Long Tail Keywords Nedir? Neden Önemlidir?

Long Tail Keywords Nedir? Neden Önemlidir?

İnternet kullanıcıları herhangi bir konu hakkında bilgi edinmek amacıyla arama motorlarında ulaşmak istedikleri bilgi hakkında, bir iki kelimelik kısa aramalar yaparlar. Anahtar kelime denilen bu kısa kelime gruplarına short tail keywords denmektedir. Peki, long tail keywords nedir? Neden önemlidir?

Short tail keywords’e göre daha belirgin ve daha uzun kelime gruplarından oluşan anahtar kelimeler, long tail keywords olarak adlandırılır. Bu anahtar kelimeler, daha düşük aranma hacmine sahip olsa da yapılan araştırmalar uzun kuyruklu anahtar kelimelerin Google sorgularının büyük bir kısmını oluşturduğunu göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, arama sonuçlarında aratılan “bisiklet” kelimesi short tail keywords olarak nitelendirilirken “yetişkin şehir bisikleti” long tail keywords olarak nitelendirilir.

Long Tail Keywords Neden Önemlidir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak adlandırılan long tail keywords’lar, SEO çalışmalarında birçok avantaj sağlar. Bu avantajlardan en fazla öne çıkanı ise düşük rekabet sağlıyor olmasıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, diğer anahtar kelimelere nispeten daha düşük hacimli kullanıma sahiptir. Bu açıdan bakıldığında arama hacminin düşük olması, rekabetin de doğru orantılı olarak daha düşük olmasını sağlar.

Uzun kuyruklu kelimeler, adından da anlaşılacağı üzere birden fazla kelime içermesi sebebiyle internet kullanıcılarına daha detaylı bilgi verme avantajı sağlar. Aynı zamanda daha detaylı bir arama Google’ın daha net ve kesin sonuçlar ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Böylece kullanıcı aratmış olduğu bilgiye daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilir.

Uzun anahtar kelimeleri ile yapılan arama sonuçlarının hedef kitlesi de daha belirgindir. Örneğin “ayakkabı” kelimesi oldukça kapsamlı ve kısa kuyruklu bir anahtar kelimedir. “Erkek spor ayakkabı” sorgusu ise hedef kitlenin erkekler olduğunu ve hangi tür modelleri görmek istediğini net bir şekilde belirtir. Dolayısıyla long tail keywords’ler ile hedef kitle daha nettir.

Long Tail Keywords SEO Açısından Önemi

SEO uyumlu hale getirilmiş bir web sitesinde, anahtar kelimelerin payı oldukça fazladır. Anahtar kelimeler sayesinde web sitesi sahibinin ziyaretçi sayısını arttırması ve sitesinin daha fazla etkileşim alması muhtemeldir. Organik trafik arttırmada long tail keywords’lar önemi bir noktadadır. Doğru bir şekilde kullanılan long tail keywords’lar sayesinde SEO çalışmaları daha başarılı hale gelmiş olur.

Long tail keywords’ün SEO açısından önemi şu şekildedir:

  • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler de en az kısa kuyruklu kelimeler kadar aratılmaktadır. Dolayısıyla internet kullanıcısının uzun kuyruklu kelimeler kullanarak arattığı sorguya ulaşması oldukça kolaydır.
  • Birkaç kelimeden oluşan long tail kelimeler daha detaylı olduğu için internet kullanıcısı arattığı bilgiye direkt olarak ulaşabilir.
  • SEO uyumlu web siteleri long tail anahtar kelimeler kullanarak ürettikleri içerikleri ile daha fazla organik trafiğe sahip olabilirler.
  • Hedef kitlesi net olan internet sitesi sahipleri, daha kaliteli hizmet verirler ve müşteri sadakati kazanırlar.

Genel olarak arama sonuçlarına bakıldığında, kullanıcıların bazı konularda devrik cümleler kullanarak arama yaptıkları görülmektedir. Birbirinden bağımsız kelimelerin kullanılarak yapıldığı arama sonuçlarından daha net sonuçlar elde etmek için long tail kelimeler fazlasıyla avantajı sağlar.

KPI (Anahtar Performans Göstergesi) Nedir? İsimli içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Long Tail Keywords Nasıl Bulunur?

3-5 kelime öbeğinden oluşan long tail keywords’ler birçok web sitenin içeriklerinde kullanılır. Long tail kelimeler birden fazla kelimeden oluştuğu için bu anahtar kelimeleri kullanarak daha kapsamlı bir içerik elde etmek mümkündür. Bu sayede hem internet sitesi sahibi daha detaylı ve kaliteli bir içeriğe sahip olur hem de internet kullanıcısı arattığı bilgiye daha kolay ulaşır.

Long tail keywords aranırken öncelikle hedef kitle net bir şekilde belirlenmelidir. Bunun yanı sıra web sitesi sahibi en sık trafik alan anahtar kelimesini kullanarak kelime grupları oluşturmalı ve uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarını kullanmalıdır. Web sitesi için doğru long tail keywords seçimi, anahtar kelimeleri arama motorlarına yazarak çıkan önerilerden uygun olanlar tercih edilmesidir.

Anahtar kelime bulabilmek için birçok farklı yol izlense de profesyonel bir arama motoru uzmanından destek alınarak daha doğru long tail keywords’ler seçilebilir. Google Autocomplete de bu amaçla hizmet veren bir Google algoritmasıdır. Kullanıcı sorgusuna göre en alakalı önerileri üreten bu algoritma ile uzun kuyruklu kelimeleri bulabilmek mümkündür.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *