Google Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google, kullanıcılarının ilgi duydukları alanlara ve işlerini kolaylaştıracak araçlara önem veren bir şirkettir. Her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden Google, kullanıcılarının da gelişimine katkı sağlayacak ücretsiz araçları bünyesine dahil etmektedir. Bu araçlar içerisinde en sık kullanılan ve herkesin işini kolaylaştırabilecek özellikleri içeren uygulamaların başında da Google Alerts gelmektedir. Biz de bu yazımızda, kullanıcıların ilgi duydukları konular ile ilgili yeni bir içerik eklendiği anda bilgilenebilmelerini mümkün kılan Google Alerts’i inceleyecek ve “Google Alerts nedir?” sorusunun cevabını paylaşacağız. Düzenli olarak haber alabileceğiniz veya çeşitli özelliklerini ücretsiz bir şekilde deneyimleyebileceğiniz uygulamayı nasıl kullanacağınızı anlatan “Google Alerts nasıl kullanılır?” konusunda da sizlere yardımcı olacağız.

Google Alerts, basit bir ifade ile anlık uyarı sistemidir. İnternet üzerinde arama yaparak vakit kaybetmeye gerek kalmadan düzenli olarak uyarı oluşturulan konularda bilgi iletebilmektedir. Google Alerts ile ilgi duyulan içerikler ve düzenli olarak takip edilen blog sayfalarından anlık bildirimler alınabilmekte ve e-posta ile kullanıcılara gönderilmektedir.

Google Alerts Nedir?

Google Alerts, internette bulunan içerikler ile ilgili belirli anahtar kelimeler kullanılarak anlık uyarılar oluşturulması veya uyarı oluşturulan anahtar kelimeleri içeren yeni içerikler eklendiğinde e-posta ile bildirim alınmasını sağlayan ücretsiz bir araçtır. Kişiselleştirilmiş tercihler ile kullanıcıların ilgi alanlarına dair haberlere, yazılara veya ürünlere ulaşmasını mümkün kılan Google Alerts, internet üzerindeki en kullanışlı uyarı sistemdir. Özellikle habercilik, sağlık, e-ticaret, reklamcılık ve aklınıza gelebilecek birçok sektör için kullanılabilir olması nedeniyle ilgi çekmeye devam etmektedir.

Google Alerts’in ücretsiz hizmetlerinden yararlanmak ve düzenli olarak takip ettiğiniz konular ile ilgili içeriklere ulaşmak ise oldukça kolaydır. Sizin için önemli olan konular ile ilgili yeni yayınlanan içerikleri toparlayarak mail haline ileten Google Alerts’i mail hesabına sahip olan herkes kullanabilmektedir. Bu sayede gerek sektörünüz ile ilgili bilgileri gerekse trend olan konuları anında öğrenebilmeniz mümkün olacaktır. Üstelik bir ek özellik olarak, sizin hakkınızda yayınlanmış olan içeriklere veya web sitenize verilmiş olan linklere de Google uyarı sistemi Alerts ile ulaşabilirsiniz.

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google’ı tüm özelliklerinden faydalanarak doğru ve etkili kullanabilmek için ücretsiz araçlarının nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Google Alerts de kullanıcıların işini kolaylaştırarak zaman kazanmalarını sağlayan etkili bir araçtır ve “Google Alerts nasıl kullanılır?” sorusu detaylı bir şekilde cevaplandırılmalıdır. Google Alerts kullanarak özelliklerinden yararlanmak isteyenlerin ilk olarak birkaç şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Böylelikle oldukça kolay bir şekilde diledikleri konuda uyarı oluşturmaya başlayabilirler. Google Alerts kullanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar ise şu şekildedir:

 • Bir Google hesabına sahip olmak
 • Aktif olarak kullanılan bir Gmail hesabına sahip olmak

Google ve Gmail hesabı bulunan herkes Google hesapları aracılığıyla uyarı oluşturabileceklerdir. Bunun için, Google Alerts adresine giriş yapılması ve uyarı alınmak istenen hesabın seçilmesi yeterli olacaktır. Şimdi Google Alerts’in nasıl kullanılması gerektiğini detayları ile inceleyelim.

1. Uyarı Oluşturma

Bir konu, ürün, haber veya isminiz ile paylaşılan içerikler hakkında Google’a eklenen her yeni içerikte haberdar olmak ve anlık e-posta bildirimleri almak, Google Alerts ile oldukça kolaydır. Bunun için ücretsiz bir şekilde kullanılabilen Google Alerts aracı ile uyarı oluşturmanız gerekmektedir.

Uyarı oluşturmak için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Google Alerts adresine giriş yapın.
 • “Şununla İlgili Bir Arama Oluştur” çubuğunu kullanarak uyarı oluşturmak istediğiniz anahtar kelimeleri girin. İlk girişinizde mail adresinizin kayıtlı olduğu adınız ve soyadınız ile “İnternet’te nasıl görünüyorum?” kısmı ile karşılaşabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak hakkınızda yayınlanmış içeriklere de erişebilirsiniz.
 • Uyarı ile ilgili ayrıntıları düzenleyin.

Bu aşamada şu özellikleri kullanabilirsiniz:

Bildirim Alma Sıklığı

Bildirim alma seçeneği ile gün içerisinde uyarılarınızı ne sıklıkla görmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Anında, en fazla günde bir kez veya en fazla haftada bir kez bu aşamada sunulan seçeneklerdendir. Anında göster ile uyarı oluşturulan anahtar kelime ile içerik yayınlandığı an Google tarafından uyarı iletilmektedir. Diğer seçeneklerde ise Google, günde bir kez veya haftada bir kez toplu bir şekilde uyarı iletilmektedir.

Görüntülenecek Site Kaynakları

Uyarı almak istediğiniz site kaynaklarını da uyarı oluşturma aşamasında belirleyebilirsiniz. Bu aşamada dilerseniz otomatik seçeneğini tercih ederek Google’ın algoritmalarının sizin ilgi alanınıza uygun içerikleri iletmesini bekleyebilirsiniz. Ya da şu seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz:

 • Haberler
 • Bloglar
 • Web
 • Video
 • Kitap
 • Tartışma
 • Finans

Tercih Edilen Dil

İnternet kullanımının dünya üzerinde ne kadar fazla yaygınlaştığı ve hangi konu olduğu fark etmeksizin sürekli olarak içerik üretildiğini biliyoruz. Bu nedenle uyarı almak istediğiniz dilleri tercih ederek içerikleri filtreleyebilirsiniz.

Bilgilerin Alınacağı Yerlerin Coğrafi Konumu

Bilginin alınacağı yerlerin coğrafi konumuna karar verebileceğiniz seçenek ile dilerseniz herhangi bir bölge dilerseniz de tercih ettiğiniz bölgeleri işaretleyerek uyarı almaya başlayabilirsiniz.

Alınacak Bilginin Miktarı

İnternette çoğu zaman bilgi kirliliğine neden olacak veya yanlış bilgilerin üretildiği içerikler yayına alınmaktadır. Bunun önüne geçmek için alınacak bilginin miktarı seçeneği kullanılabilir. Bu aşamada dilerseniz yalnızca en iyi sonuçları almayı dilerseniz de tüm sonuçları almayı tercih edebilirsiniz.

Dağıtım Hedefi

Son seçenek olan dağıtım hedefinde de uyarı almak istediğiniz mail adresini girmeniz gerekmektedir. Sorunsuz bir şekilde bildirim almak için mail adresinizin güncel ve kullanılabilir olduğundan emin olmalısınız.

 • Seçenekleri ayarlamanızın ardından sayfanın altında “Uyarı Önizleme” bölümünü inceleyebilirsiniz.
 • Son olarak “Uyarı Oluştur” butonuna tıklayarak ve e-postaya almaya başlayabilirsiniz.

2. Uyarıları Düzenleme

Uyarı oluşturma aşamasında birden fazla seçenek ile ayarlama yapmanız gerekmektedir. Fakat bir süre sonra bu seçenekler veya anahtar kelimeniz ile ilgili düzenleme yapmanızı gerektirecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu doğrultuda, şu adımları takip ederek uyarıları düzenleyebilirsiniz:

 • Google Alerts adresine giriş yapın.
 • Uyarılarınızın yanında yer alan ve kalem işareti ile simgelenen “Düzenle” butonuna tıklayın.
 • “Seçenekleri Göster” seçeneğinden bir önceki bölümde yer alan özellikleri dilediğiniz gibi değiştirin.
 • “Uyarıyı Güncelle” butonuna tıklayarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

3. Uyarıları Silme

Uyarıları almak istemediğiniz ve bu nedenle silmeniz gereken uyarılarınızı şu adımları takip ederek kaldırabilirsiniz:

 • Google Alerts adresine giriş yapın.
 • Uyarılarınızın olduğu ekrandan silmek istediğiniz uyarıyı bulun ve yanında yer alan “Sil” butonuna tıklayın.

Google Alerts Kullanmanın Avantajları

Google Alerts, bireysel veya kurumsal işletmeler fark etmeksizin herkes için oldukça önemli bir araçtır. Bu nedenle Google Alerts ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirme yaptığımız yazımızda neden önemli olduğu konusuna da değinmemiz gerekmektedir. Google Alerts kullanmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bireysel kullanım için zamandan tasarruf edilmesini sağlamakta ve blog, haber, ürün, video vb. birçok kaynaktan bilgi aktarmaktadır. Tek tek farklı platformlarda ve farklı özelliklerde olan içerikleri aramak yerine Google Alerts kullanmak, işlerinizi kolaylıkla halletmenizde yardımcı olacaktır.
 • İçerikler tek bir mailde toparlanarak iletildiğinden tek tek araştırma yapılmasına veya platformlar arasında geçiş yapılmasına gerek kalmayacaktır.
 • İşletmeler için düzenli olarak takip etmeleri gereken konularda anlık bildirimler almalarını sağlanacak ve benzer şekilde akademik bir araştırma yürütüldüğünde belirli anahtar kelimeleri içeren içeriklere de hızla ulaşılabilecektir.
 • İşletmeler, kurucularının isimleri, marka adları veya markalarının web sitesinden bahsedilen içerikleri görüntüleyebilecektir.
 • Web sitesine linkleme yapılan işletmeler bunu kolaylıkla tespit edebilecek ve site içerisindeki yorumları anında görüntüleyebilecektir. Ayrıca olumlu yorumları backlinke dönüştürme veya olumsuz yorumlara anında dönüş yapma imkanları olacaktır.

Google Alerts’i Kimler Kullanmalıdır?

Google Alerts, interneti her özelliğini deneyimleyerek doğru bir şekilde kullanmak isteyenlerin yararlanabileceği bir araçtır. Bu nedenle kimlerin Google Alerts kullanabileceği sorusuna oldukça geniş bir liste ile cevap verilebilir. Örneğin, bir öğrenci de bu araçtan yararlanabilir bir haber sitesi veya iş adamı da. Özellikle her sektör için faydalı bir özelliği bulunması nedeniyle Google Alerts’in avantajlarından neredeyse herkes yararlanmaktadır. Fakat bu geniş potansiyel kullanıcı kitlesini, kesinlikle Google Alerts kullanması gereken işletmelerden bahsederek filtreleyebiliriz.

Google Alerts’i kullanarak işletmelerini geliştirebilecek ve ziyaretçi trafiğini arttırabilecek işletmeler şu şekildedir:

 • İçerik üretimi odaklı web siteleri veya bloglar bu aracı kesinlikle kullanmalıdır. Çünkü Google Alerts sayesinde hem ziyaretçi trafiğini arttıracak çalışmalara imza atabilir hem de sitelerine gelen olumlu veya olumsuz mesajları anında görüntüleyebilirler.
 • Sağlık, haber, reklam, kozmetik, pazarlama ve daha aklınıza gelebilecek herhangi bir sektörde çalışan herkesin Google Alerts özelliğini kullanması gerekir. Böylelikle sektöre dair bilgilere hızla ulaşabilir ve güncel konuları takip ederek işletmelerinin gelişimine katkı sağlayacak projeleri başlatabilirler.
 • Rakipleri hakkında bilgi sahibi olarak gündemi takip etmek isteyen işletme sahipleri de Google Alerts sayesinde rakip markaların güncel verileri veya projeleri hakkında anlık bildirim alabilirler.
 • Marka adının geçtiği ve işletmelerden bahsedilen yorumlar ve içeriklere ulaşılabilir, potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek çalışmalar bu özellik sayesinde yürütülebilir.

Google Alerts Etkili Kullanma İpuçları

Google Alerts’i işletmeler için etkin kılacak birkaç özellik vardır.  Bu özellikler incelenerek pazarlama stratejileri oluşturulması hedeflendiği takdirde Google Alerts’in daha avantajlı olacağı ve işletmelerin gelişiminde önemli bir rol oynayacağı söylenebilir. Şimdi Google Alerts etkili kullanma ipuçlarına göz atalım ve uygulamayı doğru kullanmanız için anahtar kelimelerinizi nasıl kullanmanız ve düzenlemeniz gerektiğini inceleyelim:

 • Markanızın yeni veya uzun süreli olması fark etmeksizin hakkında yapılmış olan yorumlar önemlidir. Nihayetinde ortaya konulan ürün ve hizmetler müşteri kitlesi için hazırlanmaktadır. Bu nedenle, markanız ve ürününüz ile ilgili yapılan değerlendirmeleri Google Alerts ile düzenli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Örneğin, “markanızın adı+ inceleme/değerlendirme” şeklinde oluşturacağınız bir anahtar kelime grubu, başarınızı ve hedeflerinizi takip etmenize yardımcı olacaktır.
 • Yine benzer şekilde “marka adı+ en iyi/en kötü” biçiminde oluşturulan bir anahtar kelime grubu ile de markanızın avantajlı veya dezavantajlı olduğu noktaları belirleyebilir, devamında nasıl stratejiler uygulamanız gerektiği ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Özellikle kötü yorumları görüntülemenizi sağlayacak bu kelime grubu sayesinde markanızı geliştirebilirsiniz.
 • Marka adınızı veya içeriklerinizi sizden habersiz yayınlayan veya kendisinin gibi kullanan kişileri belirleyebilir, ortaya çıkan duruma göre tedbirinizi alabilirsiniz.
 • Markanızın gelişimi için düzenli olarak incelemeniz gereken konuları, gelişmeleri veya gelecekte uygulamaya koymayı düşündüğünüz fikirleriniz ile ilgili anlık bildirim almak adına anahtar kelime girişi yapabilirsiniz.
 • Markanızın yer aldığı sektörü ve rekabet içerisinde olunan diğer işletmeleri takip edebilirsiniz.
 • Rakip olduğunuz işletmelerin adının geçtiği incelemeler, haberler veya yorumların yanında kendilerinin ne yayınladığını da takip edebilirsiniz. Örneğin, “rakibinizin marka adı+ blog” şeklinde oluşturacağınız anahtar kelimeler ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Alternatif Google Uyarısı Uygulamaları

Google Alerts’in avantajlarından ve neden kullanılması gerektiğinden bahsettiğimiz yazının sonuna gelirken bir dezavantajından bahsetmekte de fayda vardır. Google, dünyanın her yerinden, dileyen herkesin, saniyeler içerisinde milyonlarca içerik ürettiği bir platformdur. Bu nedenle, Google Alerts yalnızca Google tarafından taranan kaynaklar ile ilgili uyarı oluşturmaktadır ve her zaman yayına alınan içeriklerin tümünü iletememektedir.

Böyle bir durumda Google Alerts’e ek olarak farklı uygulamaları da deneyimlemek doğru bir strateji olacak ve ihtiyaç duyulduğu takdirde tek başına da bir alternatif olabilecektir. Bu doğrultuda, en başarılı araçlardan olan ve işinize yarayacağını düşündüğümüz alternatif Google uyarı uygulamalarından bazılarını paylaşabiliriz.

Awario

Google Alerts’e alternatif olan uygulamalar içerisinde en yaygın kullanılanı Awario’dur.  Bunun nedeni, oldukça başarılı bir içerik taraması yapması ve kaynak olarak aldığı web sitelerinin çok çeşitli olmasıdır. Arayüzü sayesinde basit ve anlaşılır bir uygulama olarak Awario, düzenli olarak takip ettiği kaynaklarından aldığı bilgileri anlık olarak iletmektedir. Markanızın bahsetmeleri, verileri veya sosyal medya istatistikleriniz gibi detaylı bilgileri içermesi ile de dikkatleri çekmektedir. 14 günlük bir deneme sürümüne sahip olan Awario’yu bu süre içerisinde deneyimlemeniz ve memnun olduğunuz takdirde ücretli paketini satın almanız mümkün olacaktır.

Brandwatch

Brandwatch, özellikle işletmelerin tercih ettiği ve kurumsal amaçlar için kullanılan bir uygulamadır. Bu nedenle, ayrıntılı bir şekilde veri analizleri sunulmakta ve istatistikler paylaşılmaktadır. Markalarının gelişimi için kaliteli ve detaylı bir pazar araştırması yapmak isteyen, aynı zamanda sektöre dair konularla ilgili anlık uyarılar almak isteyenlerin tercih edebilecekleri etkili bir araçtır. Ücretsiz bir deneme sürümüne sahip olan Brandwatch, sunulan ücretli sürümler tercih edilerek de kullanılabilir.

Talkwalker Uyarı

Arayüzü ve sunulan seçenekleri ile Google Alerts’e en fazla benzeyen uygulama Talkwalker Uyarı’dır. Özellikle blog ve forumları tarama ve uyarı iletme konusunda son derece başarılıdır. Ücretsiz olan Talkwalker Uyarı uygulamasına giriş yaparak uyarı almak istediğiniz anahtar kelimeleri ekleyebilir ve Google Alerts’te olduğu gibi mail alabilirsiniz. Üstelik bu aşamada bilgi kaynakları, dil, konum ve bilgi miktarı gibi filtrelemeler yapmanız da mümkün olacaktır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *