Mobil Uyumluluk Yapabileceğiniz Siteler

Mobil Uyumluluk Yapabileceğiniz Siteler

Mobil teknoloji kullanımı  günümüzde hayatın her alanında bulunmaktadır. Dünya genelinde internet ve akıllı telefon erişimine sahip olan milyonlarca insan gündelik işlerinin büyük çoğunluğunu mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirmektedir. Kişisel bilgisayarlardan daha yaygın olarak kullanılan mobil cihazlar, bütün dijital ortamların kullanılabildiği ürünler haline gelmiştir. Yazımızda size mobil uyumluluk hakkında detaylı bilgi aktarırken mobil uyumluluk yapabileceğiniz siteleri listeleyeceğiz. İlk olarak mobil uyumluluğun tanımını yaparak  başlayalım…

Mobil Uyumluluk Nedir?

Mobil uyumluluk, web sitelerinin en yoğun kullanıldığı  akıllı telefon ve tabletler üzerinde kullanımı rahat  bir hale getiren SEO çalışmasıdır. Günümüzde büyük oranda ihtiyaçların karşılanması için kullanılan mobil cihazlarda web sitelerinin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bu işlem, kullanıcı deneyimlerine en yakın çözümleri sunmaktadır.

Bir web sitesinin günümüzde başarıya  ulaşması için mobil uyumluluk süreci büyük katkı sunmaktadır. Gerek e-ticaret faaliyetleri için gerekse farklı alanlarda içerik üretimi ve paylaşım yapan binlerce web sitesi sunucusu, mobil uyumluluk farkıyla sayfalarını ön plana çıkarmaktadır. Hız ve farkındalık kavramlarıyla anılan mobil uyumluluk, web siteleri için artık zorunluluk halini almıştır.

Web sitesi için mobil uyumluluk çalışmalarına başlamadan önce şu  değerlendirmeler yapılmalıdır:

 • Web sitesi üzerinden mobil uyumluluk incelemeleri yapılmalı ve sayfanın mobil cihazlarda açılma hızı değerlendirilmelidir.
 • Web sitesinin mobil cihazlarda kullanıma uygun olup olmadığını anlamak için Mobil Uyumluluk Testi yapmak gerekir.
 • Web sitesinin kurulduğu altyapı sunucusunun (WordPress vb.) mobil uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan altyapının özelliklerinin mobil uyumluluk açısından uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.
 • Bir mobil uyumluluk test aygıtı ile kolaylıkla bu  incelemeler gerçekleştirilebilir.
 • Yeterli teknik donanıma sahip olmayan web sitesi yöneticileri, SEO uzmanlarına danışmalıdır.

Mobil Uyumluluk Neden Önemlidir?

Mobil uyumluluk süreci gerçekleştirilmeyen web siteleri, mobil cihazlar üzerinde gerçek bir performans gösteremez. Web sitelerinin potansiyelini ortaya çıkarabilmesi, bütün genel geçer alanlarda rahatlıkla kullanılabilmesine bağlıdır. İnternet kullanımının en yoğun olduğu mobil cihazlarda sayfaların boyutlandırmasından sayfa hızına kadar bütün önemli unsurlar bu uyumluluk sürecine bağlıdır.

Bir web sitesinin içeriği ne kadar titizlikle üretilirse üretilsin, mobil uyumluluk konusunda iyileştirme yapılmadan günümüz koşullarında  başarıya  ulaşması mümkün değildir.

Mobil uyumluluk yapılmadığı takdirde kullanıcılar web sitesinde gezinirken aşağıdaki sorunları yaşayacaktır:

 • Mobil uyumluluk sağlamayan bir web sitesinde akıllı telefon aracılığıyla gezinirken sayfalar parça parça görüntülenebilecek ve bütünlük sağlanamaz.
 • Akıllı telefonlarda sayfalar arası geçiş, masaüstüne göre tasarlanmış sayfalar üzerinden oldukça yavaş ve kalitesiz olur.
 • Web sitesi üzerinden verilen bağlantılar sağlıklı çalışamaz.
 • E-ticaret sayfalarında mobil uyumluluk sağlanmadan ödeme işlemlerinden siparişe kadar her alanda sorunlu ve riskli olabilir.
 • Web sitesinin mobil uyumlu olmaması halinde Google algoritmaları da sayfayı üst sıralara taşımaz hatta botlar siteyi terk edebilir.

Mobil Uyumluluk Çalışmalarına Başlarken  Yapılması Gerekenler

Mobil uyumluluk çalışmaları, birçok farklı  kritere  bağlı olarak değerlendirilebilir. Web sitelerinin mobil uyumluluk süreçleri, sitenin çalışma şartlarına, sunulan hizmetlere ve içerik türüne göre değişkenlik göstermektedir.  İş modeli, uzmanlık alanı, geliştirici unsurlar ve çalışmanın süreci gibi faktörler önemli belirteçlerdir.

Mobil  uyumluluk çalışmalarına  başlarken, adım adım uygulanacak  işlemler değerlendirilmelidir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken konu ise web sitesinin hangi altyapıyı kullandığı konusudur. Web sitesinin oluşturulması  için hosting hizmeti alınan web sitesi mutlaka sunduğu mobil uyumluluk hizmetine göre değerlendirilmelidir. Mobil uyumluluk çalışması yapmaya başlamadan önce site seçimi oldukça önemlidir.

Mobil Uyumluluk Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Mobil uyumluluk çalışmaları, hedeflenen maksimum faydaya  ulaşmak  için en doğru  enstrümanlar üzerinden gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle mobil uyumlulukla ne gibi faydalar sağlanacağına dair fikir sahibi olmakta yarar vardır.

Mobil cihazlarda kullanıma uyumlu web sitesi oluştururken hedeflenen faydaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Müşteri/Kullanıcı, Faydasını Gözetmek: Bir web sitesinin yaptığı işten kazançlı çıkmasının tek yolu, hedef kitlenin ihtiyaçlarını  gözetmek ve karşılık vermektir. Site ziyaretçilerinin orada bulunma sebepleri bu nedenle iyi değerlendirilmelidir. Bu doğrultuda hareket edilirse ziyaretçilerin mobil aygıtlar üzerinden web sitesinde zaman geçirmesi sağlanacaktır.
 • Müşteri/Kullanıcıya Yol Haritası Sunmak: Kullanıcıların web sitesinde yeterince vakit geçirmesi ve istenilen eylemleri gerçekleştirmesi, onlara sunulan hizmetin akıcı ve ulaşılabilir olmasından geçer. Bu nedenle mobil cihazlara uygun bir yönlendirme seçeneğiyle kullanıcılara yol haritası çizmek önemli bir adımdır.
 • Mobil Cihazlardaki Site Trendlerini Ölçmek: Web sitesinin mobil cihazlar üzerinden kullanımını izlemek, özellikle de sitede geçirilen zamanı değerlendirmek mobil uyumluluk konusunda önemli ipuçları verecek ve eksik noktalar doğrudan ortaya çıkacaktır. Bu sayede eksiklerin tamamlanması mümkün olabilir.
 • Kullanıcılara Kullanım Kolaylığı Sağlamak: Kullanıcıların web siteleri arasındaki en öneli tercih nedenlerinden biri kullanım kolaylığıdır. Web sitesinin mobil cihazlardaki uyumluluğu sağlandığında bu gereksinim yerine getirilecektir.
 • Mobil Siteyi Masaüstü Siteyle Tutarlı Hale Getirmek: Mobil cihazlarda web sitesinin ziyaret edilmesi halinde masaüstü kullanımdaki tasarım ve şablon tercihlerinin uyumlu bir şekilde mobil ortama  aktarılması büyük önem taşımaktadır. Bu sayede  tutarı ve profesyonel bir görünüm elde etmek mümkündür.
 • Mobil Sitede Duyarlı Web Tasarımı Kullanmak: Web sitesinin hem mobilde hem de masaüstünde eşit biçimde bulunması ve aynı görüntüyü sergilemesi duyarlı web tasarımıyla mümkündür.

Mobil Uyumluluk  Yaparken Kaçınılması Gerekenler

Genel anlamda web sitesi tasarımında kaçınılması  gereken birçok hatalı uygulama söz konusudur.  Bu uygulamalar, kullanıcı deneyimlerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Mobil sitelerin kullanımında sorun yaşayan kullanıcılar daha sonra sayfaya  geri  dönmek konusunda   istekli olmayacaktır. Dolayısıyla mobil uyumluluk için doğru uygulamalar yapmak ve hatalardan kaçınmak  gerekir. Mobil uyumluluk sürecinde kaçınılması gereken unsurları  aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Çalışmanın kullanıcılardan bağımsız düşünülmesi,
 • Mobil uyumluluk aşamasında sayfa tasarımının içeriğe uygunluğuna dikkat edilmemesi,
 • Farklı görüşlere ve örneklere bakılmadan hareket edilmesi,
 • Mobil sitenin masaüstü siteden içerik bakımından ayrı tutulması,
 • Mobil kullanımda resim boyutlarının atlanması.

Yukarıda saydığımız unsurlar gözden kaçırıldığı takdirde çalışma başarılı olmayacaktır.

 Mobil Uyumluluk  Nasıl  Yapılır?

Web siteleri için mobil uyumluluk  işlemleri, profesyonellik gerektiren unsurlardır. Bu nedenle gerekli bilgi birikimine sahip olmadan bu çalışmalara girişmek faydasız olacaktır. Gerekli donanıma sahip olmadan tek başına işlem yapmak daha kötü sonuçlara yol açabilir. Dolayısıyla bu çalışmanın profesyonel SEO uzmanlarına yaptırılması gerekmektedir.

Mobil uyumluluk çalışmaları profesyonellik gerektirdiği için uzman ekiplerin yardımıyla çalışmak daha doğru  bir tercihtir. Daha pratik ve uyumlu bir süreç için mobil uyumluluğu bir plan dahilinde sunan web sitesi sunucusu kullanmak  yerinde olacaktır. Bu hizmeti  doğrudan sunan bazı siteler mevcuttur. Yazımızın devamında mobil uyumluluk yapılabilecek sitelere yer vereceğiz.

Mobil Uyumluluk Hangi Sitelerde Yapılabilir?

Masaüstü web sitesi tasarımı yaparken sunduğu ürün içerisinde mobil uyumluluk hizmetini barındıran bazı web siteleri vardır. Bu sitelerin en önemli özelliklerinden biri, kullanıcılara farklı hizmet seçenekleri sunmalarıdır.

Mobil uyumluluk  hizmeti sunan siteleri CMS tabanlı olan siteler ve CMS tabanlı olmayan siteler  olarak iki ayrı başlıkta ayırabiliriz. Bu iki seçenek arasında birtakım işlem ve taban  farklılıkları vardır. Mobil uyumluluk  seçeneği sunan siteleri yakından inceleyelim…

CMS Tabanlı Sitelerde Mobil Uyumluluk

CMS tabanlı  siteler, bulut sistemini kullanmaktadır. Bu nedenle her ortamda kullanılabilen bu  siteler, her konuda olduğu gibi mobil uyumluluk konusunda da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. CMS sistemi en çok WordPress adlı site ile anılmaktadır. CMS tabanlı bazı siteleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Magento,
 • Joomla,
 • Ghost,
 • Dotclear,

1. WordPress Üzerinden Mobil Uyumluluk

WordPress, dünyanın en çok kullanılan İçerik Yönetim Sistemidir. En kaliteli ve kullanışlı sitelerden  biri olan WordPress, kullanıcılarına mobil uyumluluk  için oldukça pratik yöntemler sunmaktadır. WordPress üzerinden mobil uyumluluk  yapmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Eklenti Aracılığıyla WordPress Mobil Uyumluluk

Wptouch  adlı  kullanışlı eklenti aracılığı ile WordPress üzerinden mobil uyumluluk  çalışması yapılabilir. Binlerce web sitesi kullanıcısı bu uygulama üzerinden aktif olarak mobil uyumluluk gerçekleştirmektedir. Özellikle eksiksiz mobil uyumluluk sağlayan bu uygulama, kullanıcıların pratik bir şekilde işlem yapmasını sağlayan bir panel sunmaktadır.  Bu  çalışmayı yaparken özellikle web site temasının Wptouch ile uyumlu olması gerekmektedir.

Web sitelerinin mobil uyumluluk çalışması için kullanılabilecek WordPress destekli bir diğer eklenti de Jetpack  adlı uygulamadır. Bu eklenti doğrudan WordPress’in sunucusu  olan Automattic firması tarafından kodlanmıştır. Sürekli güncellenen bu uygulama mobil uyumluluk için oldukça elverişlidir.

Mobil Duyarlı Tema Aracılığıyla WordPress Mobil Uyumluluk

Mobil duyarlı tema özelliğin sunan WordPress, web sitelerinin mobil uyumluluk çalışmalarına doğrudan uyum sağlamaktadır. Son birkaç yıldır kullanılan web sitelerinin büyük çoğunluğu  mobil uyumlu  temalar içermektedir.  Bu  hizmetin en kaliteli sunucularından biri ise WordPresstir.

2. Joomla Üzerinden Mobil Uyumluluk

WordPress gibi CMS sistemi ile çalışan Joomla adlı  site, kullanıcıların mobil uyumlu  site  oluşturabilmelerine olanak tanımaktadır.  Mobil uyumluluk için farklı tema ve eklenti seçenekleri sunan site, Responsivizer ve JoomlaShine adlı iki farklı eklenti üzerinden uygulanabilmektedir. Joomla kullanımında eklentiler bazı  konularda eksik kalsa da mobil uyumlu tema seçeneği tam performans sağlamaktadır.

CMS Tabanlı Olmayan Sitelerde Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk konusunda genellikle  pratik olmayan ve problemli bir hizmet sunan bu siteler, PHP ve ASP gibi kodlama dillerini kullanmaktadır. Bu  sistemi kullanan web siteleri mobil görünüm konusunda tam anlamıyla  bir  sunmamaktadır. CMS tabanlı sitelerin yanında bu  grup genellikle daha az tercih edilmektedir. CMS tabanlı  olmayan web sitelerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Duda Mobble: Ücretli bir uygulama alanına sahip olan bu uygulama kullanıcılara 14 günlük bir deneme sürümü sunmaktadır. Site  hem mobil uyumlulukhem de web sitesi oluşturmak bakımından oldukça vasat bir durumdadır.
 2. bMobilized: bMobilized, hem oldukça pahalı hem de mobil uyumluluk konusunda özensiz bir sitedir.
 3. Mofuse: Mofuse diğer muadillerine nazaran daha iyi bir mobil uyum imkanı sunmaktadır. Ancak bu site üzerinde mobil uyumlu siteye geçiş için kullanıcıların “Mobil Uyumlu  Siteye Geç” komutunu işaretlemesi
 4. Mobify: Fiyatlandırma konusunda diğerlerine göre daha farklı  seçenekler sunan bu site üzerinden Mobil Uyumlu Site oluşturmak  için belirli bir tarife bulunmamaktadır.

Sonuç

Web sitelerinin mobil uyumlu olarak çalışabilmesi için hizmet veren siteler arasında en iyi seçenek dünyanın genelinde olduğu gibi WordPress adlı CMS tabanlı sitedir. Kullanıcı deneyimleri ve organik trafik bakımından büyük öneme sahip olan siteleri sizin için derledik. Yazımızdaki ipuçlarını değerlendirerek web siteniz için en verimli mobil uyumluluk çalışmasını gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uyumluluk konusunda çalışma yaparken özellikle site tabanının sunduğu özelliklere ve uygulama yapılacak sitenin içerik özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *