BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) Nedir?

BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) Nedir?

BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) nedir?” sorusu hem reklam verenleri hem de reklam alan içerik üreticilerini ilgilendirmektedir. Eğer bir reklam veren iseniz tanıtımınızı yaparken kullanabileceğiniz teklif modelleri ve çeşitleri, bu alanda yeni iseniz kafa karıştırıcı olabilir. Tanıtımınızı yapmak için ayırdığınız bütçenizi verimli bir şekilde kullanabilmek için reklam teklif modellerini iyice anlamanız gerekir. BGBM, reklam verenlerin anlaması gereken teklif modellerinden biridir.

Bin Gösterim Başına Maliyet kısaca reklam verenin, reklamının bin gösterimi başına ödediği ücrettir. Bir başka teklif modeli olan TBM’nin (Tıklama Başına Maliyet) aksine sadece görüntülenmeye yönelik olduğu için reklam stratejisi farklıdır. Amaç sadece görünürlük kazanmak olduğu için reklam veren olarak stratejinizi buna göre ayarlayarak bu modeli seçmelisiniz.

Eğer bir reklam alansanız, örneğin bir Youtube içerik üreticisi, reklam stratejilerine kafa yormanıza gerek yoktur. Reklam alanlar için BGBM çok daha basit bir kavramdır. Bin gösterim başına maliyet, videonuzda gösterilen reklamlara bin gösterim başına reklam verenlerin ödediği maliyettir. Bu reklamlar açık artırma usulü seçilerek yayınlandığı için reklamlar, içeriğinizde her zaman en verimli şekilde gösterilecektir.

BGBM Teklif Modelini Neden Tercih Etmeliyim?

Bir reklam veren olarak öncelikle reklamınızın hangi reklam teklif modeline uygun olduğunu belirlemelisiniz. Bunun için hedef kitlenizi ve amacını önceden kesin bir şekilde tayin etmelisiniz. Eğer hedef kitlenize uygunsa ve amacınıza yönelikse bu reklam modelini seçmelisiniz. Örneğin; reklam verir iken amacınız daha fazla görünüm kazanmak ve elinizden geldiğince fazla insana ulaşmak ise BGBM sizin için uygun olan modeldir. BGBM daha çok müşterilere ürünlerini satın almalarını teşvik etmek zorunda olmayan reklam verenler için daha uygundur. Eğer ürün satmaya yönelik bir reklam veren iseniz TBM (Tıklama Başına Maliyet) sizin için daha uygun bir model olabilir.

Örneğin, piyasada yeni olan şirketler için iyi çalışan bir BGBM stratejisi, marka görünürlüğü oluşturmak ve tıklama oranını artırmak için hem masaüstü hem de mobil cihazlarda çeşitli web sitelerinde bir BGBM kampanyası yürütmektir. Uzmanların da belirttiği gibi, BGBM reklam modeli, “marka bilinirliği arayan, ya da amacı yüksek sayılarda görüntülenme ve reklam görünürlüğü elde etmek olan” pazarlama uzmanları için iyi bir seçimdir.

BGBM ve TBM arasındaki Fark Nedir?

BGBM gösterime odaklı bir model iken TBM adı üstüne tıklamaya odaklı bir modeldir. Tıklama sayısına yönelik reklamlar internetin varlığından beri var olan çok klasik bir reklam modelidir. Bu iki reklam teklif modeli arasında amaç farklılıkları dışında maliye farklılıkları da vardır. İki model arasında kaldınız ve hangi modelin size daha uygun olduğunu bilmiyor musunuz? O zaman bu basit karşılaştırma size yardımcı olabilir.

Neden BGBM?

  • Amacı olabildiğince reklamını daha fazla insanın önüne çıkartmak isteyenlere daha uygundur.
  • Maliyet olarak Tıklama Başına Maliyet’e kıyasla daha düşüktür.
  • Ürün satma ya da web sitesine trafik çekme hedefi yoktur.

Neden TBM?

  • Sadece reklamlarına tıklandığında gerçek anlamda değer elde eden reklam verenler için uygundur.
  • Maliyet olarak BGBM’den daha pahalıdır fakat tıklama başına ödeme yapıldığı için daha verimlidir.
  • Ürün satmak ya da web sitesine trafik çekmek isteyen reklam verenlere en uygun modeldir.

Bin Gösterim Başına Nasıl Hesaplanır?

Eğer Google Ads üzerinden bu işi hallediyorsanız reklam vermeden önce zaten bunu belirliyor oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra ise sizin verdiğiniz teklifi hesaba katarak açık artırma usulü reklamınız gösteriliyor. Yine de BGBM nasıl hesaplanır? derseniz formül kısaca (Ödediğiniz Tutar / Gösterim Sayısı * 1000).

Örneğin 20000 gösterimli bir reklama toplam 800 lira ödediğiniz bir durumu düşünürsek: 800/20000*1000 = 40 Türk lirasına tekabül ediyor. Google Ads’in kendi uygulamasına göre; bir gösterimin ücrete tâbi bir gösterim olarak kabul edilmesi için reklam görselinin minimum yarısının kullanıcının ekranında en az bir saniye süresince görülmesi gerekmektedir. Konu video reklamlara geldiğinde ise gösterimin ücrete tâbi olması için reklamın en az 2 saniye boyunca gösterilmesi gerekmektedir.

BGBM Eleştirisi

Reklam gösterimlerinin sayısının, reklamı gösteren web sitesini ziyaret edenlerin sayısından farklı olması mümkündür. Örneğin, bir reklam, bir web sitesinde, sayfanın üst kısmında yatay banner olarak ve sayfa metninin yanında dikey bir banner gibi iki yerde yerleşim alabilir. Bu senaryoda, reklam veren, sayfa görüntüleme başına iki gösterim için ödeme yapmak durumunda kalır.

BGBM hakkındaki eleştiriler, genellikle gösterimleri doğru bir şekilde saymanın zorluklarından kaynaklanır. Bazı reklam verenler, reklamlarının adil bir şekilde ücretlendirilip ücretlendirilmediği konusunda şüphelenmekteler. Aynı ziyaretçilerden veya internet botlarından kaynaklanan, toplam görüntüleme sayısını çarpıtan site ziyaretleri, yinelenen görüntülemelerle ilgili sorunlar ortaya koyuyor. Bunun yanında herhangi bir reklam, yüklenemezse veya eksik yüklenirse, gösterim olarak sayılmamalıdır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bir reklam görselinin yarısı gözükse dahi “bir gösterim” sayılmakta. Ahlaksız bir site sahibi, görüntüleme sayısını artırmak amacıyla bir web sitesine trafik göndermek için otomatik komut dosyaları kullanabilir. İşte bu gibi nedenlerden dolayı BGBM bir model olarak eleştirilmekte ve kimilerince adil ücretlendirilmediği düşünülmektedir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *