Ücretsiz Backlink Siteleri

Ücretsiz backlink siteleri, site dışı SEO çalışmalarınız adına yararlanabileceğiniz platformlardır. Backlink çalışması ile hedef kitlenizi genişletebilir, site trafiğinizi arttırabilir ve SERP’lerde gözle görülür derecede başarılar elde edebilirsiniz. Sizin için ücretsiz bir şekilde backlink kazanabileceğiniz en güncel siteleri bir araya getirdik.

Ücretsiz backlink denildiğinde düşük standartlara sahip, spam niteliğindeki siteler akıllara gelir. Fakat bu konuda büyük bir yanılgı olduğunu belirtmemizde fayda var. Her gün aralıksız olarak kullandığınız sosyal medya platformları kaliteli bir backlink için biçilmiş kaftandır. Site dışı SEO çalışmalarınıza büyük oranda etki sağlayacak sosyal medya siteleri üzerinden siteniz adına başarılı hamleler gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte sosyal medya sitelerinin kullanıcı kitleleri de her geçen gün genişlemektedir. Siteniz adına backlink vermenize aracı olabilecek en efektif sosyal medya platformları şunlardır:

Facebook: 2004’ten bu yana hayatımızda aktif bir alan Facebook bugün itibariyle 2.5 milyar aktif kullanıcıya sahiptir. Sitenizin dış SEO çalışmaları için herkese açık gönderiler paylaşarak backlink oluşturabilirsiniz.

Instagram: Dünyanın en popüler fotoğraf ve video paylaşım sitesi haline gelen Instagram 2010 yılında kurulmuş olup, 800 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. Instagram üzerinden backlink oluşturarak olumlu geri dönüşler almanız hiç de zor değildir.

Twitter: 2006’da oluşturulan Twitter platformu 2020 yılı itibariyle 339.6 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. Her paylaşımın “tweet” olarak nitelendirildiği bu platformda siteniz adına tweetler paylaşarak ücretsiz backlinkler oluşturabilirsiniz.

YouTube: Günümüzde en popüler video izleme platformu olarak anılmaktadır. YouTube üzerinden siteniz adına kanal oluşturup, paylaşımlar sağlayabilir ve bu sayede başarılı backlinler oluşturabilirsiniz.

LinkedIn: Profesyonel iş ağı olarak nitelendirilen LinkedIn bu anlamda diğer sosyal paylaşım sitelerinden ayrılmaktadır. Spesifik bir platform olduğu düşünülse de dünya çapında 8.4 milyon kullanıcıya sahip olup hatrı sayılır bir kitleye hitap etmektedir. Dış SEO çalışmalarınızı LinkedIn üzerinden yapacağınız paylaşımlarla sağlayabilirsiniz.

Pinterest: En popüler görsel paylaşma sitelerinden biri olan Pinterest üzerinden pinleme yaparak siteniz adına backlink nitelikteliğinde paylaşımlar sağlayabilirsiniz.

Tumblr: Popülerliğini yıllardır yitirmeyen Tumblr 2017 itibariyle 341.8 milyondan fazla bloga ev sahipliği yapmakta, aylık ziyaretçi kitlesi 550 milyonu bulmaktadır. Tumblr üzerinden blog oluşturabilir bu sayede siteniz adına backlink oluşturabilirsiniz.

Reddit: 2005’te kurulan sosyal haber ve tartışma platformu olan Reddit günümüzde sıkça kullanılan bir sitedir. Moda, fotoğraf, oyun, müzik türevi alanlarda paylaşım yapmanıza olanak sağlanılan sitede, subreddit denilen alt gruplarda paylaşım yapılmaktadır. Subreddit içerisinde yüksek oranda oy almış paylaşımlar Reddit’in ana sayfasına erişebilecek niteliğe kavuşmuş olur. Siteniz adına subreddit oluşturarak ücretsiz bir şekilde backlink açığınızı kapatabilirsiniz.

Ücretsiz DoFollow Backlink Siteleri

DoFollow backlink ile arama botlarının istediğiniz bağlantıyı takip etmesini sağlayarak hedef URL için iyi bir standart oluşturabilirsiniz. DoFollow olarak backlink alabileceğiniz siteler şunlardır:

 • Blogger
 • LiveJournal
 • Pinterest
 • Vimeo
 • Behance

NoFollow Backlink Siteleri

NoFollow backlink ile arama motorunun hedef bağlantıyı takip etmemesini sağlayabilirsiniz. Bu eylem ile arama motorlarında kısmen başarı sağlayabilmeniz mümkündür. NoFollow olarak backlink oluşturabileceğiniz siteler şunlardır:

 • YouTube
 • Flickr
 • SoundCloud
 • GitHub
 • Udemy
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Instagram

Kısa bir not düşmek isteriz. Bu sitelerden ücretsiz backlink aldıktan sonra öncelikle Google, daha sonra Ahrefs gibi araçlara yansıması biraz zaman alabilir, güncel olarak arada sırada linklere tıkladığınız taktirde yansıdığını göreceksiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *