YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO Nedir?

Searce Engine Optimization yani SEO, dijital mecrada içeriklerin görünürlüğünü arttıran bir tür sistemdir. Türkçede arama motoru optimizasyonu olarak geçen SEO en özet hali ile web adresinize trafik akışı sağlıyor. Üstelik yalnızca web adresleri değil YouTube gibi mecralarda da SEO ile hedef kitlenize çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde YouTube içeriklerine olan ilginin artması sebebiyle YouTube SEO giderek daha da önemli bir hal alıyor. Hal böyle olunca “YouTube SEO nedir, nasıl yapılır, nasıl optimize edilir, YouTube SEO’da sıralama faktörleri nelerdir?” gibi soruların akıllara gelmesi kaçınılmaz. Tüm bu soruların cevaplarını ve YouTube SEO’ya dair diğer ayrıntıları sizler için derledik.

Detaylı YouTube SEO İncelemesi

SEO’nun temel işlevi sahibi olduğunuz web adresinize trafik akışı sağlamaktır. Bu yüzden akıllara önce arama motorları gelir. Ancak SEO YouTube videolarınız ve kanalınız için de oldukça önemli. Çünkü YouTube SEO da doğru uygulandığında YouTube adresinde yayınlamış olduğunuz videolarınızın Google ve diğer arama ile YouTube’da daha üst sıralarda yer almasını sağlıyor.  Böylece görünürlüğü artan videolarınız çok daha fazla kişi tarafında izlenmektedir. Aynı zamanda kanalınızın abone sayısının artmasına da yardımcı oluyor.

YouTube, bin bir emekle hazırlanan videoların bir arada bulunduğu bir mecra. Bu emekle hazırlanan videoları kendi içinde bir sıralamada göstermesi nedeniyle YouTube için bir arama motoru da denilebilir. Hatta YouTube dünya çapındaki en büyük ikinci arama motorudur. Peki bir arama motoru olan YouTube’da SEO sıralama faktörleri nelerdir?

YouTube SEO Sıralama Faktörleri

YouTube’da da diğer arama motorlarında olduğu gibi belirli bir sıralamanın olduğundan söz etmiştik. Bu sıralama kullanıcılar için oldukça önemli. Çünkü arama sonuçlarında daha üst konumda yer almak izleme sayısını doğrudan etkileyen bir faktör. Hal böyle olunca YouTube’da videolar neye göre sıralanır sorusunun akıllara gelmesi kaçınılmaz oluyor.

YouTube Video İsmi

Video ismi YouTube sıralaması için ilk önceliktir. Bu ismin anlaşılabilir olması daha yükleme aşamasında bile işinize yarayacaktır. Örneğin; bir videonun dosya adını “1 numaralı video” şeklinde değil de “YouTube_SEO_nedir_2022” şeklinde yüklerseniz video sıralamasında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Doğru Video Başlığı Seçmek

Video başlığı da ismi kadar önemlidir. Bu kısım web sitelerdeki title kısmı gibidir. Video başlığını anlaşılabilir, dilin doğal akışına uygun ve spam olmayacak şekilde yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu başlığın video içeriği hakkında kitleye bilgi vermesi de önemli bir ayrıntıdır.

Video Açıklamasını Anlaşılır Yapmak

Bir diğer sıralama faktörü video açıklamasıdır. Description bölümünde videonuza dair kullanıcıların işine yarayan bilgiler verebilirsiniz. Bununla beraber 5000 karakter sınırına dikkat etmeniz gerekiyor.

İdeal Video Kategorisi Seçmek

YouTube videoları belirli bir kategorilerde yüklenir. Bu sebepten dolayı doğru kategorileri belirlemek ve ona göre yükleme yapmak arama optimizasyonu açısından önemlidir. Aynı zamanda bu sayede videolarınız daha alakalı başlıklar altında gözüktüğünden hedef kitlenizin ilgisini daha kolay çekecektir.

Video Etiketlerini Doğru Kullanmak

Bir diğer sıralama faktörü de video etiketleridir. YouTube’da her bir video için etiket kısmı bulunur. Bu kısımdan yola çıkarak YouTube videolarınız için öneri oluşturuyor. Hem önerilen kısımlarda gözükmek hem de daha alakalı başlıklarda görünmek için etiket kısmının doğru kullanılması oldukça önemli. Bu işlemi yaparken etiketlerin spam içermemesine ve video ile alakasız olmamasına dikkat etmeni gerekiyor.

Dikkat Çekici Küçük Resim Seçimi

Küçük resimler videoların üst sıralarda çıkmasına yardımcı etkenlerdendir. Kuşkusuz doğru görsel kullanmak birçok içerik için dikkat çekici bir unsur. Bu sebepten dolayı YouTube videoları genellikle ilk aşamada çıkan küçük görsellere bakılarak izleniyor. Hal böyle olunca video içeriğiniz ile en alakalı ve en dikkat çekici küçük resmi kullanmanız ilgiyi arttıracaktır. Buna paralel olarak tıklanma sayınız ve abone sayınız da artar.

Alt Yazı Kullanmak

Alt yazı kullanmak de YouTube SEO için önemli kriterlerden. SRT uzantısı kullanarak videolarınıza alt yazı eklerseniz videonuzun görünürlüğünü arttırırsınız. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Örneğin; alt yazının video ile senkronize ilerlemesi çok önemli. Bununla beraber imkânı olan içerik üreticilerinin farklı dillere çeviri seçeneği kullanması da hedef kitleyi arttıracaktır. Aynı zamanda alt yazı eklemek Google arama sonuçlarına da etki eder. Çünkü Google videolarda bulunan alt yazıların bazı kısımlarını çekerek featured snippets olarak çıkarır. Böylece kullanıcıların arama sonuçlarıyla alakalı olarak videoların ilgili kısımlarına yönlendirme yapar.

Bitiş Ekranında Yönlendirme Yapmak

Videoların bittiği sırada bir bitiş ekranı ortaya çıkar. Bu ekranda kanalınızda bulunan ve videoyu izleyenlerin ilgisini çekebilecek diğer içeriklere yönlendirme yapabilirsiniz. Böylece diğer videolara da trafik akışı sağlamanız mümkün olur.

Tüm bu bahsi geçenler YouTube’un videolar için belirlediği bazı sıralama faktörleridir. Bütün bunlar doğru yapıldığında elbette YouTube kanalınıza belirli bir trafik akışı sağlayabilirsiniz. Ancak daha detaylı ve profesyonel bir çalışma için SEO adımlarını doğru izlemenizde fayda var. Peki YouTube için arama optimizasyonu nasıl yapılmaktadır? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Adım Adım Youtube’da SEO Yapımı

YouTube’un arama sıralamasında daha üstlerde gözükebilmeniz için yapmanız gereken en önemli şey YouTube arama optimizasyonudur. Bu optimizasyon ise şu adımlar izlenerek yapılabilir:

  • YouTube için geçerli anahtar kelimelerin tespit edilmesi
  • Arama amacının belirlenmesi
  • Yaptığınız çalışmaların neticesinde kanala gelen kitleyi videoda tutmak
  • Sayfa içindeki video optimizasyonunun yapılması
  • Video içi optimizasyonunun yapılması

Tüm bu başlıklara daha detaylı bakalım.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeleri belirlemek her SEO çalışmasının en önemli ve ilk basamağıdır. Eğer arama hacmi olarak geniş aralıkta olan kelimeleri anahtar kelimeler olarak seçmezseniz, videolarınıza istediğiniz trafik akışını sağlamanız mümkün olmaz. Bununla beraber YouTube’da kullanılabilecek resmi anahtar kelime aracı maalesef bulunmuyor. Fakat yine de trend konuları YouTube vasıtası ile belirleyerek ideal anahtar kelimelerinizi belirlemeniz mümkün. Videonuz ile ilgili bir kelimeyi YouTube arama motoruna yazdığınızda videonuz ile ilgili en çok aranan başlıkları görebilirsiniz.

Arama Amacını Belirleme

YouTube içerdiği sistem gereği izleyicilerin ilgi alanlarına uygun olan videoları önerir. Bu öneriler kısmında yüklediğiniz videonun gözükmesi oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı doğru arama amacının ya da niyetinin belirlenmesi gerekiyor.

Kitleyi Videoda Tutmak

Şimdiye kadar türlü teknikler ile videonuza çektiğiniz izleyicileri videonuzda tutmanız gerekmektedir. Çünkü YouTube, videolardaki izlenme süresine göre kullanıcıların videodan memnun olup olmadığını ölçüyor. Aynı zamanda kitle eğer videoda daha fazla kalırsa bu beğeni ve yorum sayılarını da etkiler.

Sayfa İçi Optimizasyon

İyi bir optimizasyon için bazı kurallar var. Bunlardan biri anahtar kelimenin başlıkta ve video açıklamalarında kullanılması. Aynı zamanda etiketlerin de video ile ilgili olması gerekiyor. Bir diğer kural da içeriğinize uygun kapak resmi seçimi. Tüm bu kuralların uygulanması iyi bir SEO çalışması yaptığınızın göstergesidir.

Video İçi Optimizasyon

Video izlerken sağ üst köşede çıkan bazı kutucuklar her birinizin dikkatini çekmiştir. Bu kutucuklara YouTube kartı deniyor. Videonuzun geneli ile ilgili ya da videonuzda bulunan bir kısım ile ilgili olduğunu düşündüğünüz bir başka videoyu bu kartlar sayesinde izleyicilere önerebilirsiniz. Böylece bir videodan diğer videoya bir trafik akışı oluşur. Aynı işlemi bitiş ekranında da yapabilirsiniz. Video bitimine yakın ya da bitiminde ortaya çıkan diğer videolarınız ile izlenme sayınız artacaktır.

Bahsi geçen tüm bu adımları izlediğiniz YouTube SEO çalışmanız başarı ile sonuçlanacaktır. Bununla beraber eğer daha profesyonel bir çalışma yapmak istiyorsanız uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *