Yeni Sosyal Medya Platformu: Threads

Yeni Sosyal Medya Platformu: Threads

Elon Musk’ın Twitter’a görüntüleme sınırı getirmesi, sosyal medya kullanıcılarının yeni bir platform arayışına girmesine neden olmuştu. Bu sırada ise Mark Zuckerberg, Twitter’a rakip olacak bir uygulama için hazırlık yapıyordu. Daha sonra 6 Temmuz itibariyle “Threads” adı verilen platform, kullanıcılarla buluştu. Peki, Threads nedir? İçeriğimizde, yeni sosyal medya platformu hakkında tüm detayları inceliyoruz.

Threads Nedir?

Threads, Instagram’ın metin tabanlı uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Temelde aslında Twitter gibi bir mikroblog platformudur. İnternet kullanıcıların birbirleriyle haberleşmesini, ücretsiz bir biçimde sağlıyor. Kullanıcılar, belirli konularla alakalı düşüncelerini özgür şekilde paylaşabilir. Aynı zamanda paylaşılan metinler, diğer kullanıcılar tarafından görülebilir.

Instagram ile entegre biçimde çalışan uygulamayı indirdiğiniz zaman Instagram’daki arkadaşlarınızı takip edebiliyorsunuz. Ancak siz veya arkadaşlarınız, hesabını gizlediyse öncelikle istek gönderilir. Böylece sadece onayladığınız kişilerle takipleşebilirsiniz.

6 Temmuz’da çıktığı andan itibaren Threads, çok fazla konuşuldu. Birkaç saat içerisinde milyonlarca kişi, hemen üyelik işlemlerini tamamladı. Henüz yeni bir uygulama olduğu için elbette bazı eksiklikler de var. Ancak ilerleyen zamanda Threads, kullanıcıları için geliştirilecek.

Threads Özellikleri Nelerdir?

Twitter’a rakip olarak sunulan Threads, Instagram kullanıcıları için birçok yenilik sunuyor. Açıklandığı tarihten bu yana Instagram gibi görsel tabanlı olmayacağı belliydi. Yani, daha çok metin ağırlıklı olacağına dair haber yapıldı. Bu uygulamanın geri kalan özellikleriyle alakalı aşağıdakileri sıralamak mümkün:

  • En sevdiğiniz konular hakkında fikrinizi yazabilirsiniz.
  • İlgi alanınıza göre benzer kişilerle iletişim kurmanız mümkündür.
  • Hali hazırda Instagram takipçilerinizle tek bir tıkla takipleşebilirsiniz.
  • Ara yüzü Twitter ve Instagram’a benziyor. Attığınız yazının altında beğeni, yorum, yanıtlama gibi butonlar mevcuttur.
  • Paylaşımları, Instagram hikayelere gönderebiliyorsunuz.
  • Zincir yazı formatı oluşturabilirsiniz.
  • Maksimum 500 kelime yazabilirsiniz.
  • Bir kullanıcının paylaşımını yeniden yayınlama şansınız vardır.
  • Instagram’da kullandığınız kullanıcı adıyla devam edebilirsiniz.
  • Paylaşıma yazı dışında fotoğraf veya video ekleyebilirsiniz.

Threads ile alakalı en fazla merak edilen, Twitter’ı nasıl etkileyeceğidir. Çünkü Twitter, son dönemlerde gelen kısıtlamalarla birlikte kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratıyor. Bu durumdan sonra birçok farklı uygulama geliştirilmeye başladı. Ancak Threads, arkasında büyük finansal güç ve profesyonel mühendislik ekibiyle yaratıldı. Twitter’ın artan kısıtlamalarından sıkılan milyonlarca kişi, Threads kullanmaya başlayabilir. Bu durum, haftalar içerisinde çok daha fazla kullanıcının platforma katılacağı anlamına geliyor.

Threads Nasıl İndirilir?

Threads, iOS ve Android telefonlardan kolayca indirilebilecek bir uygulamadır. Eğer iPhone kullanıyorsanız, App Store mağazasından indirmeniz mümkündür. Android için de tahmin edebileceğiniz gibi Google Play’den uygulamayı telefona yükleyebilirsiniz. Daha sonra platforma üye olmanız gerekiyor.

Threads Nasıl Kullanılır?

Threads, birçok özelliğinden dolayı Twitter’a göre daha avantajlı diyebiliriz. Özellikle Instagram’a entegre olması, kitlesini genişletmek isteyenler için çok iyi bir özellik. Hatta engellenen kullanıcılar varsa bu durum, Threads uygulamasında da devam eder. Tekrar tekrar aynı kişileri engellemenize gerek kalmaz.

Uygulamayı kullanırken düşüncelerinizi ifade eden yazıları yazıp gönderebiliyorsunuz. Bunun için Twitter’daki gibi bir kelime sınırı var. Ancak 500 kelime olması nedeniyle çok daha uzun metinler yazabilirsiniz. Ayrıca yazdıklarınıza takipçileriniz cevap verebilir ve bir konuşma zinciri ortaya çıkar. Yazılar paylaşılabilir ve böylece sizinle aynı düşünceye sahip insanlarla bir araya gelebilirsiniz. Ancak şuan için sadece Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilir.

Hızlı ve gündelik konuşmalar sayesinde Threads, üstün bir performans gösterdi. Yapacaklarının ise bunlarla sınırlı kalmayacağını, Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalardan anlayabiliyoruz. Daha fazla gelişmesi beklenen platform, dijital pazarlamacılardan fenomenlere kadar merak ediliyor. Peki, bu uygulamadan memnun kalmazsanız hesabınızı nasıl silersiniz? İşte bu soru, şuan için kullanıcılar arasında geçen farklı bir tartışma konusudur.

Threads Hesabı Nasıl Kapatılır?

Dijital dünyayı kasıp kavuran Threads’ten elbette memnun kalmayabilirsiniz. Bu durumda hesap silme işlemini düşünmeniz mümkündür. Ancak Meta, konuyla alakalı pek de memnun etmeyen bir açıklama yaptı. Şu an için Instagram hesabı silinmeden Threads hesabınızı kapatamıyorsunuz. Konuyla alakalı çalışmalarsa devam ediyor. İlerleyen zamanda Threads’i kapattığınızda, sanıyoruz ki Instagram profilinizle ilgili bir sorun yaşamayacaksınız.

Şu an için sadece hesabı devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durum, Instagram hesabınızı etkilemez. İşlem sonrasında Threads profiliniz ve gönderileriniz başka gönderilerle etkileşime girmez. Ayarlara girerek Threads verileri indirilebilir veya silinebilir.

Chatgpt Nedir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimize de göz gezdirebilirsiniz.

Threads ile Para Kazanmak Mümkün Mü?

Yeni bir uygulama ortaya çıktığında, birçok kişi nasıl para kazanacağını da merak ediyor. Dolayısıyla Threads için en çok merak edilen konulardan biri, dijital pazarlamadaki rolü. Şu an için Threads ile para kazanmak mümkün görünmüyor. Ancak Meta açıklamasına göre önümüzdeki zamanlarda reklam verilebilir. Böylece para kazanma yolunda adım atabilirsiniz.

Threads’de Farklı Kullanıcı Adı Kullanabilir Miyim?

Threads’e üye olurken doğrudan Instagram’daki bilgileri kullanıyorsunuz. Şu an için uygulama sadece buna izin veriyor. Bu kararın hesap adının çalınacağını düşünen insanlar açısından mantıklı olduğuna kanaat getirildi. Uygulama henüz geliştirme aşamasında ve ilerleyen süreçte nasıl şekilleneceğini öngörmek zor.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *