Influencer Nedir, Nasıl Yapılır?

Influencer Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber “influencer” sözcüğünü çok sık duyar hale geldik. Siz de mutlaka bu sözcüğü duymuş ya da bir influncer ile tanışmışsınızdır. Peki influencer nedir, nasıl yapılır? Yeni bir iş kolu haline gelen influencerların ne iş yaptıklarını, bu mesleği yapmak için ne tür özelliklerin olması gerektiğini siz de merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Influencerlık, günümüzde en sık yapılan ve en çok merak edilen mesleklerden biridir. Bu sözcüğü hiç duymamış bile olabilirsiniz. Fakat eminim ki sosyal medyada gezinirken bilmeseniz bile influencerlarla karşılaşmışsınızdır. Influencer’ın sözcük anlamı, etkileyen kişi demektir. Influencer Marketing olarakta bilinen pazarlama türünü yerine getiren kişilere denmektedir.  Sosyal medya üzerinde geniş bir takipçi kitlesi olan ve bu kitlesini etkileyen, satın alma şekillerini etkileyen kişilere, influencer denmektedir. Nasıl yapılır diyecek olursanız; yüksek ikna kabilitine sahip ve pazarlama yeteneği olan insanlar influencer olabilmektedir. Markaların, ürünlerin dijital ortamda tanıtılmasını içeren bu meslek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.

Kitlelerine Göre Influencer Türleri

Influencerlar takipçi sayılarına göre kategorilere ayrılmaktadır. Şimdi bu kategorileri inceleyelim:

Mega-Influencerlar

Mega-Influencerlar en geniş kitleye sahip influencerlardır. Herhangi bir sosyal medya hesabında -en az bir sosyal medya hesabında- 1 milyonu aşkın takipçileri bulunmaktadır. Görüldüğü gibi çok fazla sayıda insana ulaşan insanlardır. Mega influencarlar genelde film yıldızları, şarkıcılar veya sporculardır. Ancak bunlar dışında sosyal medya sayesinde mega influencer olmuş birçok kişide bulunmaktadır.

Makro-Influencerlar

Mega influencerlardan biraz daha az takipçi sayısına sahiplerdir. Mega influencerlara göre pazarlamayı daha çok gerçekleştirmektedirler. Bu kişiler genellikle çok iyi rollerde oynamamış veya sosyal medyada yavaş yavaş ilerlemiş olan kişilerdir. Influencer Marketing için oldukça önemli olmalarıyla bilinirler. Markalar genelde bu kişilere daha kolay ulaşırlar. Üstelik doğal takipçileri daha çok olduğundan etkileme güçleri çok daha fazladır.  

Mikro-Influencerlar

Mikro influencerların takipçileri daha azdır ve genelde bir konuda hakkında bilgi sahibidirler. Küçük bir kitleye hitap etmelerine rağmen etkili iletişim kurabildikleri için kitleleri gayet sabittir ve özenle takip edilirler.

İçerik Türlerine Göre Influencerlar

Bu defa takipçi sayılarına göre değil üretim şekillerine göre sınıflanan influencerlara bakalım:

Bloggerlar

Bloggerlar ve sosyal medya influencerları hitap ettikleri kitleyle özgün bir şekilde iletişim kurarlar. Markalar daha yeni yeni bloggerlarla iletişime geçmeye başlamıştır. Fark edilmeleri biraz geç olsa da takipçileriyle aktif bir iletişim içindedirler.
Bloggerlar; finans, ekonomi, gündem, müzik, kişisel gelişim gibi alanlarda yazılarını paylaşmaktadırlar. Başarılıdırlar çünkü takipçilerine karşı çok saygılıdırlar.

YouTuberlar

Dünyanın her yerinde çok popüler olan YouTuberlar markalarında en çok tercik ettiği influencerlardandır. Bu platformda takipçi sayısı az olsa da izlenme sayıları genelde yüksek olabilmektedir.

Sosyal Medya Paylaşımcıları

Sosyal medya influencerları takipçileriyle daha sıkı bir iletişime sahip olmalarıyla bilinirler. Buna etki eden en büyük sebep ise Instagram’da hikaye, Twitter’da ise tweet atmak YouTube için video çekmekten daha kolay. Bu nedene göre bu tür influencerlar hem daha kısa sürede hem de daha sık paylaşımda bulunabilmeler büyük avantaj sağlamaktadır.  

Influencer Olmanın Yolu Nedir?

Influencer olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ciddi bir emek ve zaman isteyen bir iştir. Sosyal olmanız, ikna kabiliyetinizin kuvvetli olması gibi birçok neden etkili olacaktır.

Size Uygun Olan Bir Niş Belirleyin

Influencer olmak için başta size en uygun nişi belirlemelisiniz. Kendinizi yeterli hissettiğiniz ve tutkulu olduğunuz bir şey olmalı bu. Sürekli onunla ilgilenmekten ve onunla ilgili paylaşımlar yapmaktan sıkılmamanız gereken bir şey. Sizin için en doğru nişi bulmak için kendinize vakit verin ve iyice düşünün.

Sosyla Medya Hesabınızı İşletme Hesabına Çevirin

Birçok sosyal medya hesabının işletme hesabı özelliği bulunmaktadır. Bu size, takipçilerinizin demografik verilerine ulaşmanızı sağlayacaktır.

İlgi Çekici Olmaya Özen Gösterin

Güncel, estetik ve özenli bir profil takipçilerinizi etkileyecektir. Yorucu görüntüler, olumsuz içerikler takipçi sayınızı düşürebilir. İnsanlar daha olumlu, neşeli ve estetik şeyleri görmeyi seviyorlar.

Kalitesi Yüksek İçerikler Paylaşın

Paylaştığınız fotoğrafın estetik ve güzel olması yetmeyebilir. Aynı zamanda kaliteli ve profesyonelde görünmelidir. Bundan dolayı fotoğraflarınızı yüksek çözünürlüklü bir makinayla çekmeli gerekirse üzerinde düzenlemeler yapmalısınız. Güncel olarak neyin gündemde olduğuna göre profilinizi düzenlemenizde baya işe yarayacaktır. Diğer influencerları takip edebilir, fikir edinebilirsiniz. Ancak sakın aynı içerikleri paylaşmayın bu kopya içerikten dolayı kötü bir etikete sahip olmanıza neden olacaktır.

Düzenli ve Aktif Olun

Gönderi paylaşma sıklığınız, hangi saatlerde paylaşacağınız gibi faktörleri düzenlemeniz gerekmektedir. Etkili bir iletişim kurun ve aktif olun.

Takipçilerinize Sorular Sorun

Instagram’da yorum almak daha hızlı popüler olmanıza yardımcı olacaktır. Takipçilerinizin dikkatini çekecek ve profilinizde daha fazla kalmalarını sağlayacak sorular sorarak ilgilerini çekebilirsiniz. Örneğin bir fotoğraf paylaşıp, üzerinizdekilerin güzel görünüp görünmediğini, bir yerde yemek yiyecekken ne yemeniz gerektiğini sorabilirsiniz. Fotoğrafınızın çok fazla yorum alması, Instagram’ın keşfet bölümünde çıkma olasılığınızı artıracaktır. Bu da daha fazla insan tarafından görülmenizi sağlayacak, takipçi sayınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *