Mobil Öncelikli Indexleme (Mobile First Indexing) Nedir?

Mobil Öncelikli Indexleme (Mobile First Indexing) Nedir?

Mobil öncelikli indexleme, Google’da sayfaların, masaüstü taramasından bağımsız olarak mobil sürümünü kullanarak kullanıcıya göstermesidir. Sadece mobil sürümünü baz alınarak yapılan bu sistem, son yıllarda mobil kullanıcıların çok yaygınlaşmasıyla uygulamaya geçmiştir.

Google arama kalitesi ekibinde yer alan Gary Illyes, mobile first indexing uygulamasını şu şekilde açıkladı: “Mobil uyumlu html tasarımlarına sahip web sitelerinin Google aramalarında daha üst sıralarda yer almasıdır.” Bu sebeple pek çok web sitesi değişen bu algoritmadan etkilenmiştir.

Google bu şekilde mobil aramalarda sunulan hizmetin ve arama kalitesinin çok daha iyi hale getirilmesini amaçlamıştır. Bu nedenle algoritma sunulduktan sonra Google sıralamalarındaki birçok sayfa bu durumdan etkilenmiştir. Henüz mobil uyumlu bir web siteniz yoksa web sitenizi hemen güncellemelisiniz.

Mobil Öncelikli Indexleme Kimi Etkiler?

Mobil öncelikli indexleme, kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için web sitelerin mobil sürümünü öne çıkarmaya başlamıştır. Siteniz mobil sürümünde, masaüstü sürümüne göre daha çok içerik üretmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu şekilde algoritmasının arttırılması daha kolay bir hale gelecektir.

Masaüstü sürümünü kullananlar, mobil sürümünü güncellemeyenler bu uygulama ile daha geri plana düşecektir. Bu şekilde istenen kitleye ulaşılamaz.

Google’ın beklentilerinin karşılanması için gereken güncellemelerin yapılması gerekir. Bu yüzden sitenizin mobil sürümüne öncelik göstermeniz gerekmektedir.

Mobil Öncelikli Indexleme Uygulamasının Önemi

Mobil Öncelik indexleme sıralamanızı ve öne çıkmanızı etkileyebilir. Kullanıcı ara yüzü her zaman çok önemli bir konudur. Web siteniz ile mobil uyumluluğun kontrol edilmesi gerekir. Bu işlem ise web sitenizdeki önemli sayfaları güncelleme sürecini beraberinde getirir.

Yapılacak en önemli uygulama, web sitenize duyarlı tasarım uygulamaktır. Duyarlı tasarım, web sitesi öğelerinin masaüstü veya mobil ekranlara otomatik olarak uyarlandığı için pek çok güncelleme gerek se de değişiklik yapılmasına gerek kalmaz.

Mobil kullanıcıların çok fazla olması sebebiyle, Google web sitesi mobil ara yüzü ve mobil sürümü aracılığıyla sıralaması kullanıcı beklentilerini karşılamak adına daha önemli hale gelmiştir.

Mobil Öncelikli Indexleme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mobil öncelikli indexleme, birkaç temel özelliği ve sitenin sahip olduğu organik görünürlüğünü nasıl etkileyebileceğini anlamak gerekir. Bu yüzden ilk olarak mobil cihazlarda kullanışlı olacak şekilde uyarlamanız gerekir.

Mobil sürüm indexlenmediği sürece, masaüstü sürümünden yalnızca bazı içerikler içerir. Bu tarz sitelerden biri olmak, işletmeniz için iyi olmaz.

Web sürümünde bir problem olup olmadığını kontrol etmenize ve var olan problemleri düzeltmenize yardımcı olacak mobil öncelikli indexleme hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için listeledik.

Web Sitenizin Mobil Öncelikli İndekslemeyi Desteklemesinin Kontrolü

Mobil öncelikli indexlemeye geçmek her site için önemlidir. Zaten mobil cihazlar için sürümünüz mevcutsa, sadece ihtiyaç olan gerekli güncellemelere özen göstermelisiniz.

Bazı durumları gözden kaçırdıysanız veya sadece mobil öncelikli indexlemeyi eklemeyi kullandığınızdan emin olmak istiyorsanız, kontrol edilmesi gerekir. Sürümün akıcılığı için kontrole dikkat etmek gerekir. Bunun için bazı uygulamalardan destek alabilirsiniz.

Bununla ilgili Google açıklaması şu şekildedir: “Mobil ve masaüstünde temel içerik ve biçimlendirme açısından eşliğe sahip, duyarlı veya dinamik bir sunum siteniz varsa, hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yoktur.” Çoğu web sitesinin büyük değişiklikler yapması gerekmez.

Web Sitenizi Mobil Uyumluluk Testi

Google’ın mobil test araçları, web sitelerin mobil uyumluluğunu test etmenin hızlı ve en güvenilir yoludur.

Burada özellikle dikkat edilmesi gereken web ve mobil sürümlerden doğabilecek bazı engellenmelerin yaşanabilecek olmasıdır. Bir sayfa mobil uyumlu görünebilir ancak mobil uyumlu olmayabilir. Bu yüzden Google’ın test araçlarını kullanmak gerekir.

Web Siteniz Mobil ve Masaüstü Cihazlarda Aynı Deneyimi Sunmalı

Tasarımcıların günümüzde bir web sitesinin mobil kullanıcı deneyimine odaklanması daha yaygındır. Ancak, mobil cihazda gösterilen öğeler, birçok masaüstü öğesini gizlenerek gösterilebilir. Bu yüzden direkt mobil tarayıcı kontrolü doğru olmaz.

Ayrıca bu deneyimlerin kontrolünün en kısa sürede yapılması önemlidir. Kullanıcıların web sitesi deneyimini bir an önce iyileştirilmesi gerekir.

Mobil ve masaüstü siteler arasındaki tutarlılık için temel hususlar şunlardır:

 • Yapılandırılmış veri
 • Meta veri
 • Meta Robot Etiketleri
 • Reklam yerleşimi
 • Görsel içerikler

Google’ın algoritmasının akışı bazı alanları gizli tutulsa da arama motoru, web yöneticileri mobil öncelikli indexlemeyi anlamalarına yardımcı olacak pek çok uygulama ve tavsiye sunar. “Kullanıcıların en iyi deneyimi yaşamasını sağlamak için” Google tarafından yayınlanan mobil öncelikli indexi ekleme en iyi uygulamaları hakkında eksiksiz bir kılavuz mevcuttur. Buradan faydalanmanız doğru olacaktır.

Kılavuzun anlattığı en dikkat çeken uygulamaları sıralayacak olursak:

 • İçeriğin masaüstünde ve mobilde aynı olduğundan emin olma uygulaması
 • Yapılandırılmış verilerinizi kontrol etme fırsatı
 • Aynı meta verileri sitenizin her iki sürümüne de koymak şansı
 • Reklamlarınızın yerleşimini kontrol etme
 • Görsel içeriği ve eksik görsellerin kontrolü
 • Mobil öncelikli sorunları giderme

Bu kılavuz ile site eksiklerinizi ve güncellemeniz gereken bulguları kolayca tamamlayabilirsiniz. Ayrıca mobil öncelikli indexleme ve mobil kullanılabilirliğin aynı şey olmadığını anlamak sorunları çözümlemenizi hızlandıracaktır.

Sitenizde mobil kullanılabilirlikle ilgili sorunlar olabilir. Örneğin; PDF dosyası gibi bir şey dosya açmak istediğinizde, mobil cihazdan okumak daha zordur. Bağlantıya tıklamak ve metin okumak zorlaşır. Ancak tüm metin hala web sitesinde yer almaktadır. Mobil öncelikli index alınarak, sitenin kullanımı büyük bir oranda kolaylaşır.

Kötü bir kullanıcı deneyimi, eksik içerikler, kullanım zorlukları veya resimler gibi sitenizde yer alan mobil sorunların tümü sayfa sıralamanızı etkileyebilir.

Web Sayfa Hızı

Bütün mobil sürümlerde yaşanabilecek sorunun yanında bütün web sitelerdeki en büyük problem hızdır. Hiçbir kullanıcı yavaş veya sorun yaşayan web sitelerini kullanmaz. Kullanıcıların her sürümde aradığı en önemli özellik bu şekilde engelleyici faktörlerdir. Kullanıcılar daha hızlı web sitelerini talep eder ve takip ederler.

Google Dijital Atölyeyi incelediğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Google çalışanlarının doğruladığı bilgiler ve bazı anketlerin sonucu ile mobil öncelikli indexlemenin sayfa hızını etkilediği ortaya koyulmuştur. Yavaş sayfa hızına sahip web sitelerinin sıralamada üste çıkma şansını azaltmaktadır.

Yavaş sayfa hızı dolayısıyla kullanıcıların siteden hemen çıkma oranları yüzünden web sitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilmektedir.

Google’ın kılavuzlarını izleyerek web sürümlerinde istenilen uyumları elde edebilirsiniz. Bu süreç düşünüldüğü kadar uzun sürmez. Kolayca mobil indexlemeyi yapabilirsiniz. Bu şekilde istatistiklerinizi ve kullanıcıların site kullanımlarını arttırabilirsiniz. Mobil indexlemeye duyarlı tasarımlar yaparak sayfa optimizasyonunu hızlandırılabilir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *