Google Developer Student Clubs Nedir?

Google Developer Student Clubs, teknolojiye ilgi duyan lisans ve yüksek lisans öğrencilerini bir araya getirir. Akranlar arası öğrenme adına şu an tüm dünyada ve Türkiye’de pek çok üniversitede aktif rol oynayan topluluklardır. Teknolojiye ilgi duyan herkes için kendini geliştirme imkanı tanır.

Okunan bölüm fark etmeksizin bireysel ve grup olarak  teknolojik alanda kendini geliştirmek isteyen ilgili her öğrenci, başvuru yapabilir. Bu sayede kendini geliştirebilir ve her türlü desteği görebilirler. GDSC; teknolojik gelişmeleri yakalama, proje geliştirme, kodlama öğrenme gibi fırsatlar sunar. Üniversiteler, şehirler ve hatta ülkeler arası etkileşime imkan verir.

Belirli dönemlerde aktif olan başvurular, düzenli olarak değerlendirilir. Bu sebepten katılmak isteyen kişilerin sık sık başvuru panelini kontrol etmeleri ve en kısa sürede başvurmaları önerilir. Ön eleme ardından mülakat için haber bekleyen adaylar, bu süreçte kendi ilgi ve alakalarına değinecekleri bir ön metin çalışması yapabilir.

Başvuru sürecinde kişisel bilgilerden ve birkaç soruya verilen cevaplardan oluşan kısa bir video talep edilmesi mümkündür. Bu sorulara verilecek cevapların içeriği ve başvurulan programın niteliğiyle uyumluluğuna önem verilmelidir. Videonun ardından başvuru değerlendirmesi, Google tarafından mail üzerinden cevaplanır.

DSC Lideri Olmak İçin Gerekenler

Developer Student Clubs, liderlik sistemiyle işler. Belirli sürelerde başvurular alınır ve seçilen kişiler, o senenin sonuna kadar liderlik yapma hakkı elde eder. Core Team adı verilen ekipler kurar. Ekiple birlikte kendilerine verilen bazı konseptleri yapmaya başlar.

Teknik alanda ilerleyip aynı zamanda sosyalliği geliştirecek bu nokta ekiplere hem Google teknolojilerine karşı ilgili insanlarla paylaşımda bulunma hem de akranlar arasında öğrenim imkanı sunar. Sonrasında ise sosyallik alanında gelişmeler sayesinde özgüven kazanan ekip ve liderler insanlarla daha güçlü iletişim kurma kabiliyeti kazanır.

Liderliğe başvuru yapmak için; liderlik etmeyi istemek ve bu özelliği taşımak gerekir. İnsanlarla sağlam ilişkiler kurabilen, sabırlı ve pes etmeyen, sorunlarla mücadele edebilen, yaşanan sorunlara ve ekipte meydana gelen görüş farklılıklarına ayak uydurabilen kişiler, ekip lideri olmak için gerekli özelliklere sahiptir.

Bunun yanında referans sisteminin de hakim olduğu belirtilmelidir. Liderlik başvurusu için bir davet mektubu almak, mülakat sürecinde başvuran kişiler içinden sıyrılmayı ve ekstra bir değerlendirme planına tabi olmayı sağlar.

Ekip Oluşturma ve Planlama Nasıl Yapılır?

Lider öğrenciler, kendi okul veya kampüslerinde ilk iş olarak kulüplerini kurarlar. Bir sonraki aşamaya geçtiklerinde de oldukça kalabalık bir ekiple iş birliği yapmak için hazır durumdadır. Bu ekiplerle çeşitli teknolojik gelişmeler ve sorunlar için çözüm odaklı iş birlikleri yaparlar.

Kurulan ekip, etkinlikler ve diğer organizasyonları planlama sürecinde lidere yardımcı olacak yol arkadaşlarıdır. Sıfırdan bir ekip kurmak oldukça güç bir iştir. Bu sebepten süreç içerisinde gözlem yapmak ve etkileyici bir ekip için doğru kişilerle çalışmak önemlidir.

Ekipler, zaman zaman çeşitli etkinlikler yaparlar. Bunlar, teknolojiler arası öğrenimi teşvik ederek pek çok fikri tartışma imkanı sağlar. Ekip lideri, kendi görev süresi boyunca uzman olduğu içeriklere dair eğitimler verir. Uygulama geliştirme, bulut bilişim, pazarlama eğitimleri örnek olarak gösterilebilir.

Alanında uzman pek çok şirketlere bağlı kişiler de yer yer bu etkinliklere konuşmacı olarak katılır. Program sonunda katılımcılar, kendilerini nitelikleri açısından çok daha ileri seviyede bulma imkanı kazanır.

Google Passkey Nedir? başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

DSC’nin Kazandırdıkları

Böyle bir programın bir parçası olmak size pek çok yetkinlik ve beceri kazandıracaktır. DSC’nin öğrenciler için sağladığı avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Edindiğiniz network ağı sayesinde karşınıza çeşitli iş olanakları çıkar.
  • Teknik anlamda kendini geliştiren kişiler tanırsınız.
  • Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından liderlerle tanışırsınız.
  • Edindiğiniz deneyimler sonucunda iş hayatında neler yapmalı ve neler yapmamalı konusunda bilgi alırsınız.
  • Kalabalık grupların karşısına çıkıp sunum yapmanız gerektiğinden topluluk önünde konuşma ve kişilere hitap etme konusunda kendinizi geliştirirsiniz.
  • Yeni beceriler elde edersiniz.
  • DSC’ye katıldığınız andan itibaren size kattığı ekip ruhunu ve bilgi artışını hissedebilirsiniz. Fakat asıl katkısını sektöre atıldıktan sonra göreceksiniz.
  • Okul derslerinin yanında kendinizi geliştirmeye alan açar ve tecrübe kazanırsınız.
  • Teorik bilgiler pratiğe dönüştürebilirsiniz.

Deneyimin salt bilgiden çok daha önem kazandığı günümüzde böyle bir oluşumun içinde olmak, sizi bulunduğunuz yerden daha iyi bir alana  götürmek için DSC güzel bir araçtır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *