Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür? Google botları hemen çıkma oranına oldukça fazla dikkat etmektedir. Dolayısıyla hem SEO için hem de ziyaretçiler için hemen çıkma oranı oldukça büyük ölçüde önem taşımaktadır. Hemen çıkma oranı ziyaretçinin web siteniz üzerinde yaptığı davranışların tümünü kapsamaktadır. O Zaman gelin, hemen çıkma oranına biraz daha yakından bakalım.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı nedir? Hemen çıkma oranı web sitenize giren ziyaretçilerin aradığını bulma, sitenizde dolaşma, ilgili yazılarınızı okuma, yorum yapması ve en önemlisi sitenizde ne kadar vakit geçirdiğini kapsayan bir Google terimidir. Bounce Rate olarak da bilinen hemen çıkma oranı seo için önemli bir yere sahiptir. Çünkü Google kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatmak için en iyi web sitelerini kendi kurallarına göre sıralıyor.

Hemen Çıkma Oranım Kaç Olmalı?

Bounce Rate oranınız tamamen kategorinize göre farklılık göstermektedir. Örneğin blog tarzı bir web siteniz var ve bilgilendirici içerikler paylaşıyor iseniz, ziyaretçi o sorgu sonucunda sitenizi ziyaret edip bilgiyi aldıktan sonra çıkacaktır. Dolayısıyla hemen çıkma oranınız yüksek olacaktır. Hizmet sektöründe ise ziyaretçi direk olarak size ulaşmaya çalışacağı için düşük olacaktır. Ama bizim naçizane fikrimiz %60 sektörler için ideal bir hemen çıkma oranıdır.

O halde bir web sitesi veya bir içerik hazırlarken kullanıcıya başlık ile en alakalı bilgileri verecek bir içerik hazırlamaya özen göstereceğimizi biliyoruz. Öte yandan sitenizin tasarımı kolay ve etkili bir biçimde olmalıdır. Bunlar gibi Hemen çıkma oranını düşürmek için yapmanız gerekenleri sıralamaya çalıştık.

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek için Taktikler

Web sitenizi kurarken empati yaparak oluşturmaya özen gösterin. ” Ben ziyaretçi olsam gerçekten bu sitede bu içeriğe göz atar mıyım? ” diye sormanızda fayda var. Çünkü siz öncelikle ziyaretçi için, daha sonra Google için oluşturacağınız sayfalarda kazanan taraf olmak istiyorsunuz.

  • İlgi Çekici Bir Site

İlk izlenim çok önemlidir. Hele ki ilk buluşmada. Nasıl bir kız arkadaşınız ile ilk buluşmada kendinize önem veriyor iseniz, web sitenizi de ziyaretçiler ile ilk buluşmada yakışıklı bir şekilde hazırlamalısınız.

  • Mobil Uyumlu Olun

Mobil çağa geçiş yapıyoruz. Artık bazı kategorilerde kullanıcıların büyük bir çoğunluğu mobil tarafa kaymaktadır. Dolayısıyla mobil cihazlar ile web sitenizin uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

  • Hızlı Web Sitesi

Artık bunu duymaktan sıkıldığınızı biliyorum. Web sitemi yavaş yavaş yaparım diyebilirsiniz. Ama web sitem yavaş olsa da olur diyemezsiniz. Çünkü yavaş açılan web sitelerini Google hayatta sevmez. Hız önemlidir, hayat kurtarır.

  • Başlık Neyse o Olsun !

İçeriğinizi oluşturmadan önce ne hakkında içerik hazırlayacağınızı biliyorsunuz. Başlığınız ile alakalı en doğru ve güncel bilgileri vermeye odaklanın. Örneğin; ” Su kaçağı nasıl tamir edilir? ” diye arama yapan bir kullanıcı uzun uzun paragraflar okumak yerine bu arızayı giderecek olan bir videoya ihtiyaç duyar. Yani ziyaretçiyi en doğru çözümler ile buluşturun.

  • Benzer Yazılar

Bir film inceleme siteniz var. Ve bir içerikten ziyaretçi çekiyorsunuz. O ziyaretçi %90 ihtimal ile filme ilgi duyan bir ziyaretçi. Dolayısıyla aynı türde, aynı puanlarda başka filmleri de ziyaretçiye göstermeli ve o sayfalara da göz atmasını sağlamalısınız.

  • Reklamları Doğru Yerleştirin !

Bir çok web sitesi finansal kaynaklarını reklamlardan elde etmektedir. Finansal kaynağın artması herkesin hoşuna giden bir durumdur. Hal böyle olunca siteyi reklama boğma, açılır reklamlar gibi çeşitli reklam türleri ziyaretçiyi sitenizden kaçıracak ve kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatacaktır. Bunun olmaması adına reklamlarınız düzgün yerleştirilmelidir.

Hemen Çıkma Oranımı Nasıl Ölçerim?

Hemen çıkma oranınızı ölçmek için birçok araç bulunmaktadır. Bizim tavsiye ettiğimiz ve kullandığımız ” Google Analytics ” aracıdır. Kolayca sitenize ekleyebilir, ziyaretçilerin nereden geldiğini görebilir, hemen çıkma oranını genel ve sayfa olarak ölçebilirsiniz. Böylelikle düzenleme yapmanız gereken içerikleri bularak sitenizin değerlerini yükseltebilirsiniz.

Özel Olarak: Hemen çıkma oranı direk olarak kullanıcı deneyimine etki ettiği için önem taşımaktadır. Çünkü Google sizleri ziyaretçiye verebildiğiniz kadar ödüllendirecektir. Muhakkak iyi deneyim yaşatan web sitelerine sahip olmaya özen gösterin.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *