Alan Adı (Domain) Ne Zaman Boşa Düşer?

Alan Adı (Domain) Ne Zaman Boşa Düşer?

Alan adı, diğer bir ifadeyle domain, web sitelerinin adı veya adresi olarak tanımlanabilir. Kullanıcıların web sitesine giriş yapmaları gerektiğinde IP adresi ile ilgili sayfalara bağlanması gerekir. Fakat bir tane IP adresinin ezberlenmesi dahi yeterince zorken internette yayınlanan içeriklerin tamamının IP adresini akılda tutmak imkansızdır. Dolayısıyla yeni ve ezberlenmesi kolay bir yöntem geliştirilmelidir. Kullanıcı deneyimini arttırma ve istedikleri bilgilere hızla ulaşmalarını sağlama amacıyla oluşturulan domain, temelde insanların web sitelerine giriş yaptıkları bağlantıdır.

Daha açıklayıcı olması için bir örnek vermemiz gerekirse seçtikleri isim SEOFD olan bir web sitesinin alan adı, seofd.net olabilir. İşletmenizin gelişimi için uzun uğraşlarınızın ardından belirlediğiniz domain adresleri, belirli bir süre boyunca kullanma amacınıza hizmet edecektir. Fakat belirtmeliyiz ki alan adlarının süresi dolduğu anda artık sizin olduğunu söylememiz doğru olmayacaktır. Zira domain adı verilen site adreslerinin satın alınmalarının ardından belirli bir sürenin sonunda yenilenmesi gerekecektir. Aksi halde başkaları tarafından kullanılmaya başlanması olasıdır.

Sınırlı bir zaman dilimi boyunca ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini arttıran alan adlarının ne zaman sizin olmaktan çıkacağını bilmeniz önemlidir. Kiralama süreciniz dolduğunda yenilemeyi ve talep edilen ücreti ödemeyi unutmamalısınız. Bu konuda yardımcı olması adına “Alan adı (domain) ne zaman boşa düşer?” sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve bilmeniz gereken tüm detayları derledik. Domain adresinizi başka web sitelerinin kullanmasını engellemek ve yenilenme tarihlerinden haberdar olmak için içeriğimizi dikkatle okumanızı öneririz.

Alan Adının Süresinin Dolması Ne Anlama Gelir?

Bir web sitesinin alan adının süresinin dolması, ilgili domain adresinin boşa düştüğü anlamına gelir. Artık hiçbir kullanıcısı olmayan domain adresleri, kiralama ücretini ödeyen kişiler tarafından satın alınabilir. Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek üzere yapılan aramalarda kullanıcılar, diğer web sitesine yönlendirilecektir. Sizin ise yeni bir adres satın almanız ve yeniden tanınır hale gelmek için çalışmalarınızı hızlandırmanız gerekecektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız şunu bilmelisiniz:

  • Süreci doğru okuyabildiğiniz ve yapmanız gerekenlere hakim olduğunuz takdirde endişelenmenize gerek yoktur.
  • İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN’ın da belirttiği gibi süresi dolan alan adlarının belirli bir zaman dilimi boyunca kullanılması yasaktır.
  • Size tanınan süre içerisinde gerekli işlemleri tamamlayamazsanız başkalarının almaması için elinizi hızlı tutmaktan başka şansınız kalmayacaktır.

Alan Adı Boşa Düşme Süreci

Alan adınızı tescil ettirdiğiniz hosting veya domain şirketleri, web sitenizin kapanmaması ve isminizi kaybetmemeniz için süre bitimine az bir zaman kaldığında sizleri bilgilendirir. Süreniz dolmadan önce gerekli ücreti ödemeniz ve yenileme işleminin onaylanmasını beklemeniz gerekir. Fakat size önerimiz, işinizi garanti altına almak için sürenin dolmasını beklemeden önce yenileme yapmanızdır.

Diyelim ki gözünüzden kaçırmanız nedeniyle alan adınızı kullanma hakkınız doldu. İşte tam da bu nedenle web sitenizin adı boşa düşecektir. Peki, artık kullanılamaz hale gelen ve IP adresinin DNS ile bağlantı kuramadığı bir durumda, web siteniz için ne yapmalısınız? Alan adı boşa düşme sürecini kısaca açıklayalım:

1. Alan Adının Boşa Düşme Tarihi

Domain adresini kullanma hakkınızın son gününe geldiğinizde geçerlilik süresi dolan alan adı, 24 saat içerisinde devre dışı bırakılacaktır. WHOIS tarafından belirlenen tarih aralığında yenileme işlemi yapmayan web siteleri ziyaretçilerine, “Bu siteye ulaşılamıyor” mesajını iletmeye başlar. Domain ise “süresi dolmuş” ibaresiyle işaretlenir. Durumun farkına vardığınız anda alan adı kaydınızı yaptığınız e-posta adresinin de kullanılamaz hale geldiğiniz gözlemleyeceksiniz.

2. Yenilenebilir Dönem

İkinci aşamaya geçtiğinizde ise boşa düşen alan adınızı yenileme fırsatına erişeceksiniz. 1 ila 45 gün içerisinde domain adresini yeniden satın alma hakkınız vardır. Domain veya hosting sağlayıcınızın belirlediği gecikme ücretini ödediğiniz takdirde yeniden sizin kullanımınıza sunulacağından emin olabilirsiniz. Fakat kayıt şirketleri alan adını sunucuları üzerinden küçük bir değişiklikle güncelleme ve açık arttırmaya çıkarma niyetini belirtme hakkına sahiptir. Böyle bir durumda boşa düşen domain adresi satın alma isteğinde olan kişiler, ilgilerinin olduğunu şirkete belirtecektir.

3. Redemption (Kefaret) Dönemi

İkinci aşamayı da es geçtiğiniz takdirde 30 günlük bir kefaret sürecinin başlayacağını bilmelisiniz. Size önerimiz, asla işinizi üçüncü aşamaya bırakmamanızdır. Çünkü domain şirketinin 30 günlük süre boyunca alan adının üzerindeki bilgilerinizi silme ve internet ortamından tamamen kaldırma yetkisi vardır. Öyle ki var olan tüm bilgileriniz ve ayarlarınız yok olma tehlikesi altındadır. Alan adınızı kurtarmak için kendileriyle iletişime geçtiğinizde ise çok yüksek miktarlarda ücret talep edeceklerinden ve sizi zora sokacaklarından emin olabilirsiniz.

4. Pending Delete (Silme Bekleniyor) Dönemi

Artık son aşama olan pending delete dönemine geldiğinizde, yapılacak hiçbir şey kalmayacaktır. 30 günlük bekleme süresinin ardından gelen bu dönem, tam olarak 5 gün sürmekte ve yenileme ihtimali ortadan kalkmaktadır. Süreci dikkatli takip etmemenizin, web sitenizin adını kaybetmenize neden olacağını açıkça belirtelim. Zira 5.gün de sona erdiğinde domain adresi, yeniden kullanılabilmesi için farklı IP adreslerine bağlanmaya hazır hale gelecektir.

Dilerseniz Alan Adının SEO’ya Etkisine değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Alan Adı Süresi Dolduğunda Yeniden Alınabilir Mi?

Alan adının ne zaman boşa düşeceği konusu, web sitelerinin yöneticileri için çok önemlidir. Çeşitli nedenlerle aksamalar yaşandığı veya gözden kaçırıldığında ise zaman kaybetmeden yenilenmesi için harekete geçilmesi gerekir. Daha önce de belirttiğimiz üzere ilk 45 veya son 30 günlük periyotta bilgilerinizi ve adınızı korumak için sizden beklenilen işlemleri tamamlamalısınız. Peki, süresi dolan alan adlarınızı yeniden alabilir misiniz?

Bu soruya olumlu yanıt verebileceğimizi belirtelim. Öyle ki başkaları ilgi göstermediği sürece süresi dolan alan adınızı tekrar kullanmanız mümkündür. Eğer domain adresi, çok fazla talep edilen niteliklere sahipse ve ilgilenenlerin sayısı fazlaysa beklemeniz gerekebilir. Örneğin, alan adı kayıt şirketinin farklı bir kişiye teklif vermesi sizden önce satın alınmasına yol açar. Farklı bir durumda ise tescil edilen alan adlarının açık arttırmaya çıkarıldığını ve normalden daha yüksek ücretler talep edildiğini bilmelisiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *