WordPress Çoklu Dil Eklentileri

WordPress Çoklu Dil Eklentileri

Dünyada aktif olarak 7 binin üzerinde dil konuşulur. İnsanların iletişim kurmak için gereksinim duyduğu temel yapı taşı dildir. Bu kadar fazla çeşitliliğe sahip olduğundan ötürü dil, zaman zaman iletişimsizliğe sebep olur. Çünkü, insanlar dünyanın her yerinde aynı dili konuşmazlar. Ek olarak, bu kadar fazla dil seçeneği varken her insanın her dili bilmesi beklenemez. Hal böyle olunca, web sitenizde birden fazla dil seçeneği sunmanız, sitenizin tercih edilirliğini arttıracak bir hamledir.

WordPress çoklu dil eklentileri kullanarak sitenizin dil seçeneğini arttırmak, akıllı bir pazarlama stratejisidir. Böylece hem dünya çapındaki bir kitleye erişim sağlarsınız hem de içeriğinizi farklı kültürlerle harmanlarsınız. Ayrıca, WordPress çoklu dil eklentileri sayesinde uluslararası görünürlüğünüz artar. Genişleyen hedef kitlenize kendi dilleriyle seslenmek; abonelerinizi, okuyucularınızı ve müşterilerinizi arttırmanın yanı sıra potansiyel müşterilere de kapı açar.

WordPress Çoklu Dil Eklentileri Ne İşe Yarar?

Web siteniz ya da blogunuz dünya çapında okuyuculara ve ziyaretçilere sahipse, hedef kitleniz ile kendi dillerinde iletişime geçmeniz sayfa istatistikleri için en iyisidir. Arama motorları, her metni anında ücretsiz olarak çevirmenize imkân tanır. Tabii ki sitenizdeki içeriklerin arama motorlarının sağladığı hizmetler yardımı ile çevrilmesini tercih edebilirsiniz. Bu sayede, ziyaretçiler farklı dillerdeki metinleri anlayabilir. Fakat metinler yerel görünecek şekilde çevrilmediği için anlamda değişmeler olur, bu da içeriklerinizin anlaşılmamasına sebep olabilir.

Sitenize WordPress çoklu dil eklentileri eklemek, web sitenizdeki içerikleri çevirmeyi çok daha kolay bir hale getirir. Böylece dünyanın farklı bölgelerindeki ziyaretçileriniz, içeriklerinizi zorlanmadan okuyabilir. Bahsi geçen bu eklentiler iki farklı şekilde çalışır:

 • İlk olarak bu eklentiler, içeriği otomatik olarak çeviren birtakım çevrimiçi araçlara ya da hizmetlere erişir. Fakat makine çevirileri her zaman istediğiniz kalitede çeviri sunmaz.
 • İkinci yöntemde de web sitenizdeki her bir içeriği istediğiniz dilde yeniden yazmanız gerekir. Eklentiler de kullanıcıların farklı dil seçenekleri arasında kolayca geçiş yapmasına olanak sağlar. Bu yöntem sayesinde çevirinin kalitesi artmış olur.

Pek çok WordPress çoklu dil eklentisi, bu iki yöntemin bir kombinasyonu şeklinde çalışır.

Neden WordPress Çoklu Dil Eklentileri Tercih Edilmelidir?

Günümüzde içerik üreticileri, kaliteli içerik üretebilmek ve web sitesinin görünürlüğünü arttırmak için çok fazla uğraş verir. Bu nedenle de içeriğin mümkün olduğunca geniş bir kitle tarafından tüketilmesi, oldukça anlaşılır bir istektir. Uluslararası görünürlük elde edebilmek için çok dilli içerikler üretmeniz ve yayınlamanız gerekir. WordPress çoklu dil eklentileri sayesinde çok dilli içerikleri kolayca üretebilirsiniz. Peki bunun dışında neden WordPress çoklu dil eklentileri tercih edilmelidir? Bu soruya verilebilecek başlıca cevaplar şunlardır:

 • Daha fazla müşteriye hitap ederek yeni kitle oluşturmak – Markanızın potansiyel müşterilerine kendi dillerinde hitap etmek, hem müşterilerinizin kültürüne yatırım yapmanız hem de müşterilerinizle bağ kurmanıza olanak sağlar.
 • Sitenizin görünürlüğünü yükseltmek – Web sitenizde WordPress çoklu dil eklentileri kullanarak, arama motorlarındaki sıralamanızı arttırabilirsiniz. Böylece görünürlüğünüz de artmış olur.
 • Satış oranınızı arttırmak – Çoklu dil eklentisi sayesinde, satışlarınızın artması oldukça normaldir.

WordPress çoklu dil eklentisi sayesinde herhangi bir dilde kolayca web sitesi ya da içerik oluşturabilirsiniz.

En Sık Kullanılan WordPress Çoklu Dil Eklentileri Nelerdir?

Web sitenizin ya da blog hesabınızın insanlara tek bir dil üzerinden seslenmesi, küresel ve uluslararası alanda tanınırlığınızı engelleyecek faktörlerden biridir. İçeriklerinizi farklı dillerde oluşturmak ise çok fazla zaman ve bilgi ister. Bu nedenle de WordPress çoklu dil eklentileri kullanarak web sitenizin ve içeriğinizin pek çok farklı dile kolayca çevrilmesini sağlayabilirsiniz. Yazının devamında en sık kullanılan WordPress çoklu dil eklentilerine bakabilirsiniz. Böylece siz de bu eklentilerden yararlanarak web sitenizin hitap ettiği kitleyi büyütebilirsiniz.

Polylang

Kendi kendine çevir türünde bir eklenti olan Polylang için ya içeriğinizi kendiniz çevirmelisiniz ya da içeriğinizi çevirecek birilerini işe almalısınız. 400.000’den fazla aktif yüklemeye sahip olan Polylang, kendi kendine çevir türünde olduğu için çevrilmesi gereken içerik üzerinde kontrol sağlamanıza yardımcı olur. Çok geniş kapsamlı dil seçeneklerine sahip olan Polylang’in ayarlar kısmından sitenizin hangi dilleri desteklemesi istediğinizi seçmeniz gerekir. Eklenti sayesinde maksimum yüz seçenek arasından istediğiniz dilleri kolayca seçebilirsiniz. Polylang’in başlıca özellikleri şunlardır:

 • Kurulumu kolaydır.
 • 100’den fazla dil seçeneği sunar.
 • Lingotek hizmeti ile entegre edilebildiği için profesyonel çevirmenlerden yardım alma imkânı sağlar.
 • Polylang’in hem ücretsiz hem de ücretli paketleri bulunmaktadır.
 • Ücretli olan premium paketini satın alarak ekstra özelliklere sahip olabilirsiniz.
 • WooCommerce için özelleştirdiği ayrı bir pro paketi mevcuttur.

Her dil tek tek eklenir ve her biri için iki harfli benzersiz bir dil kodu seçmeniz gerekir. Ek olarak, dil adının web sitenizde nasıl görüneceğine karar verebilir ve dile uygun bir bayrak seçebilirsiniz.

WordPress Multilingual Plugin (WPML)

Daha çok WPML olarak bilinen eklenti, SEO dostu yapısı sebebiyle en çok tercih edilen WordPress çoklu dil eklentilerinden biridir. Kişisel bloğunuzda ya da kurumsal web sitenizde kullanabileceğiniz WPML, çoklu siteler için en iyi tercihtir. Verdiği otomatik çeviri hizmeti sayesinde hızlıca senkronize olan WPML aynı zamanda dil değişkenleri eklemenize olanak sağlar. WPML’in başlıca özellikleri şunlardır:

 • Otomatik çeviri hizmeti sağlar.
 • WooCommerce ile uyumluluk gösterir.
 • 60’tan fazla dil seçeneği sunar.
 • Ücretli bir eklentidir.
 • Hızlı bir eklenti olduğu için sitenizde yavaşlamaya sebep olmaz.
 • Sitenizde bulunan meta etiketlerinden tutun da menülerinize kadar sitedeki her yeri otomatik olarak çevirir.

Ek olarak sitenizi ziyaret eden insanların çevirilere katkı sağlaması mümkündür. Ziyaretçiler sitenize kayıt olurken, konuştukları dilleri belirtirlerse onlara çevirmen kullanıcı rolü atayabilirsiniz.

Weglot Translate

Bir web sitesini çevirmenin hızlı yollarından biri olan Weglot Translate size profesyonel çeviri hizmetinden yararlanma fırsatı da sunar. Diğer WordPress eklentilerinin aksine Weglot Translate, WordPress.org’daki özel eklentisi ile entegre edilmesi kolay SaaS tarzı bir çözüm oluşturur. 20 binden fazla sitenin kullandığı Weglot Translate’in başlıca özellikleri şunlardır:

 • Sezgisel bir API kullanarak web sitenizi 60 dil seçeneğinden istediğinize çevirir.
 • Otomatik çeviri sağladığı gibi manuel çeviri yapmanıza da olanak sağlar.
 • 2000 kelimeye kadar Weglot Translate’in hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
 • Kullandığınız ücretli sürümü yükselterek daha fazla dil seçeneğinden yararlanabilirsiniz.
 • Dahili bağlantıları otomatik yapılandırma seçeneğine sahip olduğu için dahili bağlantılar otomatik olarak dil ile senkronize olur.

SEO uyumlu bir eklenti olan Weglot Translate’i kullanabilmek için bir hesap oluşturarak API anahtarı edinmeniz gereklidir.

TranslatePress

Benzersiz arayüzü ile web siteniz için kolay ve hızlı çeviri sağlayan TranslatePress’te sitenizdeki kullanıcılara farklı roller verebilirsiniz. WordPress özelleştirici sayesinde pek çok ekstra özellik sağlayan TranslatePress’in başlıca özellikleri şunlardır:

 • Google altyapısı sayesinde otomatik çeviri yapma imkânı sunmasının yanı sıra manuel çeviri de yapabilirsiniz.
 • Basit araçlarını kullanmak için ücret ödemenize gerek kalmaz.
 • Gelişmiş SEO kontrollerini kullanabilmek için Premium hesap satın almanız gerekir.
 • WooCommerce ile uyumluluk gösterir.

Ücretli sürümüyle birlikte SEO başlıklarını, açıklamalarını ve resim alternatif metinlerini çevirme gibi pek çok özelliği kullanabilirsiniz.

GTranslate

Google’ın WordPress için geliştirdiği çoklu dil eklentisi olan GTranslate, web sitenizi dinamik olarak kullanıcıların tercih ettiği dile çevirmek için Google Translate’i kullanır. Ekstra dil, sınırsız kelime ve sayfa görüntüleme için Premium paketini satın almanız gereken GTranslate’in başlıca özellikleri şunlardır:

 • Kurulumu çok kolaydır. Eklenti kurarak istediğiniz dilleri seçebilirsiniz.
 • Hem ücretsiz hem de Premium olmak üzere iki ödeme planına sahiptir.
 • Premium pakette çevirileri manuel olarak düzenleyebilirsiniz.
 • Ücretsiz pakette çevirileri otomatik olarak yaptığı için manuel müdahalede bulunamazsınız.
 • SEO ile uyumluluk gösterir.
 • SEO meta verilerinizi düzenler.
 • SaaS tarzı faturalandırma sistemine sahiptir.
 • 104 farklı dil seçeneğine sahiptir.
 • WooCommerce ile uyumluluk gösterir.

Her ne kadar ücretsiz sürümünde pek çok özellikten yararlanabilseniz de Premium paketi satın almak SEO ile ilgilenenler için en iyi tercihtir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *