Apple Maps 3D Güncellemesi

Apple Maps 3D Güncellemesi

Apple markalı cihazlarda yer alan Apple Maps uygulaması, kullanıcılarına bulundukları ve varmak istedikleri yeri gösteren bir harita hizmetidir. Dönem dönem yeni kullanım ayrıcalıkları ile güncellenen Apple Maps uygulaması, son yenilikleriyle kullanıcılarına Apple Maps 3D güncellemesi fırsatını sunmuştur.

Bu uygulamanın verdiği hizmetler arasında navigasyon da bulunur. Kullanıcılar, navigasyon ve harita hizmeti yardımıyla bulundukları yeri kavrayabilir ve gitmek istedikleri yer için en kısa yolları öğrenebilir. Yol tarifleri noktasında oldukça kullanışlı olan bu özellikle Apple, ayrıcalıklı hizmetler sunar.

Apple Maps 3D Güncellemesinin Temel Özellikleri

Yalnızca konum değil, farklı şehirlerden ve ülkelerden bölgeleri de tanıtan Apple Maps 3D güncellemesi ile adeta bir sanal seyahate çıkabilirsiniz. Bununla birlikte Apple Maps 3D güncellemesinin sahip olduğu diğer temel özellikler ise şu şekildedir:

 • En kısa yol tariflerini gösterir.
 • Yürüme mesafesi, araba, toplu taşıma ve bisiklet gibi farklı seçenekler mevcuttur.
 • Yol tarifi üzerinde, ihtiyaç alanları işaretlenir.
 • Sesli anlatım özelliği ile yalnızca görsel olarak değil, sesli olarak da yol tarif alınır.
 • Güncel olarak yol üzerindeki kazalar, gecikmeler ve trafik gibi konularda bilgi verir.
 • Uygulama üzerinden konum paylaşımı yapılabilir.
 • Yeni güncellemesi sayesine 3D görünüm kalitesi ile yol üzerindeki yapılar çok daha gerçekçi bir şekilde sunulur.

Apple, uygulamalarını güncel tutmak için sıklıkla yenilik yapmaktadır. Bu nedenle güncel sürümü kullandığınızdan emin olmak adına Apple Store uygulamasına giriş yaparak Maps’in son sürümünü indirebilirsiniz. Markaya ait telefon, tablet ve bilgisayarlar üzerinden bu özellikleri kullanma şansınız vardır.

Apple Maps 3D güncellemesi Nedir?

Apple marka ürünlerde yer alan haritalar uygulamasında, son güncelleme ile sunulan 3D hizmeti; ayrıntılı ve gerçekçi bir harita deneyimi yaşamanıza olanak tanır. Bu güncelleme sayesinde dünyanın farklı şehirlerinden birçok yapı, sanal olarak görülebilir. Apple Maps 3D güncellemesi ile 3 boyutlu olarak gözlemleyebileceğiniz yerler ise şu şekildedir:

Atlanta Berlin Chicago Las Vegas Londra Los Angeles
Melbourne Miami Montréal New York Philadelphia San Diego
San Francisco Seattle Sidney Toronto Vancouver Washington

 

Ayrıntılı şehir deneyimi adıyla hizmete sunulan bu özellikte, henüz Türkiye’nin bölgeleri gezilmiyor. Fakat güncelleme devam ettikçe listeye farklı bölgeler ve şehirler ekleniyor. Bu uygulama sayesinde listede yer alan yerlerin 3D görüntülerine erişebilir ve bazılarının sokaklarında gezinebilirsiniz.

Faceted Navigation Nedir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edin.

Apple Maps 3D Nasıl Kullanılır?

Haritalar uygulamasını kullanırken, kullanım aşamalarına dikkat etmeniz ve ulaşımı nasıl sağlayacağınıza karar vermeniz gerekir. Apple Maps uygulamasının kullanım aşamaları ise genel anlamda şu şekildedir:

 • Apple Maps uygulamasını iPhone veya iPad’inizde açarak haritalara giriş yapın.
 • Uygulamaya bulunduğunuz konumu yazın ve diğer bölmeye de ulaşmak istediğiniz konumun adresini girin.
 • Açılan harita üzerinden geçeceğiniz yolları, yol üzerinde yer alan yapıları inceleyebilirsiniz. 3D ayrıcalığı sayesinde üst düzey bir görüntüleme hizmeti yaşayabilirsiniz.
 • 3D ile harita üzerinde, gerçekçi bir şekilde gösterilen binalar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu binalar haricinde harita üzerinde yer alan diğer yapıları da inceleyebilirsiniz. Tüm yapıların ve noktaların ismi, haritada ayrı olarak belirtilmektedir.
 • Harita uygulamasında yapacağınız incelemeler haricinde gitmek istediğiniz yerin en kolay yol tarifini de edinebilirsiniz. Size en iyi rotayı sunan Apple Maps ile keyifli bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Apple cihazlarında kullanacağınız bu uygulama sayesinde daha önce gitmediğiniz yerleri keşfe çıkma ayrıcalığı yaşayabilir, seyahatlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik indirmek ve kullanmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *