Spam Skoru Nedir? Nasıl Ölçülür?

Spam Skoru Nedir? Nasıl Ölçülür?

İnternet kullanımının yaygın hale gelmesiyle web siteleri arasındaki rekabet de gittikçe artıyor. Bu kesin rekabet ortamından sıyrılmayı başarmak ise sanıldığı kadar zor değil. Doğru hamleleri yapmak ve güncellemeleri takip etmek web sitesini rakipleri arasından öne çıkaracaktır. Bu nedenle “Spam skoru nedir? Nasıl ölçülür?” soruları da rekabette öne çıkmanızı sağlayacak ipuçları verecektir.

Spam Skoru Nedir?

Spam-score ya da spam skoru, web sitesinin arama motorlarındaki performansını ölçmeye yarayan bir puanlama sistemidir. Spam skoru, web sitesinin kendisinin veya ona bağlantı veren web sitelerinin arama motorlarını tarafından nasıl algılandığı ile ilgili ciddi ipuçları vermektedir.

Spam skoru ile söz konusu sayfa veya sitedeki hatalar ve istenmeyen öğeler daha hızlı biçimde tespit edilebilir. Spam skorunda, değer ne kadar düşük olursa, sonuç o kadar iyi olur. Bir web sitesi için tam da aranılan şey budur. En uygun değer ise “sağlıklı” bir web sitesini gösteren %1 olmalıdır.

Yüksek spam puanına sahip sitelerin tümü, arama sonuçlarında tamamen engellenen siteler değildir. Ancak Google algoritmasının yüksek derecelendirmeye sahip sayfalara, arama sonuçlarında daha düşük bir sıralama verme olasılığı yüksektir. Üç puanlama grubu vardır:

  • %1-30 arasında bir spam puanı düşüktür.
  • %31-60 arası bir spam puanı ortalamadır.
  • %61-100 arasında bir spam puanı yüksektir.

Spam Skoru Nasıl Ölçülür?

Web sitelerin spam skorunu ölçmek oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için Moz gibi bu alanın dev isimlerinden faydalanabileceğiniz gibi diğer web sitelerinden de yararlanabilirsiniz. Spam skorunu etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Google gibi Moz da spam skorunu belirlemek için detaylı bir listeye göre ölçüm yapmaktadır.

Ölçüm sırasında Google tarafından cezalandırılan veya hatta arama sonuçlarından tamamen kaldırılan milyonlarca web sitesinde bazı kriterler taranır. Moz bu kriterleri 27 başlıkta belirlemiştir.

Spam skoru, sayfayı Google ve Bing gibi arama motorları için optimize etmek amacıyla değerlendirmeye alınmaktadır. Bu işlem, bir web sitesinin çeşitli özelliklerini analiz eden bir hizmettir. Moz üzerinden ölçüm gerçekleştirmek için kayıt gereklidir ve sınırlı sayıda ölçüm ücretsizdir. Bundan sonra, ücretli bir abonelik ile ölçüm gerçekleştirilebilmektedir.

Rakip Araştırması

Kendi web sitenizi analiz etmenin yanı sıra rakiplerin spam puanlarını da belirlemeniz mümkündür. Bu işlem, web’de gerçekleştirmeniz gereken hamleler hakkında bir fikir verebilir. Örneğin, rakip siteler, çok daha düşük bir puana sahiplerse, Google’da daha üst sıralarda yer almalarının nedeni bu olabilir. Düşük bir spam puanı, web sitesi optimizasyonun iyi olduğunun bir göstergesi olabilir.

Spam Skorunun SEO Açısından Önemi

Arama motorlarının spam skorunu yükseltmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar genellikle “yanlış uygulama” ile veya web sitesini daha popüler hale getirmeye çalışmakla ilişkilendirilmektedir. Hızlı sonuç vermesi beklenen yanlış uygulamalar spam skorunu yükseltmektedir.

Spam skoru, bir web sayfasının toksisite düzeyi olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle sayfa ne kadar az sağlıklıysa, arama sonuçlarında o kadar az başarı elde edebilir. Ancak her zaman spam skoru yüksek olan web sitesi arama sonuçlarında en gerilerde kalmaz.

Web siteniz bir rakipten daha yüksek bir spam skoru değerine sahipse, arama sonuçlarında her zaman rakibin gerisinde kalacağı anlamına gelmez. Çünkü diğer özellikler, html programlama gibi diğer faktörler de sıralama sonuçlarını etkileyecektir. Ancak en kesin sonuçlar ve başarı için spam skorunun ciddiye alınması gerekmektedir.

Arama motorları, görüntülenen bilgilerin orijinal ve kullanıcıların beğendiği daha iyi hazırlanmış içerikler olmasını istemektedir. Kaliteli ve kullanıcının beğenisini kazanmış içeriklerle zenginleştirilmiş bir web sitesinde spam skoru doğal olarak düşük olacaktır.

Arama motorlarının dikkat ettiği bir diğer faktör de sitenin popülerliğidir. Bir içerik türünün alaka düzeyini bilmenin bir yolu, sayfanın internette ne kadar konuşulduğunu bilmektir. Bu genellikle diğer web sitelerinden söz konusu sayfaya verilen bağlantılarla ölçülür.

Başka bir deyişle, sayfamızın dışından gelen bağlantıların sayısı ne kadar fazla olursa arama motorları tarafından o kadar alakalı kabul edilmektedir. Bu nedenle yeterli ve kaliteli dış bağlantıya sahip sayfalar, arama sonuçlarında daha başarılı olacaktır.

Spam skorunun SEO ile ilişkisi yalnızca dış bağlantılar ile alakalı değildir. Doğru biçimde SEO uygulanmış bir web sitesinin spam skoru da doğal olarak düşük olacaktır. Çünkü SEO uygulamalarının dikkat ettiği faktörlerin çoğu spam skorunu da belirleyen faktörlerdir.

Spam Skorunu Düşük Tutmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış bağlantıların, arama motorlarındaki alaka düzeyini ciddi biçimde etkilediği bilinmektedir. Yeterli dış bağlantıya sahip olması bir web sayfasının Google tarafından alakalı olarak değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Bu bilgi, birçok kişiyi alakalı içerik oluşturmadan bağlantı satın alma gibi ikincil yöntemlere itmektedir. Kaliteli içerik üretmekten daha kolay olan bu yöntemin ise çeşitli dezavantajları vardır. Bu tekniğin oluşturduğu en bariz olumsuz şey, bu bağlantıların birçoğunun toksik olmasıdır. Çünkü bunlar çok yüksek oranda spam içeren web sitelerinden gelirler ve bu toksisitenin bir kısmını sayfamıza iletirler.

Aynı toksiklik oranı, diğer web siteleriyle bağlantı alışverişinde bulunduğumuzda da ortaya çıkar. Çünkü arama motorları, bir sayfanın dış bağlantılarda kolay yoldan birbirini önerdiğini çabucak algılar ve sonunda her iki web sitesini de cezalandırır.

Tek bir sayfada çok sayıda bağlantı oluşturma da tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir. İçeriğimizden çok sayıda giden bağlantı oluşturduğumuzda, arama motorları bunu sayfada var olan anormal bir davranış olarak görür. Çünkü bu teknik de ne doğal ne de akıcıdır.

Do-follow ve no-follow bağlantıları arasındaki dengesizlik de spam skorundaki artışın bir başka nedenidir. Web ile ilgili hemen herkes, do-follow bağlantılarının Google gibi arama motorları tarafından en çok değer verilen bağlantılar olduğunu bilir. Ancak bunları kötüye kullanmak arama motorları tarafından olumsuz algılanacaktır.

Spam Skorunu Düşürmek için Başvurulan Yanlış Teknikler

Web sitesinin, birçok bağlantıya sahip olması her zaman yeterli değildir. Dış bağlantılar alırken markadan bahsedilmesi de önemli bir faktördür. Dış bağlantılara sahip olmak ancak markadan bahsetmemek, arama motorlarının aldatmaya çalışıldığının bir başka belirtisidir. Çünkü doğal dış bağlantı vermeden önce genellikle belirli bir üründen veya önce üretici ve ticaretten bahsedilir.

Tüm bu nedenlerle çok sayıda bağlantı, olumsuz olarak algılanacak bir sayfaya neden olmaktadır. İyi programlamaya ve doğru bir SEO uygulamasına sahip web siteleri ise doğal olarak Google tarafından olumlu değerlendirilecektir.

Unutulmamalıdır ki “hızlı” ve ucuz dizayn edilmiş web siteleri Google gibi arama motorları tarafından hızlı bir şekilde tespit edilir. Arama motorlarının gittikçe gelişen algoritması çeşitli hileleri tespit etmede oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle kalıcı başarı için hilelere baş vurmak yerine ciddi ve profesyonel uygulamalara başvurulmalıdır.

Spam Skorunu Düşürmek için İpuçları

Bir web sitesinin spam skorunu düşürmek için neler yapmaması gerektiğini artık biliyorsunuz. Bu noktadan hareketle, spam oranını iyileştirmek için uygulanabilecek adımlardan bahsedebiliriz. Aşağıdakilerin tümü spam skorunu doğal ve kalıcı olarak düşürmenizi sağlayacaktır:

  • Dış bağlantıları zorlamayın! İşiniz veya ürününüz hakkında konuşan ve her zaman bilgilendirici bir şekilde içerik hazırlayan kaliteli bağlantılar arayın.
  • Web siteniz için bir “reddetme” dosyası oluşturun. Bu dosyada web sitesi tarafından istenmeyen ve yüksek düzeyde toksisiteye sahip sayfaların bir listesine yer verin. Bu işlem, ek olarak bu sayfaların spam puanını yükseltecek bir işlemdir.
  • Bloglarda, forumlarda, sosyal ağlarda doğal bir bağlantı arayın. Bunun için web sitesi veya blog sahibi ile doğrudan iletişime geçmeyi dahi seçebilirsiniz.
  • Şablonlu ve konumlandırmaya çalıştığımız kodda hata ayıklamadan ucuz bir web sitesine sahip olmak yüksek bir spam oranı oluşturabilir. Arama motorları, web sitesinin sahip olduğu kaynak kodu algılamaktadır. Bu nedenle iyi bir web programlama da oldukça önemlidir.
  • Web siteniz için en doğru SEO uygulamasına sahip olduğunuzdan emin olun. Kaliteli ve profesyonel biçimde uygulanmış bir SEO hizmeti ile web sitesinin spam skoru en düşük hale getirilebilir.

Son olarak spam skorunuz istediğiniz düzeyden daha yüksek ise hızlı bir şekilde düşmesini beklememelisiniz. Spam skorunun istenilen düzeye gelmesi, zaman, kaynak ve azim gerektirir. Baştan itibaren profesyonel bir şekilde yapılmış bir iş, istikrar ve büyüme sağlayacaktır. Bu da işinizde ekonomik gelişmelere dönüşebilir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *