Network Marketing Nedir?

Network Marketing Nedir?

Günümüz dünyasında network marketing adından fazlaca söz ettiren bir sistem haline gelmiştir. Bu noktada da “Networking marketing nedir?” konusu da dijital pazarlama ile ilgilenen herkesin gündeminden düşmeyen bir soru olmuştur. Peki network marketing nedir gerçekten? Network marketing’i ağ pazarlaması olarak Türkçe’ye çevirmek doğru olacaktır.

Bu sistemde kişi tamamen kendi emeği ile çalışarak gelir elde edebilir. Network marketing’in çok kullanılmasının sebebi eşit fırsatlar yaratmasıdır. Bu sayede, kişi istediği çalışma saatlerinde kendi işinin başında olur. Başlamak için bilgi ve deneyimlerinizin üst düzeyde olması da gerekmez.

Network Marketing’in Doğuşu

Birçok kişi network marketing sistemini ilk kez kullanan kişinin Carl Rehnborg olduğunu iddia etmektedir. 1934 yılında Carl Rehnborg, California Vitamin Company şirketini kurar ve gelir elde etmeye başlar. 1945 yılında gelindiğinde ise bu sistemi daha iyi hale getirerek Nutrilite Products şirketinin açılışını yapar.

Bu şirket daha sonrasında birçok pazarlama dehasına ilham olacak ve onlara aracılık edecektir. Nutrilite distribütörlerinden olan Rich DeVos ve Jay Van Andel, Nutrilite’dan ayrılarak herkes tarafından bilinen ünlü Amway Corporation’ı kurmuşlardır. Günümüzde ise şirket köklü bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. 1994 yılında şirket Türkiye’ye açılır ve Türkiye temsilciliği kurulmuş olur. Böylelikle Türkiye 1994 senesinde network marketing ile resmen tanışmış olur.

Network Marketing Nasıl Çalışır?

Bu sistem, tavsiye mantığıyla doğrudan satış tekniğidir. Aslında olay çok anlaşılırdır; bir ürün alırsınız ve memnun kalırsanız tavsiye edersiniz. Kullanıcı tavsiyeleri, etkili birçok reklam tekniğinden daha faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Doğrudan satış yüz yüze, ev veya iş yerlerinde, yani parekende ortamlar dışında sağlanır. Satış yapan kişi, potansiyel alıcısına bilgi aktararak satışını yapar. Satışı gerçekleştiren kişi ise bu işlem üzerinden gelir elde eder. Ağ pazarlamanın birçok katmanı vardır. Satıcı hem kendisi hem ekibi üzerinden gelir elde eder.

Yani siz bir ürünü sattığınızda para kazandığınız gibi ekibinizden birinin satış işlemi gerçekleştiğinde de para kazanmış olursunuz. Mağaza ürünlerinde, ürün alıcının eline ulaşana dek fazla aracıdan geçerek maliyet artar. Böylelikle mağazadan satın alınan ürün fazla pahalı olmuş olur. Network marketing sayesinde aradaki tedarikçileri ortadan kaldırılır ve tek bir aracıya indirilir. Bu aracı da zaten distribütörün kendisi olur. Distribütör kendi komisyon rakamını ekleyerek ürünü, alıcıya ulaştırır.

Network Marketing’in anahtar iki kelimesi memnuniyet ve tavsiyedir. Yaşadığı deneyimden memnun kalan tüketici, diğer tüketicilere tavsiyelerde bulunur. Bu doğrultuda gerekli talep sürekli faal halde olur ve ağ genişler.

Network Marketing Şirketleri

Hepimizin etrafında muhakkak bir network marketing şirketi bulunmaktadır. Aklınıza gelebilecek birçok ürün network marketing şirketleri tarafından satılmaktadır. Hatta çevrenizdeki insanlarda bu ağın bir parçasıdır. Kullandığımız kişisel bakım ürünlerinden, sağlık araçlarına, evlerdeki materyallerden, gıdalara kadar geniş bir yelpazeye sahip ağ pazarlama ürünleri mevcuttur. En çok bilinen network marketing şirketleri aşağıdaki gibidir:

  • Amway
  • Avon Products Inc.
  • Herbalife Ltd.
  • Natura Cosmeticos
  • Tupperware Brands Corp.
  • Oriflame cosmetics
  • Miki Corp.

Network marketing nedir? içeriğimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *