Google Passkey Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Passkey Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google, hayatımızı kolaylaştırmak için yeni bir teknoloji hamlesi daha yaptı. Passkey ismini verdiği bu özellik sayesinde kullanıcılar hesaplarına şifresiz bir şekilde erişim sağlayabilir. Bir çeşit geçiş anahtarı olan bu araç, şifre kullanımına gerek duymadan Google’da oturum açmanıza izin veren bir yeniliktir.  “Google Passkey nedir? Nasıl kullanılır?” diye siz de merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Sosyal medya, iş ve şirket hesapları derken kimi zaman tüm şifrelerimizi aklımızda tutmakta zorlanıyoruz. Bunun neticesinde parola yenilemek için yaptığımız işlemler ciddi bir zaman kaybına neden oluyor. Google işte tam da bu soruna çözüm getirmek için yeni bir teknoloji piyasaya sürdü. İki faktörlü doğrulama sistemine alternatif olarak üretilen bu sistemle hesaplarınıza daha kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Google Passkey ile artık şifreye ihtiyaç kalmadan kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Özellikle büyük teknoloji şirketlerinin hesaplarına erişmek için şifre kullanımını kaldırmak istemeleri bu gelişmenin ortaya çıkmasına sebep oldu diyebiliriz. Bu yenilikten Android ve Google Chrome kullanıcılarının yanı sıra Mac ve iOS kullanıcıları da QR kod yardımıyla yararlanabiliyor.

Google Passkey Şifresiz Hızlı Giriş Neden Avantajlı?

Geçiş anahtarları hesaplarınıza yalnızca size özel erişim sağlar. Kayıt olduğunuz web sitesindeki her hesap kendi özel geçiş anahtarını alır. Kısacası bir Passkey oluşturduğunuzda bu, cihazınızın güvenli öğeler bölümüne depolanır. Böylece şifrenizi veya kullanıcı adınızı hatırlamanıza gerek kalmaz.

Google Passkey, size ait bilgisayar veya telefonlarda saklandığı için kimlik avı gibi tehlikelere karşı korumalıdır. Bir dolandırıcı hesabınıza girmeye çalıştığında kodu taramış olsa bile erişim sağlamayı başaramaz. Böylece hem daha pratik hem de daha güvenli bir kullanım sağlar.

Google Passkey Kurulum Adımları Nelerdir?

Google Passkey kurulumunu aşağıdaki adımları izleyerek rahatça yapabilirsiniz.

  • Tarayıcınızla co/passkeys adresine girin ve ardından kullanıcı kimliğinizi doğrulamak adına kullandığınız şifrenizi tuşlayın.
  • Ardından “İleri” butonuna basın.
  • Açılan sayfada bir şifre anahtarı oluşturun ve ardından devam butonuna tıklayın.
  • Bu işlemlerin ardından şifre anahtarı cihazınıza kaydedilmiş olur.
  • Kimliğinizi doğrulamak için biyometrik doğrulamayı kullanın.

Tüm bu işlemleri yerine getirdiğinizde şifre anahtarınız kullanımınıza hazır demektir. Artık dilerseniz Passkey kullanarak dilerseniz de mevcut şifrenizle hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Google Passkey Güvenli mi?

Şifreler, her ne kadar zaman zaman işlemlerimizi daha hızlı yapmamızı engellese de hesaplarımızın güvenliği açısından önemlidir. Bu nedenle herhangi bir parola gerektirmeye Google Passkey’in güvenli olup olmadığı kullanıcılar tarafından sıkça merak edilir.

Şöyle özetleyeyim: Google Passkey oluşturmanızın ardından yeniden oturum açtığınızda web sitesi size bir kod gönderir. Bu kodu, yarısı sizde yarısı ise sistemde bulunan bir anahtar eşleşmesi gibi düşünebilirsiniz. Passkey’in her iki tarafına sizden başkasının erişmesi mümkün değildir. Size gönderilen kodu tarattığınızda bir nevi elinizdeki anahtarı çevirerek kilidi açmış olursunuz.

Web sitesi o özel anahtarın sahibi olduğunuzu doğruladıktan sonra orijinal cihazda oturumunuzu açar. Bu şekilde bahsedildiğinde geçiş anahtarları oturum açmak için yalnızca tek faktörlü bir koruma sağlıyor gibi gözükebilir. Fakat bu doğru değildir. İkinci faktör, telefonunuzun kilit ekranını açmak için kullandığınız yöntemdir. Ekran pini, parmak izi yahut Face ID… Güven ve gizliliğiniz için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, ikinci faktör bu sayede güvenliğinizi sağlamış olur.

Peki, birisi şifresi açık bir haldeyken telefonunuzu ele geçirirse? O zaman da ilk faktör devreye girer. Başta belirlediğiniz şifreyi bilmediği için gizliliğiniz ve güvenliğiniz yine korunmuş olur.

Hem Google Password Manager hem de Apple iCloud Keychain aracılığıyla geçiş anahtarlarınızın bulut yedeklenmeleri uçtan uca şifreli olarak yapılır. Bu sayede telefonunuzu değiştirseniz bile yeni cihazınızla kolayca eşleşme yapabilirsiniz. Dolayısıyla yeni bilgisayar veya telefona geçiş yapmanız Passkey’inize erişemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Apple Maps 3D Güncellemesi detaylarına da ulaşabilirsiniz.

Google Passkey Kimler İçin Uygun?

Google Passkey, şifresiz hızlı giriş avantajıyla birçok kullanıcı profiline hitap eder. Örneğin, şifrenizi sık sık unutuyorsanız bu pratik hizmetten yararlanabilirsiniz. Birden fazla cihazda çeşitli hesaplarınıza sürekli giriş yapmanız gerekiyorsa yine Passkey oldukça avantajlıdır. Daha güvenli ve kolay bir erişim istiyorsanız bu hizmet tam da size göredir. Özellikle işletme odaklı düşünüldüğünde zaman kaybını minimuma indiren geçiş anahtarı, şirket hesaplarınıza giriş yapmanızı da basitleştirir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *