H1 Etiketleri SEO Sıralamasını İyileştirir Mi?

H1 Etiketleri SEO Sıralamasını İyileştirir Mi?

Bu soruya kısa ve net bir cevap vermek gerekirse, evet iyileştirir. Kullandığınız H1 etiketleri arama motoru sıralamasını iyileştirebilme potansiyeline sahiptir.

Aslında bu durum kulağa oldukça mantıklı geliyor, değil mi? H1 etiketlerinin görevi, bir sayfanın yapısını belirleyerek okunabilirliğine katkıda bulunmaktır. Bunun sonucunda da hem kullanıcılar hem de arama motorları, sayfadaki içeriğin ne hakkında olduğunu net bir şekilde anlar.

H1 etiketleri, web sayfalarının daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmalarını yardımcı olmaktadır. Ve SEO, temelde kullanıcı deneyimini geliştirme çalışmalarıdır.

Peki, H1 etiketleri SEO stratejisinin önemli bir parçası olması tam olarak ne anlama gelmektedir? Bu yazımda H1 etiketlerinin ne olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Hazırsanız başlayalım.

1. H1 Etiketi Nedir?

H1 etiketlerini SEO stratejilerinizde etkili bir şekilde nasıl kullanacağınıza geçmeden önce, bu etiketlerin ne olduğunu tam olarak anlamak önemlidir. Bu noktada temel bir tanım ile başlamak oldukça faydalı olacaktır.

H1, bir sayfanın ne hakkında olduğunu arama motorlarına açıklamak amacıyla kullanılan HTML etiketidir. Bir sayfada ilk görüntülenen başlık etiketidir ve şu şekilde görünmektedir:

<h1> Content of H1 </h1>

HTML’in altı farklı başlık etiketi mevcuttur, bu nedenle bir web sayfası birden fazla başlığa sahip olabilir. Ancak H1 etiketinin yalnızca bir kez kullanılması önerilir ve en önemli etiket olarak kabul edilmektedir. H1, web sayfasının üst başlığı için, alt başlıklar önem sırasına göre H2, H3, H4… şeklinde gitmektedir.

Örneğin “Dijital Pazarlama” başlıklı bir içerikte, başlık etiketlerinin kullanımı şu şekilde olabilir:

 • Dijital Pazarlama → H1
  • Dijital Pazarlama Nedir → H2
  • Dijital Pazarlama Çeşitleri → H2
   • Sosyal Medya Pazarlaması → H3
    • Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi →H4

2. H1 Etiketleri ile Başlık Etiketleri Aynı Şey midir?

Sayfa içi SEO uygulamaları tartışılırken, en sık sorulan sorulardan biri de H1 etiketi ile başlık etiketi arasındaki farktır. Bu iki etiketi oldukça benzerdir ancak kesinlikle birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Başlık etiketi şu şekilde görünmektedir:

<title></title>

H1 etiketi ve başlık etiketi farklarını ve benzerliklerini birkaç maddede ifade etmek gerekirse:

 • Başlık etiketi, tarayıcı penceresinde ve arama sonucu Snippet’lerinde görüntülenmektedir.
 • H1 etiketi ise yalnızca sayfanın kendisinde görünür.
 • Arama motorları başlık etiketlerine H1 başlıklardan daha fazla ağırlık vermektedir.
 • Çoğu durumda, bir web sayfasının başlık etiketi ve H1 etiketi aynı olmaktadır. Sonuçta, her iki etiket grubunun amaçları arasında ciddi bir benzerlik vardır.
 • Her iki seçenek de içeriğin ne hakkında olduğunu okuyucuya ve arama motorlarına açıklamak içindir.

Ancak, bu etiketlerin bazen biraz farklı olmasını gerektirecek durumlar da mevcuttur. Tüm bu değişiklikler, sayfanızın amacına ve okuyucunun beklentilerine bağlıdır.

Unutulmaması gereken temel farkı tekrar vurgulamak gerekirse:

 • Başlık Etiketi Okuyucuların siteye girmeden önce bu açıklayıcıyı görür.
 • H1 Etiketi Okuyucunun sayfaya girdikten sonra gördüğü başlıktır.

Bu temel farkı fark etmek ise etiketleri ne zaman aynı tutacağınıza ya da ne zaman değiştireceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

3. H1 Etiketlerinin SEO ile İlişkisi Nasıldır?

H1 etiketleri ve SEO arasındaki ilişki biraz belirsizdir. Eskiden geçerli olan uygulama, web sayfasının ne hakkında olduğunu açıklamak için arama motorlarının H1 etiketlerini değerlendirmesiydi. En iyi H1 kullanımı; yalnızca en önemli anahtar kelimelere yer verilmesi, her sayfada bir adet H1 bulunması gibi adımları içermekteydi.

Ancak şimdi, bu konuyu biraz daha farklı yorumlayan SEO uzmanlarının sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Birçok SEO uzmanı artık; metin boyunca başlıkların, okuyucu için daha anlamlı olacak şekilde kullanılması gerektiğini ifade etmektedir. Yani, bu başlıkların H1, H2 olarak etiketlenmiş veya etiketlenmemiş olması o kadar önemli değildir. İçerik, okuyucular için anlamlı olacak şekilde düzenlendiği takdirde, arama motorları aynı şeyi yapmaya devam edecektir.

Tüm bu “yeni” açıklamalara rağmen, H1 etiketi hala daha site organizasyonunun önemli bir parçasıdır. Sunum ve okunabilirlik kriterlerine etki etmektedir, bu nedenle de SEO taktikleri içinde halen daha önemli bir konuma sahiptir.

4.    H1 Etiketleri Nasıl Optimize Edilmelidir?

H1 etiketlerinin ne olduğu ve önemi net olarak anlaşıldığına göre, H1 etiketlerinin en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini açıklayarak devam edebilirim.

İşte, işinize yarayabilecek bazı ipuçları:

 1. Anahtar kelimeleri stratejik olarak kullanmalısınız.
 2. Kullanıcı amacını net bir şekilde ifade etmelisiniz.
 3. Bir sayfadaki içeriği düzenlemek için başlıklardan yararlanmalısınız.
 4. Her sayfada yalnızca bir tane H1 etiketine yer vermelisiniz.

4.1. Anahtar Kelimeler Stratejik Olarak Kullanmak

 • Bu önerinin kilit faktörü, bilinçli tercih yapmak ve spam ögelere yer vermemektir.
 • H1 etiketi kesinlikle ana anahtar kelimenizi içermelidir. Ancak bundan sonraki başlıklar, bu uygulamayı mantıklı olduğu sürece devam ettirmelidir.
 • Her zaman okunabilirliğin önce geldiğini unutmayın. İyi bir SEO, iyi bir kullanıcı deneyiminin sonucunda gelmektedir.

4.2. Kullanıcı Amacını İfade Etmek

 • Kullanıcı amacı da en az kullanıcı deneyimi kadar önemli bir diğer kavramdır.
 • H1’lerinizi yazarken, kullanıcının sitenize ne amaçla gelebileceğini göz önünde bulundurun.
 • Başlığınız ve H1 etiketiniz, kullanıcıları çekmek için bir arada çalışmalıdır. Ardından bitirici darbeyi içeriğiniz yapmalı ve okuyucunun sayfada kalmasını sağlamalıdır.
 • Her şey tutarlı ve amaca uygunsa, uzun vadede arama motoru sıralamalarında bir artışa ol açacak daha düşük bir “Hemen Çıkma Oranı”nı yakaladığınızı fark edeceksiniz.

4.3. Sayfayı Düzenlemek için Başlıkları Kullanmak

 • Başlıklar, bir içeriğin yapısını doğrudan ifade eden düzenleyicilerdir.
 • Ziyaretçilerin yaklaşık %55’i, bir siteye 15 saniyeden daha az zaman harcamaktadır. Bu demek oluyor ki, onların dikkatini çekebilmek için gerçekten çok az bir zamanınız var.
 • Çoğu kullanıcı, aklındaki belirli bir soruya hızlı bir yanıt aramaktadır. Dolayısıyla, içeriği başlıklara bölmek, okuyucuların işini oldukça kolaylaştıracaktır.
 • H1’leri bir kitabın başlığı, H2’leri ise kitabın bölümleri olarak düşünebilirsiniz. Sonraki başlıklar ise bölümlerin alt konularıdır. Bölümlere ayrılmış bir kitabı takip etmek, tek bir bölümden oluşan kalın bir romanı okumaktan çok daha kolaydır.

4.4. Yalnızca Bir Tane H1 Kullanmak

 • Google’ın Senior Webmaster Trend’leri Analisti John Mueller, birden fazla H1’e sahip olmanın SEO’ya zarar vermeyeceğini açıklamıştır. Ancak yine de bu konu biraz şaibelidir.
 • Birden çok H1’e sahip olmak okuyucu açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir.
 • Kafa karıştırıcı bir yapıya sahip bir içerikle karşılaşan bir okuyucu, nihayetinde sayfayı terk edecektir.

5. En Sık Yapılan H1 Etiketi Hataları Nelerdir?

En yaygın yapılan H1 etiketi hatalarının farkında olmak, SEO çalışmalarınızı daha bilinçli yürütmenize yardımcı olacaktır. İşte kaçınmak isteyeceğiniz, en sık yapılan H1 hataları:

 • Logoları H1 Olarak Kullanmak: H1 etiketleri her zaman bir metin olmalıdır.
 • Birden Fazla H1 Kullanmak: Birden fazla H1 kullanmanın SEO için kanıtlanmış bir zararı yoktur, ancak okuyucu için kafa karıştırıcı sonuçlar doğurmaktadır.
 • H1 Etiketlerini Gizlemek: Bu, başlıklarınızı maskeleme anlamına gelmektedir. Böyle metinlerin, başlık gibi görünmezler anca yine de H1 etiketine sahiptirler. Buna “gizleme” adı verilir ve Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ne göre bir güvenlik ihlalidir. H1 etiketlerini gizlemek, sıralamanıza önemli ölçüde zarar verebilir ve hatta cezalandırılmanıza bile yol açabilmektedir.
 • Farklı Sayfalarda Aynı H1’i Kullanmak: Sık yapılan bir diğer hata, site başlığını H1 olarak etiketlemektir. Bu alan, içeriğin başlığı için ayrılmalıdır.

6. Sonuç

H1’ler SEO için, tüm söylenenlere rağmen önemli bir unsurdur. Anahtar kelimenizi H1 etiketinizde stratejik olarak nasıl kullanabileceğinizi anlamak, arama motoru sonuçlarında sıralamanızı yükseltmenizi sağlayacaktır.

Ancak akılda tutmanız gereken en kritik unsur okuyucularınızdır. Anahtar kelimeleri, anlamsız bir şekilde H1 etiketine doldurmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Her şeyden önce, içeriğinizin okuyucu için kolay okunabilir ve değerli bilgilere sahip olduğundan her zaman emin olmalısınız. Arama motorları, öncelik sıralamasında okuyucularınızdan sonra gelmelidir.

H1 etiketleri hakkında dile getirmek istediğiniz bir görüşünüz veya herhangi bir sorunuz varsa, yorumlarda benimle paylaşmayı unutmayın.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *