Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Markanız için hangi sosyal medya platformunu kullanıyor olursanız olun hashtaglere ihtiyaç duyarsanız. Çünkü hashtagler keşfedilebilirliğinizi arttıracak ve sizi daha fazla kişiye ulaştırabilecek araçlardır. Üstelik bu araçlar yalnızca markalar için değil kişisel profilleriniz için de oldukça faydalı olabilir. Bir başka deyişle, fenomen olmaya giden yolda da hashtagler büyük önem taşırlar.

Ancak hashtaglerden en iyi sonucu alabilmek için onları etkili bir şekilde kullanmanız gerekir. Tahmin edersiniz ki, rastgele seçilmiş birkaç kelime ile onlarca hashtag oluştursanız da başarıya ulaşamazsınız. Eğer ideal hashtag kullanımını bilmediğinizi düşünüyorsanız doğru adrestesiniz. Bu kılavuz sayesinde hashtag kullanımında yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca hashtag kullanımı ile ilgili şu bilgilere de ulaşabilirsiniz:

 • Markanız için olumlu sonuçlar verecek hashtagler nasıl bulunur?
 • Neden sadece popüler olan hashtagleri kullanmamalısınız?
 • Hangi sosyal medya platformu için hangi hashtagler idealdir?

Bu bilgiler size hashtag stratejilerinizi oluşturma konusunda ışık tutacaktır. Eğer hazırsanız kılavuzumuzu incelemeye başlayabilirsiniz.

Hashtaglerin Tarihi

Hashtag kavramını ortaya atan ilk kişi Chris Messina’ydı. Chris 23 Ağustos 2007 tarihinde Twitter’ın yeni güncellemesi ile hashtag kullanımının da oluşmasını sağladı. Bu güncellemeden önce “karma” ve “pound” sembolleri benzer amaçlar ile kullanıyordu. Ancak “hash” sembolü ve hashtag kavramı sayesinde etiket kullanımı çok daha geniş çapta yayılmaya başladı. Bu yayılmanın en büyük hızlanışı da yine 2007 senesinde gerçekleşti.

Chris, 2007’de Kaliforniya’da çıkan orman yaygınları esnasında insanları hashtag kullanmaya teşvik etti. Bunun için “Sandiegofire” hashtagini seçti ve duyarlı pek çok insan bu akıma katıldı. Orman yangını haberinin yayılması konusunda büyük yardımı dokunan hashtagler de böylece popüler olmuş oldu. Bu olaydan sonra hashtagler pek çok konu için kullanıldı ve hala da kullanılmaya devam ediyor.

Hashtaglerin tarihinden de anlayabileceğiniz gibi bu etiketlerin en büyük etkisi bir konunun çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamasıdır. Bu nedenle insanlar daha fazla kişiye ulaştırmak istedikleri pek çok şey için düzenli olarak hashtag kullanılırlar. Böylece hashtaglerin hem toplumlar hem de işletmeler ve markalar için oldukça faydalı olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Hashtag Nasıl Yapılır?

Hashtagler en basit tabiriyle etiketlerdir. Bu etiketler pek çok şeyden oluşabilir. Bir kısaltma, birkaç kelime, rakam kombinasyonları ya da rastgele seçilmiş harfler… Bunların her biri kolaylıkla hashtaglere dönüşebilmektedir. Elbette ki hepsi aynı derecede önemli değildir. Bunların bazıları sizlere büyük avantaj sağlayabilirken diğerleri hiçbir işe yaramaz. Buna ek olarak harf ya da rakam öbeklerinin hashtage dönüşebilmesi için birkaç kriteri sağlaması gerekiyor. İşte o kriterler:

 • Harflerin ya da rakamların başında “#” sembolü olmalıdır.
 • Hashtag içerisinde “#” dışında herhangi bir sembol ya da noktalama işareti yer almamalıdır.
 • Harfler ya da rakamlar arasında boşluk olmamalıdır.

Bu kriterleri sağlayan her kelime hashtag olmayı başarmaktadır. Ancak daha önceden de dile getirdiğimiz gibi, bunların hepsi faydalı olmayacaktır. Örneğin rastgele harfler oluşan ya da fazla rakam içeren bir hashtag çok kişiye ulaşmayacaktır. Hatta ulaşsa bile pek ciddiye alınmayacaktır. İnsanların kolaylıkla görebileceği ve kullanmak isteyeceği bir hashtag oluşturmak istiyorsanız çok daha fazla noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bu noktaları sizler için listeledik.

 • Olabildiğince sade olmalıdır. Anlatmak istediği şeyi en az sayıda kelime ile anlatabilmeyi başarabilmelidir.
 • Akılda kalıcı olmalıdır. Hashtagi gören bir kişi üstünden zaman geçse bile yeniden hashtag kullanmak istediğinde bunu hatırlamalıdır.
 • Benzersiz ve size özel olmalıdır. Daha önceden çokça kullanılan bir hashtagi tekrar kullanıma sürmeniz sizi öne çıkarmayacaktır.
 • Daha dikkat çekici olmasını istiyorsanız bir kelime şaka ekleyebilirsiniz. Mizah ögeleri her zaman ilgi çeker.
 • Eğer tanıtım amaçlı hashtag kullanmak istiyorsanız markanızın adını geçirebilirsiniz.

İnsanlara her gördüklerinde sizi hatırlatacak ve çok fazla kişi tarafından kullanılacak bir hashtag oluşturmak istiyorsanız bu noktaları dikkate almanız gerekmektedir.

Hashtag Neden Kullanılır?

Hashtaglerin çok farklı kullanım alanları vardır. Bu kullanım alanları da farklı amaçlara hizmet etmektedir. Dolayısı ile çok sayıda hashtag çeşidi de bulunmaktadır. Hashtagleri neden kullanacağınızı da hangi hashtag çeşidini tercih edeceğiniz belirler. Hashtag kullanmanın en yaygın nedenlerinden bazılarını sizler için listeledik.

 • Takipçileriniz ile aranızdaki etkileşimi arttırmak için kullanılabilir. Hashtagler herhangi bir konuda sohbet başlatmak için iyi bir araçtır.
 • Markanızın adını ya da kampanyalarınızı duyurmak için kullanılabilir.
 • Sosyal konulara destek gösterebilmek için kullanabilir. Toplumsal bir sorunu duyurmak ya da bağış kampanyası başlatmak gibi amaçlar için hashtagler etkili bir araçtır.
 • Sosyal medyada paylaşacağınız içeriklere bir konu belirlemek için kullanabilirsiniz. Örneğin emojilerle dolu bir fotoğraf paylaştığınızda “#worldemojiday” hashtagini eklerseniz fotoğrafın konusunu açıklamış olursunuz.
 • Hedef kitlenizin sizlere daha kolay ulaşabilmesini sağlamak için hashtagleri kullanabilirsiniz.
 • Sponsorlu ya da ücretli işbirliklerinizi duyurmak amacıyla hashtagler kullanabilirsiniz.

Bu kullanım amaçlarının her birine ait farklı hashtagler bulunmaktadır. Ancak daha fazla akılda kalabilmek ve markanızı öne çıkarmak istiyorsanız kendi hashtaglerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Hashtagler Nasıl Kullanılmalıdır?

Hashtagler hem markalara hem de kişisel sosyal medya hesaplarına birçok avantaj kazandırmaktadır. Ancak bu avantajları elde edebilmek için hashtagleri doğru şekilde kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz. Peki bu doğru kullanım nasıl olmalıdır? Sizin için bu konuda bilmeniz gerekenleri listeledik.

 • Çok az ya da çok fazla sayıda hashtag kullanmaktan kaçınmalısınız. Çok az hashtag kullanmak size yeterince avantaj elde ettirmez. Çok fazla kullanmak ise biraz itici bir görüntü elde etmenize sebep olabilir. Bu nedenle gönderi başına 4-5 hashtag kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Kullanacağınız hashtag ile paylaşacağınız içerik arasında bir bağlantı olmalıdır. Bu bütün sosyal medya platformları için geçerlidir.
 • Eğer twitter ya da LInkedn gibi platformlarda hashtag kullanacaksanız daha ciddi ve toplumsal konulara yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin bir bağış kampanyasını duyurabilmek için Twitter ideal platform olacaktır.
 • Eğer sektörde yer alan trendleri duyurmak ya da indirim haberlerini paylaşmak için hashtag kullanacaksanız Instagram sizin için ideal platform olacaktır.
 • Eğer hedef kitleniz 35 yaş ve üstünden oluşuyorsa hashtag çalışmalarınızı Facebook üzerinde yoğunlaştırmayı deneyebilirsiniz.
 • Yeni bir hashtag oluşturacağınız zaman gündemde yer alan popüler konulardan yararlanmayı deneyebilirsiniz.

Eğer hashtaglerinizden maksimum verim almak istiyorsanız bu noktalara dikkat edebilirsiniz. Bahsettiğimiz stratejileri uygulayarak kullanacağınız hashtagler sizlere herhangi bir hashtagten daha fazla yarar sağlayacaktır.

2021’in En Popüler Hashtagleri

Bu kılavuzun başlangıcında bahsettiğimiz kriterlere dikkat ederek kendi hashtaglerinizi oluşturmak sizin için yararlı olabilir. Fakat bunu her zaman gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hali hazırda popüler olmuş hashtagleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu hashtagler de sizin çok sayıda kişiye ulaşmanızı ve markanızın bilinirliğini arttırmanızı sağlayacaktır. İşte 2021 yılında çok popüler olan hashtaglerden bazıları:

 • #aşk (2.1B gönderi)
 • #yığılma (1.3B gönderi)
 • #fashion (972 milyon gönderi)
 • #fotoğraf günün (931M gönderi)
 • #fotoğrafçılık (769M gönderi)
 • #güzel (749M gönderi)
 • #instagram (691M gönderi)
 • #picdaily (655M gönderi)
 • #doğa (639M gönderi)
 • #mutlu (639M gönderi)

Elbette ki çok popüler olan hashtagler bunlarla sınırlı değildir. Daha fazla popüler hashtag öğrenmek için sosyal medya platformlarını ziyaret ederek gündemde olan konuları takip etmeniz gerekir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *