Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır?

Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır?

Semrush, temelde anahtar kelime ve domain üzerinden çeşitli analizler yaparak ayrıntılı rapor çıkartan bir dijital araçtır. Semrush ile web sitelerinizde yaşanan tüm değişiklikleri analiz ve takip edebilirsiniz. Bununla birlikte dijital pazarlama alanında sitenizi nasıl geliştirebileceğiniz hakkında çeşitli öneriler sunan bu araç, size kapsamlı raporlar ve analizler sunar. Semrush ile sitenizin SEO sürecinde ihtiyacınız olan tüm detayları eksiksiz bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Peki öyleyse, tüm detaylarıyla Semrush nedir, nasıl kullanılır?

Semrush Aracının Özellikleri Nelerdir?

Semrush üzerinde çalışırken projeler başlatarak sitenizin online olarak tüm yönlerden analiz edilmesini sağlayabilirsiniz. Analizleri proje aracındaki grafikler ve e-posta raporları ile anlık verilerle izleyebilirsiniz. Semrush aracının işleyişinde temel birkaç özellik bulunur. Bu özellikler hakkında temel düzeyde fikir sahibi olarak Semrush’ın işleyişini kavrayabilirsiniz:

 • Alan Adı Analizi: Alan adı analizini başlatmak için Semrush üzerinden giriş yaparak Domain Overview bölümüne tıklayıp site adresinizi yazabilirsiniz.
 • Anahtar Kelime Analizi: Anahtar kelime odaklı bir analiz sunar. Dijital pazarlama alanınızla ilgili ya da markanız ile ilgili bir anahtar kelimenin analizlerini yaparak hedef kitlenize olan uyumu kontrol edebilirsiniz.
 • Projeler Bölümü: Birden fazla site ile çalışanlar ya da rakip analizi yapmak isteyenler için projelerin eklenerek değerlendirme (Audit) işlemi başlatılır.
 • GAP Analizi: Semrush’ın bu özelliği sayesinde rakip siteleri karşılaştırarak analizleri anahtar kelime, backlink takiplerini gerçekleştirebilirsiniz.

Domain Analizi ve Anahtar Kelime Analizi bölümleri, Semrush veri tabanında yer alan verilere ulaşmaya imkan sağlarken Projeler Bölümü ise veri tabanı dışındaki araştırmalar için tercih edilebilir. Her alanda dijital pazarlama verisine erişmek için Semrush özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda sitenizin arama motorunda ön plana çıkarak hedef kitlenize ve daha çok internet kullanıcısına erişebilirsiniz.

Semrush Kullanım Amacı Nedir?

Semrush anahtar kelimeler üzerinden arama motorlarına uyumlu içerikler üreterek sitenizin hedef kitlesine ulaşması amacıyla kullanılan bir analiz aracıdır. Detaylı bir Semrush raporunda çeşitli anahtar kelime önerileri de mevcuttur. Böylece hangi sektörde içerik üretiyorsanız, o alandaki trendleri yakından takip ederek yenilikçi yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda rakiplerinizin sitelerindeki değişiklikleri gözlemleyerek kullanıcıların tepkilerinin hangi doğrultuda hareket ettiğini inceleyebilirsiniz.

Rakip sitelerin analizlerinde Semrush’ı etkili şekilde kullanarak dijital pazarlama alanında bir adım öne geçebilirsiniz. Çalıştığınız sektörde yenilik yaratmak ve arama motorlarının sıralamalarında üstlerde yer almak amacıyla Semrush analizleriniz doğrultusunda sitenizde anahtar kelime düzenlemeleri yapabilirsiniz. SEO ve SEM gibi dijital pazarlama alanlarında etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olmak amacıyla SEOFD tarafından profesyonel Semrush desteği alabilirsiniz.

Dilerseniz SEM ve SEO Nedir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimizi de ziyaret edin.

Semrush Kullanım Alanları

Semrush’ı kullanarak pek çok alanda sitenizi geliştirebilirsiniz. Her şeyden önce Semrush sayesinde SEO optimizasyonu yaparak etkili bir şekilde hedef kitlenize erişmeniz mümkündür. Sitenizin hedef kitlesine uygun düzenlemeler yapmak için uygulanan aşağıdaki kullanım alanlarından yararlanabilirsiniz.

 • Ziyaretçilerin kaynak dilinin saptanması
 • Ziyaretçilerin hangi kaynaktan geldiğinin saptanması
 • Web sitenizi ziyaret edenlerin aylık zaman ve sayı çizelgesinin oluşturulması
 • Rakip olduğunuz sitelerin analizi
 • Sitenizde verdiğiniz reklamlara tıklanma oranlarının takibi
 • Mobil cihazlar üzerindeki performansın analizi
 • Sitenize gelen backlink kontrollerinin sağlanması
 • Arama motorlarındaki kelime sıralarının baz alınarak anahtar kelime tayini

Rakiplerinizi analiz ederek sitenizde SEO optimizasyonu yapmanıza olanak sağlayan geniş kullanım alanıyla dikkat çeken Semrush, pek çok sektörde kullanılabilir.

Semrush Nasıl Kullanılır?

Dijital pazarlama sektöründe kullanım alanı oldukça geniş olan Semrush, herkesin kolay bir şekilde site analizi yapabileceği bir araçtır. Semrush’ın tüm özelliklerinden nasıl faydalanabileceğinizi aşağıdaki adımları takip ederek çözebilirsiniz:

 • Proje oluşturulur.
 • Domain analizi yapılır.
 • Anahtar kelime analizi aracı ile kelimelerin aranma hacimlerine ayrıntılı bir şekilde ulaşılır.
 • SEO uyumlu içerik şablonu oluşturulur.
 • Site denetimi (Audit) aracını kullanarak web sitesinde yer alan teknik hatalar bulunur.
 • Arama motoru optimizasyonu için sitenin sıralaması Semrush ile kontrol edilir.
 • Rakiplerin site trafiğinin iyi olduğu sayfalar domain analizi yardımıyla incelenir. Semrush önerisiyle yeni içerik fikirleri bulunur.
 • Backlink denetimi ve link inşasını kontrol altına alarak siteye gelen zararlı bağlantıların önü kesilir.
 • Google Ads kampanyaları (PPC) için Semrush üzerinden en çok hacimli olan anahtar kelimeler görülür. Bu araç sayesinde anahtar kelime stratejileri hedef kitleye uygun bir şekilde yürütülür.
 • Rakip web sitenin linki kopyalanıp arama çubuğuna girildiğinde rakip analizi yapılır. Böylece rakiplerin analiz edilerek; hedef kitlenin hangi anahtar kelimelere yöneldiği, sektörün hangi ülkelerden talep gördüğü ve organik site trafiği gibi parametrelere erişim sağlanır.
 • On page SEO Checker aracı Semrush’te yer alan ve SEO iyileştirmeleri sunan bir bölümdür. Tek yapmanız gereken Semrush üzerinden ilgili bölüme tıklayarak çalıştığınız sayfayı ve anahtar kelimeleri girmektir. Bu aşamadan sonra SEO strateji değerleri, anahtar kelime frekansları gibi analizlere ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Google ve çeşitli arama motorlarında web sitenizin sıralamasını hem yükseltmek için Semrush kullanmaya başlayabilirsiniz.

Semrush’ın Avantajları Nelerdir?

Arama motorlarında en çok aranan kelimeleri tespit ederek ve çalıştığınız sektöre göre SEO çalışmaları yaparak çeşitli avantajlar sunan Semrush aracından faydalanabilirsiniz. Özellikle rekabet halinde olduğunuz sektörde, kelime analizlerini doğru yapmanızda bu araç büyük rol oynar. Semrush ile rekabet halinde olduğunuz diğer sitelerdeki ilgi çeken kelimeleri saptayarak içeriklerinizdeki anahtar kelime seçimlerini yapabilirsiniz. Bununla birlikte hem kendi sitenizde hem de rakiplerinizin sitelerinde backlink fırsatlarını değerlendirerek faaliyet gösterdiğiniz sektörde ön planda olabilirsiniz.

Semrush Ücretli mi?

Semrush uygulaması, 7 gün ücretsiz kullanım imkanı sunar. Ücretsiz versiyonu kullanmaya başlayarak, programda karşınıza çıkan kutucuğa alan adı yazıp dilediğiniz sitenin ayrıntılı analizini çıkarabilirsiniz. Bunun yanında ücretsiz versiyonu kullanım süreniz bittiğinde, ücretli versiyona geçiş yapıp incelemek istediğiniz sitelerin ayrıntılı Semrush analizine göz atabilirsiniz.

Semrush Aracı Neden Tercih Edilmelidir?

Semrush aracı sayesinde yeni bir web sitesi açtıktan sonra hedef kitlenizi zorluk yaşamadan belirleyebilirsiniz. Bu araç, size yüksek oranda görüntüleme sağlarken hedef kitlenize uygun anahtar kelimeler de sunar. Bununla birlikte siz de uygun SEO tekniklerini kullanarak Semrush aracının sayesinde gerekli optimizasyonları yapabilirsiniz.

Semrush ile Rakip Analizi Yapılır mı?

Semrush aracı, rakiplerinizin analizini doğru ve ayrıntılı bir şekilde yaparak size sunar. Böylece rakiplerinizin performansını Semrush sayesinde takip edebilirsiniz. İncelemek istediğiniz tüm web sitelerinde potansiyel müşteri kazanımı ve görüntüleme sayıları gibi bilgilere gerçek zamanlı olarak ulaşabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *