Google Hotel Ads Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Hotel Ads Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet üzerindeki en büyük arama motorları şirketlerinden birisi olan Google, sürekli olarak kendisini geliştirmekte ve getirdiği güncellemeler sayesinde farklı kullanım alanlarını kullanıcılara sunmaktadır. İnternetin kullanım alanlarından belki de en önemlisi olan reklamlar Google üzerinde de önemli bir konuma sahiptir. Reklamlar kapsamında Google’ın sunmuş olduğu Google Hotel Ads uygulaması da bu reklamlar içerisinde yer almakta ve günümüzde hem otel sahiplerinin hem de otel arayışında olanların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Peki Google Hotel Ads nedir ve nasıl kullanılır?

Google Hotel Ads Nedir?

Google; günde 4.5 milyar arama trafiği ile lider konumda olan arama motoru olmasının yanı sıra, reklam uygulamaları sayesinde üretici ve tüketicinin buluştuğu bir noktada yerini almaktadır. Bu reklamlardan birisi şüphesiz seyahat planlamasında bulunacak herkesin karşısına çıkmış olan otel reklamlarıdır. Google, otel arayışında olanlar için sadece ara motoru olmaktan çıkar ve metasearch olarak bilinen ve turizm sektöründe oldukça kullanışlı olan karşılaştırma motoru olarak kullanılır. Kısaca anlatacak olursak, Google müşterilerin aradığı kriterlere en uygun otelleri fiyatları ile birlikte karşılaştırmalı olarak gösterir ve onları rezervasyon için ilgili siteye yönlendirir. Bu da Google Hotel Ads sayesinde gerçekleşir.

Google Hotel Ads üzerinde otelin kendi web siteleri ve OTA’lar (Online Seyahat Acenteleri) listelenerek müşterilere fiyat aralığı, konum, müsaitlik durumu, hizmetler ve puanlama gibi kriterleri gösterilmektedir. Bu da müşterilerin bu kriterleri değerlendirerek oteller arasında kolay bir şekilde kıyaslama yapmasına yardımcı olmaktadır ve rezervasyon yapmalarına olanak sağlamaktadır. Yani bir otel işletmeciyseniz otelinizin bilgilerini Google’da sergileyerek potansiyel müşterilere çok daha kolay ulaşabilir, sitenize gelen trafiği arttırarak daha üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

Google Hotel Ads Nasıl Kullanılır?

Arama motorları üzerinden araştırılan her konuda olduğu gibi otel aramalarında da üst sıralarda yer alan linkteki oteller daha fazla müşteri kazanma ve tıklanma alma şansına sahiptir. Bu da Google Hotel Ads platformunda reklama sahip olan otel siteleri veya OTA’lar için geçerli olmaktadır. Peki Google Hotel Ads nasıl kullanılır?

Google Hotel Ads üzerinden reklam verebilmek için öncellikle Google Ads hesabınızın olması gerekmektedir. Ardından hesabınızda bulunan Google Hotel Center bölümüne giderek Google Ads hesabınızı bağlamanız yeterli olacaktır. Sonrasında ise yapmanız gerekenler çok basit! Google Hotel Ads’e otele ilişkin güncel bir fiyat ve müsaitlik durumu akışını sağlamak, kullandığınız rezervasyon sistemini Google Hotel Ads ile entegre etmek. Ardından Google üzerinden otel aramasında bulunan müşteriler Google’ın sunmuş olduğu listede sizin sitenizi de görecek ve bir trafik akışı sağlanmış olacak. Bu sayede müşterilere ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Google Hotel Ads Avantajları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre seyahat eden kişilerin yaklaşık olarak %60’lık bir kesimi seyahatlerini planlamak için Google arama motorunu kullanmaktadır. Eğer bir otel işletmecisiyseniz internet trafiğinin bu kadar yoğun olduğu bir dünyada sitenizin üst sıralarda görünmesi ve dolayısıyla müşteri kazanmanız oldukça zor olmaktadır. Bu noktada yardıma koşan Google Hotel Ads’in sağladığı avantajlardan bazıları:

  • Google Hotel Ads ile otelinizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Böylelikle otel arayışında olan müşterilerin öncelikle sizin sitenizi görmeniz sağlanmış olacak.
  • Google Hotel Ads kullanıcılara sunduğu bilgiler doğrultusunda müşteriler otel bilgilerinizi kolay bir şekilde kıyaslayabilecek ve otelinizin öne çıkan özelliklerini görecektir.
  • Otelin detaylı incelemesinde bulunmak isteyen müşteriler Google Hotel Ads sayesinde üst sıralarda görünen site linkinize tıklayacak, sonucunda sitenize kullanıcı akışı sağlayarak doğal bir trafik akışı oluşturacaktır.
  • Google Hotel Ads sayesinde müşteriler direkt olarak otelin web siteleri ile bağlantıya geçecektir. Bu da müşterilere otel olanaklarınızı kendi sitenizde inceleme ve değerlendirme fırsatı sunmuş olacaktır.
  • Google Hotel Ads üzerinden otel sitenize gelmiş ve rezervasyon yapmış bir müşteri ve sizin aranızda hiçbir aracı bulunmaz. Yani ücret tahsilatı, rezervasyon ve sonraki süreçlerin kontrolü tamamen sizde olmuş olur.

Dilerseniz Google ADS Dönüşüm İzleme Yollarına değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Google Hotel Ads Maliyeti Ne Kadardır?

Google Hotel Ads iki farklı yolla komisyon almaktadır. Bunlar:

  • CPC (Cost Per Click- Tıklama Başına Maliyet): Bu yöntemde Google, Google Hotel Ads üzerinden sitenize gelen tıklama başına ücret alır.
  • CPA (Cost Per Acquisition- Edinme Başına Maliyet): Bu yöntemde de Google’ın sitenize yönlendirdiği müşterilerin rezervasyon yapması durumunda rezervasyon başına belirli bir miktarda komisyon almaktadır.

Google Hotel Ads marka bilinirliği yaygın otel işletmeleri kadar yeni açılan ve müşteri portföyünü genişletmek isteyen otel işletmeleri tarafından tercih edilmelidir. Günümüzde müşteriler satın alacakları ürün ve hizmetlerin neredeyse tamamı için ön bir internet araştırması yapmaktadır. Bu sebeple tüm marka ve firmalar kendilerine internet üzerinde bir yer edinme çabasına girişmişlerdir. Google Hotel Ads ise otel işletmecileri için çevrim içi bilinirliği ve erişim kolaylığını sağlamada en verimli yoldur.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *