2021’De Bilmeniz Gereken UX İstatistikleri

2021’De Bilmeniz Gereken UX İstatistikleri

Hali hazırda dijital çağın bir getirisi olarak önem kazanan web siteleri, pandemi sonrası popülerliğini arttırarak hayatımızdaki en önemli alanlardan biri haline geldi. Web siteleri ve sosyal medya sayfaları; markaların ve şirketlerin kullanıcı ile ilk karşılaşma mekânı olarak karşımıza çıkıyor. Bu karşılaşmayı güçlü kılmak ve kullanıcıların tekrar ziyaretini sağlamak için çok sayıda SEO çalışması yürütülüyor. SEO uzmanları web sitelerinin arama motoru optimizasyonunu hedeflerken, Google kaynaklı açıklamalar sık sık kılavuz haline geliyor. Bu noktada Google sayfa deneyimine son eklenen güncelleme pek çoğumuz için önemli bir noktaya dikkat çekiyor: kullanıcı deneyimi.

Orijinal ismi ile User Experience yani kullanıcı deneyimine işaret eden UX, web sitelerimiz için hiç olmadığı kadar önemli hale gelecek. Bu trende ayak uydurabilmeniz amacı ile 2021’de bilmeniz gereken UX istatistikleri ve istatistikleri etkileyen unsurları sizler için derledik.

UX Neden Önemlidir?

UX yükselterek kullanıcı deneyimini maksimize etmeyi sağlar. Bu sayede web sitenizin arama motorlarında üst sıraya taşınmasının yolu açılır. Öte yandan UX yalnızca sıralama ile açıklanamaz. Kullanıcı deneyimini önemsemek, sayfada kalma süresi ve hemen terk etme oranı gibi bileşenleri de dikkate almayı gerektirir. UX yükseltmek;

 • Google cezalarından kaçınmaya
 • Web sitenizin faydalı hale gelmesine
 • Kullanıcılar ile organik bir bağ kurmaya
 • Kullanıcıları devamlı hale getirmeye
 • Sıralamayı yükseltmeye ve daha pek çok verimli sonuca giden yolda anahtar noktadır.

Tüm avantajları düşünüldüğünde, UX’in önemi görünür hale gelir. UX tasarımı ve UX yazımı ile web sitenizde hayal bile edemeyeceğiniz olumlu değişimler yaratabilirsiniz.

UX Tasarımı

Günümüzde, dünya genelinde 4,5 milyarın üstünde insan internet kullanıcısı. Bu oran nüfusun yaklaşık olarak %59’luk bölümünü oluşturmakta. Bir diğer önemli UX istatistiği ise, çevrimiçi kullanıcıların %53’ü; bir markayı tercih etmeden önce sektöre dair araştırma yapıyor. Bu araştırma sürecinde, sizin web siteniz ve markanızın görünür olmasının yanı sıra; rakiplere dair bilgi de toplanmakta. Bu noktada rakip analizini başarılı bir şekilde yapabilmek, tanıtımınız sırasında markanın özgün yönlerini ortaya koyabilmek oldukça önemli. UX tasarımı ile, kullanıcı deneyimini ileri bir aşamaya taşımak mümkün. UX tasarım sürecinde:

 • Kullanıcıların 3’te 2’sinin, görsel tasarımı ön plana koyarak yalnızca estetik görünen içerikleri okuduğunu
 • Ziyaretçilerin %38’nin düzensiz görünen bir web siteyi kullanmayı bıraktığını
 • %39 oranında kullanıcının görsellerin yüklenmediği ya da geç yüklendiği sitelerden çıkış hızının diğerlerine oranla yüksek olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

UX tasarım istatistiklerinin bilinmesi, kullanıcı deneyimini ölçerken dikkate alınması gereken unsurların öğrenilmesidir. Bu yönüyle bilgilendirici olmanın yanı sıra gerekli ve önemlidir.

Kullanıcı Deneyimi İstatistikleri

Kullanıcı deneyimi istatistikleri, UX’in önemi gözler önüne sererken web site sahipleri için de bir nevi kılavuz görevi görmektedir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre web siteyi ziyaret eden birinin, o web site ve markaya dair bir izlenim oluşturması yalnızca 0,05 saniye sürmektedir. Bu veri sayesinde, kullanıcı deneyimi güçlendirmenin ilk karşılaşma anından başlaması gerektiğine ulaşmaktayız. Böylece düzenli ve estetik bir web sitesi tasarımı, ilk izlenimi güçlendirebilir. Buna ek olarak:

 • Dünya genelinde yaklaşık 420 milyon kişinin reklam engelleyici araçlar kullandığı biliniyor. Bu oranın yüksekliği, web sitelerinde karşılaşılan kötü reklam deneyimlerinden kaynaklanıyor.
 • Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre hane başına yaklaşık 10 adet internet bağlantılı cihaz düşüyor. Bu durumda, web site tasarımının farklı boyut ve çeşitlerdeki cihazlar ile uyumlu olması büyük bir önem teşkil ediyor.
 • Google ve Deloitte iş birliği ile yapılan bir çalışma; web site sayfa yüklenme hızında oluşturulan 0,1 saniyelik bir iyileştirmenin sayfa görüntülemelerini ve müşteri harcamalarını arttırdığını ortaya koydu.

Mobil Kullanıcı Deneyimi İstatistikleri

2021 yılında güncellenmiş verilere göre, dünya genelinde günde ortalama 3,5 saat mobil internet kullanımı gerçekleşmektedir. Mobil internet kullanıcı sayısı 4,5 milyonu aşmışken; mobil kullanıcı deneyimini görmezden gelmek hatalı olacaktır. Mobil UX yükseltmesi ile, web sitenize oldukça avantaj kazandırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken istatistikler:

 • Mobil internet kullanıcıları için web sitesinin yüklenme hızı 2 saniyeden fazla olmamalıdır.
 • Pek çok mobil kullanıcı 3 saniye içinde yüklenmeyen web sitelerinden uzaklaşmaktadır.
 • Kullanıcının web sitesi ile yaşadığı olumsuz bir deneyim markayı satın alma olasılığını %62 oranında düşürmektedir.

UX İstatistiklerini Kötü Etkileyen Davranışlar

UX yükseltmenin yanı sıra, UX istatistiklerini olumsuz etkileyen tutumlardan kaçınmak da önemlidir. Bu doğrultuda:

 • Kullanıcıların %13’ü web sitesinde yaşadığı kötü deneyimleri 15 ya da daha fazla kişi ile paylaşır. Her kullanıcı deneyimi önemlidir.
 • Web siteyi ziyaret eden kişilerin %75’i estetik tasarım ve görsellerin markaya güvenini arttırdığını belirtir. Düzensiz bir web sitesi sizlere olan güveni zedeleyebilir.
 • Kullanıcıların %54’ü web site reklamlarını kullanıcı deneyimini zedeleyen en birincil sorun olarak görmekte. Reklam engelleyiciler, markalara her geçen gün gelir kaybı yaşatmakta. Bu doğrultuda web sitenizde yer alan reklamların; alakasız, sayfayı kaplayan ya da rahatsız edici reklamlar olmamasına özen gösterebilirsiniz.
Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *