Dofollow ve Nofollow Backlinkler Nedir?

Dofollow ve Nofollow Backlinkler Nedir?

SEO uygulamaları söz konusu olduğunda her geçen gün daha farklı ve gelişmiş stratejiler ortaya çıkmaktadır. Ancak öyle bir strateji vardır ki gelişmeler ve yeniliklere rağmen önemini korumaya daima devam eder. Evet, sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu strateji backlinklerin kullanımıdır. SEO alanının en popüler ve etkili stratejilerinden biri olan backlinkler, kullanıldıkları takdirde pek çok avantajı beraberinde getirir. 

Bahsettiğimiz backlinkler aynı zamanda “geri bağlantılar, gelen bağlantılar ve tek yönlü bağlantılar” gibi isimlerle de anılabilmektedir. Ancak eğer bu konuda biraz araştırma yaptıysanız siz de fark etmiş olmasınız ki bu stratejide en çok kullanılan terim “link”tir. O nedenle bizlerde bu yazımızda sizlere bazı linklerden bahsedeceğiz.

Dofollow ve Nofollow Backlinkler

Öncelikle bu linklerden maksimum miktarda verim alabilmek için yüksek kalite standartlarına sahip olan web siteleri ile anlaşılmalıdır. Bu anlaşmanın ardından arama sonuçlarındaki sıralamanız yükselir ve itibarınız da artar. Bununla beraber Google ve benzeri arama motorları da sizleri daha güvenilir kabul eder. Tam da bu nedenle linkler en önemli stratejilerden biridir. 

Bu stratejiyi kullanmak istediğinizde o anki durumunuza bağlı olarak yararlanabileceğiniz link türü de değişiklik gösterecektir. Çünkü her duruma uygun pek çok farklı bağlantı türü mevcuttur. Bu konuda en çok öne çıkan iki tür ise nofollow ve dofollow geri bağlantılarıdır. Bu link çeşitleri birbirlerinin neredeyse tamamen zıttı olmakla birlikte aynı zamanda sık sık kullanılmaktadır. Şimdi bu link türlerinin neden farklı olduklarını, ne işe yaradıklarını ve birbirlerinden nasıl ayırt edildiklerini merak ediyor olabilirsiniz. Hem dofollow hem de nofollow linkler konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız bu yazı tam size göre!

Dofollow Backlink Nedir?

Çeşitli web siteleri ile anlaşarak alacağınız dofollow linkler sitenizin PageRank değerini etkileyebilirler. Yani bu bağlantı türü arama motorlarında oluşan sıralamanızı yükseltebilir ya da düşürebilir. Bu nedenle oldukça etkililerdir ve doğru şekilde kullanılmaları gerekir. Dofollow linkler aynı zamanda oldukça güven verisi linkler olarak da anılmaktadırlar. Bu linklerin hem güven verici olmasının hem de PageRank değerinizi etkileyebiliyor olmasının elbette ki bir sebebi var. O da Google ve benzeri arama motorları tarafından kaynağının takip edilebiliyor olmasıdır.

Dofollow linklerinin kaynağının takip edilebiliyor olması sebebi ile kazandırdıkları güven oyu da daha fazladır. Bu nedenle bu linkleri yüksek kalite standartlarına ve belirli bir otoriteye sahip web sitelerinde kullanmanız gerekir. 

<a href=”https:// www.seofd.net/”rel=”dofollow”>link metni</a>

Eğer dofollow linkleri etkili bir şekilde kullanır ve güvenilir web siteleri ile anlaşırsanız arama sıralamalarınız etkili bir şekilde yükselecektir. 

Bir Linkin Dofollow Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer bir geri bağlantının yani backlinkin, dofollow olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız bu bağlantıyı tarayıcıda inceleyebilirsiniz. Erişeceğiniz HTML kodu sizlere bağlantının arama motorları tarafından takip edilip edilemediği konusunda bilgi sağlayacaktır.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için takip etmeniz gereken adımları aşağıda listelenmiştir.

  • Öncelikle bağlantıya sağ tıklamanız gerekir.
  • Burada karşınıza çıkan “İncele” seçeneğine tıklayın.
  • Ardından burada o bağlantının HTML kodu gözükecektir. Bu kodda rel=”dofollow” ibaresi görüyorsanız bağlantı dofollow türündedir. 

Ancak bazı durumlarda kodlarda bu ibare yer almayabilir. Bu durumda kodun içerisinde nofollow teriminin geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz. Çünkü eğer bir bağlantı nofollow değilse dofollowdur. 

İnceleme aracını kullanmanın yanı sıra Ahrefs veya Moz gibi bir geri bağlantı analiz aracını kullanarak da bağlantının türü hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Dofollow Bağlantıları Site Sıralamalarını Nasıl Etkiler?

Google ve benzeri arama motorlarının değerlendirme araçları, web sitelerinin birbirleri ile olan bağlantılarını inceler. Böylece kimin kime bağlantı verdiğini görebilir. Elbette ki bu durum yalnızca dofollow linkler için geçerlidir. Bu durumda eğer itibar değeri yüksel, kaliteli ve güvenilir bir web sitesinden bağlantı edindiyseniz arama motoru bunu fark edecektir. Bu durum bağlantı aldığınız sitenin size kefil olduğu ve kendi ziyaretçilerine sizi tavsiye ettiği anlamına gelir. Arama motorlarına göre de eğer güvenilir bir web sitesi sizi tavsiye ediyorsa sizin de güvenilirliğiniz bulunmaktadır. Böylece kaynağı takip edilebilen linkler aracılığı ile hem arama sonuçlarındaki sıralamanız yükselir hem de güvenilirliğiniz artar. 

Ancak eğer bu durumun tam tersi gerçekleşirse; yani güvenilir olmayan ve yeterli kaliteye sahip olmayan bir siteden dofollow bağlantı edinirseniz bu sefer olumsuz etkileneceksinizdir. Çünkü aynı mantık bu durumda da geçerlidir. Bu nedenle dofollow linkleri kullanırken bağlantı aldığınız web sitelerinin kriterlerini dikkatlice gözden geçirmeniz gerekir. 

Nofollow Backlink Nedir?

Herhangi bir web sitesinden bağlantı edinmenizin o sitenin size kefil olduğunu gösterdiğinden bahsettik. Ancak bazı durumlarda bağlantı edindiğiniz sitenin size kefil olmasını istemiyor olabilirsiniz. Çünkü bazı siteler sizin için yeterince kaliteli ya da güvenilir olmayabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey nofollow linkler kullanmanızdır. Çünkü dofollow linklerin aksine nofollow linklerin kaynakları Google ve benzeri arama motorları tarafından takip edilemez. Böylece hem ihtiyacınız olan bağlantıya sahip olmuş olursunuz hem de bu bağlantıdan dolayı siteniz olumsuz yönde etkilemez. 

Buraya kadar olan kısımdan da anlamış olacağınız üzere nofollow linkler PageRank değerlerinize etki etmemektedir. Ayrıca bu bağlantı türündeki linklerin kodları şu şekilde gözükür. 

<a href=”https://seofd.net /” rel=”nofollow”>link metni</a>

Nofollow linkler arama sıralamanızı ve güvenilirliğinizi olumsuz yönde etkileyemeyecekleri gibi olumlu yönde de etkileyemezler. Ayrıca unutmamalısınız, web siteniz için bağlantılar edinirken dofollow ve nofollow türlerindeki linkler arasında bir denge olmasını sağlamanız gerekir. 

Bir Linkin Nofollow Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir bağlantının nofollow türünde olduğunu, yani kaynağının takip edilemediğini anlamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Bunun için öncelikle bağlantının HTML kodunu incelemeniz gerekir. Bu işlem ise dofollow linkler için gerçekleştirdiğiniz işlem ile aynı şekildedir. Nasıl yapıldığını hatırlayabilmeniz adına takip etmeniz gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

  • Öncelikle bağlantının üzerine gelerek sağ tıklamanız gerekir.
  • Burada yer alan “İncele” seçeneğine tıklamalısınız.
  • Ardından karşınıza o bağlantının HTML kodu çıkacaktır. Bu kodda rel=”nofollow” ibaresi varsa bağlantı nofollow türündedir. 

BU yöntemin yanı sıra backlink analizlerinde kullanılan araçlar yardımıyla da bağlantılarınızın kaynaklarının takip edilip edilemediğini öğrenebilirsiniz. 

Nofollow Backlink Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Eğer bağlantı edineceğiniz web sitesinin yeterince kaliteli, güvenilir ve otoriteli olmadığını düşünüyorsanız, nofollow bağlantıları kullanabilirsiniz. Bu durumlarda bağlantıyı veren sitenin size kefil olduğunu arama motorlarından gizlemiş olursunuz. Örneğin; etik olmayan içeriklere sahip bir web sitesinden bağlantı edindiyseniz bu bağlantının kaynağının takip edilmemesini sağlamanız gerekir. Aynı şekilde Google ya da diğer arama motorlarına bildirmeden sponsorlu ya da ücretli bir bağlantı kullanmak istiyorsanız yine nofollow bağlantı kullanabilirsiniz. 

Buna ek olarak nofollow geri bağlantıları ilk olarak arama motorları tarafından yorumlarda bağlantı spamlanmasının bir sorun haline geldiği 2005 yılında fark edildi. Böylece nofollow bağlantılar kullanılarak yapılan yorumlar web sitesi sahiplerini spam olarak algılanmaktan kurtardı. Yani spamın önüne geçmek için nofollow bağlantıları kullanmak da bilinen bir alternatiftir. 

Nofollow Backlinkleri Kullanmak Zararlı Mıdır?

Backlink stratejilerinizi geliştirirken nofollow bağlantılara da yer vermeniz gerekebilir. Bu durumda bu bağlantı türünü kullanmak sizin için zararlı mıdır değil midir öğrenmek isteyebilirsiniz. Elbette ki zararlı değillerdir. Bir dofollow bağlantısının tüm SEO avantajlarından yararlanamasanız da nofollow bağlantıları web sitenize trafik oluşturabilir ve geri bağlantı portföyünüzü çeşitlendirebilir. Doğal bir backlink portföyü, hem dofollow hem de nofollow geri bağlantılarının bir dağılımından oluşur. Bu nedenle bu iki bağlantı türünü dengeli bir şekilde kullandığınızda herhangi bir şekilde zarar görmezsiniz. Ancak nofollow bağlantılarınızın dofollow bağlantılarınızdan çok daha fazla olması sizin için en ideal strateji olmayabilir. Çünkü bu durumda dofollow bağlantılar aracılığı ile elde edebileceğiniz SEO avantajlarının büyük bir kısmını göz ardı etmiş olursunuz. 

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *