Yeni Google Kullanıcı Geri Bildirim Formu

Yeni Google Kullanıcı Geri Bildirim Formu

Google, kullanıcılarına yeni özellikler sunarak güvenlik ve gizlilik ihlallerinin önüne geçmeyi hedefliyor. 2022 yılının Ekim ayında hazırlanan “Arama Yönergeleri” kapsamında; kullanıcıların güvenlik ve gizliliklerini korumak, daha yüksek kalite standartlarında bir deneyim sağlayabilmek adına, yeni politikalar ve düzenlemeler hayata geçti. Arama sonuçlarında Google, bu politikalara ve düzenlemelere uygun olmayan siteleri, en alt sıralarda göstermeye başladı. Buna rağmen spam olarak kabul edebileceğiniz siteler hala sizler tarafından görünüyorsa, yeni Google Kullanıcı Geri Bildirim Formu ile yetkili birimlere bildirebileceksiniz.

Yeni Google Kullanıcı Geri Bildirim Formu Nedir?

Google Kullanıcı Geri Bildirim Formu Google hizmetleriyle ilgili görüşlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı sağlayan bir araçtır. Geri Bildirim Formu, Google’ın ürün ve hizmetlerini sürekli olarak geliştirmek için kullanıcıların geri bildirimlerini toplamak ve değerlendirmek amacıyla oluşturulmuştur.

Bu form kullanıcıların;

  • Yeni özellik istekleri,
  • Hata bildirimleri,
  • Performans sorunları,
  • Kullanıcı arayüzüyle ilgili sorunlar,
  • Herhangi bir genel geri bildirim gibi konuları paylaşmalarına imkan veren önemli bir düzenlemedir.

Google her daim kullanıcıların görüşlerini önemsemektedir. Bu bağlamda ürünlerini daha iyi hale getirebilmek için geri bildirimleri dikkate alır.

Google Kullanıcı Geri Bildirim Formu Ne İşe Yarar?

Google, en çok kullanılan arama motorları zirvesindeki yerini, sürekli olarak kendini geliştirmesine borçludur.  Günümüzde de kendini geliştirmek ve iyileştirmek amacıyla yeni bir adım atmıştır. Bu adım kısaca; kullanıcıların arama sonuçlarıyla ilgili geri bildirimlerini toplamak, arama deneyimini iyileştirmek amacıyla, çeşitli tekniklere müdahale etme konusunda olmuştur.

Bilindiği üzere arama sonuçlarına yapılan bazı teknikler ve düzenlemeler, bahsi geçen sonuçların kalitesini düşüren ve tüm dünyadaki kullanıcıların arama deneyimini olumsuz etkileyen yöntemleri bünyesinde barındırıyor. Bilinen ve aşina olunan spam tanımının ötesine geçen bu teknikler, bazı sitelerin son derece düşük kaliteli olduğunu bazılarının ise kullanıcıları aldatıcı ve zararlı içeriklere yönlendirdiğini ifade etmektedir.

Bu nedenler dolayısıyla Google yeni sistemde kullanıcı geri bildirimlerinin kapsamını genişletmeyi ve daha fazla bilgi toplamayı hedef koyarak daha farklı bir düzenleme ortaya koymuştur. Bu düzenleme ile artık istenmeyen içerikler, ücretli bağlantılar, uygunsuz davranışlar, düşük kaliteli içerikler ve karşılaştığınız herhangi bir arama kalitesi sorununu bildirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar daha çeşitli konularda geri bildirimlerde bulunabilecek ve Google’ın daha fazla bilgiye erişerek sorunları çözmesini sağlamaya yardım edebileceklerdir.

Bunların yanı sıra Google kullanıcılarına daha fazla kolaylık sağlamak için toplu gönderim özelliğini de eklemiştir. Artık Google’ın hayata geçirdiği benzer politikaya uygun davranmayan maksimum beş sayfa tek bir raporda bildirilebilecek. Bu özellik son derece avantajlıdır çünkü kullanıcıların birden çok sayfada karşılaştıkları benzer sorunları tek bir raporda bir araya getirerek zaman ve çaba tasarrufu sağlamalarını amaçlamaktadır.

Google Yeni Kullanıcı Geri Bildirim Formunda Neler Var?

Arama Kalitesi Ekibi tarafından hazırlanan geri bildirim formunda her sorun için üst ve alt kategori seçme şansı bulunmaktadır. Daha açık bir ifadeyle, formun içeriği kullanıcıların bildirdikleri sorunun kategorisini ve alt kategorisini seçebilmelerine olanak tanıyor. Geri bildirim formunun çalışma prensibi dolayısıyla her bir geri bildirim için yalnızca bir ana sorun kategorisi seçmek gerekmektedir. Bununla birlikte yine de formun bir sonraki adımında bu kategori altında birden fazla sorun türünü ayrıntılı bir şekilde de belirtebilirsiniz.

Bu yeni düzenleme kendi sorununuza ait olarak oluşturulan bölümü seçebilmeniz adına, farklı problemlerin çözümünün bulunduğu bir yardım sayfasına da bağlantı sunuyor. Bu sayede hangi sorun kategorisine gireceğinizi belirlemekte yardımcı olacak bilgilere erişebilirsiniz. Ek olarak spam politikalarında da yer alan bu bilgiler, kullanıcıların daha iyi anlaması ve uygulaması için açık bir şekilde sunulmaktadır.

Eğer bildirdiğiniz sayfanın aynı anda farklı kategorilerden birden fazla sorunu içerdiğini düşünüyorsanız, formu yeniden gönderebilirsiniz. Bu durumda aynı sayfayı farklı kategorilerle bildirerek sorunları ayrı ayrı iletebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki sistem spam bildirimleri önlemek amacıyla aynı kullanıcının gönderdiği benzer raporları dikkate almamaktadır. Bunun amacı ise gerçek sorunlara odaklanabilmek ve gereksiz tekrarları önleyebilmektir.

Google Yeni Kullanıcı Geri Bildirim Formunu Gönderdikten Sonra Ne Olur?

Kullanıcılardan gelen geri bildirimler, Google’ın ürün ve hizmetlerini geliştirmek için önemli bir kaynak niteliğindedir. Geri bildirimler, alanında uzman ve profesyonel ekipler tarafından okunur ve sisteme işlenir. Bildirimlerde bahsedilen konuların ve sorunların çözümü için ivedikle çalışmalara başlanır.

Geri bildirimler sisteme iletildikten sonra gönderiminizle ilgili bir onay e-postası alırsınız. Bu e-posta başlangıçta sorununuzla ilgili size yardımcı olabilecek harici kaynaklara yönlendiren bağlantılar içerir. E-postada Google’ın kalite politikası ve kişiye özel destek forumunun yer aldığı bağlantılar mevcuttur. Size gönderilen bu kaynakların gönderim amacı, sorularınızı ivedikle yanıtlamak ve sizlere daha iyi bir deneyim sunmaktır.

Looker Studio Nedir? başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Eğer “Google Aramalar” bölümündeki diğer web sitelerinin davranışlarıyla ilgili sorunlarınız varsa bunları çözebilmek için yine ayrı geri bildirim kanallarını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde ilgili ekipler en kısa sürede sorunlarınızı ele alabilir ve çözüm üretebilir.

Unutmayın ki dünya devi Google, kullanıcılarına en kaliteli ve en alakalı arama sonuçlarını sunmaya özen göstermekten geri kalmaz. Bu nedenle geri bildirim formları büyük bir ciddiyetle ele alınır. Yeni oluşturulan bu form, Google üzerinden yapacağınız aramaların kalitesindeki problemlerin bildirilme deneyimini mümkün olduğunca basitleştirmeyi hedefleyen bir düzenleme olarak hayata geçirildi.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *