UI ve UX Nedir?

UI ve UX Nedir?

UI ve UX Nedir? Teknolojik araçların kullanımının iyice yaygınlaşması sebebiyle manuel olarak yapılan işlerin, dijital ortama taşınması kaçılmaz hale gelmiştir. Eskiden zaman ve enerji harcanması gereken işleri şimdilerde evinizden hiç ayrılmadan gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Buradan hareketle, internet üzerinden para kazanmaya yönelik talep de iyice yaygınlaşmaktadır. İçinde yer alan sektöre dair oluşturulması gereken web sitesi, SEO danışmanlığı gibi işler için deneyimli ekiplerin desteklerine bırakılmalıdır. 

Çünkü Google nezdinde sürdürülen SEO çalışmaları, tamamen kullanıcıya endeksli bir şekilde ilerlemektedir. Bu noktada, web sitesi kurmadan önce merak edilen konulardan biri de UI ve UX nedir?, sorusudur. UI olarak kısaltılan User Interface (Kullanıcı Arayüzü),  kullanıcıların sitede daha kolay dolaşabilmesi ve uzun zaman boyunca sitede kalabilmesi için iyileştirici bir programdır. UX olarak kısaltılan User Experience (Kullanıcı Deneyimi) ise kullanılan birçok uygulama ile site ile kullanıcıların etkileşiminin nasıl olacağına yönelik bir tasarımı uygulayan programdır.

UI ve UX Tasarımı Nedir?

Web sitesi kurarken web tasarımı, SEO çalışmaları, sosyal medya, içerik stratejisi gibi düşünülmesi gereken birçok ayrıntı vardır. Site kurulumu safhalarında UI ve UX tasarımı da bu ayrıntılar arasındadır. Basitçe açıklamak gerekirse, UI bir ihtiyaca basitçe karşılık vermek için üretimde bulunandır. Örneğin, barınmak için bir ev tasarlama işini gerçekleştiren aynı zamanda UI alanında çalışmakta olan kişidir. UX alanında olan kişi ise o evin bütün dizaynından tasarımından ve ihtiyaçlarından sorumlu olmaktadır. UX içinde birçok farklı disiplini barındırmaktadır. UX daha çok düşünsel alanlarda yardımcı olurken UI bu düşünceleri hayata geçirmektedir. Bu anlamda UI kavramının somut, UX kavramının ise soyut olduğundan bahsedilebilir.

UI ve UX Arasındaki Fark Nedir?

UX tasarımlarında genel dizayn, UI tasarımlarında ise ilgili sitenin ara yüzünün nasıl göründüğü ve işleyişinin nasıl ilerlediği ön plandadır. Temel anlamda UI ve UX farkları şunlardır:

  • UX tamamıyla kullanıcıya entegre bir sistemdir. Bu noktada sorun çözme odaklı bir yaklaşım söz konusudur. UI tasarımları ise estetik kaygıların ön planda tutulduğu bir sistem olarak düşünülebilir.
  • Ürün, hizmet geliştirme noktasında UX faktörü başı çekmektedir. UX tasarımcıları kullanıcı yolculuğunun anahatlarını açığa çıkarır. Peşinden gelen UI ise, anahatları görsel etmenlerle gözle görülür bir hale getirmektedir.
  • UX tasarımlarında ürün ya da hizmetlerde, UI daha ziyade dijital ürün ya da hizmetlere yönelik bir fikirler bütünüdür.

UI Ve UX Planlaması Nedir?

UX ve UI kavramları genellikle iç içe geçmiş kavramlar olarak web tasarımda yerini almaktadır. Gelişmekte olan teknolojik araçların öncülüğünde dijitalleşen dünyada, bu biçimdeki kavramlara profesyonel yanıtlar vermek önemli hale gelmektedir. Web sitenizin iyi görünüme sahip olması ondan elde edeceğiniz kar oranını etkileyecek bir faktördür. Sitenizin sektörünüze uygun, güncel, kullanıcı kitlesine hitap ediyor olması sitenizi kurarken dikkat edilmesi gereken hususların başında gelmektedir.

İşte UX ve UI kavramları bu noktada devreye girmektedir. Kullanıcı davranışlarını test ederek ona göre bir yol çizmekte olan UX tasarımı, kullanıcı tarafından nasıl görüneceğini uygulamaktadır. UI ise bu süreçte dijital aşamalardan sorumlu tutulmaktadır. Bu iki kavram ile birlikte web sitenizin hem işlevsel hem de estetik bir yapıda olmasına ön ayak olabilmektesiniz. SEOFD ekibi UI ve UX alanlarında sizlere en iyi desteği sağlamak için hizmet vermektedir. UI ve UX planlamasına entegre çalışma sistemleriyle Google algoritmalarına hitap eden web siteler oluşturulabilmektedir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *