WP Rocket Kurulumu ve Ayarları

WP Rocket Kurulumu ve Ayarları

Teknolojinin ve dijitale ilişkin her şeyin yaşantımızı donattığı günümüzde sanal mecralar giderek daha da önemli bir hale gelmektedir. Hal böyle olunca internet adreslerine yönelim de bir o kadar fazla oluyor. Artık birçok işin internetten halledildiği bu dönemde internet adresinin hızı da kritik bir öneme sahip. Kullanıcılar, hızlı açılan ve açıldığı andan itibaren hızlı hizmet sunan internet sayfalarını daha fazla kullanıyor. Bir WordPress eklentisi olan WP Rocket de kullanıcıların bu ilgisini fark ettiğinden web sitesi hızlandırmaya yönelik bir hizmet sunmakta. Bu bağlamda piyasada mevcut olan en iyi WordPress önbellekleme eklentilerinden biridir. Peki internet sayfasını hızlandırmaya yönelik oldukça önemli bir hizmet sunan WP Rocket kurulumu ve ayarları nasıldır? Gelin bu yazımızda birlikte inceleyelim.

WP Rocket Kurulum Aşamaları

WP Rocket internet adresinizin hızını yükseltmeye yarayan ücretli bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Bu eklentinin kurulumu ve kullanımı ise oldukça kolay. Oldukça basit olan WP Rocket indirme ve kurulum işlemleri aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak WP Rocket sitesine uğrayarak üye olmalı ve eklentiyi satın almalısınız. Farklı planlar ve ödeme yöntemleri içinden kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.
 • Satın alma işlemini indirme işlemi takip eder. Dosyayı indirdikten sonra indirdiğiniz .zip dosyasını yüklemeniz gerekiyor.
 • Yükleme işlemi WordPress yönetim panelinden gerçekleşir. Sırası ile önce Panel’e ardından Eklentiler’e ve sonrasında Yeni Ekle seçeneğine tıklamalısınız. Eklentiyi Yükle bölümünde bulunun “Dosya Seç” butonuna basarak yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yükleme sonrasından WordPress sayfanızdaki “Yüklü Eklentiler” bölümüne giderek eklentiyi etkinleştirmeniz gerekiyor.

Tüm bu adımlar sırası ile takip edildiğinde WP Rocket kurumunu gerçekleşmiş olur. Artık internet sitenizi istediğiniz hızda kullanabilir ve trafik akışını arttırabilirsiniz.

WP Rocket Ayarları

WP Rocket eklentisini indirdikten ve yükledikten sonra uygun ayarlama yaparsanız, internet sitenizi en verimli halinde kullanmanız mümkün olur. Bu eklenti çok çeşitli ayarları ile geniş bir kullanım yelpazesi sunuyor. Çeşitli bazı ayarlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Panel ayarları
 • Önbellek ayarları
 • Dosya iyileştirme
 • Ortam ayarları
 • Önyükleme ayarları
 • Gelişmiş kurallar
 • Veritabanı ayarları
 • CDN ayarları
 • Kalp atışı
 • Eklentiler
 • Resim iyileştirme
 • Araçlar
 • Eğitimler

Oldukça geniş olan bu ayarlar yelpazesi gözünüzü korkutmasın. WP Rocket basit ara yüzü ve kolay kullanım imkânı ile tüm bu ayarları pratik bir şekilde yapmanızı mümkün kılıyor.

Panel Ayarları

Panel ayarlarından eklentiye dair lisans durumu ve sona erme tarihi gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bu kısımda bulunan “Hızlı Eylemler” bölümünden önbellek temizleme ya da yükleme işlemlerini yapabilmeniz mümkündür.

Önbellek Ayarları

Önbellek ayarları kısmında 3 farklı ayarlama alanı bulunuyor. Bunlar şu şekildedir:

 • Mobil önbelleği
 • Kullanıcı önbelleği
 • Önbellek geçerlilik süresi

Mobil önbelleği kısmında “Mobil Cihazlar için Önbelleği Etkinleştir” kısmını etkinleştirmeniz gerekir. Ardından eğer web adresiniz için AMP sayfalara sahipseniz “Mobil Cihazlar için Önbellek Dosyaları Ayır” kısmını da işaretlemeniz gerekiyor. Bununla beraber AMP bulunmuyorsa ve yalnızca Responsive bir tasarıma sahipseniz ilgili alanı işaretlemenize gerek yoktur.

Kullanıcı önbelleği kısmında ise eğer internet sayfanızda oturum açan ve bu şekilde işlem yapan kullanıcılarınız varsa “oturum açmış WordPress kullanıcıları için önbelleklemeyi etkinleştir” kısmını aktifleştirmelisiniz.

Önbellek geçerlilik süresi sayfanızda önbellekte dosyaların saklanma süresini ifade ediyor. Varsayılan ayarı 10 saattir. Bununla beraber sayfayı aktif kullanıyorsanız saat süresini düşürebilirsiniz.

Dosya İyileştirme

Ayarlarda bulunan dosya iyileştirme menüsünde CSS ve JS gibi dosyalarınızı küçültmenizi sağlayan kısımlar bulunur. Bu kısımları aktive ederek internet adresinizin performansını arttırabilirsiniz. Ancak bazı tema bozuklukları olabileceğinden CSS ve JS dosyalarını küçült ayarlarını dikkatli kullanmanız gerekir.

Ortam Ayarları

Ortam ayarları ile WP Rocked, web adresinizdeki görselleri geciktirmeyi ek bir uzantı kurmanız gerekmeden sağlamaktadır. “Lazy Load” ve “Resim Boyutları” ayarlarını kullanarak bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün oluyor.

Önyükleme Ayarları

Web adresinizin hızına yönelik maksimum seviyede verim almak istiyorsanız ayarlar kısmında bulunun önyükleme menüsündeki tüm ayarları aktive etmeniz gerekiyor.

Gelişmiş Kurallar

Gelişmiş kurallarda bulunan ayarlar ile web sitenize almak istemediğiniz diğer sayfalardan kurtulabilirsiniz. Bunun için Gelişmiş Kurallar menüsündeki ilgili alana sayfa URL’lerini girmeniz yeterlidir.

Veritabanı Ayarları

Veritabanının düzenli olarak temizlenmesi web adresinin hızını doğrudan etkiler. WP Rocked uzantısı ise vertabanını kolaylıkla temiz hale getiriyor. Bunun için yapmanız gereken şey ise veritabanı ayarlarını aktive etmeniz.

CDN Ayarları

CDN, bulut sunucu ağında bulunan statik web sitesi dosyalarını yüklemenizi mümkün kılar. Eğer web adresiniz için CDN hizmeti kullanıyorsanız WP Rocked ile uyumlu hale getirerek bulut sunucu ağından yararlanabilirsiniz.

Kalp Atışı

Kalp atışı özelliği, WordPress’te planladığınız işleri gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Bununla beraber bu özelliğin etkisizleştirilmesi fazla CPU tüketimini azaltır. Tamamen etkisizleştirmek bazı işlevleri de engelleyeceğinden “Etkinliği Azalt” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Eklentiler

Eklentiler kısmında bazı WP Rocket hizmetleri bulunur. Bu hizmetlerden birini kullanmanız durumunda ilgili eklentiyi etkinleştirmeniz yararınıza olacaktır.

Resim İyileştirme

Görsel optimizasyon yapabilmeyi mümkün kılan “imagify”, WP Rocket’in biz uzantısıdır. Eğer görsel optimizasyona yönelik başka bir eklenti kullanmıyorsanız “imagify”ı kullanabilirsiniz.

Araçlar

Ayarlar menüsündeki bu kısım mevcut ayarların yedeklenmesini ya da içe ve dışa aktarılmasını sağlar. Bu sayede ayarlarınızı muhafaza etmeniz mümkün olur.

Eğitimler

WP Rocket’in bir anlamda kullanma kılavuzu olan eğitimler, WP Rocket eklentisine yönelik çeşitli eğitimler veriyor. Bu eğitimler ile eklentiyi en verimli nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Neden WP Rocket Tercih Etmeli?

WP Rocket kolay bir kurulum vadeder. Aynı zamanda geniş bir ayarlar yelpazesine sahiptir. Bu sayede oldukça pratik bir şekilde ve ek uzantılara gerek olmaksızın sitenize yönelik performans arttırıcı ayarlar yapabilirsiniz. Basit ara yüzü ve kullanıma yönelik sunduğu eğitim hizmeti gibi bazı özellikleri de eklentiyi diğer eklentilerin önüne geçiriyor.

WP Rocket Planları ve Fiyatları

WP Rocket ücretli bir eklentidir. Eklentinin farklı planlara farklı fiyatlandırma seçenekleri var. Örneğin, 1 yıllık 1 site için destek ve güncelleme almak isterseniz 49$ ödemelisiniz. Eğer 3 site için 1 yıllık destek ve güncelleme istiyorsanız 99$ miktarını gözden çıkarmanız gerekiyor. Bununla beraber sınırsız sayıda site için 1 yıl hizmet almak istiyorsanız yıllık 249$ ödemelisiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *