E-Ticaret Rehberi

E-Ticaret Rehberi

E-Ticaret günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Artık herkes Amazon, Trendyol, Gittigidiyor gibi ünlü online ticaret sitelerinden alışveriş yapıyor. Çünkü E-Ticaretin sağladığı avantajlar 21. Yüzyılı daha da yaşanılabilir hale getiriyor. Evinizi terk etmeden veya ofisiniz konforunu bırakmadan dilediğiniz gibi alışveriş yapabiliyorsunuz. Hatta isterseniz otobüste, trende veya kuyrukta beklerken bile milyonlarca ürün arasından alışveriş yapabilirsiniz.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret çevirim içi sitelerden mal ve hizmet alışverişine verilen genel bir addır. Satın aldığınız oyundan tutun, Amazon’dan aldığınız telefona kadar internetteki her alışveriş E-Ticaret örneği olarak geçer. E-Ticaret rehberi, tüm ödemelerin, nakliye bilgilerinin online bir şekilde gerçekleşmesine olanak sunar.

E-Ticaret dünyası, 2019 yılında ortaya çıkan COVİD-19 virüsü nedeniyle daha da önemli bir endüstri haline geldi. Hijyen, sosyal mesafe, kalabalık ortamlarda bulunmama gibi prensipler E-Ticaret’in hacminin genişlemesine yol açtı. Böylece, E-Ticaret içinde yenilikler, gelişmeler ve çeşitlilikler yaşandı.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenler E-Ticaret patronları için ciddi bir kar kaynağı oluşturuyor. Ay sonunda banka hesaplarında gördükleri gelir miktarı, gider için harcadıkları parayı çoktan karşılamış oluyor. Bu sebeple E-Ticaret birçok insan için yeni bir yatırım kaynağı olarak değerlendiriliyor. Bugünkü yazımızda tam da bundan bahsediyor olacağız. E-Ticaret dünyasına atılmak isteyen ama nasıl yapılacağını bilmeyenlere “E-Ticaret nasıl yapılır?” konusunda rehberlik edeceğiz.

1. Yürütmek İstediğiniz E-Ticaret İçeriğini Belirleyin

Başarılı bir E-Ticaret işini elde etmek en başından doğru şekilde kurulduğunda daha olasıdır. Bu sebeple yeni bir E-Ticaret işine girmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey ne satacağınızı belirlemektir. Ne satacağınızı belirlemeden diğer adımlara geçmeniz oldukça zor olacaktır. Fakat bu konuda içiniz ferah olmalı. Çünkü E-Ticaret dünyası için satış fırsatları sonsuzdur ve legal olan her şeyi satabilirsiniz.

Her türden eşya/ ürün/ hizmet online olarak satılabilir. Ürünlerin bol çeşitli olmasının yanında, internet alışverişine her geçen gün alışan bir dünya topluluğu da E-Ticaretin hacmini geliştiren diğer bir etkendir. Fakat, bol çeşitlilik ve milyarlarca insan sayısı sizi yanıltmamalı. Siz bir E-Ticaret işi kurarken hangi insanlara hitap edeceğiniz iyi belirlemeli ve ona göre bir pazar oluşturmalısınız.

E-Ticarette Ne Satabilirsiniz?

E-Ticaret siteleri genelde belli başlı ürünler çevresinde hizmetlerini sunmaktadırlar. Bahsettiğimiz genel ürünler;

  • Taşınabilir fiziksel mal ve eşyalar
  • Legal ve birbirinden çeşitli dijital ürünler (e-kitaplar yazılımlar, uygulamalar, multimedya vb. gibi)
  • Çeşitli hizmetler (spesifik bir alandaki kurslar, abonelikler veya ücret gerektiren üyelikler)

Aslında günümüzün E-Ticaret teknolojilerinin en güzel tarafı yukarıdaki bahsettiğimiz madenlerden elde edilir. Çünkü yukarıdaki ürün tiplerinden birini veya hepsini aynı anda etkili bir şekilde satabilirsiniz. E-Ticaret size bunu yapma imkânı verir. Bir ürün grubunuzda Çin’den gelen baharat bulunurken, diğer ürün grubunuzda Alman marka bir kulaklık satabilirsiniz.

Ayrıca, ne satacağınıza karar verirken değerlendirmeniz gereken bir değişken daha vardır. O da hangi kitleye ve insanlara hitap edeceğinizdir. Hangi ürünü satacağınızı belirlerken hangi kesime veya kesimlere hitap edeceğinizi belirlemek hem işinizi kolaylaştıracak hem de sattıktan sonra daha efektif bir satış politikası izleyebilmenizi sağlayacaktır.

2. E-Ticaret için Web Sitenizi Tasarlama

Neyi, kime satacağınıza karar verdikten sonra diğer yapmanız gereken şey, satışı gerçekleştireceğiniz sitenin tasarımını ayarlamaktır. Unutmamalısınız ki bir E-Ticaret sitesinin herhangi bir normal siteden ziyaretçilerin gözünde farkı yoktur. Hepsinin bir adı vardır, içerikle doludur, bir platformun parçasıdır ve en sonunda ziyaretçinin önüne gelmiştir. İşte altın golü atmanız gereken noktalardan birisi tam olarak buradadır. İnternet siteniz benzersiz bir amaç ve görünüm sayesinde herkesin gönlüne taht kurabilir. Kaliteli, kusursuz ve benzersiz bir E-Ticaret sitesi kurmak için izleyebileceğiniz bazı adımları sizler için derledik.

Benzersiz ve Kullanıcı Dostu Bir Tasarıma Sahip Olun

E-Ticaret binlerce firmaya ev sahipliği yapan oldukça rekabetçi bir ortamdır. Bu sebeple rekabetten sıyrılmak ne kadar benzersiz olduğunuz ile alakalıdır. Sitenize akıllı ve sağlıklı bir şekilde sağlayacağınız benzersiz bir kişilik müşterilerin gözünü alacaktır. Böylece sizi ziyaret eden insanlar tekrar ve tekrar internet sitenize giriş yapacak ve alışveriş için sizi tercih edecektir.

Aynı zamanda, kullanıcı dostu olmayı da unutmayın. Evet, görüntü ve tasarım kullanıcıların dikkatini çekmek için oldukça önemlidir. Fakat kimse internetten alışveriş yaparken bir matematik sorusuyla uğraşır gibi vakit kaybetmek istemez. Kullanıcıların kolaylıkla gezinebileceği, ziyaretçi dostu bir tasarım tercih etmenizi şiddetle öneririz.

Kitlenize Göre Bir Tasarım

Hedef pazarlaması olmayan bir ticaret şirketi hayal bile edilemez. Çünkü özelleştirilmiş hizmet kaliteyi ve memnuniyet duyulan arz-talep dengesini de beraberinde getirir. Bu sebeple, hedef kitlenize göre bir site dizayn etmeyi de ihmal etmeyin.

E-Ticaret Sitenizin Güvenliği

E-Ticaret işletmeleri internet korsanları tarafından sık sık hedef alınan işletmelerin çoğunluğunu oluşturur.  Endüstrinin sahip olduğu para döngüsü, müşterilerinizin size güvenerek verdiği kişisel bilgiler, internet korsanlarının sitenize saldırmasına yol açacaktır. Bu sebeple, müşterilerinizin sizinle alışveriş yaparken güvende olmalarını sağlayacak bir tasarıma sahip olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

3. Alan Adını Belirleme

Ne satacağınıza karar verdiniz, tasarımınızı tamamladınız. Ürünleri satmaya başlamadan önce geriye kalan tek bir şey var. İnsanlar size nereden ulaşacak? İsim seçmek -kim isimlendirilirse isimlendirilsin- her zaman zorlu bir iştir ve özen gerektirir, özellikle konu E-Ticaret sitenizin alan adı söz konusu olduğunda. Alan adınızı belirlemek oldukça önemlidir. Çünkü;

  • Seçtiğiniz alan adı kalıcı çevrimiçi bir adrestir ve insanların sattığınız ürünlere ulaşmasının yoludur.
  • Alan adınız sayesinde markanızın popülerliği artar veya azalır.
  • Seçtiğiniz alan adı müşterilerinize güven verdiği kadar size duyacakları güvenin kaybolmasına neden açabilir.

Göründüğü gibi alan adı seçmek kolay olmayan ve E-Ticaret için işinizin kaderini belirleyen oldukça etkili bir faktördür. Bu sebeple dikkatli ve özenle seçilmesi gerekir. Peki ya iyi bir alan adı nedir? Gelin maddeler halinde anlatalım.

Kısa Ama Akılda Kalıcı

Alan adınızın kısa olması insanların daha kolay hatırlayabilmesi demek. Aynı zamanda da telaffuzu ve hecelenmesi kolay olmalı. Tüm bunların yanında akılda da kalabilmeli. “GittiGidiyor, Hepsiburada” gibi E-Ticaret sitesi örneklerinin alan adları akılda kalıcı olduğu kadar kısa ve alışveriş isteğini tetikleyen isimler.

Yasal Tutun

Lütfen alan adınızın yasal olmasına özen gösterin. Kimsenin ticari haklarını/ markasını ihlal etmeyin. Olabildiğince özgün ve rakiplerinizin alan adlarını andırmayan isimler tercih edin. İnternet dünyasında birbirinin çakması olan ve sonucunda marka ihlali yüzünden dava yiyen onlarca E-Ticaret sitesi örneği var. Onlardan biri olmayın. İşinizi ve yatırımınızı bir isim için riske atmayın.

Kelimelerle Oynayın

Türkçe kelime oyunlarına oldukça uygun bir kelime. Kelimeleri bir araya getirin, ekleyin ve çıkarın. Kelime oyunları ile ortaya çıkarılan alan adları akılda daha kalıcı olabileceği gibi daha sempatik görünürler. “Çiçek Sepeti” ve “Yemek Sepeti” örnekleri kelime oyunlarıyla üretilen alan adlarının en güzel iki örneğinden birisi. Akılda kalıcı, sempatik, özgün ve tatlı. Tam olarak herhangi bir müşterinin isteyeceği tarzda.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *