra arama motoru siteyi üst sıralara taşırken kullanılan anahtar kelimeleri tarar. Bu işlem yapılırken birden çok sayfada kullanılan aynı anahtar kelimeler tarama işlemlerini olumsuz bir şekilde etkiler. Hedef dışı olan web sayfalarının tarama işlemlerine dahil edilmesi web sitesinden alınacak fayda oranını düşürecektir.

Keyword Cannibalization Tespiti Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinde eğer keyword cannibalization sorunu bulunuyor ise bu site görüntülenmelerine ve trafiğine otomatik olarak yansır. Web sitesindeki cannibalization sorununu bulabilmek için benzer veya aynı kelimeleri içeren ve aynı bilgiler barındıran sayfaların belirlenmesi gerekir. Bu sayfalardaki hatalar bulunduğunda, Google aramalarında pozisyon iyileşmesi konusunda olumlu etkiler görülecektir.

Benzer anahtar kelimeleri kullanan iki sayfa bazen birbirinden farklı sayfalar olabilir. Örneğin, spor ürünleri ile ilgili bir anahtar kelime hem e-ticaret hem de blog içerikleri için yazılmış olabilir. Böyle durumlarda keyword cannibalization sorunu ortaya çıkacaktır. Çözüm için yapılması gereken şey iki sayfanın hedeflemiş olduğu kelimeleri birbirinden ayırmaktır. Kullanılan anahtar kelime e-ticaret sayfasında ise daha çok satın almaya odaklı anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Kelime blog sayfasında ise anahtar kelime site ziyaretçilerine bilgi vermeye yönelik olmalıdır. Bu sayede anahtar kelime yamyamlığı sorununun önüne geçilmiş olur.

Keyword cannibalization sorununun tespiti için şu adımlarda izlenebilir:

Arama Konsolu (Search Console)

Bir sayfada keyword cannibalization sorunu olan bir kelimenin durumu öğrenilmek istenirse arama konsolu alanı buna çözüm olacaktır. İncelenmek istenen kelimede yaşanan sorunun düşünüldüğü tarih belirlenerek sorgulanmalıdır. İki sayfada anahtar kelime yamyamlığı olup olmadığını daha iyi anlamak için arama konsolunda anahtar kelime sorgusunun yanında URL sorgulaması da yapılabilir. Çıkan sonuç sayfasında iki sayfadaki seçili kelimelerdeki arama değişiklikleri, site trafiğindeki düşüşler, vs. bulunabilir.

Sayfa Analizi

Google araması ile ilgili anahtar kelimelere dair hangi sayfanın çıktığını görmek mümkündür. Birbirine çok yakın sayfalar arama sonuçlarında çıkmış ise bu sayfaların analizi yapılabilmektedir.

Advanced Web Ranking Aracı

Anahtar kelime takibi için kullanılan Advanced Web Ranking aracı anahtar kelime yamyamlığı hakkında oldukça iyi bilgiler verir. Takip edilen anahtar kelimedeki URL sayısının birden fazla olduğu durumlar bu araç ile tespit edilebilmektedir.

Ahrefs, SEMrush, Serpstat Araçları

Ahrefs aracı ile bir sitedeki organik kelimelerdeki değişim “Organik Arama” başlığı altında yer alan “Hareketler” kısmından görüntülenebilir. Bu alanda anahtar kelime incelenerek arama sonuçlarındaki değişim gözlemlenebilir.

Keyword Cannibalization Çözümleri Nelerdir?

Birçok farklı nedenden kaynaklanan keyword cannibalization sorununun bazı çözüm yöntemleri vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Aynı İçeriklerin Tespiti

Aynı içeriğe sahip olan fakat farklı URL’ler üzerinden sunulan web sitelerinde, anahtar kelime yamyamlığı sorunu oluşur. Böyle bir durumda sayfaların gücünün bölünmemesi için sayfa teke indirilmelidir. Aksi takdirde arama sonuçlarında iki sayfanın görüntülenmesinde dalgalanmalar yaşanabilir.

Benzer İçeriklerin Belirlenmesi

Benzer içeriğe sahip sayfalar arama motorlarında aynı sayfa gibi gözükebilir. Bu da keyword cannibalization sorununa yol açar. Böyle bir durumda sayfalar mümkün olduğunca birbirinden farklılaştırılmalıdır. Eğer bir sayfa aynı amaca hizmet eden başka bir sayfa ile benziyorsa, aramalarda güçlü olan ön plana çıkacaktır.

Zayıf İçeriklerin Düzeltilmesi

Keyword cannibalization hatası olan sayfalardaki sorunlardan diğeri de sayfanın içeriklerinin zayıf olmasıdır. Zayıf içerikli sayfalar ziyaretçilerine özgün bilgiler sunmadığı için aynı olarak kabul edilir. Bunun önüne geçebilmek için ürün, kategori, blog gibi sayfa türlerinin özelleştirilmesi gerekir.

Anahtar Kelimeye Uygun Sayfaların Oluşturulması

Anahtar kelimelere uygun sayfalar olmadığı durumunda Google konu ile alakasız sayfaları listeler. Bunun önüne geçebilmek için detaylı bir anahtar kelime araştırılması yapılmalıdır. Belirlenen hedef anahtar kelimeler en uygun sayfalarda kullanılmalıdır.

İndekse Açık Parametreler

Parametrelerin indekslenmesi Google tarafından sayfaların birbiri ile ayrılmasında sorun yaratabilir. Bunu engellemek için canonical, noindex veya search console gibi alanlardan düzenlemeler yapılmalıdır.

Site İçi Hiyerarşi

Web sitesi içinde yer alan linkler sayfa trafiğini ve gücünü belirleyen unsurlar arasındadır. Eğer web sayfasının özgün olduğu kesin olarak biliniyor ve hala anahtar kelime yamyamlığı sorunu alınıyor ise site içi sayfa sayfa hiyerarşisi gözden geçirilmelidir.

Dilerseniz sitemizin SEO Bloğu kısmından dijital pazarlama ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Backlinkler

Site dışı verilen linklerde arama motorları analizleri için önemli bir sinyaldir. Backlinklere ait yazılar yetersiz ve yanlış bir sözcük üzerinden gelebilir. Bu durumda kelimenin hedeflediği başka bir sayfanın gücü bölünecektir.

Sonuç olarak;

  • Anahtar kelime yamyamlığı sorunu belirlenen sayfalarda sorunun çözülmesi halinde sitede görüntülenme oranları artacaktır.
  • Keyword cannibalization sorununun oluşmaması için benzer anahtar kelime kullanımlarından ve içeriklerden kaçınılmalıdır.
  • Sayfa içi kategori ve linkler belirlenirken anahtar kelimelerin dağılımına dikkat edilmelidir.
  • Yapılacak arama sorgusunda kullanılan anahtar kelime yalnızca tek bir sayfayı göstermelidir.

Bu sayede sitelerin gücünü azaltan keyword cannibalization sorununun önüne geçilebilir. İçerisinde bu tür hata ve sorun olmayan sayfaların arama motorlarındaki görünürlüğü daha üst sıralara çıkacaktır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *