WooCommerce Nedir? Özellikleri Nelerdir?

WooCommerce Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Her geçen gün online satış dünyası büyümeye devam ediyor. Birçok kişi, e-ticaret sitesini açarak markasını tanıtmayı ve daha fazla kar etmeyi amaçlıyor. Siz de kendi e-ticaret markanızı oluşturmak amacıyla birçok farklı seçenekten yararlanabilirsiniz. Bu seçeneklerden biri, WooCommerce olarak karşımıza çıkıyor. Peki, WooCommerce nedir? İçeriğimizde konuyla alakalı size detaylı bir bilgi vereceğiz.

Diğer e-ticaret platformlarıyla kıyaslandığında WooCommerce, ilk bir milyon sitede mağazaların %25’i tarafından kullanılıyor. Esnek ve kolay ara yüzüyle yeni başlayacağınız online ticaret için oldukça uygundur. Öyleyse, WooCommerce nedir? Asıl konuya şimdi başlayalım.

WooCommerce Nedir?

WooCommerce nedir?” sorusunun cevabı, WordPress tabanlı siteler için hazırlanmış bir yazılım çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka ifadeyle WordPress’teki sitelerde kullanılan bir e-ticaret eklentisidir. Bu özellik sayesinde eksiksiz ve işlevsel e-ticaret sitesine sahip olmanız mümkündür. Mağazanızı kolayca yönetebilmek adına etkili bir eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü WooCommerce, site içerisindeki ürünleri ayarlamaktan siparişleri yönetmeye kadar birçok konunun eksiksiz biçimde işlemesine olanak tanır.

En önemli özelliklerinden biri, WooCommerce’in ücretsiz olarak sunulmasıdır. Bir WordPress siteniz varsa, bu eklentiyi ekleyerek e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz. Bunu, WordPress’in admin panelinde bulunan eklentiler kısmından hızlı biçimde gerçekleştirmeniz mümkündür. Özellikle yeni başlayanlar için kolay ara yüzüyle büyük bir avantaj sağlıyor. Eklentiyi profesyonel bilginiz olmasa bile kullanma şansınız vardır. Günümüzde birçok işletme bu nedenle WooCommerce ile işlerini yapmayı tercih ediyor.

WooCommerce Özellikleri

Genel olarak WooCommerce eklentisinin birkaç özelliğini gördünüz. Ancak durum, sadece bunlarla sınırlı değildir. WooCommerce eklentisini kurduğunuz andan itibaren birçok farklı özellikten yararlanabilirsiniz. WooCommerce’in özelliklerini detaylı bir şekilde açıklamak, sistemi daha iyi anlamanız açısından kolaylık sağlar.

Kolay Kurulum

WooCommerce eklentisini eklemek, çok basit bir işlemdir. Diğer tüm eklentilerde olduğu gibi bunu da eklentiler dizininden indirebilirsiniz. Tabii, eklentiyi yükledikten sonra sihirbazın rehberiniz olmasını öneriyorum. Bu sihirbaz, sitenizi daha işlevsel hale getirmek için size yol gösterici olur. Temanıza uygun şekilde tasarım yapmanıza olanak tanır.

Ürün Yönetimi

Sanıyorum ki, birçok kişi bir e-ticaret sitesi kurmaya karar verdiğinde ürün yönetimini nasıl yapacağını sıkça düşünür. Sitede ürünlerin nasıl sıralanacağı gibi konular, bazen kafa karışıklığına neden olabilir. Neyse ki, WooCommerce ile ürün yönetimi yapmak çok kolay! Eklenti, her ürün için kategoriler oluşturmanıza olanak tanır. Kendi isteğinize bağlı olarak bu kategorileri renklendirebilirsiniz. Böylece tamamen markanıza özel bir tasarım ortaya çıkar.

Alışveriş Kuralları

WooCommerce, müşterilerinizin ürün siparişlerinizi kolaylaştırmak için ihtiyaca uygun biçimde tasarlanabilir. Aynı şekilde çeşitli ayarları yapmanız mümkündür. Bu özellik sayesinde sizi tercih eden alıcılar, yolculuğunu kolayca tamamlar. Sipariş sonrası süreci ve gerekirse iadeler gibi birçok konuyu kapsar. İhtiyaçlarınıza uygun şekilde bu ayarları yapabilirsiniz.

Sipariş Yönetimi

WooCommerce, verilen siparişleri yönetmeniz için size kolaylık sağlar. Müşterilerin mağazanızdan aldığı tüm siparişleri takip edebilirsiniz.

Ekstra Eklentiler

Eklentileri ve farklı özellikleri kullanarak WooCommerce sitenizi daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bunun için ücretsiz ve Premium eklentiler bulunur. Eklentiler sayesinde mağazanızı ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmeniz mümkündür. Mağaza yönetimi özellikleri için birçok farklı seçeneğe erişilebilir.

Satış Raporu

WooCommerce eklentisi, beraberinde raporlarla birlikte gelir. Bu durum, satış takiplerinizi yapmanızı ve ilerleyen dönemde nasıl stratejiler belirleyebileceğinizi gösterir. Eğer ki, raporun çok basit olduğunu düşürseniz, farklı uzantılar da ekleyebilirsiniz. Bazı raporlar, Excel dosyasına bilgileri aktarmanıza olanak tanır. Daha iyi biçimde analiz yapmak için bu uzantılar önemlidir.

WooCommerce Avantajları

Buraya kadar “WooCommerce nedir?” sorusuyla ilgili gerekli bilgiyi verdim. Tabii ki, bu eklentiyi eklediğiniz andan itibaren e-ticaret hayatınızda birçok fayda göreceksiniz. WooCommerce eklentisinin genel olarak avantajları aşağıdaki şekildedir:

 • WordPress sitenizde içerik yönetim sistemiyle kolay ve sorunsuz bir entegrasyon sunar.
 • E-ticaret sitenizde WooCommerce eklentisi, her türlü ürünü satmanıza olanak tanır.
 • Satıcı ve alıcı arasında sorunsuz bir satış işlemi sağlar.
 • Hem mobil hem de bilgisayar ortamına uyumlu birçok temaya sahiptir.
 • SEO çalışmalarıyla uyumludur.
 • Verilerinizi, üçüncü platformlar tarafından korur ve güvenilir bir alışveriş hizmeti sunar.
 • Kapsamlı talimat ve belgelere sahiptir.
 • WooCommerce mağazanızı ihtiyacınıza göre özelleştirmeniz mümkündür.
 • Bir sorun olması durumunda destek verir.

Siz de bu avantajlara sahip olmak için WooCommerce e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. WordPress tabanlı bu uzantıda CMS’yi kullanmanız gerekir. Peki, WooCommerce nasıl kurulur?  Bu sorunun cevabı için içeriği okumaya devam edin.

WooCommerce Kurulumu

Tüm bu öğrendiklerinizden sonra WooCommerce eklentisini kullanarak e-ticaret sitenizi kurmayı düşünebilirsiniz. Eğer ki, daha önceden WordPress eklentileri kullandıysanız, herhangi bir zorlu yaşamazsınız. Çevrimiçi mağazanız için ihtiyacınıza uygun tüm özellikler, kontrol panelinde bulunuyor. Ancak tabii ki, kurulum esnasında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Aşağıdaki başlıklarda WooCommerce eklentisini nasıl kurabileceğinizi detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

WordPress’i Kurun

Web sunucunuzda WordPress kuruluysa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Fakat daha WordPress yoksa öncelikle bunu kurmanız gerekiyor. Bu işlem oldukça kısa sürer ve yanında otomatik yükleyiciler ile birlikte gelir. Aynı zamanda WordPress’i manuel olarak da yüklemeniz mümkündür. Bu aşamada komut dosyaları ve ayrıntılı talimatlar size yardımcı olur.

WooCommerce’yi Kurun

WordPress’i kurduğunuza göre ikinci aşama WooCommerce eklentisini eklemektir. Bunu, WordPress’in eklenti dizininden yapabilirsiniz. Aşağıdaki aşamaları izleyerek WooCommerce eklentisini hızlı şekilde kurmanız mümkündür:

 • WordPress yönetici alanına kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.
 • Yönetici panelindeki “Eklentiler” menüsüne tıklayın.
 • “Yeni ekle” butonunu seçin.
 • Eklenti arama kısmına “WooCommerce” yazın.
 • “Şimdi Kur” sekmesine tıklayarak işleme devam edin.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra eklentiyi etkinleştirin.

Aktivasyonun tamamlanmasından sonra artık WooCommerce eklentisini kullanmaya hazırsınız.

WooCommerce Mağazanızı Kurun

Yüklemenin tamamlanmasının ardından karşınıza Kurulum Sihirbazı çıkar. Mağazanızı kurmak için Kurulum Sihirbazı’nı kullanın. Bunu yanlışlıkla atlarsanız, yardım sayfasına giderek Kurulum Sihirbazı’na tıklayabilirsiniz.

Mağazanızı kurarken çeşitli bilgiler sizden istenir. Konum ve kullanıcı bilgilerini eksiksiz biçimde doldurmalısınız. İkinci aşamada e-ticaret sitenizin hangi sektörde faaliyet göstereceğine dair bilgi verirsiniz. Bu şekilde sizden istenen bilgileri aşama aşama tamamlarsınız.

İşletme özelliklerini ekledikten sonra tema seçmeniz gerekiyor. Mağazanız için karşınıza ücretli veya ücretsiz birçok farklı tema çıkar. Temanın SEO ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Böylece sitenizin tasarımı hazır hale gelir. İlerleyen zamanda ise siteyi daha fazla özelleştirmeniz mümkündür.

Inbound ve Outbound Marketing Nedir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edin.

Ürünleri Ekleyin ve Yönetin

Mağazanız artık hazır ve yayınlanmadan önce son aşamayı tamamlamalısınız. Yukarıdaki adımlardan sonra satmayı düşündüğünüz ürünleri yüklemeniz be yönetmeniz gerekir. Ürünlerinizi eklerken; ürün kategorisi, nitelikler ve ürün türlerine göre hareket etmelisiniz. Satış yapacağınız ürünleri eklemek için kontrol panelinin nasıl çalıştığını bilmeniz yeterlidir.

Yapmanız gereken kontrol panelinin sol kısmındaki ürünler menüsüne gitmektir. Daha sonrasında “İlk Ürünü Oluşturun” ya da “Yeni Ekle” sekmesine tıklayın. Ürün başlığını doldurun ve ürünle ilgili bilgileri açıklamaya ekleyin. Ürünün verilerini ayarlamak üzere işleme devam edin.

Satış yapabilmek için önemli olan konulardan biri, görsel kullanmaktır. Ürünlerinizin gerçeğe en yakın haliyle fotoğraflarını çekin ve yükleyin. Her aşama tamamlandığında “Yayınla” sekmesine tıklayarak ürünlerinizi satmaya hazır hale gelebilirsiniz.

Genel olarak bu içerikte “WooCommerce nedir?” konusunu size anlattım. Eğer ki e-ticaret sitesiyle satış yapmayı planlıyorsanız, WordPress siteniz için bu eklentiyi kurmalısınız. Daha işlevsel bir site için farklı eklentilerle birlikte kullanabilirsiniz. Etkili şekilde satış yapmanız için sadece birkaç konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Sonrasında rapor alarak ilerleyen zamanda stratejileriniz için bir öngörü almanız mümkündür.

Önerilen Paylaşımlar
3 Yorumlar
mehmet

aramalarım sonunda buraya geldim ve kesinlikle işime yarayan bir makale oldu. teşekkür ederim

karacalar stihl servis

Malatya Karacalar Ticaret | Fatih KARACA Malatya Stihl Bayi, stihl malatya bayi, stihlmalatya,malatyastihl, stihl servisi, malatya stihl servis, malatya testere Malatya’nın en köklü Stihl bayilerinden olan Fatih Karacalar Ticaret mağazamız, hem stihl satışı hem de stihl servisliğini yapmaktadır.

bursa implant tedavisi

çok başarılı ve kaliteli bir makale olmuş güzellik sırlarım olarak teşekkür ederiz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *