PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

PageSpeed Insights Google tarafından sunulan ücretsiz bir hız testi aracıdır. 2010 yılında tanıtılan sistem, web sitesi sahiplerinin sayfa performanslarını ölçebilmesi ve sayfalarını geliştirebilmesi için tasarlanmıştır. Aynı zamanda bu sistem, hız performansını iyileştirmeye yönelik öneriler de sunmaktadır. Peki tam olarak PageSpeed Insights nedir ve nasıl kullanılır?

PageSpeed Insights temelde sitenizin daha fazla mobil uyumlu olmasına da yardımcı olmaktadır. Çeşitli kaynaklar yardımı ile birçok farklı metriğin derecesini göstererek analiz yapan bu araç, site sahipleri için oldukça yol gösterici bir sistem olarak öne çıkmaktadır.

Düzenli olarak güncelleme ve gelişme gösteren PageSpeed Insights, başlangıç ya da deneyimli seviyede tüm web sitelerin gelişmesi için kullanılan bir araçtır. Türkçe dil desteği sunması ile avantajlı bir kullanıma sahip olan araç, ücretsiz olma yönüyle de birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. PageSpeed Insights aracı ile bir URL için hız testi yapıldığı zaman sonuçlara hem mobil hem de masaüstü platformlarında ulaşmak mümkündür. Google, bu araç ile masaüstü ve mobil cihazlardaki performansına göre 100 üzerinden bir puanlama yapar ve sayfanın hızına göre bir skor belirler.

PageSpeed Insights Ne İşe Yarar?

PageSpeed Insights web sitenizin daha verimli bir şekilde çalışması ve daha yüksek performans sunması için kullanılan bir araçtır. Sayfa yüklenme hızını ölçme görevi gören bu araç aynı zamanda SEO uyumlu web sitenizin daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşmasını da sağlar.  Aynı zamanda bu araç sitenizde yer alan sayfaları analiz eder ve sorunları bulur. Bu sorunlara yönelik çözümler oluşturan araç ile siteniz daha kaliteli bir hale gelir. PageSpeed Insights sayfanın hem mobil hem de masaüstü performanslarını ölçerken alan ve laboratuvar verilerini dikkate alır.

PageSpeed Insights aracını en verimli yapan ana özellik, yapmış olduğu detay, analiz ve performans ölçümlerinden sonra sunmuş olduğu optimizasyon çözümleridir. Ayrıntılı ipuçları ile sitenizin daha etkili bir hâle gelmesinde aktif rol alan bu araç, düzenli kullandığı taktirde web sitenizin hızını arttırır ve bu sayede site kullanıcılarını memnun eder. Google tarafından sunulan PageSpeed Insights, oldukça güvenilir olma yönüyle de tercih edilen bir araçtır.

PageSpeed Insights Neleri Ölçer?

PageSpeed Insights site kullanıcıları için web sitesinin hızlı açılması, yüklenmesi ve kullanım kolaylığı sunan bir araçtır. Aynı zamanda bu araç web sitenizi ziyaret eden kullanıcı deneyimlerine göre puanlarken, düşük aldığınız unsurlar için sizlere önerilerde bulunarak sitenizi geliştirmenizi sağlar. Bu aracın ölçtükleri ve temel amacı şu şekilde sıralanabilir:

 • Sayfa Hızı: Şüphesiz kullanıcılar için en önemli unsurlardan biri hızlı yüklenen sayfalardır. PageSpeed Insights web sitenizin yeteri kadar hızlı olup olmadığını ölçerek kullanıcı memnuniyetini arttırmaya çalışır.
 • Daha Okunabilir Metinler: Site içerisinde bulunan yazıların anlaşılır olması site ziyaretçileri için önem taşır. Tasarımsal olarak site içerisindeki yazıları analiz eden araç, sorun olarak gördüğü durumları bildirir.
 • Anlaşılabilir Linklere Sahip Olmak: Web sitesindeki bağlantıların yan yana dizilmiş olması bazen kullanıcıların kafasını karıştırır ve yanlış linke tıklamalarına neden olur. PageSpeed Insights bu durumu da analiz ederek eksikliklerinizi fark etmenizi sağlar.
 • Görsellerin Optimize Edilmesi: Bir web sitesinin hızın belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi siteye yüklenen görsellerdir. Kalitesiz ve düşük çözünürlükte olan görseller site ziyaretçilerini olumsuz etkileyebilir. PageSpeed Insights sitede bulunan görsellerin analizini yapar ve bunları en iyi duruma getirmeye çalışır.

PageSpeed genel olarak bu konular üzerinde çalışsa da dikkat ettiği daha birçok unsur bulunmaktadır. Site kullanıcılarının memnuniyetini arttırmak ve sitenin kalitesini yükseltmek amacıyla kullanılan bu araç, siteyi en iyi hale getirmeye çalışır.

PageSpeed Insights Skorunun Önemi Nedir?

Google web sitesi sahibi ve site kullanıcısı arasında bir köprü görevi üstlenir ve her iki tarafından da birbirinden memnun kalmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapar. Bu sebeple kullanıcının web sitesi kullanımının en iyi hale getirmeye çalışır ve sitenin performansını arttırmaya yönelik çalışır. Bir sitenin kullanıcı dostu olabilmesi için sahip olması gereken en önemli etken sitenin hızıdır.

PageSpeed Insights sayfanın hızına göre bir skor oluşturur ve bu eğer bu skor 90 ve üzeriyse sayfa hızlı, 50 ve aşağısı ise sayfa yavaş olarak kabul edilir. 50 ila 90 arasındaki değerler ise sayfanın hızının ortalama olduğunu göstermektedir.

PageSpeed birçok yönden web sitesini etkileyen bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Bu aracın en önemli etkilerinden bir tanesi arama sonucunda web sayfasının en üst sıralarda yer almasıdır. Google, sayfa hızını da bir SEO ölçütü olarak kabul ettiği için arama motoru sıralamalarını PageSpeed Insights verilerine göre yapar. Yani bir web sitesinin SEO uyumlu olması için PageSpeed skorunun yüksek olması önemli bir detaydır.

PageSpeed Insights Kullanım Şekli Nasıldır?

PageSpeed Insights aracına ulaşmak için öncelikle https://pagespeed.web.dev/ sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Daha sonra karşınıza “Web sayfası URL’si girin” kısmı çıkacaktır ve bu bölüme hızını ölçmek istediğiniz web sitesinin linkini yapıştırın. “Analiz et” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza “Performans analizi çalıştırılıyor” yazısı çıkacaktır. Bu aşamadan sonra siteye dair veriler toplanacak ve sayfa hızına dair değerler karşınıza çıkacaktır.

Veriler dışında sayfanın alt bölümünde yer alan “fırsatlar” kısmında sayfanın daha hızlı yüklenmesine yönelik tavsiyeler yer alır. Bu bölümde yer alan sekmeleri genişlettiğinizde sitenizdeki örneklere yönelik verilen tavsiyeleri uyguladığınız zaman sağlanacak tasarruf miktarına da ulaşmanız mümkün olur. “Fırsatlar” bölümünün altında yer alan “Teşhis” başlığının altındaki maddeler ise site performansı hakkında daha fazla bilgi sunarak siteyi geliştirmeniz için tavsiyelerde bulunur.

PageSpeed Insights Optimizasyon Önerileri Nelerdir?

Genellikle web sitesinin hızını ölçmek için kullanılan PageSpeed Insights, yaptığı analizler sonucunda site sahibi için çeşitli önerilerde bulunur. Bu öneriler sitenin daha kullanıcı dostu bir hale gelmesini ve sitenin performansını arttırmaya yöneliktir. Bu optimizasyon önerilerinden bazıları:

 • Site içerisindeki görselleri sıkıştırmak
 • Tarayıcıyı önbelleğe almak
 • HTML dosyalarını küçültmek
 • JavaScript ve CSS kodlarını küçültmek ve gereksiz kodları kaldırmak
 • Sunucu yanıt süresini kısaltmak
 • Ve AMP denilen Hızlandırılmış Mobil Sayfaları kullanmak

Web sitesinin durumuna göre analiz sonuçlarını belirten ve optimizasyon önerileri sunan PageSpeed Insights, web sitenizi en iyi hale getirmek için kullanılabilecek oldukça güvenilir bir araçtır.

Dilerseniz Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

PageSpeed Insights Skoru Nasıl Hesaplanır?

PageSpeed Insights skorunu masaüstü ve mobil olmak üzere iki ayrı platform üzerinden sunar. Hem mobil hem de masaüstü için ayrı ayrı puanlamalar yapılır. Hız testi sonucunda ise metriklerdeki veriler kullanılır ve arka planda hesaplama yapılarak 100 üzerinden skor belirlenir. Google’a göre elde edilen skor metrik puanlarının ağırlıklı ortalaması olarak sunulur.

Google Lighthouse 8 güncellemesi ile hesaplanan hız skoru dağılımı ve puanlamadaki payı şu şekildedir:

 • First Contentful Paint %10
 • Speed Index %10
 • Largest Contentful Paint %25
 • Time to Interactive %10
 • Total Blocking Time %30
 • Cumulative Layout Shift %15

Ziyaretçilerine en iyi deneyimi sunan bir web sitesi 90-100 arasında skora sahip olmalıdır. 0-49 arası bir skora sahip web sitesi ise, kullanıcı memnuniyetini arttırmak için PageSpeed Insights optimizasyon önerilerini dikkate alarak sitesini geliştirmek için çalışmalıdır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *