SEM ve SEO Nedir?

SEM ve SEO Nedir?

SEM nedir? Search Engine Marketing Türkçe karşılığı ile Arama Motoru Pazarlaması olan yapı, web sitelerinin görünürlüğünü arttırmaya yönelik faaliyetler içeren bir sistemdir. Kısacası SEM, arama motorları vasıtasıyla ücretli olarak reklam verme işleminin genel adıdır. Bu sistem aynı zamanda SEO olarak bilinen Search Engine Optimization ile neredeyse iç içe olan bir kavramdır. Türkçe’ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmiş olan SEO, arama motorlarında web sitelerinin daha üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalara verilen isimdir.

SEM Nedir?

Kısacası SEO sanal ortamda büyümenizi ve gelişmenizi sağlamakta, SEM ise bu gelişmenin en hızlı şekilde sonuç vermesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmalar Google, Yahoo, Yandex vb. arama motorlarının algoritmalarıyla aynı doğrultuda ilerleyen teorik bir alana aittir. İnternet vasıtasıyla daha çok kişiye ulaşmasını istediğiniz tüm içerikleriniz, internet sitesi ve sayfalarınız için SEM ve SEO teknikleri kullanabileceğiniz en etkili yöntemler arasındadır.

SEM Nasıl Kullanılır?

SEM, ürettiğiniz içeriklerin belirli bir ücret karşılığında arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan bir sistemdir. Dilediğiniz hedef kitleye erişmeniz konusunda çalışmalarınıza katkı sağlar ve sizi daha geniş bir kitleye ulaştırır. Bunun için arama motorlarının reklam araçları olan Google Ads, Yandex Direct gibi platformları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu araçlar hedefe kitle analizi yaparak dilediğiniz kitleye ulaşmanın birçok farklı yolunu sunmaktadır.

SEM, hem hizmet sağlayıcı hem de müşteri açısından büyük önem arz etmektedir. İçerik üreticisinin rahatlıkla hedef kitlesine ulaşmasını sağlarken aynı zamanda potansiyel müşterilerin dilediği hizmete ulaşmasını oldukça kolaylaştırmaktadır. Hizmet ya da ürün arayan kişinin karşısına en doğru sonuçları çıkarmayı hedefler. SEM çalışmalarına ayırdıkları bütçe ve firmalar tarafından talep edilen anahtar kelimelere göre düzenlenmiş bir algoritmayla firmaları öncelik sırasına uygun bir şekilde düzenleyerek hedef kitlenize sunar.

SEM Çalışmasına Ayrılacak Bütçe

SEM çalışmaları için ayırmanız gereken bütçe ve uygulamanız gereken strateji konusunda mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Markanız ya da içeriğiniz ile ilişkilendirebileceğiniz anahtar kelimeler SEM çalışmasının bütçesini belirleme konusunda büyük önem arz etmektedir. Bu konudaki genel kanı doğru anahtar kelimeleri profesyonel destek alarak belirlemek ve yatırımlarınızı firmanızın kar marjına göre belirlemeniz gerektiği yönündedir.

Fakat bu noktada belirtmeliyiz ki SEM çalışmasına ayırmanız gereken bütçe tamamen sizin insiyatifinize bağlıdır. Dilerseniz çok küçük bir bütçe ile başlayıp olumlu gelişmeler kaydettikçe bütçeyi artırabilir ya da en başından yüksek bir bütçe ile bu çalışmayı gerçekleştirme konusunda somut adımlar atabilirsiniz.

SEM ve SEO Arasındaki Farklar

SEM (Search Engine Marketing) ve SEO (Search Engine Optimization) birbiriden oldukça farklı çalışma sistemine sahip kavramlar olmasına rağmen dijital pazarlama sektörü içerisinde ne yazık ki sık sık karıştırılmaktadırlar. Oysa ki iki kavramı da detaylı incelediğimizde aralarında çok keskin farklar bulunduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu farklar şunlardır:

  • SEM ve SEO arasındaki göze çarpan ilk fark bu iki çalışmanın kalıcılığını besleyen unsurlar arasındadır. SEM söz konusu olduğunda bu çalışmaya ayırdığınız bütçeye oranla istikrarlı sonuçlar elde etmeyi bekleyebilirsiniz. Bu alanda baş gösteren ciddi rekabeti ve diğer firmalar ya da içerik üreticilerinin SEM çalışmasına ayırdığı önemli sayılabilecek maddi kaynakları göz önünde bulundurduğumuzda reklamlarınız çoğu zaman daha alt sıralarda yer alabilmektedir. Fakat uzman kişilerce istikrarlı bir şekilde yapılabilecek SEO çalışması web siteniz veya sayfanız için çok daha kalıcı verim elde etmenize yardımcı olabilmektedir.
  • SEM size daha hızlı sonuçlar elde edebileceğiniz bir reklam süreci sunarken SEO daha yavaş ve sabır isteyen bir süreçte gelişim gösterir. SEM çalışmasında verdiğiniz reklama ilişkin istatistiksel verilere ve geri dönüşlere birkaç gün gibi kısa bir sürede ulaşabilirken, SEO çalışmasının verimini görebilmek için daha uzun süreler beklemeniz gerekecektir.
  • SEM’de anahtar kelimelerin fiyatları diğer içerik üreticilerinin vereceği tekliflere göre sürekli değişebilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse bir çeşit açık artırma usülüne göre anahtar kelimeler satışa çıkarılır. Bu sebeple SEM’e ödemeniz gereken tutarın herhangi bir sabitliği bulunmamakta, rakamlar hızla değişkenlik gösterebilmektedir. SEO çalışmasında ise önceden belirlenmiş olan bir maliyete göre harekete geçileceği için reklama ayırmanız gereken rakamlar konusunda herhangi bir sürpriz yaşamazsınız. Bu açıdan SEO çalışması, SEM’e oranla çok daha ekonomik reklam fırsatları sunmuş olacaktır.
  • SEM bir takım ticari kaygılar nedeniyle daha zayıf içeriklerle ön plana çıkmanıza sebep olurken SEO daha çok müşteri memnuniyeti odaklı çalışma sistemine sahip olduğundan SEM’e göre oldukça zengin bir içerikle ön plana çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Sizler de sanal dünyada içeriklerinizi ya da ürünlerinizi nasıl ön plana çıkarabileceğinize dair stratejilerinizi bu farklara göre belirleyebilirsiniz. SEM ve SEO arasındaki temel farkları inceleyerek kendi işletmenize uygun bulduğunuz reklam çalışmasını uygulamaya ilişkin bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *